Материалдар / Заттардың құрылысы мен қасиеттері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Заттардың құрылысы мен қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
Заттардың құрылысы мен қасиеттері ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2024
141
2 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Атамұра баспасы 2017 жыл:§ 19

Алматы кітап баспасы 2019 жыл §19


Бекітемін________________________

Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі

_____________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Заттардың құрылысы мен қасиеттері

(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

5.3 Заттар және материалдар

Педагогтің аты – жөні:


Күні:

04.11.2024

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заттардың құрылысы мен қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5.3.1.3-заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылғыштығын, иілімділігін сипаттау

Сабақтың мақсаты

Заттардың қасиеттерін: тығыздығын, аққыштығын, жылу және электрөткізгіштігін, созылғыштығын, иілімділігін сипаттайды

Құндылықты дарыту

Жасампаздық және Жаңашылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин




5 мин

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Үй жұмысы

«Ыстық орындық» әдісі

  • Оқушылар бір – біріне өткен тақырып бойынша сұрақтар қояды. Оқушы кідірместен жауап беру қажет

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды


Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді


(ҚБ) мұғалім

1-10 балл аралығында бағалайды





Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді


Сабақтың ортасы

3 мин




2 мин





3 мин






2 мин








8 мин
















5 мин













5 мин

Жаңа сабақ

Экранға жаңа сабақтын мағынасын ашу мақсатында «Мюнстенберг» әдісі қолданылады

Shape1

ючсьзаттардыңвлыалылоаынныңыларжфылрларлқасиеттеріывцузлаываралтвтүрлеріваоываорылв







Мағынаны тану

Терминдер

  • Қасиет;

  • Физикалық қасиет;

  • Химиялық қасиет;



ФС. Функционалдық сауаттылық:

Бейнеролик: Заттардың физикалық қасиеттері

  • Қандай қасиеттерді көрдік?

  • Өмірде қалай қолдансақ болады?




  1. Тапсырма

(ЖТ)Жеке тапсырма

Кестемен жұмыс.Заттарды қасиеттері бойынша сипаттаңыз

Белгілері

Заттар

Ас тұзы

Өсімдік майы

Мыс

Бор

Агрегаттық күйі





Түсі





Жылтырлығы





Иісі





Судағы ерегіштігі (ерісе +) (ерімесе -)







  1. Тапсырма

(ЖЖ) Жұптық жұмыс

(ФС) Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

«Эксперимент» әдісі

  1. Тапсырма

(ЖТ) Жеке тапсырма

«Сәйкестендіру» әдісі

«LearningApps» бағдарламасы арқылы сәйкестендіру

Иіс


Қатты заттың сұйық затқа айналу температурсы

Қайнау температурасы


Заттың сұйықтықта еру қасиеті

Балқу температурасы


Иіс сезу арқылы анықталатын материалдың қасиеті

Жылтырау


Дененің ішкі энергияны қызуы жоғары бөлігінен салқындау бөлігіне қарай өткізу үдерісі

Ерігіштік


Заттың үстіңгі бетіне түскен жарықты шағылыстыруы.

Жылуөткізгіштік


Күштің соққының себебінен металдың иленіп пішінін өзгерту

Иілгіштік


Сұйықтықтың буға айналу температурасы (қалыпты атмосфералық жағдайда судың қайнау температурасы + 100 С)


Жаңа тақырыпты анықтау мақсатында «Мюнстенберг» әдісі жаңа сабақтың тақырыбын атайды


Оқушылар тақырыптағы терминдерге тоқталып мағынасын ашады


Оқушылар бейнероликті ұжым болып талқылайды. Заттардың қасиеттерін атайды


(Бұл тапсырма арқылы оқушы өздеріне жаңа ақпараттарды алу арқылы бойында жаңашылдыққа ұмтылу құндылығы дариды)







Оқушылар мұғалімнің нұсқаулығымен тәжірибе жасайды









Оқушылар электронды платформаны пайдалану арқылы қасиеттерді және олардың сипаттамасын сәйкестендіреді

«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.






















Дескриптор:

Жалпы 4 – балл:

1.Заттардың физикалық қасиеттері бойынша сипаттайды;










Дескриптор:

Жалпы 2 – балл:

1.Тәжірибе арқылы заттардың қасиеттері сипаттайды







Дескриптор:

Жалпы 2 – балл:

1.Қасиеттерді анықтамаларымен сәйкестендіреді


















https://youtu.be/cJOKgHSP5ow?si=gFuHYbZrrDDyJiwA



Бұл тапсырмада жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдалануға болады

https://chatgpt.com





Майшам, сіріңке, қолғап











https://learningapps.org/watch?v=pnedgbk4n24


Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс

БББ кестесі

Үйге тапсырма

Атамұра баспасы 2017 жыл:§ 19

Алматы кітап баспасы 2019 жыл §19


Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады

Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты

1 – 10 балл аралығында бағалайды
















































Белгілері

Заттар

Ас тұзы

Өсімдік майы

Мыс

Бор

Агрегаттық күйі





Түсі





Жылтырлығы





Иісі





Судағы ерегіштігі (ерісе +) (ерімесе -)







Белгілері

Заттар

Ас тұзы

Өсімдік майы

Мыс

Бор

Агрегаттық күйі

Қатты

Сұйықтық

Қатты

Қатты

Түсі

Сары

Сары

Сұр

Ақ

Жылтырлығы

Жоқ

Жоқ

Бар

Бар

Иісі

Бар

Шамалы

Жоқ

Бар

Судағы ерегіштігі (ерісе +) (ерімесе -)

+

-

-

+



Сәйкестендіру

Иіс


Қатты заттың сұйық затқа айналу температурсы

Қайнау температурасы


Заттың сұйықтықта еру қасиеті

Балқу температурасы


Иіс сезу арқылы анықталатын материалдың қасиеті

Жылтырау


Дененің ішкі энергияны қызуы жоғары бөлігінен салқындау бөлігіне қарай өткізу үдерісі

Ерігіштік


Заттың үстіңгі бетіне түскен жарықты шағылыстыруы.

Жылуөткізгіштік


Күштің соққының себебінен металдың иленіп пішінін өзгерту

Иілгіштік


Сұйықтықтың буға айналу температурасы (қалыпты атмосфералық жағдайда судың қайнау температурасы + 100 С)











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!