Сабақтың
тақырыбы:
Заттардың агрегаттық
күйлері
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Бамуратов
Мусырман
Күні:
|
СЫНЫП: 7
А
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспаған оқушылар
саны:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
7.1.1.4 -заттардың әртүрлі
агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық
теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес
заттардың құрылымын
түсіндіру
|
Сабақ
нәтижесі:
|
Оқушылардың
барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша
тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың
көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе
орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша
үлестірме ресурстармен жұмыс
жасайды.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады:
Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Тілдік
құзіреттілік
|
Заттардың агрегаттық
күйлері
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс,
стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Алдыңғы
оқу
|
Физикалық және
химиялық құбылыстар.
№3 зертханалық
тәжірибе
«Химиялық реакциялардың
белгілері»
|
Сабақтың
жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы
:
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Сәлемдесу.
Топқа бөлемін
: «Құттықтау хаттары
арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды
құттықтау хаттарын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп
отрады.
Психологиялық
ахуал қалыптастыру: «Қызыл гүлім-ай»
би
«Әнді
жалғастыр!»
Мақсаты:
қатысушылардың көңіл-күйін көтеру, жағымды эмоция
туғызу.
Нұсқаулық: «Сіздерге
бір өлеңнің 1 – жолын айтамын, ал сіздер келесі жолын айтасыз, ал
келесі көрші топ 3-4 – жолын әнмен жалғастырады. Кейін жүргізуші
басқа өлең бастағанда 3 – топ өлеңнің 2 – жолын айтады, ал 4 топ
3-4 жолын айтады. Ойын шеңбер бойынша жалғасады. Соңғы әннің соңы 2
жолын барлық топ орындайды».
1. «Әрқашан күн
сөнбесін» (4 жол)
2. «Анашым» (4
жол)
3. «День рождения»
(4 жол)
4. «Школный вальс»
(4 жол)
5. «Жан досым» (4
жол)
|
Құттықтау хаттары
арқылы топтарға бөлу.
«Әнді
жалғастыр!»
Тренинг.
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну
Берілген мәтіндерді балалар
оқып алады.
Заттың агрегаттық күйінің өзгеруі оның
молекулалық құрылымының өзгерісімен сәйкес келеді. Заттың бір
агрегаттық күйден екіншісіне өтуін оқып үйренгенде, оқушыларға
табиғат құбылыстарында үнемі болып отыратын ауысулармен өзара
әсерлесулер жөнінде, аздаған сандық өзгерістердің түбегейлі сапалық
өзгерістерге түрлену жөнінде айтамыз. Қатты денелердің
қасиеттеріндей (мықтылығы, морттылығы, қаттылығы) және сұйық
денелердің қасиеттеріндей (аққыштығы, уақыт өтумен формасының
сақталмауы) қасиеттері бар аморф денелер туралы айтуға болады.
Үлкен пробирканы ішінде қайнауға дейін жеткізілген суы бар ыдысқа
саламыз. Шыққан графикті талдаған кезде оқушылардың назарын балқу
процесі өтетін температура тұрақтылығына аударамыз. Балқу
температураларының кестесін
қарастырамыз. Барлық металдармен олардың қорытпалары
кристалл денелерге жататындығын атап көрсетіп, оқушыларға кестеден
ең жоғары және ең төмен балқу температуралары бар металдарды табуды
ұсынамыз. Оқушыларға нашар балқитын металдармен қорытпалардың
космос корабльдерін реактивтік двигательді жасауда, жылу, электр
приворларының спиральдарын дайындау үшін қолданылатынын
түсіндіреміз. 1. Мұз қай
температурада ериді? (°С) 2. Сынап қай
температурада қатады? (-
39°С) 3. Қай метал
өте баяу балқиды? (вольфрам 3387°
С) 4. Қай металл
тез балқиды? (қалайы 232
°С) 5. Күміс қай
температурада балқиды? (961°
С) 6. 1064° С
болатын қай металл. (алтын) 7. Неліктен
суық жерлерде солтүстік ендіктерде ауаның температурасын өлшеу үшін
сынапты емес, спиртті термометр пайдаланылады? Өйткені сынап (- 39
°С - де) қатты аязда қатып
қалады. 8. Алтын
қасықта күмісті балқытуға болады ма? (болады t күміс < t
алтын) 9. Алюминий
ыдысқа салып мысты балқытуға бола ма? (болмайды, өйткені t алюминий
< t мыс. Тәжірибе
жасау: 1 - тәжірибе.
Мензуркадағы судың көлемін өлшеп ыдысқа құю, оны қайтадан төгіп
алмай мензуркаға құйып тағы да көлемін
өлшеу. Қорытынды:
Сұйықтардың белгілі бір формасы болмайды, олар қай ыдыста тұрса,
сол ыдыстың формасын (пішінін) алады, өзінің көлемін
сақтайды. 2 - тәжірибе.
Плитаға ішінде суы бар, тығындалған, тығыннан Г - тәрізді шыны
түтікше өткізілген колбаны қойып, су қайнатып бу
шығару. Қорытынды: Бу -
судың газ тәріздес күйі, түссіз, иіссіз белгілі бір пішіні
болмайды, көлемін
сақтамайды.
«Жариялау»
әдісі
(Әрбір топ берілген сұрақ
бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер
берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп,
топ ұстанымын
жеткізеді.)
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Ортасы
10
минут
|
Қолдану
Оқулықта берілген
тапсырмаларды орындау.
Әр топқа деңгейлік
тапсырмаларды тест түрінде
беріледі.
Топ жетекшілеріне топ
мүшелерін бағалау үшін критерийлер беріледі.Оқушылар тест шешіп,
критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды, топ
жетекшісін топ мүшелерінің бірі
бағалайды.
|
Оқулық,қабырғаға
ілінген ватмандар, түрлі-түсті
маркерлер
Топтық жұмысқа арналған
ресурстар
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
«Қыдырып
қайтайық!»
би
билеу
|
Оқушылар би билеп сергіп
қалады.
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Ой
қорытыу
Физикалық
сұрақтар 1. Бір заттың өзі қандай агрегаттық үш күйде
бола алады? 2. Заттың бір агрегаттық күйінен екінші бір
агрегаттық күйіне ауысуының қандай практикалық маңызы
бар? 3. Заттың қандай агрегаттық күйде болуы немен
анықталады? 4. Газдардың, сұйықтардың және қатты
денелердің молекулалық құрылысының ерекшеліктері
қандай? 5. Тізбекке қосылған электр плитаға қойылған
шәйнек ішінде суы бар кезінде балқып кетпейтіндігі
неліктен?
|
Тақырып бойынша түйген
білімдерін жазады.
|
Бағалау
5
минут
Кері
байланыс
3
минут
|
«Білім ағашы» кері
байланыс
|
Сабақтан алған әсерлерін
стикерге жазып, ағашқа
жабыстырады.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді болды
ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім бе?
Мен
өз
жоспарыма
қандай
түзетулер
енгіздім
жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|