1 слайд
Сабақтың тақырыбы: «Торы құлын»
Сабақтың мақсаты: бейнероликті пайдалану арқылы тақырыпты табуды жеңілдету.
Ұжымдық диалогтік оқытумен құлынды сипаттау. Сыни тұрғысынан ойлау арқылы
салыстыра білу. Ес картасын құра білу.
Күтілетін нәтижелер :
-алдарына мақсат қояды
-
бір-бірін тыңдай біледі.
-
Жылқының пайдасын, жылқыға қолданылатын құрал-жабдықтарды біледі.
-Сөйлем құрап, сөздік қорын молайту
-Белсенділік көрсетіп, сұраққа толық жауап беруге үйрену
Идеясы : жылқыны жасына қарай ажырата білу.
Сілтеме : ғаламтордан алынған бейнеролик
Оқулық, «Ұлттық дүниетаным» оқу құралы. Тапсырма жазылған кеспе қағаздар. Бағалау
бетшелері. Смайликтер, геометриялық фигуралар.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта , ес картасы.
Сабақтың әдіс-тәсілі: сайыс, сұрақ-жауап, миға шабуыл, ой қозғау
Сабақтың барысы : 1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Топқа бөліну
3. Жаңа сабақ
4.Рефлексия Қазақ тілі
8 сынып
Аралас құрмалас
сөйлем
2 слайд
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Аралас құрмалас сөйлемнің
жасалу жолдарын, құрамындағы жай
сөйлемдердің қарым – қатынасын
меңгерту.
Дамытушылық: Өз ойын жүйелі, дәлелді
жеткізе білуге үйрету.
Тәрбиелік: Адамгершілікке, үлкенді
сыйлауға, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
3 слайд
І топ
«
Салалас
»
құрмалас
тобы
ІІ топ
«
Сабақтас
»
құрмалас
тобы
ІІІ топ
«
Аралас
»
құрмалас
тобыТопқа бөліну
Сыныптағы оқушыларды топқа бөлу;
Топтық ережені қалыптастыру;
4 слайд
«Әрбір тілде сөйле
адамды таң қылып,
Ана тілін білмеу қандай
заңдылық?!
Өсер балаң, байтақ далаң тұрғанда
Қазақ тілі жасау керек мәңгілік!»
5 слайд
1.150- жаттығу
2.
Үй тапсырмасын пысықтау сұрағы
І топ. Құрмалас сөйлем дегеніміз не?
Құрмалас сөйлемнің түрлері?
ІІ топ. Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не?
ІІІ топ. Сабақтас құрмалас сөйлем дегеніміз не?
6 слайд
Кезектес
салалас
Құрамындағы жай
сөйлемдеріінің бір –
бірімен мағыналық
қарым –
қатынасына
қарай,салалас
құрмалас сөйлем 6
түрге бөлінеді
Ыңғайлас
салалас
Себеп –
салдар
салаласТалғаулы
салалас
Түсіндірмелі
салалас
Қарсылықты
салалас
7 слайд
Шартты
бағыныңқы
Сабақтас сөйлемдер
құрамындағы бағыныңқы
сөйлемдерінің басыңқы
сөйлемдерімен мағыналық
қарым – қатынасына қарай
алты түрге бөлінеді Қарсылықты
бағыныңқы
Себеп
бағыныңқы
Мезгіл
бағыныңқы
Қимыл – сын
бағыныңқы Мақсат
бағыныңқы
8 слайд
Бағыныңқының
баяндауышы Тұлғалық
белгісі Сұрауы Сөйлемдерінің
сызбасы
1.Шартты рай - са, -се Қайтсе?
(Не етсе?) /................./
Тыңдаса,
/_ _ _ _ _ _ /.
2. Көсемше - ма + й
(- ме + й)
- майынша
- мейінше Қайтпей?
(Не етпей?)
Қайтпейінше ?
(Не
етпейінше?) /................./
таппай,
/_ _ _ _ _ _ /.
/.............../
үйренбейінше,
/_ _ _ _ _ _ /.
3.Есімше - ған + да
(- ген + де) Қайткенде?
( Не еткенде?) /................ /
болмағанда,
/_ _ _ _ _ _ /.
9 слайд
I. Бағыныңқы жақ: Басыңқы жақ:
са _________________ түсінеді
Айт қан+да _______________ түсінетін еді
па+й (ынша) __________ түсінбейді
II. Бағыныңқы жақ: Басыңқы жақ:
са да _________________ түсінген жоқ
Айт қан+ша _______________ түсінсең еді
қан+мен+де ____________ түсінер емес
қанына қарамастан _____ түсініп алды
10 слайд
Жаңа сабақ.
Мысалы:
1.Күн шығып, ел тұра бастады, - Нұрлан
әлі жоқ.
Сызбасы: бағыныңқы, басыңқы, басыңқы.
2. Қорған кезінде топырақ араластыра
тастан қаланған екен де, бұл кезде
қорғанның үстіне жыңғыл мен шеңгел
араласа шығып, өзінше ол да бір сән беріп
тұр.
Сызбасы: басыңқы, бағыныңқы, басыңқы.
11 слайд
АҚБОЗ АЛДЫҢҒЫ ЕКІ АЯҒЫН
ЕРБИТІП, КӨЗІ ШАТЫНАП ТҰРА
БЕРГЕНДЕ, ШОЛАҚ ҚҰЛАҒЫН ТӨМЕН
ҚАРАЙ ТҰҚЫРТА БАСЫП ҚАЛЫП ЕДІ –
АТ ЕТПЕТІНЕН ТҮСТІ.
СЫЗБАСЫ:
БАҒЫНЫҢҚЫ, БАҒЫНЫҢҚЫ,
БАСЫҢҚЫ, БАСЫҢҚЫ.
12 слайд
Оқулықпен жұмыс
13 слайд
Қ ұ р м а л а с
б а р ы с
т о л ы қ т а у ы ш
с а л а л а с
е т і с т і кз а т е с і м С ӨЗЖҰМБАҚ
14 слайд
1 2
3 4
СИҚЫРЛЫ АЛМА
АҒАШЫ5
15 слайд
16 слайд
Б ілетінім Білгенім Білгім келеді
17 слайд
Сабақтан алған әсерлеріңді
смайликпен көрсетіңдер
18 слайд
Сабақ аяқталды !
Сабақ аяқталды !
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз