Сабақ Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы. Ыбырай Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» Өмірді өзгерткен кеңес | Мектеп: Жаңаталап орта мектебі |
Күні: 14.12.2017ж | Мұғалімнің аты-жөні: Монтаева Ақерке Мархаббатовна |
Сынып: 5 | Қатысқандар:13 | Қатыспағандар: |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Т/Ж.3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
|
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады: Әңгімедегі басты кейіпкердің портретін сипаттайды. Іс-әрекеті арқылы кейіпкер образын анықтайды |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Әрекет пен портрет негізінде кейіпкердің образына талдау жасайды |
| Кейбір оқушылар орындай алады: Анықталған портрет пен әрекет негізінде шығарманы қазіргі өмірмен байланыстырып, нақты дәлелдер келтіреді |
Бағалау критерий | Әңгімедегі басты кейіпкердің портретін сипаттайды. Іс-әрекеті арқылы кейіпкер образын анықтайды |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: кейіпкердің іс-әрекетіне дәлел келтіреді. |
| Пәнге қатысты сөздік қор мен термин сөз: образ |
| Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: мәтінді түсіне отырып, диалог құрастырады. Кейіпкердің әрекетін салыстыра отырып, образын ашу. |
| Талқылауға арналған сұрақтар: Осы шығармаға ұқсас оқыған шығармаң бар ма ? |
| Не себепті Антон жолаушыға жолықты деп ойлайсыз? |
| Ишара: |
Құндылықтарға баулу | Өмірлік әлеуметтерін толықтай ашу |
Пәнаралық байланыс | Шетел әдебиеті, тарих |
Алдыңғы оқу
| «Ой қозғау» әдісі оқушылардың алдыңғы білімдерін еске түсіріп жинақтау.
|
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар
|
Сабақтың басы3 мин
3 мин | Психологиялық ахуал «Құпия сан» әдісі арқылы топқа бөлу.І топ: «Сұңқар»ІІтоп: «Бәйтерек» «Сұрақ-жауап алаңы» әдісі арқылы өтілген тақырыппен байланыстыру | Көңілді әуен қосып қою |
Сабақтың ортасы
10 мин
4 мин
3 мин
10мин
3мин
8 мин
3 мин
3 мин | 1-тапсырма. Берілген сурет бойынша кейіпкердің портретін сипаттап жазыңыз. Кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріңіз. Әрекет негізінде кейіпкер образын сөйлеммен талдаңыз.
«Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі . Мәтінді топта оқып талдайды. Ойланып жеке жұмыс жасайды.Жұптаса отырып, топта кейіпкер іс-әрекетіне баға береді
Дескриптор-суретке мұқият зер салып, кейіпкердің портретін (бет әлпеті, киімі) сөзбен сипаттайды;-кейіпкердің іс-әркетіне 1 дәлел келтіреді;-іс-әрекет негізінде кейіпкер образына 2 сөйлеммен талдау жасайды. Бағалау
«Микрафон » әдісі арқылы (топтық жұмыс) диалог құрады (әр топқа 4 минут уақыт беріледі)
Кері байланыс: «Шәкіл социометриясы»
2-тапсырма. Мәтіннен оқығандарынан ой түйіп, өмірмен байланыстырып, кейіпкер образын талдаңыз.«Ықшам тақталар» әдісі арқылы қолдауды қажет ететін оқушыларға мұғалім жетекшілігімен жүретін жазылым. Бірлескен жазылым әрекеті арқылы мәтінді оқып жалғастырады, өмірмен байланыстырады.
қб
Дескриптор-мәтінді оқығандарын өмірмен байланыстыру;-жазба жұмысына қойылатын талаптарын білу;|-кейіпкер іс-әркетін сөзбен сипаттайды.
3-тапсырма. Мәтіндегі оқиға желісін қазіргі өмірмен байланыстырыңыз. Нақты дәлелдер келтіріп, графикалық органайзерге салыңыз. ТЖ «Хикая картасы» әдісі
Постер қорғау «Өмірді өзгерткен кеңес»
Антон қандай адам деп ойлайсыңдар?Неліктен Антон еңбек етуге шешім қабылдайды?Неліктен Антон бөтен адамның сөзін тыңдайды?Әңгіме неліктен «Дүние қалай етсең табылады?Дескриптор- оқиға желісін кестеге салады;- өмірмен байланыстырып, дәлелдер келтіреді;- сұрақтар арқылы постер қорғайды. |
Оқулықпен жұмыс«ББҮ» кестесімен жұмысСұрақ-жауап
Ватман, фламастер
https://www.youtube.com/watch?v=TrPjD0SP70I
ЖЖ ТЖ
Интербелсенді тақта
АВС деңгейіндегі оқушылармен жұмыс
Интербелсенді тақта
сызбаға түсіру
Кері байланысты толтырады.
|
Сабақтың соңы | Талқылау 1. Қай кейіпкердің есімі, сүйікті ісі сенің есіңде жақсы сақталады?2. Несімен жақсы сақталады деп ойлайсың?3. Қай кейіпкерді еске түсіру қиынға соқты? «Қарлы кесек» әдісі Еңбекке бейім болсаң, қатарыңнан кейін қалмайсың деген кеңес нені білдіреді?Мәтінді түсінгендерін бір сөзбен беріп, параққа жазып, келесі топқа лақтыру. |
|
Саралау Оқушы | Бағалау – Сіз оқушылардыңматериалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəнеқауіпсіздік техникасын сақтау |
Тапсырма тәсілі«Қарлы кесек»Қарқын тәсілі1. «Сұрақ-жауап» әдісі2. Ойлан- Жұптас- Бөліс Диалог және қолдау көрсету 1. «Микрафон » әдісі2.«Шәкіл, социометрия» 3.«Ықшам тақталар» әдісі
Мәтін оқушылардың жас ерекшелігіне сай алынды. Сабақ барысында тыңдалым, жазылым жүргізіледі, оқушылар өз ойын айтады. | Оқушылардың жұптасып, топтасып жұмыс жасауына «Қарлы кесек» әдісі, «Ойлан, жұптас, бөліс» әдістері белсенді іс-әрекетті дамытады.
| Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері сақталады
|
РефлексияСабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | |
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)1.2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.2.Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?1.2. | |
Жалпы бағалауСабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:2:Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардыңжетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсегеназар аудару қажет? |