1 слайд
Жай бөлшектерді
қосу және азайту
2 слайд
Сабақтың мақсаты
5.1.2.15 жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру.
5.1.2.17 бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды
орындау;
5.1.2.18 бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
3 слайд
1. Ойлану, тыңдау, өз пікірін білдіру.
2. Өзге пікірлерді құрметтеу.
3. Мұғалімнен емес, өз тобыңның мүшесінен
сұрау.
4. Жауапкерш ілікті түсіну .Топта жұмыс істеу ережелері
4 слайд
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі ( 1
мин)
Топтарға бөліну (2 мин)
Жаңа сабақты түсіндіру
(1 2 мин)
Жеке тапсырмалар ( 4 мин)
Жұптық тапсырмалар
( 3 мин)
Топтық тапсырмалар
( 15 мин)
Бақылау жұмысы ( 5 мин)
Рефлексия (2 мин)
Үй тапсырмасын беру
(1мин)
5 слайд
Тестті шешіңіз:
• 1. Дұрыс бөлшекті табыңыз
2. Бұрыс бөлшекті табыңыз
3. Бөлшекті қысқартыңыз:
• 4. Бөлшекті бөлімі 28 болатын бөлшек түрінде жазыңыз
5. Аралас сан түрінде жазыңыз: 5 «+» баға 5,
4 «+» баға 4 ,
3 «+» баға 3.
6 слайд
Ереже 1 : Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу , олар дың алымдарын қосып , алым етіп ,
сол бөлім нің өзін қалдыру керек.
c
b a
c
b
c
a
1-мысал.
5
3
5
1
қосындысын табайық:
5
1
+
5
3
5
3 1
5
4
7 слайд
Ереже 2: Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан
азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.
с
b а
с
b
с
a
Мұндағы b а немесе b а
2-Мысал.
6
1
6
5
айырмасының мәнін табайық.
3
2
6
4
6
1 5
6
1
6
5
8 слайд
Ереже 3: Б өлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу (азайту) үшін :
1. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек
2. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу (азайту) керек .
3-Мысал
15
7
15
2
қосындысын мәнін табайық. ЕКОЕ (12, 15)=60
60
53
60
28 25
60
28
60
25
15
7
12
5 4/ 5/
4-мысал.
9
2
12
7
айырмасының мәнін табайық. ЕКОЕ(12,9) =36
36
13
36
8 21
36
8
36
21
9
2
12
7 4\ 3/
9 слайд
Натурал саннан бөлшекті азайту.
1-тәсіл. Натурал санды (азайғышты) бөлімі азайтқыштың бөліміне тең бұрыс бөлшек
түрінде жазу керек. Сонан бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін пайдаланып,
азайту керек .
5-Мысал.
5
3
2
5
13
5
2
5
15
5
2
3
2-тәсіл. Натурал санды (азайғышты) бөлімі азайтқыштың бөліміндей аралас сан түрінде
жазып, азайтуды ұйымдастыру керек.
6-Мысал.
5
3
2
5
3
2
5
2
5
5
2
5
2
5
5
2
5
2
3
10 слайд
бөлшектерге қосу және
азайту амалдарын орындаңыз
•
Бөлімдері бірдей 9-8 «+» баға 5,
7-6 «+» баға 4 ,
5 «+» баға 3.
11 слайд
•
Бөлімдері әр түрліЖай бөлшектерді қосу және азайту
12 слайд
Жұпқа арналған тапсырмалар:1) 1
4
3
3) 1
6
1
5) 1
10
1
2) 1
7
2
4) 1
9
2
6) 1
11
8
13 слайд
Топқа арналған тапсырмалар:
10
10 20
20 30
30
14 слайд
I. 10 балл. Гүлзардағы гүлдердің
8
3
і раушан гүлі, ал қалампыр гүлінің одан
і
6
1
артық. Қалампыр гүлі гүлзардағы гүлдердің қандай бөлігі?
15 слайд
20 балл. Қалаға келген туристердің
5
4
бөлігі ағылшын тілін біледі,
3
1
-і неміс
тілін біледі. Қалаға келген туристердің қандай бөлігі ағылшын тілін де, неміс
тілін де біледі?
16 слайд
30 балл. Шебер тапсырманы 5 сағ-та, ал оның үйренушісі 7
сағ-та орындайды. Шебер 2 сағ ал оның шәкірті 3 сағ жұмыс
істеген соң, тапсырманың қандай бөлігі орындалмай
қалады?
17 слайд
ІІ 10 балл. 4 метрлік ағаш 6 бөлікке бөлінді, 5 метрлік ағаш
10 бөлікке бөлінді. Бөліктердің қайсысы қанша үлкен?
18 слайд
20 балл. Марат екі балық аулады. Бірінші балықтың массасы
15
9
кг, ал екінші
балық одан
5
1
кг жеңіл. Ма рат барлығы қанша кг балық ұстады?
19 слайд
30 балл. Қайық көлде жүзіп 3 сағатта қандай қашықтыққа барса,
өзенде ағыспен 2 сағатта сондай қашықтыққа барады. Сал осы
өзенде 1 сағатта осы қашықтықтың қандай бөлігін жүреді?
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз