Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин 9 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Табыстылық критерийлері:
Бірлескен оқу жүзеге асырылады,
топта бірлесіп шешім қабылдайды,
басқа топтарды тыңдай және бағалай
алады, мәтіннен қажетті ақпараттарды
бөліп алады.
1 слайд
Табыстылық критерийлері: Бірлескен оқу жүзеге асырылады, топта бірлесіп шешім қабылдайды, басқа топтарды тыңдай және бағалай алады, мәтіннен қажетті ақпараттарды бөліп алады.
2 слайд
І. Білу. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
Тест тапсырмалары
«Металдар және олардың физикалық қасиеттері »
Тест жауаптары
1.ә
2.ә
3.а
4.б
5.а
6. ә
7.а
8.а
9.а
10.б Дұрыс Ұпай
жауап
9-10 “3”
6-8 “2”
4-5 “1”
2 слайд
І. Білу. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі: Тест тапсырмалары «Металдар және олардың физикалық қасиеттері » Тест жауаптары 1.ә 2.ә 3.а 4.б 5.а 6. ә 7.а 8.а 9.а 10.б Дұрыс Ұпай жауап 9-10 “3” 6-8 “2” 4-5 “1”
3 слайд
ХИМИЯ
10 - сынып
МЕТАЛДАРДЫҢ ХИМИЯЛЫҚ ҚАСИЕТТЕРІ.
МЕТАЛДАРДЫҢ ЭЛЕКТРОХИМИЯЛЫҚ
КЕРНЕУ ҚАТАРЫ.
3 слайд
ХИМИЯ 10 - сынып МЕТАЛДАРДЫҢ ХИМИЯЛЫҚ ҚАСИЕТТЕРІ. МЕТАЛДАРДЫҢ ЭЛЕКТРОХИМИЯЛЫҚ КЕРНЕУ ҚАТАРЫ.
4 слайд
оқушыларды сабақ барысында пәнге деген қызығушылықтары
мен ынта-ықыластарын арттыра отырып, адамгершілікке, жан-
жақтылыққа, еңбексүйгіштікке,өз бетімен жұмыс жасауға
тәрбиелеу Сабақтың
мақсаты
оқушылардың белсенділігін,
қызығушылығын арттыру,
логикалық ой-өрісін дамыту; оқушыларға металдардың
электрохимиялық кернеу
қатарында орналасуына
байланысты
ерекшеліктері, химиялық
қасиеттері туралы білім
беру, металдар-
тотықсыздандырғыштар
екендігін түсіндіру;БілімділікД
ам
ы
туш
ы
л ы
қ
Т
ә
р
б
и
е
л
ік
4 слайд
оқушыларды сабақ барысында пәнге деген қызығушылықтары мен ынта-ықыластарын арттыра отырып, адамгершілікке, жан- жақтылыққа, еңбексүйгіштікке,өз бетімен жұмыс жасауға тәрбиелеу Сабақтың мақсаты оқушылардың белсенділігін, қызығушылығын арттыру, логикалық ой-өрісін дамыту; оқушыларға металдардың электрохимиялық кернеу қатарында орналасуына байланысты ерекшеліктері, химиялық қасиеттері туралы білім беру, металдар- тотықсыздандырғыштар екендігін түсіндіру;БілімділікД ам ы туш ы л ы қ Т ә р б и е л ік
5 слайд
→ 2Ca +2
O -2
Тотығады: Ca 0
- 2 ē Ca +2
тотықсыздандырғыш, электрон береді
Тотықсызданады: О 0
+ 2 ē О - 2
тотықтырғыш, электрон қосып алады
Металдар - тотықсыздандырғыштар.ІІ. Түсіну. (мәтінмен жұмыс)
Me 0
– nē = Me +n
Мысалы: 2 Ca 0
+
Металл
оттек оксид
Металл күкірт тұз
Металл галоген тұз•
1.
2.
3. МЕТАЛДАРДЫҢ БЕЙМЕТАЛДАРМЕН ӘРЕКЕТТЕСУІ:
5 слайд
→ 2Ca +2 O -2 Тотығады: Ca 0 - 2 ē Ca +2 тотықсыздандырғыш, электрон береді Тотықсызданады: О 0 + 2 ē О - 2 тотықтырғыш, электрон қосып алады Металдар - тотықсыздандырғыштар.ІІ. Түсіну. (мәтінмен жұмыс) Me 0 – nē = Me +n Мысалы: 2 Ca 0 + Металл оттек оксид Металл күкірт тұз Металл галоген тұз• 1. 2. 3. МЕТАЛДАРДЫҢ БЕЙМЕТАЛДАРМЕН ӘРЕКЕТТЕСУІ:
6 слайд
Металл су негіз сутек
Металл оксид
жай затжай зат жаңа оксид
Металл қышқыл
тұз сутек
Металл тұз
жай затжай зат жаңа тұз
Екідайлы қасиет
көрсететін металл Екідайлы қасиет
көрсететін металл Сілті
тұз сутек1.
2.
3.
4.
5.Металдардың күрделі заттармен әрекеттесуі:
6 слайд
Металл су негіз сутек Металл оксид жай затжай зат жаңа оксид Металл қышқыл тұз сутек Металл тұз жай затжай зат жаңа тұз Екідайлы қасиет көрсететін металл Екідайлы қасиет көрсететін металл Сілті тұз сутек1. 2. 3. 4. 5.Металдардың күрделі заттармен әрекеттесуі:
7 слайд
Металдардың тотықсыздандырғыш қасиеті артады кемиді Н.Н. Бекетовтің Электрохимиялық кернеу қатары
Li, K, Ca, Na, Mg, Al, Zn, Cr, Fe, Ni, Sn, Pb, H, Cu, Hg, Ag, Pt, Au
2Na + 2H
2 O →2NaOH+H
2 ↑ Zn + H
2 O → Zn O+H
2 ↑ Cu + H
2 O → X
Ca + H
2 C O
3 + CaC O
3 →H
2 ↑
Na + ZnS O
4 + NaS O
4 → Zn
Fe
2 O
3 , Ca O , Li
2 O , Li
2 S O
3, Li
2 C O
3 F eSO
4 , MgCl
2
7 слайд
Металдардың тотықсыздандырғыш қасиеті артады кемиді Н.Н. Бекетовтің Электрохимиялық кернеу қатары Li, K, Ca, Na, Mg, Al, Zn, Cr, Fe, Ni, Sn, Pb, H, Cu, Hg, Ag, Pt, Au 2Na + 2H 2 O →2NaOH+H 2 ↑ Zn + H 2 O → Zn O+H 2 ↑ Cu + H 2 O → X Ca + H 2 C O 3 + CaC O 3 →H 2 ↑ Na + ZnS O 4 + NaS O 4 → Zn Fe 2 O 3 , Ca O , Li 2 O , Li 2 S O 3, Li 2 C O 3 F eSO 4 , MgCl 2
8 слайд
ІІІ. Қолдану
№ 5 Зертханалық тәжірибе
« Зертте де, зерделе »
8 слайд
ІІІ. Қолдану № 5 Зертханалық тәжірибе « Зертте де, зерделе »
9 слайд
Күйдіргіш зат! Теріні
және ағаштан,
былғарыдан жасалған
заттарды күйдіреді .
ТЕХНИКА ҚАУІПСІЗДІК ЕРЕЖЕСІ
Егер қышқыл ерітіндісі
қолыңызға тамып кетсе, дереу
қатты ағынды суға жуып,
сосын жарақаттанған жерді
2% -ік ас сода ерітіндісімен
сүртіңіз.
9 слайд
Күйдіргіш зат! Теріні және ағаштан, былғарыдан жасалған заттарды күйдіреді . ТЕХНИКА ҚАУІПСІЗДІК ЕРЕЖЕСІ Егер қышқыл ерітіндісі қолыңызға тамып кетсе, дереу қатты ағынды суға жуып, сосын жарақаттанған жерді 2% -ік ас сода ерітіндісімен сүртіңіз.
