Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
|
|
Бағалау критерийлері
|
Экологиялықфакторлар
және экожүйе
бірлестігі туралыалдыңғыбілімдерінқолданады. Мектеп ауласындағы факторлар мен
ағзалардың бірлестіктерін
зерттейді
|
|
Тілдікмақсаттар
|
Экологиялықфакторлардыңтіріағзалардыңтаралуы мен
тіршілікетуінеәсерінсипаттайды,
мысалкелтіреді
Пәнгетән лексика мен
терминология:
Биотикалықжәнеабиотикалықфакторлар, күн, жел, температура,
селбесу
Диалог пен
жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер:
Экологиялықфакторлар:
биотикалық, абиотикалық
Тіріағзалардыңтаралуына …
әсеретеді
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ынтымақтастық, академиялық
әділдік, ашықтық, өмір бойы оқу,
сыйластық
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қоршаған ортаның бірлестіктері
география пәнімен тығыз байланысты
|
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Оқушылар ғаламтор желісімен,
компьютермен, интербелсенді тақтамен жұмыс
жасайды
|
|
Бастапқы
білім
|
Экожүйенің құрамдас бөліктерін
біледі. Қоректік тізбек құра алады (7
сынып)
|
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
|
0 – 1
2 – 7
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
(Ж)
Ой толғау: Ой
толғау:
Оқушыларға әр түрлі мекен
ететін орталардың суреттерін көрсету. Осы аймақтарда қандай ағзалар
тіршілік ететін және олар осы аймаққа бейімделгенін
сұрау
Жұппен/топпен талқылап, өз
жауаптарын ұсынады
Жаңа тақырыпқа көшу:
: Зертханалық жұмыс №1 Мектеп
ауласының экожүйен зерттеу
Жұмыстың
мақсатын және
болжамын оқушылармен бірге
анықтау
|
Интербелсенді тақта,
презентация
|
|
8 –
12
13 –
37
|
(М)Мұғалім қауіпсіздік ережесімен
таңыстырады:
-
Рұқсатсыз зертханалық жұмысқа
арналған құрал – жабдықпен жұмыс
жасамаңыз;
-
Мектептен тыс жерде жол
ережесін сақтаңыз;
-
Зерттеу жұмысы барысында бөгде
азаларды ұстамаңыз;
-
Өсімдіктер мен ағаштарға зақым
келтірмей жұмыс жасаңыз
Оқушылар зертханалық
жұмыстың барысымен танысып, жұмысты
орындайды.
(Э)Жұмыс
барысы:
-
Мектеп ауласында ағзалар
бірлестігі кездесетін 3×3 жерді өлшеп
белгілеңіз
-
Осы жердегі тірі ағзалардың
тізімін жасап, келесі кестеге енгізіңіз.
Продуценттер
|
Консументтер
|
Редуценттер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.Мектеп ауласына әсер ететін
экологиялық факторларды анықтау үшін Cobra 4 құрылғысын қосып, ауа
райының ылғалдылығын, температурасын анықтаңыз. Алынған
мәліметтерді төменде берілген кестеге
енгізіңіз:
-
Температура
|
|
-
Ылғалдылық
|
|
-
Топырақтың электр
өткізгіштігі
|
|
-
Топырақтың рН
көрсеткіші
|
|
4.Зерттеп жатқан аумағыңыздың
топырақтың электр өткізгіштігі мен рН зерттеу үшін, қосыпсытқыш
қасықпен аз мөлшерде топырақты стақанға салыңыз. Топырақтың үстіне
су қосып, электр өткізгіштікті анықтайтын Cobra 4 құрылғысын
қосыңыз, кейін рН – ты анықтайтын Cobra 4 құрылғысын қосыңыз.
Алынған нәтижелерді кестеге толтырыңыз.
|
Интербелсенді тақта,
презентация,
Қосымша 1, Cobra 4
жиынтығы,
ұлғайтқыш қол айна, су,
стакан, қопсытқыш
|
|
37 –
43
|
(Ө) Жиналған ақпарат көздерін
жинақтау, қорытындылау
Жұмыстың болжамы расталды ма?
Жоқ па?
Оқушылар қалауы бойынша
өздерінің жұмысының нәтижесімен бөліседі
|
|
|
44 –
45
|
(Ө)Рефлексия: «Білім кебежесі». Оқушылар
бүгінгі сабақта алған жаңа ақпаратты стикерге жазып, білім
кебежесіне салады
|
ИТ, презентация,
стикерлер
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
|
Сабақ барысында оқушылардың
топпен, жұппен жұмыс жасауын қамтамасыз ету. Бір – біріне көмек
көрсетуін бақылау. Қабілеті жоғары оқушылар экологиялық факторларды
біледі және мысал келтіре алады
|
-
Сұрақ –
жауап;
-
Мәліметтер мен нәтижелер
бойыншы жұмысты қорытындылау;
Кері
байланыс
|
-Зертханалық жұмысты орындау
кезінде ұстанатын ережелермен таныстыру.
-Жұмыс барысында қолданатын
құрал – жабдықтармен жұмыс жасау ретін
үйрету
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не
ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім,
келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
|