Материалдар / XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесі

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы

11 ОМ

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар)


Педагогтің аты-жөні:

Туруспекова А.С

Күні: 08.12.22


Сынып: 9а

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

XX ғасырдың екінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы.

Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру

Сабақтың мақсаты

  • - Білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясаттың ерекшеліктерін талдайды.

  • - Қазақстанда білім беру саласына сипаттама беру.

  • - Қазақстан ғалымдардың ғылымның дамуына қосқан үлесін анықтау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру






Топқа бөлу













Өткен білімді еске түсіру


Өзін-өзі тексеру























Жағымды ахуал орнату.



Медальдар арқылы топқа бөлінеді

1 топ-


Бағыт бойынша сұрақтарға жауап береді:


  1. 1947 жылы 16 қарашада БК(б)П ОК «Қазақ КСР-де қандай қаулы қабылданды



  1. 1949ж. қандай міндетті оқу шаралары қабылданды


  1. 1959ж білім саласында қандай

заң қабылданды?

  1. Урбандалу дегеніміз не?(Қала халқының меншікті үлесінің артуы)


  1. Мегаполюстің мағынасы не? (халқы 1млн асатын қала)


Миға шабуыл

Соңғы бағыт бойынша сабақ тақырыбына шығады

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары, бағалау критерийлері хабарланады.



Суреттер арқылы қазіргі кездегі өздері оқып жүрген білім жүйесін кеңестік дәуіріндегі білім жүйесімен салыстырып, айырмашылықтарын анықтайды және осы арқылы жаңа сабақтың тақырыбына шығады.

Шеңберге тұрып, өз көңіл-күйлерін әрекетпен көрсетіп билейді

Әр топ көш басшы мен еөмекшілерін сайлап алады

таныстырды

Бағыт бойынша жүре отырып, тапсырманы алып жауапбереді


Жоғары және орта білім беруді одан әрі жетілдіру шаралары туралы» Қаулы қабылдады


7 жылдық

(8ж-62-63жж)


«Мектептің өмірмен байланысын нығайту және халыққа білім беру жүйесін» одан әрі дамыту




Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу






















Мадақтау















Көңілді музыка








Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.


Жаңа білім










өзін –өзі бағалау







3 мин











3мин









3 мин

1 тапсырма

Үштік одақ әдіс

Екі кезеңнен тұрады:

Сыныпта еркіндік беріледі

1 кезең-тапсырма беріледі

2 кезең -оқыған білген мәліметтерді ортаға саламыз


1 одақ тапсырмасы

«Соғыстан кейінгі жылдардағы ағарту ісінің реформалары»


2 одақ тапсырмасы

«1946-1985жж білім саласындағы жағдай»


3- одақ тапсырмасы

«Қазақстан тәуелсіздік алғаннан кейінгі білім беру саласындағы реформалар»


4 одақ тапсырмасы

«Қазақстан ғалымдарының еңбектері шет елге танымал болды»


5-одақ тапсырмасы

XX ғ 70-80жж білім беру жүйесінің дамуы


2-ші кезеңінде

Оқушылар топта жан –жақтан алған білімдерімен бөліседі, талдайды


«Волейбол әдісі» арқылы оқушылардың алған білімдерін саралап, бекітеді.


«Бағалау микрафоны»


2 тапсырма: Графикалық органайзер


1 дерек

XX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы білім беру жүйесіндегі өзгерістердің оң (+) және теріс (-) жақтарын

Көрсетеді



2дерек

XX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы білім беру жүйесіндегі өзгерістердің оң (+) және теріс (-) жақтарын

Көрсетеді


3 дерек


«ӘУЕ ШАРЫ»

ЗЕРТТЕУ. ЖИНAҚТАУ

Кеңестік білім беру саласындағы реформалар кезеңдерін жинақтау.




Сынып оқушылары мәтінді пайдалана отырып, қазіргі білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесімен салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды.

Балалар осы жерде үлкен бір өзекті проблемалық сұрақ туындап тұр:

Қазақ тілінде білім беретін мектептер неге жабылды?


Қазақ тілінде білім беретін мектептердің жабылуының себептерін жазады. Мүмкін болатын жауаптар:

1. КСРО-да кеңес ұлтын қалыптастыру;

2. Жоғарғы оқу орындарында орыс тілінде оқыту;

3. Қызметке тек орыс тілін білетіндерді алу;

4. Жоғарғы оқу орындарында оқулықтардың орыс тілінде болуы;

5. Орыс тілінің артықшылыққа ие болуы

6. Қазақ ұлты санының аздығы;

7. Ауылдық жерлердегі «болашағы жоқ» мектептердің жабылуы;

8. Қазақ тілінің 10-ақ функция атқаруы;

9. Ақпарат құралдарының басым көпшілігі орыс тілінде болуы.


«Уақыт тізбегімен қорытындылау»

Жеке жұмыс

-10 жылдық міндетті білім беру енгізілді.

- «Білім туралы» алғашқы Заң қабылданды.

- Реформалардың екінші кезеңіне арналған ҚР «Білім туралы» Заңы қабылданды.

60жж жалпы орта білім міндетті сипатқа ие болды;

-60жж 13 институт ашылды

-70-80жж 27 ЖОО ашылды

-70-80жж сырттай және кешкі мектептер ашылды(+)

мұғалім новаторлардың тәжірибесінің таралуы(+)

-қазақ мектептерінің қысқаруы(-)

-партиялық диктат мектепті қатты қадағалады (-)

70-жылдары жалпы орта білім беруге көшу басталды: Қазақ тілді мектептердің кемуі(-)

90жж білім беру жүйесіндегі теріс құбылыстар: ШЖМ жабылды, мектептер салу тоқтатылды


Орта білім беру жүйесіндегі жаңа құбылыс ретінде қазақстандық-американдық, қазақ-түрік, қазақстандық-ресейлік және басқа да бірлескен халықаралық оқу орындары желісінің пайда болуын есептеуге болады. Мәселен, 1996 жылы республикада 28 қазақ-

түрік

лицейі (контингенті 3820 оқушы), оның ішінде қыздарға арналған 7 лицей жұмыс істеді. Лицейлерде негізгі пәндерді оқыту

ағылшын

қазақ, түрік және қазақ тілдерінде жүргізілді.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!