10 слайд
. IV Талдау
“ Өзіңді тексеріп көр “
10 слайд
. IV Талдау “ Өзіңді тексеріп көр “
11 слайд
І топқа
ІІ топқа
ІІІ топқа Ca → CaO → CaSO
4
Fe
2 (SO
4 )
3 → Fe(OH)
3 → Fe
2 O
3
Сu → СuO
→ CuCl
2
«Өзіңді тексеріп көр»
11 слайд
І топқа ІІ топқа ІІІ топқа Ca → CaO → CaSO 4 Fe 2 (SO 4 ) 3 → Fe(OH) 3 → Fe 2 O 3 Сu → СuO → CuCl 2 «Өзіңді тексеріп көр»
12 слайд
І топқа
ІІ топқа
ІІІ топқа Ca → CaO → CaSO
4
Fe
2 (SO
4 )
3 → Fe(OH)
3 → Fe
2 O
3
Сu → СuO
→ CuCl
22Ca +O
2 →2CaO
Fe
2 (SO
4 )
3 +6KOH
→ 2Fe(OH)
3 ↓+3K
2 SO
4
2Cu+O
2 → 2CuOCaO+H
2 SO
4 → CaSO
4 +H
2 O
2Fe(OH)
3 → Fe
2 O
3 + 3H
2 O
CuO + 2HCl → CuCl
2 + H
2 O«Өзіңді тексеріп көр»
12 слайд
І топқа ІІ топқа ІІІ топқа Ca → CaO → CaSO 4 Fe 2 (SO 4 ) 3 → Fe(OH) 3 → Fe 2 O 3 Сu → СuO → CuCl 22Ca +O 2 →2CaO Fe 2 (SO 4 ) 3 +6KOH → 2Fe(OH) 3 ↓+3K 2 SO 4 2Cu+O 2 → 2CuOCaO+H 2 SO 4 → CaSO 4 +H 2 O 2Fe(OH) 3 → Fe 2 O 3 + 3H 2 O CuO + 2HCl → CuCl 2 + H 2 O«Өзіңді тексеріп көр»
13 слайд
Оқулықпен жұмыс
І топқа
ІІ топқа
ІІІ топқа 6 – есепті шығару
7- есепті шығару
8- есепті шығару
13 слайд
Оқулықпен жұмыс І топқа ІІ топқа ІІІ топқа 6 – есепті шығару 7- есепті шығару 8- есепті шығару
14 слайд
6- есеп
Берілгені: Zn, AI,S – қоспасы
v- (Zn)-0,5 моль
v- (AI) -0,5 моль
т/к m (S)- ?
Шешуі: 1. Zn
0
+ S 0
= Zn +2
S -2
тотықсыздандырғыш Zn 0
-2 е = Zn +2
тотығады
тотықтырғыш S 0
+2е = S -2
тотықсызданады
2. 2 AI 0
+ 3
S 0
= AI 3+
S -2
тотықсыздандырғыш AI 0
-3е = AI 3+
тотығады
тотықтырғыш S 0
+2е = S -2
тотықсызданады
m (Zn) = v- (Zn) * M (Zn) = 0,5 моль * 65 г/моль = 32,5 г. Zn
32,5 m1
Zn + S = ZnS m1= 32,5 *32 / 65г = 16г S
65 г/моль 32г/моль
m (AI) = v (AI) * M(AI)= 0,5 моль *27г/моль = 13,5 г AI
13 ,5г m 2
2AI + 3S = AI 2 S 3
2*27 г/моль 3*32г/моль m 2 = 13,5г * 3*32г/ 2*27г = 24 г
E m (S ) = 16 г +24г = 40г
14 слайд
6- есеп Берілгені: Zn, AI,S – қоспасы v- (Zn)-0,5 моль v- (AI) -0,5 моль т/к m (S)- ? Шешуі: 1. Zn 0 + S 0 = Zn +2 S -2 тотықсыздандырғыш Zn 0 -2 е = Zn +2 тотығады тотықтырғыш S 0 +2е = S -2 тотықсызданады 2. 2 AI 0 + 3 S 0 = AI 3+ S -2 тотықсыздандырғыш AI 0 -3е = AI 3+ тотығады тотықтырғыш S 0 +2е = S -2 тотықсызданады m (Zn) = v- (Zn) * M (Zn) = 0,5 моль * 65 г/моль = 32,5 г. Zn 32,5 m1 Zn + S = ZnS m1= 32,5 *32 / 65г = 16г S 65 г/моль 32г/моль m (AI) = v (AI) * M(AI)= 0,5 моль *27г/моль = 13,5 г AI 13 ,5г m 2 2AI + 3S = AI 2 S 3 2*27 г/моль 3*32г/моль m 2 = 13,5г * 3*32г/ 2*27г = 24 г E m (S ) = 16 г +24г = 40г
15 слайд
7- есеп.
