Сабақ : | Мектеп: №1 мектеп-гимназиясы, |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Нурманова Айгуль |
Сынып:7 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақ тақырыбы: | Заттардың тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі. |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | 7.1.3.1 – тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру.7.1.3.2 – өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу. |
Бағалау критерийлері: | 1.Тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсінеді.2. Өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді тани алады. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар орындай алады: |
| Жануарлар және өсімдік ағзаларындағы заттардың тасымалдануындағы мүшелердің қызметі мен маңызын түсінеді, анықтай алады. |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
| Жануарлар азғасындағы заттардың тасымалдануындағы қан және қан тамырларының маңызын, өсімдік азғасындағы заттардың тасымалдануындағы тамыр мен сабақтың маңызын анықтап, талдайды. |
| Кейбір оқушылар орындай алады: |
| Жануарлар және өсімдік азғаларына түсетін заттар қалай өзгеретінін дәйектейді, жүйелі қорытынды жасайды. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Тірі ағза мен қоршаған орта арасындағы байланысты биотикалық фактор, абиотикалықфактор, антропогендік факторлардың түрлерін ұғынады.Түйінді сөздер мен сөз тіркестері Экология, тірі, жансыз, биотикалық фактор, абиотикалықфактор, антропогендік фактор. |
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі |
| Талқылауға арналған сұрақтар:Экология, экологиялық факторларды білудің маңыздылығы. |
| Не себепті.......деп ойлайсыз?Экологиялық факторларды айта аласызба?Жазылым бойынша ұсыныстарҚысқаша тірек конспект. Шағын эссе. |
Құндылықтарды дарыту | Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; қарым-қатынас жасау қабілеті; жауапкершілік, ізденімпаздық құндылықтары дамиды. |
Пәнаралық байланыстар | Жаратылыстану, физика, химия пәндері |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, слайд, электронды оқулық. |
Бастапқы білім | Биология тірі ағзалар туралы ғылым екенін біледі. Өсімдіктер курсынан түсініктері бар. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланға кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі.Психологиялық ахуал туғызу. Сыныпты «Өсімдіктер» және «Жануарлар» топтарына бөлу.Ой қозғау
| |
| Оқулықпен жұмыс.«Борт күнделігі» арқылы мәтінді меңгерту.Оқушылар дәптерге екі бағана сызады
Бірінші бағанға өздері мәтіннен алған белгілі ақпаратты жазады, екінші бағанаға мәтінді оқып, жаңа ақпаратты жазып, оны түсіндіреді.Тапсырма дескрипторы-Жануарлар және өсімдік ағзаларындағы заттардың тасымалдануындағы мүшелердің қызметі мен маңызын түсінеді.
2.Жануарлар және өсімдіктер жасушалары үшін қажет заттарды атаңдар. Оларды не үшін тасымалдау керек?Елді мекен, мемлекет, тірі ағзаларға тасымалдау жүйесі керек пе? Жауаптарыңды мысалдармен дәлелдеңдер.Тапсырма дескрипторы-Жануарлар мен өсімдіктер жасушалары үшін қажет заттарды атайды.-Жауаптарын мысалдармен дәлелдейді.
3. «Суреттер» сөйлейді» әдісі-Суретке қарап отырып, жануарлар мен өсімдіктердегі заттар тасымалын сызба түрінде көрсетіңдер.- Олар қандай мүшелер мен жүйелер арқылы ағзадан шығарылатынын анықтаңдар.
Тапсырманың дескрипторы- Жануарлар мен өсімдіктердегі заттар тасымалын сызба түрінде көрсетеді- Олар қандай мүшелер мен жүйелер арқылы ағзадан шығарылатынына талдау жасайды.
«Кубизм» әдісіКубикті топ басшысы үстел үстіне лақтырғанда түскен санды таңдау арқылы сол санға тиісті тапсырмаларды алады.Салыстыр- жануарлар мен өсімдіктердің ағзасына түсетін заттар қалай өзгереді.Ата –олар қандай мүшелер, органойдтар және жүйелер арқылы ағзадан шығарылады.Сипатта – жануарлардың қанайналым жүйесіТүсіндір –өсімдік ағзаларындағы тасымалдау қалай жүредіЕрекшелігі – жануарлар мен өсімдіктердің Маңызы - заттардың тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызыТапсырма дескрипторы:-берілген тапсырма бойынша салыстырады, сипаттайды, түсіндіреді, ерекшеліктері мен маңызын түсіндіріп, қорытынды жасайды.
«Синквейн» әдісіЖұмыс алгоритміБес жолды өлең құрады (көбіне сабақ тақырыбы алынады)1 жол – тақырып атауы (зат есім)2 жол – тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есім)3жол – тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (етістік)4 жол – тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы 5 жол – тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз. Тапсырманың дескрипторы-ақпаратты қысқа да, нұсқа жазбаша түрде тұжырымдайды
| Оқулық, қаламсап
|
Сабақтың соңы | РефлексияБББ кестесі
|
|
Қосымша мәліметтер |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
«Борт күнделігі» әдісінде оқушылар мәтінді меңгерсе, «суретер сөйлейді» әдісінде суретке қарап отырып, жануарлар мен өсімдіктердегі заттар тасымалын сызба түрінде көрсетеді, кубизм әдісі бойынша талдау жасап, жинақтайды, синквейн әдісі бойынша сабақ тақырыбына сай бес жолды өлең құрастырады. | БББ кестесі
| Сергіту сәті |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім?
| Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Қорытынды бағалауЖалпы бағаСабақтың жақсы өткен 2 аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2: |
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |