Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Заттардың күйі өзгеруі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1 В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі |
Мектеп: № 36 ЖОББМ Орал қаласы |
||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
СЫНЫП:7 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Судың қайнау үдерісін зерттеу. ЛЖ №5 |
||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.6 судың қайнау үдерісін зерделеу, қыздыру қисығын салу және оны талдау, бөлшектердің кинетикалық теориясын пайдалана отырып, өз бақылауларын түсіндіру |
||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||
зерттейді, қисығын салады ,талдайды өз бақылауларын түсіндіреді. |
|||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||
зерттейді, қисығын салады ,талдайды өз бақылауларын түсіндіреді. • Зерттеулерді салыстырып қорытынды жасайды |
|||||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||||
зерттейді, талдайды.;
. Бөлшектердің кинетикалық теориясына сай судың қайнау процесін, қысымның әсерін түсіндіріп қорытынды жасайды. Мысал келтіреді өмірмен байланысты |
|||||||||
Бағалау критерийі |
|
||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||||
|
|||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Біздер.....байқадық |
|||||||||
Бөлшектер қозғалысы азайды/артты, себебі температура түсті/көтерілді |
|||||||||
Бөлшектер температура көтерілген кезде жылдамырақ қозғалды |
|||||||||
Мен су буланып ұшып кетті деп ойлаймын. деп ойлаймын, себебі.......... |
|||||||||
Күйдің өзгеруі......... себепті болды |
|||||||||
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, еңбекке баулу. |
||||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану-заттың агрегаттық күйі. (5.3.), география, физика |
||||||||
Алдыңғы оқу |
7.1.1.5. Судың салқындау үдерісі |
||||||||
Сабақ барысы |
|
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||
Сабақтың басы 8 мин |
1мин 2 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі «Джунглидағы жаңбыр» ойыны психологиялық ахуал қалыптастыру Ширату жаттығулары Агрегаттық күйлердің түрлері- Булану- Конденсация- Сублимация- Десублимация- Судың агрегаттық күйлері- Бағалау жұлдызшалар арқылы Ой қозғау «Суретке назар сал» Қайнап жатырған судың суреті АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы Видео көрсетіледі «Судың қайнауы» Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын жазамыз : |
Сурет Акт |
||||||
Сабақтың ортасы 32 мин |
5 мин 5мин 5мин 15 мин 2мин |
Топқа бөлу, суреттер арқылы І топқа сұрақ. Судың қайнау температурасы массаға байланысты ма? Тапсырма . а) Су құбырынан алынған суды зерттеп қайнау уақытын жазып алып дәптерге кестені толтыр, қайнау қисығын сал. Ә). суды қыздырғанда температураның өсуі термометрдің орналасу биіктігіне байланысты өзгеруіне зерттеу жүргізіңіз; Б). қайнау температурасының қысымға байланыстылығын зерттеңіз (қарапайым шприцпен қысымды төмендету арқылы); В).қорытынды жасағанда бөлшектер теориясы тұрғысынан қайнау процесіне түсінік беріңіз. ІІ топқа сұрақ. Қайнағаннан кейін судың температурасы өзгереді ме? Тапсырма Қайнаған суды зерттеу. ІІІ топ. Судың қайнауына қысмның әсері бар ма? Неліктен таулы жерде , жерге қарағанда су ұзағырақ қайнайды? 2 рет қайнаған суды зерттеу. І топқа сұрақ ІҮ топқа сұрақ Су 120°С температурада сұйық бола ала ма? Тапсырма Жуынуға арналған теңіз тұзы қосылған суды зерттеу. ДЖИГСО әдісімен топтар бір біріне түсіндіреді. Кестені толтыру (жұппен және жеке жұмыс) . Оқушылар төрт топтың зерттеулерін салыстырып талдайды, қорытындылайды. Бағалау топтарды(Жұлдызша-өте жақсы, толық ай- жақсы, жарты ай- әлі де жетілдіру керек )
Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Бүгінгі сабақта не қызықты болды? 3) Бүгінгі сабақтан не туралы білдіңіз? 4) Сабақта не қиын болды? |
Электрондық оқулық (оқу жоспарындағы сайт) Химиялық құрал-жабдықтар, реактивтер |
||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
3+2мин |
Рефлексия: рефлексиялық эссе - Алдымен біз былай деп ойладық...... - Одан кейін біз мынандай проблемаға тап болдық..... -Проблеманы шешу үшін біз......жасадық - Бұдан біз .......көрдік - Демек, бұл мынаны білдіреді...... - сонымен біз......деген шешімге келдік. |
Стикерлер, қорапшалар |
||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға құбылыстарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құбылыстарға сызба құрастыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара жұдызша бойынша жетістіктерін айқындау. 3. Кері байланыс (жазбаша) 4. Дайын үлгі жауап 5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану 5. рефлексиялық эссе (жазбаша) |
Сергіту жаттығуы қимылмен көрсету: -Джунгли жаттығулары; -жаңа заттың түзілуі. Қауіпсіздік техникасы ережелері - |
|||||||
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
рефлексиялық эссе әдісімен жазу |
||||||||
|
|||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
Тапсырма |
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
|||||||||||||||||||||
1. Физикалық және химиялық құбылыстарды атайды |
суреттер бойынша физикалық және химиялық құбылыстың түрін көрсетеді |
|||||||||||||||||||||
2. Физикалық және химиялық құбылыстарды анықтайды |
суреттер бойынша құбылыстың жіктелу себебін кестеге толтырады
|
2.«Құбылыстар» (жіктелу сызбасын құрастырыңыз және оны толтырыңыз);
ҚҰБЫЛЫСТАР
3.Алынған ақпараттар негізінде құбылыстар туралы қандай қорытынды жасар едіңіз?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.Физикалық және химиялық құбылыстарды қалай және қандай тәжірибелер арқылы зерттеуге болады?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------