ашық сабақ "Рационал сандарды көбейту тақырыбына есептер шығару"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Рационал сандарды
көбейту
тақырыбына
есептер шығару
Жамбыл атындағы
№21 орта мектептің
математика
пәні: Тулеуова З.М
6 «А» сынып
1 слайд
Рационал сандарды көбейту тақырыбына есептер шығару Жамбыл атындағы №21 орта мектептің математика пәні: Тулеуова З.М 6 «А» сынып
2 слайд
Мақсаты:
А) Білімділік: Оқушылардың тақырып бойынша
алған білімдерін тереңдетіп, жинақтап жүйелеу.
Таңбалары әр түрлі, таңбалары бірдей сандарды
көбейтіп, көбейтіндіні таба білуге үйрету;
Ә) Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен
есептеу дағдыларын жетілдіру. Ой-өрісін кеңейту.
Теориялық білімін практикада қолдана білу
дағдысын қалыптастыру;
Б) Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа,
ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге
деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
2 слайд
Мақсаты: А) Білімділік: Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тереңдетіп, жинақтап жүйелеу. Таңбалары әр түрлі, таңбалары бірдей сандарды көбейтіп, көбейтіндіні таба білуге үйрету; Ә) Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру. Ой-өрісін кеңейту. Теориялық білімін практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру; Б) Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, тез шешім қабылдай білуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.
3 слайд
Сабақтың барысы
•Үй тапсырмасын тексеру
•Ойланайық
•Тарихи мәлімет
•Топтық жұмыс
•Семантикалық карта
•Оқулықпен жұмыс.
•Графикалық диктант.
•Сергіту сәті
•Бағалау
•Үйге тапсырма
3 слайд
Сабақтың барысы •Үй тапсырмасын тексеру •Ойланайық •Тарихи мәлімет •Топтық жұмыс •Семантикалық карта •Оқулықпен жұмыс. •Графикалық диктант. •Сергіту сәті •Бағалау •Үйге тапсырма
4 слайд
Таңбалары әр түрлі
екі санның
көбейтіндісінің
мәні-
Таңбалары бірдей
екі санның
көбейтіндісінің
мәні –
Үй тапсырмасы
№567
4 слайд
Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні- Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісінің мәні – Үй тапсырмасы №567
5 слайд
Таңбалары әр түрлі екі
санның көбейтіндісінің
мәні- теріс сан.
Таңбалары бірдей екі
санның көбейтіндісі
– оң сан.
(-)·(+)=(-)
(+)·(-)=(-)
(-)·(-)=(+)
(+)·(+)=(+)
5 слайд
Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні- теріс сан. Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – оң сан. (-)·(+)=(-) (+)·(-)=(-) (-)·(-)=(+) (+)·(+)=(+)
6 слайд
;
3
1
3
1
;
7
1
6,5;
2
3
2
3
;
8
3
2
1
;
7
1
9
4
7;
7
2
2
7
;
5
1
3;
8
3
3
1
;14
7
3
;6,50;
2
1
9
4
М
Р
Б
А
У
П
Г
А
Т
А
5
3
0
9
2
116
3
4
99
4
6
9
1
80,
Х8
1
Ойланайық
6 слайд
; 3 1 3 1 ; 7 1 6,5; 2 3 2 3 ; 8 3 2 1 ; 7 1 9 4 7; 7 2 2 7 ; 5 1 3; 8 3 3 1 ;14 7 3 ;6,50; 2 1 9 4 М Р Б А У П Г А Т А 5 3 0 9 2 116 3 4 99 4 6 9 1 80, Х8 1 Ойланайық
7 слайд
Тарихи мәлімет
•VIІ ғасырда өмір сүрген үнді математигі
Брахмагупта оң сандарды «мүлік»,
• теріс сандарды «қарыз» түсінігімен
байланыстырған. Оң және теріс
сандарды қосу ережелерін былай
айтқан: «екі мүліктің қосындысы
мүлік», «екі қарыздың қосындысы
қарыз».
7 слайд
Тарихи мәлімет •VIІ ғасырда өмір сүрген үнді математигі Брахмагупта оң сандарды «мүлік», • теріс сандарды «қарыз» түсінігімен байланыстырған. Оң және теріс сандарды қосу ережелерін былай айтқан: «екі мүліктің қосындысы мүлік», «екі қарыздың қосындысы қарыз».
