Материалдар / Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су

Материал туралы қысқаша түсінік
Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйіне қарай топтастырады, жіктейді. Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйінің қасиеттерін өзгеруіне қарай зеттейді. Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйілерінің өзгеруіне тәжірибе жасау арқылы дәлелдейді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
03 Наурыз 2022
942
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлімі:

Заттар және олардың қасиеттері. Ауа мен су

Педагогтің аты-жөні:

Кушегенова Эльмира Журсыновна

Күні:

09.12.2021ж

Пәні:

Жаратылыстану

Сынып: 3«А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заттар қандай болады? Қатты, сұйық және газ тәрізді заттар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу

Сабақтың мақсаты:

Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйіне қарай топтастырады, жіктейді. Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйінің қасиеттерін өзгеруіне қарай зеттейді. Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйілерінің өзгеруіне тәжірибе жасау арқылы дәлелдейді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Ұйымдастыру кезеңі:

П сихологиялық ахуал қалыптастыру.

«Жұбын тап» ойыны арқылы жаттығу жасайық. Сіздерге жартысы ауысқан аңдар беріледі. Сіздер жартысын табасыздар.

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:

Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйіне қарай топтастырады, жіктейді. Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйінің қасиеттерін өзгеруіне қарай зеттейді. Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйілерінің өзгеруіне тәжірибе жасау арқылы дәлелдейді.


«Wordball» ойыны арқылы үй тапсырмасын сұрау










Мақсаты: Оқушылардың көңілін көтеру және байқампаздыққа, шапшаңдыққа баулу.










Сұрақтар:

1.Қандай заттар ауру тудырады?

А) кәмпит

Ә) шай

Б) вирустар мен микорбтар /дұрыс жауап/

В) ет тағамдары

2.Ағзаға түскен микробтармен не күреседі?

А) тері

ә) иммундық жүйе /дұрыс жауап/

б) су

в) тамақ

3. Адам ағзасының инфекцияға қарсы тұратын қасиет не деп аталады?

А) иммунитет /дұрыс жауап/

Ә) ағза

Б) жүйке

В) жүрек

4.Инфекциямен қанның құрамындағы не күреседі?

А) су

Ә) қант

Б) элементтер/дұрыс жауап/

В) оттегі

5. Ағза аурудан сақтану үшін не істеу керек?

А) сабақ оқу керек

Ә) интернет көру керек

Б) кирешки жеу керек

В) жеке бас тазалығыжәне күн тәртібін сақтау, дұрыс тамақтану, спортпен шұғылдану/ дұрыс жауап/

6. Ағзаға зиянды тамақ түрін тап

А) кола, чипсы /дұрыс жауап/

Ә) алма, алмұрт

Б) сүт өнімдері

В) дәрумендер

Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне арқылы жақындастырады, көңіл –күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.





















Дескриптор:

1. Вируустар мен микробтар ауру тудыратынын біледі 1 балл

2.Ағзаға түскен микробтармен иммундық жүйе күресетінін біледі1 балл

3. Адам ағзасының инфекцияға қарсы тұратын қасиет иммунитет деп аталатынын анықтайды 1 балл

4. Инфекциямен қанның құрамындағы элементтер күресетінін табады 1 балл

5. Ағза аурудан сақтану үшін жеке бас тазалығыжәне күн тәртібін сақтау, дұрыс тамақтану, спортпен шұғылдану керектігін біледі 1 балл

6. Зиянды тамақ түрін табады 1 балл

Суреттер

топтамасы

Сабақтың ортасы

Мұғалім түсіндірмесі:

-Балалар, бүгінгі жаңа сабағымызды бастамас бұрын мына бір құпия қорапты ашқым келіп тұр. Сендердің ше?

Ал, олай болса, құпия қорапты ашайық. /бір оқушы шығып құпия қорапты ашады.екінші оқушы шығып құпия шарды жарады. Үшінші оқушы бірінші парақты алып сандарды оқиды. Төртінші оқушы да оқиды. Тақтадағы сөздерден сөйлем құрастырады.

- Балалар, біздің мақсатымыз не еді?/оқушылар мақсатты еске түсіреді/

Бізді қоршаған барлық нысан дене деп аталады. Дене заттардан тұрады. Олар табиғи және жасанды болады. Ендеше сурттен табиғи дене мен жасанды денені табайық.

Сыныптан мысал келтіріп жіберейік.


