Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Заттардың ерігіштігі. №4 практикалық жұмыс «Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері» Solubility of substances. ✓4- practical work "Solubility of solids or the effect of temperature"
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Заттардың ерігіштігі. №4 практикалық жұмыс «Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері» Solubility of substances. ✓4- practical work "Solubility of solids or the effect of temperature"
Материал туралы қысқаша түсінік
Заттардың ерігіштігі. №4 практикалық жұмыс «Қатты заттардың ерігіштігіне температураның әсері»
Solubility of substances. ✓4- practical work "Solubility of solids or the effect of temperature"
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бөлім:
8.3С Ерітінділер
және ерігіштік
Педагогтің
аты-жөні:
Telkhodzhaeva
Aizhamal Baltabaevna
Күні:Date
22.02.2023
Сыныбы:Class
8
Ә
Қатысушылар
саны
Қатыспағандар
саны
Сабақтың тақырыбы:
The subject of the
lesson
Заттардың ерігіштігі.№4 практикалық
жұмыс«Қатты заттардың
ерігіштігіне температураның әсері»
Solubility of
substances.✓4- practical work
"Solubility of solids or the effect of
temperature"
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
learning objective
according to the curriculum
8.3.4.3 -заттың ерігіштігіне температураның әсерін
түсіндіру
8.3.4.3- explain the effect of temperature on the
solubility of a substance
8.3.4.4 -буландыру техникасын қолдана отырып, заттың 100 г
судағы ерігіштігін есептеу, алынған нәтижелерді анықтамалық
мәндермен салыстыру
8.3.4.4-calculating the
solubility of a substance in 100 g of water using evaporation
technology, comparing the obtained results with reference
values
Сабақтың мақсаты:
the purpose of the
lesson
-заттың ерігіштігіне температураның әсерін
түсіндіреді.
-буландыру техникасын
қолдана отырып, заттың 100 г судағы ерігіштігін есептеу, алынған
нәтижелерді анықтамалық мәндермен
салыстырады.
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің
іс-әрекеті
actions of the
teacher
Оқушының іс-әрекеті
student's
actions
ЕБҚЕБ
Бағалау
Assessment
Ресурстар
Resjureces
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
The beginning of the lesson is to arouse
interest
(Ұ).Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
greeting students,
inventory
2.Ынтымақтастықатмосферасын
қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге
асырылады.
3. Оқушыларды топтарға
біріктіру.
Дөңгелек шеңбер болып тұрып бір – біріне жылы лебіздерін
айтады
They stand in a circle and say warm greetings to each
other
Топтастыру:Түрлі түсті қаламсаптар
қобдишасы Сыныптағы оқушыларды қораптағы сұрағы жапсырылған
қаламсап түсі бойынша топқа бөлу.
Мақсаты:Ортаға сұрақтар
жазылған қобдиша қойылады. Оқушылар кезектесіп бір қаламсаптарды
алып сұраққа жауап береді, сол қаламсаптың түсіне қарай топқа
бөлінеді
1.Адам денесін қанша пайызын су
құрайды?
2.Судың түрлерін ата.
3.Жер ғаламшарының бетін қанаша пайыз су алып
жатыр?
4.Ластанудың себептері
қандай?
5.Су тіршілік көзі дегенді қалай
түсінесің?
6. Судың адам үшін маңызы?
7. Судың қасиеттері қандай?
8.Адам тәулігіне неше литр су ішу
керек?
9.Арық су деген не?
10.Суды ерімейтін қоспалардан қалай
тазартады?
11.Дистилденген су дегеніміз
не?
12. «Судың да сұрауы бар» дегенді қалай
түсінесің?
13. Бензин суда ериді ме?
14. Бір тонна қағаз алу үшін қанша тонна су
қажет?
15. «Су» туралы 2
мақал-мәтел
16. Қалалы жерде неліктен судан хлордың дәмі
сезіледі?
17. Жаңбыр суы жұмсақ па?
18. Сусыз адам неше күн өмір сүре
алады?
19. Суға сипаттама
бер
Мақсаты:Оқушылар бір-біріне
тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ
барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Тиімділігі:Оқушылар бір-біріне
тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
Заттардың ерігіштігі 3- ке бөлінеді. Олар: жақсы еритіндер,
аз еритіндер, ерімейтіндер. Жердегі тіршіліктің пайда болуы мен
дамуына ерітінділердің маңызы зор. Адам организімінде де
физологиялық маңызды ерітінділер бар. Ерігіштік – берілген
температурада 100 г еріткіште ери алатын заттың максималды
массасымен анықталады.
Ерігіштік – Solubity
Концентрация –
Concentration
Пайыз – percentage
Еріткіш – Solvent
Ерітінді – Solution
Ерітіндінің көлемі – Volume of
solution
Массалық үлесі – Mass
fraction
Молярлық концентрация – Molar
concentration
Қаныққан ерітінді – Saturated
solution
Қанықпаған ерітінді – Unsaturated
solution
«Ноутбок » әдісі
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді.
-Ерітінді дегеніміз не?
-Агрегеаттық күйіне байланысты қандай ерітінділер
бар?
-Температураның ерігіштікке әсері
қандай?
- Ерігіштік деген не?
- Сұйытылған ерітінді қаныққан бола
алама?
- Қандай ерітінділер
концентрлі?
Дескрипторлар:
Білім алушы
- Ерітінді қалай түзілетінін
түсінеді.
- Ерітінділер 3 күйде болатынын
біледі.
-Температураның ерігіштікке әсерін
байқайды.
Төмендегі реакция теңдеулерін
жазу
Al+ Cl2 =
HCl+Ba=
Мақсаты:Жылдам әрі функционалды
түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі:оқушының танымдық
дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын
көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Power Point презентациясы,
Кесте
Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс
«Тұжырымдамалық карта»
әдісі
№5 –зертханалық жұмыс.Заттардың ерігіштігін
зерттеу.Алдымен
оқушылардан қауіпсіздік техникасының ережелері
сұралады.
1-топ:Тұздың судағы
ерітіндісін жасап, байқалған құбылысты қорытындылап жазады,
түсіндіреді.
2-топ:Лактың судағы
ерітіндісін жасап, байқалған құбылысты қорытындылап жазады,
түсіндіреді.3-топ:Бордың судағы
ерітіндісін жасап, байқалған құбылысты қорытындылап жазады,
түсіндіреді.
Жұмыс барысы:
1. Судың бірдей көлемі құйылған 3 стақанға тұз,бор және лак
бояуын салып,араластырыңдар. Олардың суда ерігіштігін
салыстырыңдар. Не байқалды? Заттарды еритін, аз еритін және
ерімейтін деп кестеге жіктеп,қорытынды
жасаңдар.
Зертханалық жұмысты топпен орындағаннан
кейін
байқаған құбылыстарын жұмыс дәптеріне
жазады.
Жеке жұмыс:оқушылар зертханалық
жұмыстан
байқаған өзгерістерді өз дәптерлеріне
түсіреді.
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз