Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
заттардың агрегаттық күйі өзгеруі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1 В Зат күйінің өзгеруі |
Мектеп: №36ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ташимова Гулшат Абдулгафовна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Заттың агрегаттық күйлері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.4 бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың құрылымын түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Агрегаттық күйлер, қатты, сұйық, газ тектес, буландыру, қайнау, булану, кристалдық, аморфты, кристалдық тор, балқу, сублимация, десублимация, конденсация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлшектер қозғалысы азайды/артты, себебі температура түсті/көтерілді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлшектер температура көтерілген кезде жылдамырақ қозғалды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мен су қатып қалды деп ойлаймын, себебі.......... |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күйдің өзгеруі......... себепті болды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану-заттың агрегаттық күйі. (5.3.) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Жаратылыстану. Заттардың қатты, сұйық, газ тектес күйлері, заттардың құрылысы мен қасиеттері, бөлшектер теориясы туралы түсініктері бар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин |
2 мин 5 мин |
Қызығушылықты ояту Оқушыларды топқа бөлу. Суреттер (үй шатырындағы сүңгі, қайнап жатқан шайнектің шүмегінен шыққан бу, сарқырамадан аққан су) қиындылары арқылы сынып оқушылары топқа топтастырылады - құрастырғанда қандай суреттер пайда болды? - бұл суреттерде не бейнеленген? Олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтары қандай? Ой қозғау - Заттың неше агрегаттық күйі болады? Мысалдар келтір. - Бір зат бірнеше агрегаттық күйде болуы мүмкін бе? - Неліктен бөлшектердің орналасуы заттың агрегаттық күйіне тәуелді деп ойлайсың? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтап («Жарайсыңдар», «Өте жақсы»), жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады. |
Қағаз қиындылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 32 мин |
2 мин 13 мин 3мин 1+1 мин 12 мин |
Топтар бойынша тапсырма беріледі. 1-топқа: Заттардың агрегаттық күйі туралы жалпы түсінік; 2-топқа: Қатты, сұйық, газ тәрізді заттардың агрегаттық күйі; 3-топқа: Заттардың агрегаттық күйлерінің өзгеруі. ЖИГСО әдісімен үш топ мәліметтерді түсіндіреді, оқушыларға мәліметтің ықшам, түсінікті, нақты болу керектігі және 1,5 минут түсіндіруге уақыт берілетіндігі ескертіледі. Топтағы жұмыс аяқталғаннан кейін оқушылардан комментарий алынады (Критерийге сүйеніп топтар бір-бірін бағалайды) «Плазмалық агрегаттық күй» жөнінде бейнекөрсетілім ұсынылады. Оқушылармен талқылау жүреді. Сұрақтар қойылады:
Оқушылардың жауаптары марапатталады. Қол шапалақтау арқылы. 1- тапсырма Бөлшектер теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің құрылымын, қасиеттерін атап, кестені толтырыңыз.
Дескриптор Білім алушы:
2-тапсырма Берілген заттар: қант, ауа, су буы, сынап, ас тұзы бөлме температурасында қандай агрегаттық күйде болады? Қатты, сұйық, газ тәрізді заттарға анықтама беріңіз. Дескриптор Білім алушы:
3-тапсырма. Көлемі 400 мл суды өлшеп, қыздыр. Процестің нәтижелерін кестеге көрсет.
а) су температурасының уақытқа тәуелділік графигін сыз; ә) графикті пайдаланып, мына сұрақтарға жауап беріңдер: - 5 минуттан кейін судың температурасы қанша болады? - 7 минуттан кейін судың температурасы қанша болады? - егер 20 мин қыздырса, судың температурасы қанша болады? Дескриптор Білім алушы:
|
Оқулық https://www.youtube.com/watch?v=94tReSbyPYc |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
5 мин
|
Рефлексия: «Сабақтағы проблемалар» кестесі
Үй жағдайында химиялық тәжірибелер жасау, зерттеу, бақылау нәтижелерін жазу. «Жабық пластикалық бөтелкемен тәжірибе» Бос пластикалық бөтелкені тығынмен жауып тоңазытқышқа қойыңдар. Бір минут өте салысымен ішіндегі ауаны сорып алғандай бөтелке қабысып қалады. Неліктен олай болады? Егер оны тоңазытқыштан алса, бастапқы пішінге келе ме? |
Кесте |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Барлық оқушылар: бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың құрылымын түсіндіреді Оқушылардың басым бөлігі: Заттың агрегаттық күйлеріне мысалдар келтіреді. Агрегаттық күйі әртүрлі заттардың қасиеттерін анықтайды. Кейбір оқушылар: заттардың бір-біріне айналуының себебін түсіндіреді. |
Жаңа сабақты меңгерту кезінде ҚБ - қолпаштау, жарайсың, өте жақсы деген жетелеу сөздері арқылы бағалаймын. Сабақ соңындағы топтық жұмыс пен жеке тапсырмалар критерийлер бойынша дескриптор арқылы бағаланады. |
Сыныптың санитарлық талапқа сай болуы. Тапсырмаларды орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары (оқу мақсаттары) дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқу болды, неліктен? |
|
|
|