Ашық сабақ. Ішкі энергия және оны өзгерту тәсілдері. 8 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
Жылу
құбылыстар ы
Сабақтың
тақырыбы:
Ішкi энергия.
Ішкi энергияны
өзгерту тәсiлдерi Оқу мақсаты:
Дененің ішкі
энергиясын
өзгерту
тәсілдерін
сипаттауМаңғыстау облысы,
Бейнеу ауданы,
Боранқұл селосы
“ Қарақұм орта мектебі” КММ
Алдонгарова Райхан Жакешовна
1 слайд
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жылу құбылыстар ы Сабақтың тақырыбы: Ішкi энергия. Ішкi энергияны өзгерту тәсiлдерi Оқу мақсаты: Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдерін сипаттауМаңғыстау облысы, Бейнеу ауданы, Боранқұл селосы “ Қарақұм орта мектебі” КММ Алдонгарова Райхан Жакешовна
2 слайд
•
Жыл
мезгілдеріне тән
белгілерді біледі
Барлық оқушылар •
пяап
якпяып Сабақ мақсаттары Б
а
р
л
ы
қ
о
қ
у
ш
ы
л
а
р •
Жыл мезгілдеріне тән белгілерді біледі.
Ауа райының адамға және оның іс-
әрекетіне әсерін анықтай алады.К
ө
п
т
е
г
е
н
о
қ
у
ш
ы
л
а
р •
Шартты белгілерді қолдана алады.
•
Адамдардың ауа райына қатысты іс -
әрекетін сипаттайды.К
е
й
б
і
р
о
қ
у
ш
ы
л
а
р •
Өзі тұратын елді мекеннің ауа райын
сипаттай алады
2 слайд
• Жыл мезгілдеріне тән белгілерді біледі Барлық оқушылар • пяап якпяып Сабақ мақсаттары Б а р л ы қ о қ у ш ы л а р • Жыл мезгілдеріне тән белгілерді біледі. Ауа райының адамға және оның іс- әрекетіне әсерін анықтай алады.К ө п т е г е н о қ у ш ы л а р • Шартты белгілерді қолдана алады. • Адамдардың ауа райына қатысты іс - әрекетін сипаттайды.К е й б і р о қ у ш ы л а р • Өзі тұратын елді мекеннің ауа райын сипаттай алады
3 слайд
Бағалау критерийлері
1. Механикалық энергия
түрлерін біледі және
энергияның түрленуіне
мысалдар келтіре
алады.
2. Дененің ішкі
энергиясы денені
құрайтын
бөлшектердің ретсіз
қозғалысының
кинетикалық және
олардың өзара
әрекеттесуінің
потенциалдық
энергиясының
қосындысы екенін
түсінеді.
3. Берілген суреттер
бойынша ішкі
энергияның қандай
физикалық шамалардан
тәуелді екенін
талдайды. Құндылықтарды
дарыту
«Мәңгілік Ел»
идеясының
«Инновация
негізіндегі тұрақты
экономикалық өсім »
құндылығы, жалпыға
бірдей еңбек қоғамы
құндылығы бойынша
инновациялық дамуға
үлестерін қосуға
тәрбиелеу.
Бастапқы білім
Температура,температураны өлшеу
әдістері,температура шкалалары Пәнаралық
байланыс
Математика
Химия
информатика Тілдікмақсаттар Тілдік
мақсаттар
Пәнге тән
лексика мен
терминология :
Молекулалар,
тығыздық, көлем,
масса,
температура,
термометр,
дененің
ұлғаюының
температураға
сызықты
тәуелділігі,
молекулалардың
жылулық
қозғалысы, заттың
ұлғаюы.
....
3 слайд
Бағалау критерийлері 1. Механикалық энергия түрлерін біледі және энергияның түрленуіне мысалдар келтіре алады. 2. Дененің ішкі энергиясы денені құрайтын бөлшектердің ретсіз қозғалысының кинетикалық және олардың өзара әрекеттесуінің потенциалдық энергиясының қосындысы екенін түсінеді. 3. Берілген суреттер бойынша ішкі энергияның қандай физикалық шамалардан тәуелді екенін талдайды. Құндылықтарды дарыту «Мәңгілік Ел» идеясының «Инновация негізіндегі тұрақты экономикалық өсім » құндылығы, жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығы бойынша инновациялық дамуға үлестерін қосуға тәрбиелеу. Бастапқы білім Температура,температураны өлшеу әдістері,температура шкалалары Пәнаралық байланыс Математика Химия информатика Тілдікмақсаттар Тілдік мақсаттар Пәнге тән лексика мен терминология : Молекулалар, тығыздық, көлем, масса, температура, термометр, дененің ұлғаюының температураға сызықты тәуелділігі, молекулалардың жылулық қозғалысы, заттың ұлғаюы. ....
4 слайд
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу
«Жылы-лебіз» тренингі арқылы психологиялық ахуал
туғызу. Сәттілік тілеп, жаңа сабақты бастайды.
«Құттықтау хаттары » арқылы топқа бөлінеді.
« Ішкі энергия», «Механикалық энергия», «Жылу берілу» атты жаңа
тақырыптың термин сөздері арқылы топқа бөлінеді.
« Ішкі
энергия» «Механикалық
энергия» «Жылу берілу» Саба қтың басы
Үй тапсырмасын тексеру:
«Серіппелі сауал » әдісі арқылы
өткен тақырыпты пысықтау Дескриптор:
1. Жылулық ұлғаю кезінде
температураны өлшеу
тәсілдерін түсіндіре
алады;
2.Температура шкалаларын
ажырата біледі.
4 слайд
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу «Жылы-лебіз» тренингі арқылы психологиялық ахуал туғызу. Сәттілік тілеп, жаңа сабақты бастайды. «Құттықтау хаттары » арқылы топқа бөлінеді. « Ішкі энергия», «Механикалық энергия», «Жылу берілу» атты жаңа тақырыптың термин сөздері арқылы топқа бөлінеді. « Ішкі энергия» «Механикалық энергия» «Жылу берілу» Саба қтың басы Үй тапсырмасын тексеру: «Серіппелі сауал » әдісі арқылы өткен тақырыпты пысықтау Дескриптор: 1. Жылулық ұлғаю кезінде температураны өлшеу тәсілдерін түсіндіре алады; 2.Температура шкалаларын ажырата біледі.
5 слайд
•
Жыл
мезгілдеріне тән
белгілерді біледі
Барлық оқушылар •
пяап
якпяып
«Ойла,жұптас, бөліс» әдісі
бойынша жұптық жұмыс
Тиынның ішкі энергиясын
өзгертудің жолдарын
анықтаңдарСабақтың ортасы Демонстрация көрсету
арқылы сабақ тақырыбын
ашу.
Қорытынды
Бағалау : “Өзін-өзі бағалау”
парақшасы арқылы бағалау« Ойлар ағыны » әдісі
бойынша жеке жұмыс «Венн диаграммасы»
әдісі бойынша топтық
жұмыс
Дескриптор:
1.Әрбір тәжірибені сипаттайды
2.Ішкі энергиясы қандай
әдіспен өзгертілгенін
анықтайды. Стақандарға бірдей мөлшерде
ыстық және суық су құйылған.
Қай стақандағы судың ішкі
энергиясы жоғары екендігін
түсіндір.
Дескриптор:
1. Венн диаграммасын
құрады
2. Дененің ішкі энергиясын
механикалық энергиямен
салыстырады. Дескриптор:
1.Оқушылар ішкі энергияны
жұмыс істеу
2. Жылу берілу арқылы өзгертуге
болатындығын түсінулері қажет.
«Қара жәшік»
әдісі
арқылы
оқулықтағы
жаттығуды
орындау Дескриптор:
1. Есептің
шартын
жазады.
2. Оқушылар
дененің ішкі
энергиясының
формуласын
біледі.
3.Ішкі
энергияның
өзгерісін анықтай
алады. Топты «Бас бармақ» әдісі
арқылы бағалау
5 слайд
• Жыл мезгілдеріне тән белгілерді біледі Барлық оқушылар • пяап якпяып «Ойла,жұптас, бөліс» әдісі бойынша жұптық жұмыс Тиынның ішкі энергиясын өзгертудің жолдарын анықтаңдарСабақтың ортасы Демонстрация көрсету арқылы сабақ тақырыбын ашу. Қорытынды Бағалау : “Өзін-өзі бағалау” парақшасы арқылы бағалау« Ойлар ағыны » әдісі бойынша жеке жұмыс «Венн диаграммасы» әдісі бойынша топтық жұмыс Дескриптор: 1.Әрбір тәжірибені сипаттайды 2.Ішкі энергиясы қандай әдіспен өзгертілгенін анықтайды. Стақандарға бірдей мөлшерде ыстық және суық су құйылған. Қай стақандағы судың ішкі энергиясы жоғары екендігін түсіндір. Дескриптор: 1. Венн диаграммасын құрады 2. Дененің ішкі энергиясын механикалық энергиямен салыстырады. Дескриптор: 1.Оқушылар ішкі энергияны жұмыс істеу 2. Жылу берілу арқылы өзгертуге болатындығын түсінулері қажет. «Қара жәшік» әдісі арқылы оқулықтағы жаттығуды орындау Дескриптор: 1. Есептің шартын жазады. 2. Оқушылар дененің ішкі энергиясының формуласын біледі. 3.Ішкі энергияның өзгерісін анықтай алады. Топты «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
6 слайд
Кері байланыс
«Білім қоржыны» әдісі арқылы алынады
6 слайд
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі арқылы алынады