Сабақтың тақырыбы:
|
Бөлім |
1-бөлім |
||||||||
|
Педагогтың аты – жөні |
|
||||||||
|
Күні: 07.11.2023 |
|
||||||||
|
Сынып 6 «а» |
Қатысушылар саны:20 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың құрылымы мен қасиеттірі заттар неден тұрады? |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.3.1.1 атом мен молекулаларды, қарапайым және күрделі заттарды айыра білу |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Атомдар мен молекулаларды, қарапайым және күрделі заттарды ажырата білу |
||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтың іс -әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. Тест тапсырмаларын орындату
|
Тест тапсырмасын орындау арқылы өткен тақырыты еске түсіреді.
|
Өзің өзі бағалау |
Тест парақтары
Қиынды қағаздар |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді оқып жұпта Демокрит теориясының негізгі ұстанымдарын ежелгі гректерінің ойларымен салыстыруы керек. Келесі факторлар бойынша сұраңыз:
4.Мұғалім келесі екі суретті көрсетіп біріншісі атомдар екендігін, ал екіншісі молекулалар екендігін айтыңыз.
Оқушыларға 1 минут ойлануға беру. Айырмашылықтарды тапқаннан кейін оқушыларды мини-тақталарда келесі суреттерде атомдар не молекулалар көрсетілгенін белгілеуді сұраңыз.
Осыдан кейін оқушыларға келесі екі суретті көрсетіңіз, бірінші -жай зат, екінші -күрделі зат.
Енді оқушылар өздері келесі суреттерге қарап жай және күрделі затты анықтау керек.
Осыдан шыққан анықтамаларды дәптерге жазып алу 1. Атом – элементтің ең кіші бөлшегі 2. Молекула – екі немесе одан да көп атомдардың қосылысы 3. Жай зат – атомдардың бір түрінен жасалаған молекула 4. Күрделі зат – әртүрлі атомдардан жасалған молекула
|
Жұппен жұмыс өздерінің ойларын толық жеткізеді.
.
|
ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау |
Графикалық диаграмма
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
№2 сарамандық жұмыс Түрлі зат молекулаларының моделін әзірлеу «Бағдаршам» рефлексиясы
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||
-
Глобуста немесе картада экваторға параллель жүргізілген шартты сызықтар қалай аталады?
А. Параллель
Ә. Меридиан
Б. Градустық тор
В. Полюс
2. Жердің неше полюсі бар?
А. 2
Ә.3
Б.4
В.5
3. Жерді теңдей екі – Солтүстік және Оңтүстік жартышарларға бөлетін жорамал сызық қалай аталады?
А. Параллель
Ә. Меридиан
Б. Градустық тор
В. Экватор
4. Глобуста немесе картада бір полюстен екінші полюске шартты түрде жүргізілетін сызық
А. Параллель
Ә. Меридиан
Б. Градустық тор
В. Экватор
5. Полюстерде ендік неше градусқа тең?
А. 90 0
Ә. 180 0
Б. 20 0
В. 60 0
6. Географиялық ендіктер қалай бөлінеді?
А. Оңтүстік және солтүстік
Ә. Батыс және шығыс
Б. Оңтүстік және батыс
В. Оңтүстік және шығыс
7. Глобус пен географиялық картадағы меридиандар мен параллель сызықтар қалай аталады?ъ
А. Параллель
Ә. Меридиан
Б. Градустық тор
В. Экватор
8. Қазіргі сәтте меридианда орналасқан нүктелердегі күн уақыты қалай аталады?
А. Жергілікті уақыт
Ә. Белдеулік уақыт
Б. Стандартты уақыт
В. Дата ауысу сызығы
9. Полюстен полюске дейін созылатын жер бетіндегі шартты сызық
А. Жергілікті уақыт
Ә. Белдеулік уақыт
Б. Стандартты уақыт
В. Дата ауысу сызығы
10. Нөлдік меридианнан бастап, берілген нүктеге дейінгі қашықтықты көрсетеді, градуспен өлшенеді
А. Географиялық бойлық
Ә. Географияялық координаттар
Б. Географиялық ендік
В. Экватор



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың құрылымы мен қасиеттірі заттар неден тұрады? 6 сынып
Заттардың құрылымы мен қасиеттірі заттар неден тұрады? 6 сынып
Сабақтың тақырыбы:
|
Бөлім |
1-бөлім |
||||||||
|
Педагогтың аты – жөні |
|
||||||||
|
Күні: 07.11.2023 |
|
||||||||
|
Сынып 6 «а» |
Қатысушылар саны:20 |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Заттардың құрылымы мен қасиеттірі заттар неден тұрады? |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.3.1.1 атом мен молекулаларды, қарапайым және күрделі заттарды айыра білу |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Атомдар мен молекулаларды, қарапайым және күрделі заттарды ажырата білу |
||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Педагогтың іс -әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. Тест тапсырмаларын орындату
|
Тест тапсырмасын орындау арқылы өткен тақырыты еске түсіреді.
