Материалдар / Заттардың жіктелуі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Заттардың жіктелуі

Материал туралы қысқаша түсінік
еріген заттың массалық үлесін есептеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Желтоқсан 2023
134
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: Заттардың жүктелуі

Бөлім

3-бөлім: Заттар және материалдар

Педагогтың аты – жөні


Күні: 12.12.2023

5.3.2.4 - еріген заттың массалық үлесін есептеу

Сынып 5 «ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Заттардың жіктелуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.2.3 - құрамы белгілі ерітіндіні дайындау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Еріген заттың массалық үлесін есептеуді үйренеді.

Көпшілік оқушылар үшін:

Ерітінді құрамындағы әрбір заттың массалық үлесін қалай есептеуді біледі.

Кейбір оқушылар үшін:

Ерітінді дайындайды.

С а б а қ б а р ы с ы:

Сабақтың кезеңі/

Уақыты

Педагогтың іс -әрекеті

Оқушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1-15 мин






Жаңа тақырыпты түсіндіру

5 мин














10 мин

. Мұғалімнің кіріспе сөзі. (Сабаққа психологиялық көңіл-күй)

Тілек шарын жіберу арқылы оқушылардың осы сабаққа деген талпынысын анықтау.

Топқа бөлу тілек шарын жару арқылы ішінен шыққан карточкалар арқылы топқа бөлу.

2. Үй жұмысын тексеру тест тапсырмалары арқылы

Мақсаты: оқу материалының игерілу деңгейін тексеру, проблемалар проблемалады анықтау және оларды түзету.


Формасы: топтық

Әдісі: time management (әр тапсырмаға уақыт беру)

Тәсілі: сұрақ-жауап

Оқушылармен бірлесіп сабақтың/оқу мақсатын анықтайды.

Өткенді қайталау

Сұрақ жауап әдісі

1.Массалық үлес дегеніміз не?

2.Жүзгін дегеніміз не?

3.ерітінді дегеніміз не?


Үй тапсырмасы тест тапсырмасы арқылы тексеру.


1. Өзіңе белгілі табиғи ерітінділерді және адам қолымен жасалған ерітінділерді атап бер.

2. Төмендегі тұжырымның қайсысы дұрыс:

ерітіндінің массасы еріткіш пен еритін заттың мас саларының қосындысынан артық;

ерітіндінің массасы еріткіш пен еритін заттың массалары жиынтығына тең.



Табиғаттан алынатын тұз, әдетте, лас болады. Оны тазалау әдісін түсіну үшін тәжірибе жүргізіп көреміз.

1 асқасық тұзды құмға аралыстырып, осыдан тұзды қалай бөлеміз:

Тұзға 1 стақан ыстық су қосамыз;

Тұзды аралыстырыптолықтай ерітеміз;

Тазалаған ерітіндіні отқа қойып буландырамыз.

Тұзды теңіз суынан алады сорғы стансалары наурыз бен қыркүйек аралығында теңіз суын тоғандар арқылы сорып алады. Күн сәулесі, жылу, жел әсерінен тұщы су буланады. Буланғаннан соц, қалған тұзды ожаумен жабдықталған көліктер жинап алады. Жи- налган тұз өнімін биіктігі 20 метрдей етіп үйеді, олар ұл- кен ақ төбешіктерге ұқсайды.

қалды.

Теңіз суынан тұзды буландырып алу әрқашанда адамға пайдалы бола бермейді. Адам сіз пайдалануының айқын мысалы ретінде Арал теңізінің жойылуын айтуға болады. Су көзінің құрғауы теңіз маңында тұратын адамдар үшін үлкен мәселеге айналды, Жер бетінде көп тұз қалды. Ғалымдардың зерттеуі бойынша, Арал теңізінің тұзы Антарктида мұздарынан да табылған.

Тест тапсырмасын орындайды.
































Термин сөздерді дәптерге жазады.

Өз пікірің айтады. Мысал келтіреді.


өзін өзі бағалау, өзара бағалау








Қол Бағалау парағына бал қою


Дискриптор тесттен алған әр дұрыс 2 жауап- 1 балл болып есетпеледі.

(5 балл)

Кітап, жұмыс дәптері.

Тест белгілеу парағы

Сабақтың ортасы

15 мин

1. Қажет жабдықтар: химиялық стақан, шыны таяқша, ел- шеуіш цилиндр, массасы әртүрлі тастары бар таразы, ас тұзы, су.


1. 150 г 3%-дық ас тұзының ерітіндісін дайындау үшін қан- ша су мөлшерін және қанша ас тұзының массасын алу керекті гін есепте.

2. 1-тапсырма бойынша қоспа дайында.

а) Таразы басын теңестір.

ә) Қажетті тұзды өлшеп ал.

б) Мензуркамен қажетті су көлемін өлшеп ал.

в) Тұзды химиялық стақан- да шыны таяқшамен аралас- тырып, суға еріт.

3. Алынған ерітіндіге 150 г су қос.

а) Бұл жағдайда ерітіндінің концентрациясы қалай өзге- ретінін есепте (еріген заттар- дың массалық үлесі).

ә) Дәптерге керекті есеп- терді жаз, жұмыс бойынша қо- рытынды жаса.

Прямоугольник 1



.












Ауызша мадақтау сөздері

Жарайсың, сенің ойың дұрыс











Кітап, дәптер

















Сабақтың соңы

5 мин

Оқушылар бүгін алға қойған мақсатымызға жеттік пе?

(Рефлексия жəне бағамдау)

«Менің сабақтан алған әсерім» барлық оқушыға стикер таратылады. Сабақтан алған әсерлерін жазады, тақтада ілінген қағазға жабыстырады. Көк түс «Мен бәрін түсіндім»

Жасыл түс «Мен түсіндім, бірақ менде сұрақтарым бар»

Қызыл түс «Мен түсінбедім»

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.


кері байланыс қағазы.

стикер




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!