8 слайд
Топтық жұмыс
1 1 1
2 2 2
3 3 3
Келесі
8 слайд
Топтық жұмыс 1 1 1 2 2 2 3 3 3 Келесі
9 слайд
Координаталық
түзу дегеніміз не?
Жауабы
:
9 слайд
Координаталық түзу дегеніміз не? Жауабы :
10 слайд
Санақ басы О нүктесі
және бірлік кесіндісі
таңдап алынған оң бағыты
көрсетілген түзу
Артқа
10 слайд
Санақ басы О нүктесі және бірлік кесіндісі таңдап алынған оң бағыты көрсетілген түзу Артқа
11 слайд
Қандай сандар қарама
– қарсы сандар деп
аталады?
Жауабы
:
11 слайд
Қандай сандар қарама – қарсы сандар деп аталады? Жауабы :
12 слайд
Бір бірінен тек қана
таңбаларымен
ажыратылатын сандар
Артқа
12 слайд
Бір бірінен тек қана таңбаларымен ажыратылатын сандар Артқа
13 слайд
Рационал сандар
жиынына қандай
сандар кіреді?
Жауаб
ы:
13 слайд
Рационал сандар жиынына қандай сандар кіреді? Жауаб ы:
14 слайд
Бүтін сандар,
бөлшек сандар,
рационал сандар деп
аталады
Артқа
14 слайд
Бүтін сандар, бөлшек сандар, рационал сандар деп аталады Артқа
15 слайд
Теріс санның
модулі неге
тең?
Жауаб
ы:
15 слайд
Теріс санның модулі неге тең? Жауаб ы:
16 слайд
Оған қарама
– қарсы санға
тең
Артқа
16 слайд
Оған қарама – қарсы санға тең Артқа
17 слайд
Екі теріс санды
қосу үшін:
Жауаб
ы:
17 слайд
Екі теріс санды қосу үшін: Жауаб ы:
18 слайд
Қосылғыштардың
модулдерін қосып
алдына “-” таңбасын
қоямыз
Артқа
18 слайд
Қосылғыштардың модулдерін қосып алдына “-” таңбасын қоямыз Артқа
19 слайд
Таңбалары әр түрлі
сандарды қосу:
Жауаб
ы:
19 слайд
Таңбалары әр түрлі сандарды қосу: Жауаб ы:
20 слайд
Үлкен модулден кіші
модулді азайтып, алдына
үлкен қосылғыштың
таңбасын қоямыз
Артқа
20 слайд
Үлкен модулден кіші модулді азайтып, алдына үлкен қосылғыштың таңбасын қоямыз Артқа
21 слайд
Рационал
сандарды азайту:
Жауаб
ы:
21 слайд
Рационал сандарды азайту: Жауаб ы:
22 слайд
Азайғышқа азайтқышқа
қарама – қарсы санды
қосу керек
a-b=a+(-b)
Артқа
22 слайд
Азайғышқа азайтқышқа қарама – қарсы санды қосу керек a-b=a+(-b) Артқа
23 слайд
Координаталық
түзудегі кесіндінің
ұзындығын табу үшін:
Жауаб
ы:
23 слайд
Координаталық түзудегі кесіндінің ұзындығын табу үшін: Жауаб ы:
24 слайд
Оң жақ шеткі нүктесінің
координатасынан
сол жақ шеткі нүктесінің
координатасын
азайту керек
Артқа
24 слайд
Оң жақ шеткі нүктесінің координатасынан сол жақ шеткі нүктесінің координатасын азайту керек Артқа
25 слайд
Таңбалары бірдей
сандарды
көбейту үшін:
Жауаб
ы:
25 слайд
Таңбалары бірдей сандарды көбейту үшін: Жауаб ы:
26 слайд
Көбейткіштердің
модулдерін көбейтіп
шыққан санның
алдына “+” таңбасын
қоямыз
Артқа
26 слайд
Көбейткіштердің модулдерін көбейтіп шыққан санның алдына “+” таңбасын қоямыз Артқа
27 слайд
Семантикалық карта
р/са ва∙в=-30,6а∙в=-100а∙в=1,14а∙в=-0,2 а∙в=-12,3
1
2-1,58,2
35,1-6
4-1,9-0,6
50,4
6-254
27 слайд