|
Өзің өзі бағалау |
Тест парақтары
Қиынды қағаздар |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді оқып жұпта Демокрит теориясының негізгі ұстанымдарын ежелгі гректерінің ойларымен салыстыруы керек. Келесі факторлар бойынша сұраңыз:
4.Мұғалім келесі екі суретті көрсетіп біріншісі атомдар екендігін, ал екіншісі молекулалар екендігін айтыңыз.
Оқушыларға 1 минут ойлануға беру. Айырмашылықтарды тапқаннан кейін оқушыларды мини-тақталарда келесі суреттерде атомдар не молекулалар көрсетілгенін белгілеуді сұраңыз.
Осыдан кейін оқушыларға келесі екі суретті көрсетіңіз, бірінші -жай зат, екінші -күрделі зат.
Енді оқушылар өздері келесі суреттерге қарап жай және күрделі затты анықтау керек.
Осыдан шыққан анықтамаларды дәптерге жазып алу 1. Атом – элементтің ең кіші бөлшегі 2. Молекула – екі немесе одан да көп атомдардың қосылысы 3. Жай зат – атомдардың бір түрінен жасалаған молекула 4. Күрделі зат – әртүрлі атомдардан жасалған молекула
|
Жұппен жұмыс өздерінің ойларын толық жеткізеді.
.
|
ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау |
Графикалық диаграмма
|
|||||
|
Сабақтың соңы |
№2 сарамандық жұмыс Түрлі зат молекулаларының моделін әзірлеу «Бағдаршам» рефлексиясы
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|||||
-
Глобуста немесе картада экваторға параллель жүргізілген шартты сызықтар қалай аталады?
А. Параллель
Ә. Меридиан
Б. Градустық тор
В. Полюс
2. Жердің неше полюсі бар?
А. 2
Ә.3
Б.4
В.5
3. Жерді теңдей екі – Солтүстік және Оңтүстік жартышарларға бөлетін жорамал сызық қалай аталады?
А. Параллель
Ә. Меридиан
Б. Градустық тор
В. Экватор
4. Глобуста немесе картада бір полюстен екінші полюске шартты түрде жүргізілетін сызық
А. Параллель
Ә. Меридиан
Б. Градустық тор
В. Экватор
5. Полюстерде ендік неше градусқа тең?
А. 90 0
Ә. 180 0
Б. 20 0
В. 60 0
6. Географиялық ендіктер қалай бөлінеді?
А. Оңтүстік және солтүстік
Ә. Батыс және шығыс
Б. Оңтүстік және батыс
В. Оңтүстік және шығыс
7. Глобус пен географиялық картадағы меридиандар мен параллель сызықтар қалай аталады?ъ
А. Параллель
Ә. Меридиан
Б. Градустық тор
В. Экватор
8. Қазіргі сәтте меридианда орналасқан нүктелердегі күн уақыты қалай аталады?
А. Жергілікті уақыт
Ә. Белдеулік уақыт
Б. Стандартты уақыт
В. Дата ауысу сызығы
9. Полюстен полюске дейін созылатын жер бетіндегі шартты сызық
А. Жергілікті уақыт
Ә. Белдеулік уақыт
Б. Стандартты уақыт
В. Дата ауысу сызығы
10. Нөлдік меридианнан бастап, берілген нүктеге дейінгі қашықтықты көрсетеді, градуспен өлшенеді
А. Географиялық бойлық
Ә. Географияялық координаттар
Б. Географиялық ендік
В. Экватор



шағым қалдыра аласыз

