Осы заттар табиғатта үш күйде кездеседі.Қатты, сұйық, газ тәрізді.

-Қане, қатты заттарға мысал келтіріп көрейікші.

-Сұйық заттарға не жатады деп ойлайсыңдар?

- Ал, газ тәріздіге мысал келтіре аламыз ба?

1- тәжірибе:

Қағазды өртеймін.

2- тәжірибе

Шоколадты еріту.



Оқушыларды топқа бөлу

Саралау тапсырмасы бойынша «Қорытынды» тәсілінің

«Джиксо» әдісі

- Барлық оқушылар бір тапсырманы орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі болады. - Мұғалім тапсырма береді, бірақ жалғыз «дұрыс» жауаптың бағытында жұмыс істеуден гөрі оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді. - Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек.


«Құпия қорап»

Құпия шарды жарайық,

Таң-тамаша болайық.

Ішіндегі жұмбақтың

Жауабын тез табайық.

Жұмбақ:

1,2,3

1-Заттар 2-қандай 3- болады?

1,2,3,4,5,6

1- Қатты, 2-сұйық, 3- және 4- газ 5 – тәрізді 6 – заттар

- Заттардың қандай түрі болады?

-табиғи және жасанды

Жұппен жұмыс:

Табиғи жасанды

Осы табиғи және жасанды заттарға қарап қандай қорытынды шығаруға болады?

- Табиғи заттар табиғатта кездеседі.

- Жасанды заттарды ада қолмен жасайды.

- Көмір, ағаш, темір, шкаф, парта т.б

- Су, сысын , сүт, сүйық май, бензин т.б.


- Иа, оттегі, көмір қышқыл газ, ауа.Мысалы, шарды үрлейміз. Оны сығамыз, қысамыз. Ағашты, көмірді, тасты қысамыз, сығамыз






1-тәжірибе

- Балалар, қағаз басында қандай күйде еді?

- Ал қазір қандай күйге ұшырады?

2- тәжірибе

-- Балалар, шоколад басында қандай күйде еді?

- Ал қазір қандай күйге ұшырады?

«Джиксо» әдісі

1-топ:

Стақанға су құяды. Оған қантты салады. Қандай күйге ұшырағанын анықтайды.

2-топ:

Стақанға сүт, айран құяды және құрт беріледі. Олардың агрегаттық күйін анықтайды, қорытынды айтады.

3- топ:

Су беріледі. Қайнаған су беріледі және мұз беріледі. Олардың агрегаттық күйін анықтайды.
















Дескриптор:

- Табиғи денені ажыратады 1 балл

- Жасанды денені ажыратады 1 балл





























Дескриптор:

1.Заттың шығу тегін біледі 1 балл

2. Заттардың агрегаттық күйін анықтай алады 1 балл

Құпия қорап, шар, сандар. Тақтаға сөздер ілінеді.











Алма, ағаш, жылқы, сөмке, үй, көйлектің суретері






















Қағаз, балауыз шам, сіріңке, колба, шоколад



Стақан, су, қант, сүт, айран, құрт,су, қайнаған су,

мұз.




Сабақтың соңы.

Ой толғаныс.

Рефлексия




Рефлекссия «6 пікір» әдісі
















Оқу тапсырмасы

6 пікір

Оқушының аты-жөні

Мен сабаққа қатыстым.....

белсенді / нашар

2.Мен сабақтағы өз жұмысыма көңілім

Толады/ толмайды

3.Сабақ .................. болды

Ұзақ/қысқа

4.Мен сабақта

Шаршадым/шаршамадым

5.Менің көңіл-күйім:

Жақсы/нашар

6.Сабақ материалы

түсінікті / түсініксіз пайдалы / пайдасыз қызықты / қызықсыз


Оқулықтың 68-71 беттерін оқып, мазмұндау








«6 пікір» әдісі кестесі






Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау тапырмасында қабілеті жоғары оқушы өлеңді мұғалімнің көмегінсіз құрастырады және мәнерлеп қатесіз оқып береді

«Қорытынды» тәсілі бойынша

Партада түзу отыруды .

Бетперде тағуды

Арақашықтықты сақтау

Гигиеналық талаптарды орындауға баса назар аударамын

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?


Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?


Жеткізбесе, неліктен?


Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?


Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?


Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?





Тексерілді: Р.Касымханова

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!