Семантикалық карта р/са ва∙в=-30,6а∙в=-100а∙в=1,14а∙в=-0,2 а∙в=-12,3 1 2-1,58,2 35,1-6 4-1,9-0,6 50,4 6-254
28 слайд
№568
7,8,9
Оқулықпен
жұмыс
№569
1,2,3
28 слайд
№568 7,8,9 Оқулықпен жұмыс №569 1,2,3
29 слайд
Графикалық диктант
1.Қарама-қарсы сандардың қосындысы нөлге тең
2.0 саны натурал сандар жиынына тиісті
3. Екі теріс санның қосындысы- теріс сан
4. Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі- теріс сан
5. Кез келген теріс сан нөлден үлкен
6. Оң санның модулі сол санның өзіне тең
7. Теріс көбейткіштер саны жұп болса, көбейтінді оң сан болады
8.Теріс санның модулі сол санның өзіне тең
9. Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі- оң сан
10.Кез келген теріс сан оң саннан үлкен
29 слайд
Графикалық диктант 1.Қарама-қарсы сандардың қосындысы нөлге тең 2.0 саны натурал сандар жиынына тиісті 3. Екі теріс санның қосындысы- теріс сан 4. Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі- теріс сан 5. Кез келген теріс сан нөлден үлкен 6. Оң санның модулі сол санның өзіне тең 7. Теріс көбейткіштер саны жұп болса, көбейтінді оң сан болады 8.Теріс санның модулі сол санның өзіне тең 9. Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі- оң сан 10.Кез келген теріс сан оң саннан үлкен
30 слайд
30 слайд
31 слайд
IV. . Сергіту сәті.
Сабақты қорытындылау
“Мысық пен күшік” ойыны
31 слайд
IV. . Сергіту сәті. Сабақты қорытындылау “Мысық пен күшік” ойыны
32 слайд
32 слайд
33 слайд
Үйге тапсырма
1. Аукцион
«Мен –сатушы, сіздер –сатып алушыларсыз»
2. Ережелерді қайталаймыз п.3.4
"5" "4" "3"
№ 575; 577№ 572; 573№ 569(4-6);568(1-6)
33 слайд
Үйге тапсырма 1. Аукцион «Мен –сатушы, сіздер –сатып алушыларсыз» 2. Ережелерді қайталаймыз п.3.4 "5" "4" "3" № 575; 577№ 572; 573№ 569(4-6);568(1-6)
34 слайд
Өзін-өзі бағалау парағы
Р/сСабақтың кезеңдері балл
1Үй тапсырмасы 0-6 б.+2б.
2ойланайық. 0-11 б
3
4
Топтық жұмыс 0-20 б.
Семантикалық карта 0-6 б.
5Оқулықпен жұмыс. 0-6 б.
6
7
Графикалық диктант 0-10 б.
Сергіту сәті.0-5б
8Бағалау
9Қорытынды балл
34 слайд
Өзін-өзі бағалау парағы Р/сСабақтың кезеңдері балл 1Үй тапсырмасы 0-6 б.+2б. 2ойланайық. 0-11 б 3 4 Топтық жұмыс 0-20 б. Семантикалық карта 0-6 б. 5Оқулықпен жұмыс. 0-6 б. 6 7 Графикалық диктант 0-10 б. Сергіту сәті.0-5б 8Бағалау 9Қорытынды балл
35 слайд
Өз білімімізді бағалайық
қанағаттанарлықсыз
жақсы
қанағаттанарлық
үздік
«5»-- 17-20 балл ; «4»--12-16 балл
«3»-- 6-11 балл ; «2»-- 0-5 балл
35 слайд
Өз білімімізді бағалайық қанағаттанарлықсыз жақсы қанағаттанарлық үздік «5»-- 17-20 балл ; «4»--12-16 балл «3»-- 6-11 балл ; «2»-- 0-5 балл
36 слайд
«5»-- 17-20 балл ;
«4»--12-16 балл
«3»-- 6-11 балл ;
«2»-- 0-5 балл
36 слайд
«5»-- 17-20 балл ; «4»--12-16 балл «3»-- 6-11 балл ; «2»-- 0-5 балл