Берілгені: Zn, Cu – құймасы
w (Zn)- 65 %
w (Cu ) - 3 5 %
т/к m ( тұз )- ?
Шешуі: m (Zn) = 10г*65%/100% =65г
6,5г m г
Zn + НС І = ZnCI 2 + H 2 ↑
65г/моль 136г/моль
m ZnCI 2 = 6,5г *136г/моль / 65г/моль = 13,6г
15 слайд
7- есеп. Берілгені: Zn, Cu – құймасы w (Zn)- 65 % w (Cu ) - 3 5 % т/к m ( тұз )- ? Шешуі: m (Zn) = 10г*65%/100% =65г 6,5г m г Zn + НС І = ZnCI 2 + H 2 ↑ 65г/моль 136г/моль m ZnCI 2 = 6,5г *136г/моль / 65г/моль = 13,6г
16 слайд
8- есеп
Берілгені: ( CuCI 2 )
m ( Fe ) = 5,6г
т/к m (Cu)- ?
5,6г m г
Шешуі:
Fe + CuCI 2 = Fe CI 2 + Cu
56г/моль
64г/моль
m (Cu) = 5,6г *64г/моль/ 56г/моль = 6,4г
16 слайд
8- есеп Берілгені: ( CuCI 2 ) m ( Fe ) = 5,6г т/к m (Cu)- ? 5,6г m г Шешуі: Fe + CuCI 2 = Fe CI 2 + Cu 56г/моль 64г/моль m (Cu) = 5,6г *64г/моль/ 56г/моль = 6,4г
17 слайд
V . Жинақтау
« Бейне сұрақ»“ Патшаның салған әлегі”
әңгімебаян мәтіні
17 слайд
V . Жинақтау « Бейне сұрақ»“ Патшаның салған әлегі” әңгімебаян мәтіні
18 слайд
“ Патшаның салған әлегі ”
Ертеде бір елдің айтқанынан қайтпайтын, қаһарлы патшасы болыпты. Бірде
ол өзінің бүкіл сарайын кетпейтін, әрі бүлінбейтін ақ бояумен бояғысы келіп,
сарай шеберін шақырыпты. Патшаның тапсырмасын тыңдаған шебер:
«Ондай бүлінбейтін бүкіл сарайға жететін бояуды қайдан аламын?»- депті.
Ашуланған патша оған бір тәулік қана уақыт беретінін, орындамаса
жазалайтынын ескертеді.
Тұйыққа тірелген сарай шебері бір металл қаңылтырды алып, оны ішінде
қарын сөлі(5% HCl) бар ыдысқа салады. Ыдыста газ бөлініп, реакция
жүреді. Шебер алынған ерітіндіге күйдіргіш сілті қосады. Сол кезде аппақ
қардай тұнба түзіледі де, қайтадан еріп кетеді. Бірде ерітіндіге күйдіргіш
сілтіні ептеп мөлшермен қосып ақ тұнба алады. Оны ерітіндіден бөліп алып,
пеште жоғарғы температурада қыздырып бәрімізге белгілі ақ бояуды
алыпты. Сол бояумен патшаның бүкіл сарайын бояп, патшаны разы етіпті.
18 слайд
“ Патшаның салған әлегі ” Ертеде бір елдің айтқанынан қайтпайтын, қаһарлы патшасы болыпты. Бірде ол өзінің бүкіл сарайын кетпейтін, әрі бүлінбейтін ақ бояумен бояғысы келіп, сарай шеберін шақырыпты. Патшаның тапсырмасын тыңдаған шебер: «Ондай бүлінбейтін бүкіл сарайға жететін бояуды қайдан аламын?»- депті. Ашуланған патша оған бір тәулік қана уақыт беретінін, орындамаса жазалайтынын ескертеді. Тұйыққа тірелген сарай шебері бір металл қаңылтырды алып, оны ішінде қарын сөлі(5% HCl) бар ыдысқа салады. Ыдыста газ бөлініп, реакция жүреді. Шебер алынған ерітіндіге күйдіргіш сілті қосады. Сол кезде аппақ қардай тұнба түзіледі де, қайтадан еріп кетеді. Бірде ерітіндіге күйдіргіш сілтіні ептеп мөлшермен қосып ақ тұнба алады. Оны ерітіндіден бөліп алып, пеште жоғарғы температурада қыздырып бәрімізге белгілі ақ бояуды алыпты. Сол бояумен патшаның бүкіл сарайын бояп, патшаны разы етіпті.
19 слайд
« Білу,Түсіну»
( Кім? Не?
Қашан?
Қайда? Не
істеді?) Сұрақ 1
Патшаның салған әлегі
Қаңылтыр қалай өзгерді?
Мәтінді пайдаланып түсіндір.
А) майысты
Б) еріді
С) тұнбаға айналды
19 слайд
« Білу,Түсіну» ( Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді?) Сұрақ 1 Патшаның салған әлегі Қаңылтыр қалай өзгерді? Мәтінді пайдаланып түсіндір. А) майысты Б) еріді С) тұнбаға айналды
20 слайд
« Қолдану»
( Неліктен,
Себебі? Не
үшін? Неге?) Сұрақ 2.
Патшаның салған әлегі
Қаңылтыр .........................
...... жасалған,
себебі ..............................
20 слайд
« Қолдану» ( Неліктен, Себебі? Не үшін? Неге?) Сұрақ 2. Патшаның салған әлегі Қаңылтыр ......................... ...... жасалған, себебі ..............................
21 слайд
«Талдау»
(не үшін,
қалай,себебі ? ) Дұрыс жауапты
таңда ИӘ/ЖОҚ
1 Сым
2 қалайы
3 мыс
4 Мырыш Сұрақ 3.
Патшаның салған әлегі
Қаңылтыр неден жасалған?
ИӘ/ЖОҚ
21 слайд
«Талдау» (не үшін, қалай,себебі ? ) Дұрыс жауапты таңда ИӘ/ЖОҚ 1 Сым 2 қалайы 3 мыс 4 Мырыш Сұрақ 3. Патшаның салған әлегі Қаңылтыр неден жасалған? ИӘ/ЖОҚ
22 слайд
« Жинақтау»
(Қорытынды
шығар,
анықтама бер.
Мазмұнды
жүйеле, кесте,
сызба, ребус т.б
түрінде ) Сұрақ 4.
Патшаның салған әлегі
Жүзеге асқан реакция
теңдеулеріндегі заттардың
өзгерісінің генетикалық
байланысын схемамен өрнекте.
...................
22 слайд
« Жинақтау» (Қорытынды шығар, анықтама бер. Мазмұнды жүйеле, кесте, сызба, ребус т.б түрінде ) Сұрақ 4. Патшаның салған әлегі Жүзеге асқан реакция теңдеулеріндегі заттардың өзгерісінің генетикалық байланысын схемамен өрнекте. ...................
23 слайд
Бағалау
« Баға беру»
( сен қалай
ойлайсың? Не
істер едің?) 5. Бүгінгі алған мырыш
туралы біліміңді қайда
қолданар едің немесе
күнделікті өмірмен
байланыстыр
23 слайд
Бағалау « Баға беру» ( сен қалай ойлайсың? Не істер едің?) 5. Бүгінгі алған мырыш туралы біліміңді қайда қолданар едің немесе күнделікті өмірмен байланыстыр
24 слайд
Бағалау парағы
Топ
/ № Оқушының
аты-жөні Тестік
тапсырма «Мозайка»
әдісі «Зертте де,
зерделе» «Өзіңді
тексеріп көр» Жалпы
ұпай
саны
1
2
3
4
5
6
7
24 слайд
Бағалау парағы Топ / № Оқушының аты-жөні Тестік тапсырма «Мозайка» әдісі «Зертте де, зерделе» «Өзіңді тексеріп көр» Жалпы ұпай саны 1 2 3 4 5 6 7
25 слайд
Топ
/ № «Мозайка» әдісі
Тестік тапсырма Түсіну
(постермен
жұмыс ) «Зертте де, зерделе» «Өзіңді
тексеріп көр» «Бейне
сұрақ» Жалпы
ұпай
саны
1 Сұрақтарға толық
жауап
«3» ұпай Сұрақтарға
толық жауап
«3» ұпай Жұмыстың толық
дұрыс орындалуы,
қорытындылауы
«3» ұпай Тапсырмалард
ы дұрыс толық
және қатесіз
орындауы
«3» ұпай Толық
дұрыс
жауап
«3» 12ұпай
2 Сұрақтарға толық
емес дұрыс жауап
«2» ұпай Сұрақтарға
толық емес
дұрыс жауап
«2» ұпай Жұмыстың толық емес
дұрыс орындалуы,
қорытындылауы
«2» ұпай Тапсырмалард
ы дұрыс толық
емес және
қатесіз
орындауы
«2» ұпай Толық емес
дұрыс
жауап
«2» 8ұпай
3 Сұрақтарға толық
емес қатемен
жауап
«1» ұпай Сұрақтарға
толық емес
қатемен жауап
«1» ұпай Жұмыстың толық емес
қатемен орындалуы,
қорытындысы толық
болмауы
«1» ұпай Тапсырмалард
ы дұрыс толық
емес және
қатемен
орындауы
«1» ұпай Толық емес
қатемен
жауап
«1» 4ұпай Бағалау критерийі
1-12 ұпай « 5 » ; 1-8 ұпай « 4 » ; 1-4 ұпай « 3 » .
25 слайд
Топ / № «Мозайка» әдісі Тестік тапсырма Түсіну (постермен жұмыс ) «Зертте де, зерделе» «Өзіңді тексеріп көр» «Бейне сұрақ» Жалпы ұпай саны 1 Сұрақтарға толық жауап «3» ұпай Сұрақтарға толық жауап «3» ұпай Жұмыстың толық дұрыс орындалуы, қорытындылауы «3» ұпай Тапсырмалард ы дұрыс толық және қатесіз орындауы «3» ұпай Толық дұрыс жауап «3» 12ұпай 2 Сұрақтарға толық емес дұрыс жауап «2» ұпай Сұрақтарға толық емес дұрыс жауап «2» ұпай Жұмыстың толық емес дұрыс орындалуы, қорытындылауы «2» ұпай Тапсырмалард ы дұрыс толық емес және қатесіз орындауы «2» ұпай Толық емес дұрыс жауап «2» 8ұпай 3 Сұрақтарға толық емес қатемен жауап «1» ұпай Сұрақтарға толық емес қатемен жауап «1» ұпай Жұмыстың толық емес қатемен орындалуы, қорытындысы толық болмауы «1» ұпай Тапсырмалард ы дұрыс толық емес және қатемен орындауы «1» ұпай Толық емес қатемен жауап «1» 4ұпай Бағалау критерийі 1-12 ұпай « 5 » ; 1-8 ұпай « 4 » ; 1-4 ұпай « 3 » .
26 слайд
Үйге тапсырма: §4,4 оқу, № 1-5
САБАҚҚА
ҚАТЫСҚАНДАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!
26 слайд
Үйге тапсырма: §4,4 оқу, № 1-5 САБАҚҚА ҚАТЫСҚАНДАРЫҢЫЗҒА РАХМЕТ!
27 слайд
27 слайд