1 слайд
Сабақтың тақырыбы:
•
Дихан Әбілов Туған тілім …… .
2 слайд
Психологиялық дайындық
•
Туған тілім – тірлігімнің айғағы,
Тілім барда айтылар сөз ойдағы
Өссе тілім мен де бірге өсемін,
Өшсе тілім мен де бірге өшемін
3 слайд
Сабақтың мақсаты:
. Ақынның өлеңінің мағынасын
ашып түсіндіру;
. мәнерлеп оқуға үйрету;
. сыни ойлануға дағдыландыру;
. өз тілін құрметтеуге деген
ықыласын ояту;
. сыныпта ынтымақтастық
атмосфера қалыптастыру.
4 слайд
Жазушы өмірі мен
шығармашылығы жөнінде түсінік
беру.
Әдебиетіміздің ақсақалы Дихан Әбілев 1907
жылы 26 желтоқсанда Павлодар облысы,
Баянауыл ауданында дүниеге келген. 1926
жылы «Қызыл әскер» атты алғашқы өлеңі,
1928 жылы
«Сырлы шкафтың сыры» атты бірінші
әңгімесі жарық көрген. 71 жыл бойы қазақ
әдебиетінің өркенін өсіріп, мерейін биіктету
жолында қаламымен қызмет етті, көптеген
кітаптар дүниеге келді.
Оның артта қалған мол мұрасы ұрпақтың
рухани қазынасына айнала берері сөзсіз.
5 слайд
ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫ ОЯТУ. «ЖЫЛЫ ЛЕБІЗ»
ОҚУШЫЛАР БІР-БІРІНЕ ЭПИТЕТТІ
ҚОЛДАНУ АРҚЫЛЫ ТІЛЕК АЙТАДЫ.
Сабақ басында таратылған сөздерге не?
Деген сұраққа жауап беретін бір ғана
сөзді тауып сөз тіркесін құрастырту
арқылы жаңа сабақтың мағынасын ашу
6 слайд
Топтық жұмыс
1-топ.
Тіл туралы 5 мақал-мәтел тауып
2-еуінің мағынасын түсіндірді.
2-топ
«5 жолды» өлең шығарады.
Не?
Қандай?
Не істеді?
Сөйлем
М.Сөз
3-топ
Қайталанып тұрған сөз тіркестерін пайдаланып, өлең құрастырады.
Туған тілім………
Туған тілім……..
Туған тілім….
Туған тілім …….
7 слайд
Жетістік критерийлері:
Ма қалдардың мағынасын ашады
Бес жолды өлең құрайды.
Сөз тіркестерін падаланып өлең
құрайды
8 слайд
Жеке жұмыс ҚБ
«Шағын әңгімелерден алған әсерім»
«Қазақ тілі- анам тілі -өз
тілім» тақырыбында 40
сөзден тұратын шағын эссе
жазу
9 слайд
Сөз тіркестері ұтымды қойылған
Сызбадағы сөз тіркестері эсседе
көрніс тапқан
Сөйлемдер дұрыс құрылған
Орфографиялық қателері бар\
жоқ
Тыныс белгілерін орынды қойған Жетістік критерийі:
10 слайд
Берілген сөзге қатысты
3 топ 3 сөйлем құрау
арқылы мәтін
құрастырады.
1-топ. Бай тіл
2- топ. Мемлекеттік тіл
3- топ. Ақындар,
жазушыларТоптық жұмыс. «Шынжыр» әдісі арқылы.
11 слайд
Жетістік критерийі:
1.Жазылым жұмысының талабын сақтайды;
2.Өз пікірін дәлелді жеткізеді.
12 слайд
-
Сонымен балалар біз сабақта
не туралы өттік.
- Сабақ сендерге ұнады ма?
-
Не ұнады, не ұнамағаны
жайында және қандай
пікірлерін, тілектерің бар екенін
жазып, тақтадағы алма
ағашына ілеміз. Алмамыз
қандай көп болса әрқашан
Отанымызда сондай
молшылық болсын деп
тілеймін. (Стикерге жазу. Әр
оқушы өз ойын білдіреді). Кері байланыс «Екі жұлдыз,
бір тілек» Тілек ағашы
13 слайд
Рефлексия
Бүгінгі сабақ мазмұны
түсінікті ме?
Не түсініксіз?
Нені білгіңіз келеді?
Мақсатымызға жеттік пе?
14 слайд
15 слайд
Назарларыңызға рахмет!
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз