Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарына жалпы түсінік беру
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Шиелі ауданы
«№41 М. Шоқай атындағы орта мектебі» КММ
биология пәнінің мұғалімі Байдраманова Ж. Б .
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
7.4.2.1.Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдары .
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарына
жалпы түсінік беруСабақтың мақсаты
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
Барлығы:
Жасуша, ұлпа,
мүше, мүшелер
жүйесі ұғымдарына
анықтама береді Басым бөлігі:
Өсімдік пен жануар
ағзалар арасындағы өзара
байланыстарын жасуша,
ұлпа, мүше, мүшелер
жүйесі негізінде түсіндір еді Кейбірі:
Жасуша, ұлпа, мүше,
ұғымдарын м үшелер
жүйесінің құрылысы
негізінде
зерттей алады
Жетістік критерийлері
Оқушылар : Түрлі-түсті суреттер арқылы жасуша, ұлпа, мүше,
мүшелер жүйесіне байланысты тірек сөздері бар терминдерге
глоссарий құрастыра алады.
1 слайд
Шиелі ауданы «№41 М. Шоқай атындағы орта мектебі» КММ биология пәнінің мұғалімі Байдраманова Ж. Б . Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 7.4.2.1.Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдары . Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарына жалпы түсінік беруСабақтың мақсаты Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары Барлығы: Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарына анықтама береді Басым бөлігі: Өсімдік пен жануар ағзалар арасындағы өзара байланыстарын жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі негізінде түсіндір еді Кейбірі: Жасуша, ұлпа, мүше, ұғымдарын м үшелер жүйесінің құрылысы негізінде зерттей алады Жетістік критерийлері Оқушылар : Түрлі-түсті суреттер арқылы жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесіне байланысты тірек сөздері бар терминдерге глоссарий құрастыра алады.
2 слайд
Дағдылар1. Жасуша, ұлпа,
мүше, мүшелер
жүйесі ұғымдарын
түсіндіре алады. 2.Жануарлар мен
өсімдіктердің жасушасын,
ұлпаларын,мүшелер
жүйесін ажыратып , бір-
бірімен салыстырып
сипаттай алады. 2.Жануарлар мен өсімдіктердің
жасушасын,
ұлпаларын,мүшелер жүйесін
ажыратып , бір-бірімен
салыстырып сипаттай алады. 3.Жасуша, ұлпа, мүше,
мүшелер жүйесінің
жануарлар мен
өсімдіктердегі қызметтері
жайлы білімдерін талдай
алады.
Тілдік
мақсаттар
Жасуша, ұлпа, мүшелер жүйесі
ұғымдарының анықтамасын
түсіндіре алады, терминдерді
диалогта қолдана алады Пәндік лексика және
терминология :
Жасуша, ұлпа, мүше,
мүшелер жүйесі , ағза
Құндылықтарды
дарыту
Адамгершілік: қоршаған орта мен
табиғатты қорғауға баулу
Шынайылық : өз ойларын еркін
жеткізе аладыЫнтымықтастық : жұптық жұмысты,
топтық жұмысты орындай алады Пәнаралық
байланыстар
Химия
физика АКТ қолдану
Ақпараттарды,
ресурстарды,сайтт
арды интернет
желісінен
пайдалана алады Бастапқы білім
5,6-сыныптардан
біледі. Барлық т ірі
ағзалардың құрылым
бірлігі жасуша дан
құралатындығын
біледі
2 слайд
Дағдылар1. Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарын түсіндіре алады. 2.Жануарлар мен өсімдіктердің жасушасын, ұлпаларын,мүшелер жүйесін ажыратып , бір- бірімен салыстырып сипаттай алады. 2.Жануарлар мен өсімдіктердің жасушасын, ұлпаларын,мүшелер жүйесін ажыратып , бір-бірімен салыстырып сипаттай алады. 3.Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесінің жануарлар мен өсімдіктердегі қызметтері жайлы білімдерін талдай алады. Тілдік мақсаттар Жасуша, ұлпа, мүшелер жүйесі ұғымдарының анықтамасын түсіндіре алады, терминдерді диалогта қолдана алады Пәндік лексика және терминология : Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі , ағза Құндылықтарды дарыту Адамгершілік: қоршаған орта мен табиғатты қорғауға баулу Шынайылық : өз ойларын еркін жеткізе аладыЫнтымықтастық : жұптық жұмысты, топтық жұмысты орындай алады Пәнаралық байланыстар Химия физика АКТ қолдану Ақпараттарды, ресурстарды,сайтт арды интернет желісінен пайдалана алады Бастапқы білім 5,6-сыныптардан біледі. Барлық т ірі ағзалардың құрылым бірлігі жасуша дан құралатындығын біледі
3 слайд
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал,
сыныпты «жасуша»,
«ұлпа», «мүшелер»
тобына бөлу
2.Үй тапсырмасын
сұрау:
«Серпілген сауал» әдісі
бойынша. « Бағдаршам »
арқылы бағалау
3.Миға шабуыл
«Адасқан сөздер»
топтар ішінде
сөздерден сөйлем
құрастыру «Пазыл»
әдісі бойыншаСабақтың басы
Мәтінмен жұмыс.Топтарға
тапсырма беру.
1-топ.Жасуша тобының
тапсырмалары:
Жасушаның ,ұлпаның,мүшелердің
жалпы құрылысы
2-топ Ұлпаның тобының
тапсырмалары: Жасушалардың,
ұлпалардың, мүшелердің
атқаратын қызметтері
3- топ Мүшелер тобының
тапсырмалары: Өсімдік пен
жануарлар жасушаларының,
ұлпаларының, мүшелерінің
жалпы ерекшеліктері
Постер қорғау «Екі жұлдыз бір
ұсыныс» әдісімен топтарды
бағалау Кері байланыс:
Мен үшін---------түсінікті
болды
Мен үшін--------түсінікіз
болды
Мен үшін --------жасау оңай
болды
Мен үшін---------үлкен
жаңалық болды
Сабақтың соңыСаба қтың ортасы
3 слайд
Сабақ барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал, сыныпты «жасуша», «ұлпа», «мүшелер» тобына бөлу 2.Үй тапсырмасын сұрау: «Серпілген сауал» әдісі бойынша. « Бағдаршам » арқылы бағалау 3.Миға шабуыл «Адасқан сөздер» топтар ішінде сөздерден сөйлем құрастыру «Пазыл» әдісі бойыншаСабақтың басы Мәтінмен жұмыс.Топтарға тапсырма беру. 1-топ.Жасуша тобының тапсырмалары: Жасушаның ,ұлпаның,мүшелердің жалпы құрылысы 2-топ Ұлпаның тобының тапсырмалары: Жасушалардың, ұлпалардың, мүшелердің атқаратын қызметтері 3- топ Мүшелер тобының тапсырмалары: Өсімдік пен жануарлар жасушаларының, ұлпаларының, мүшелерінің жалпы ерекшеліктері Постер қорғау «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісімен топтарды бағалау Кері байланыс: Мен үшін---------түсінікті болды Мен үшін--------түсінікіз болды Мен үшін --------жасау оңай болды Мен үшін---------үлкен жаңалық болды Сабақтың соңыСаба қтың ортасы
4 слайд
Саралау
Бағалау Денсаулық және КТ сақтау
Оқушылар орындай алады:
Барлығы:
Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі
ұғымдарына анықтама береді
Басым бөлігі:
Өсімдік пен жануар ағзалар арасындағы
өзара байланыстарын жасуша, ұлпа, мүше,
мүшелер жүйесі негізінде түсіндір еді
Кейбірі:
Жасуша, ұлпа, мүше, ұғымдарын м үшелер
жүйесінің құрылысы негізінде
зерттей алады
(Қосымша материал)
Қабілеті жоғары оқушыларға:
Цитология ғылымының
дамуында қандай жаңалықтар
ашылды ?
Өзін-өзі бағалау, смайликтер,
өзара топ аралық бағалау
тәсілдерін қолдандым Сергіту сәттері,белсенді
оқыту әдістерін қолдану .РЕФЛЕКСИЯ
4 слайд
Саралау Бағалау Денсаулық және КТ сақтау Оқушылар орындай алады: Барлығы: Жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарына анықтама береді Басым бөлігі: Өсімдік пен жануар ағзалар арасындағы өзара байланыстарын жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесі негізінде түсіндір еді Кейбірі: Жасуша, ұлпа, мүше, ұғымдарын м үшелер жүйесінің құрылысы негізінде зерттей алады (Қосымша материал) Қабілеті жоғары оқушыларға: Цитология ғылымының дамуында қандай жаңалықтар ашылды ? Өзін-өзі бағалау, смайликтер, өзара топ аралық бағалау тәсілдерін қолдандым Сергіту сәттері,белсенді оқыту әдістерін қолдану .РЕФЛЕКСИЯ
5 слайд
РЕФЛЕКСИЯ
Білім алушылар:
- жасуша, ұлпа,мүше, мүшелер жүйесі
ұғымдарына анықтама береді;
- атқаратын қызметіне қарай, мүшелер
жүйесін анықтап қорытынды ж а сайды ;
- өтілген тақырыбы бойынша сұрақтарға
жауап беру арқылы қорытынды жасай
алады;
5 слайд
РЕФЛЕКСИЯ Білім алушылар: - жасуша, ұлпа,мүше, мүшелер жүйесі ұғымдарына анықтама береді; - атқаратын қызметіне қарай, мүшелер жүйесін анықтап қорытынды ж а сайды ; - өтілген тақырыбы бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы қорытынды жасай алады;
6 слайд
Глоссарий
Жасуша-клетка- cell Ұлпа-ткань- tissue Мүше-орган- organ
Мүшелер жүйесі-система
органов- organ system Ағза-организм- organism
6 слайд
Глоссарий Жасуша-клетка- cell Ұлпа-ткань- tissue Мүше-орган- organ Мүшелер жүйесі-система органов- organ system Ағза-организм- organism
7 слайд
Сыныпта ғы диалог
•
Жасуша...ең кіші ....өлшемі
•
Ұлпа жасушадан … ерекшеленеді
•
Ұлпа.......құрайды
•
Ағзаның негізгі құрамдас бөлігі жасуша,
ұлпа, мүше, мүшелер жүйесінен
құрайтынына сенімдісіз ба? Дәлелдеңіз..........Тілдік бірліктер:
7 слайд
Сыныпта ғы диалог • Жасуша...ең кіші ....өлшемі • Ұлпа жасушадан … ерекшеленеді • Ұлпа.......құрайды • Ағзаның негізгі құрамдас бөлігі жасуша, ұлпа, мүше, мүшелер жүйесінен құрайтынына сенімдісіз ба? Дәлелдеңіз..........Тілдік бірліктер:
8 слайд
cell
tissue organ
8 слайд
cell tissue organ
9 слайд
1. Тірі ағзаларды сипаттайтын және топ бойынша
бөлетін биология бөлімі?
2. Систематиканың негізін салған ғалым?
3. Ең ірі систематикалық категория?
4. Прокариот ағза деген не?
5. Прокариоттардың басты ерекшелігі неде?
6. Қор заты – гликоген болатын ағза?
7. Хлорофилл көмегімен жарықтан энергия алуға
қабілетті ағзалар?
8. Эукариоттардың ең кіші систематикалық
категориясы?
9. Өсімдіктер систематикасының категориясына
жатпайды?
10. Дихотомиялық тірек сөздерді ұсынған ғалым? «Серпілген сауал» әдісі
9 слайд
1. Тірі ағзаларды сипаттайтын және топ бойынша бөлетін биология бөлімі? 2. Систематиканың негізін салған ғалым? 3. Ең ірі систематикалық категория? 4. Прокариот ағза деген не? 5. Прокариоттардың басты ерекшелігі неде? 6. Қор заты – гликоген болатын ағза? 7. Хлорофилл көмегімен жарықтан энергия алуға қабілетті ағзалар? 8. Эукариоттардың ең кіші систематикалық категориясы? 9. Өсімдіктер систематикасының категориясына жатпайды? 10. Дихотомиялық тірек сөздерді ұсынған ғалым? «Серпілген сауал» әдісі
10 слайд
«Адасқан сөздер»
«Пазл» әдісі
10 слайд
«Адасқан сөздер» «Пазл» әдісі
11 слайд
Жұптық жұмыс «Ретсіз сандар»
әдісі:
1.Жасуша. 2. Ұлпа. 3.Мүше.
4.Мүшелер жүйесі Биологиялық диктант
Жасуша деп...................................айтады.
Ұлпа деп.........................................айтады.
Мүше деп.......................................айтады.
Мүшелер жүйесі деп....................айтады.
Өрмекшінің торы әдісі
Оқушылыр өтілген тақырыбы бойынша бір-біріне сұрақтар қойылады. «Конверттегі сұрақ» әдісі
1. Топ 1.Жасуша, ұлпа, мүшелер ұғымына
анықтама беру 2. Терминдердің
қазақ, орыс ,ағылшын тілдерінде атауын
беру
2. Топ 1.Жасуша,ұлпа, мүшелердің жалпы
атқаратын қызметтерінің ерекшеліктері
2. Сәйкестендіру тест
3 Топ 1.Өсімдік және жануарлар
жасушаларының, ұлпаларының,
мүшелерінің негізгі ерекшеліктерін атап
өту
2. Венн диаграммасы
11 слайд
Жұптық жұмыс «Ретсіз сандар» әдісі: 1.Жасуша. 2. Ұлпа. 3.Мүше. 4.Мүшелер жүйесі Биологиялық диктант Жасуша деп...................................айтады. Ұлпа деп.........................................айтады. Мүше деп.......................................айтады. Мүшелер жүйесі деп....................айтады. Өрмекшінің торы әдісі Оқушылыр өтілген тақырыбы бойынша бір-біріне сұрақтар қойылады. «Конверттегі сұрақ» әдісі 1. Топ 1.Жасуша, ұлпа, мүшелер ұғымына анықтама беру 2. Терминдердің қазақ, орыс ,ағылшын тілдерінде атауын беру 2. Топ 1.Жасуша,ұлпа, мүшелердің жалпы атқаратын қызметтерінің ерекшеліктері 2. Сәйкестендіру тест 3 Топ 1.Өсімдік және жануарлар жасушаларының, ұлпаларының, мүшелерінің негізгі ерекшеліктерін атап өту 2. Венн диаграммасы
12 слайд
Кер і байланыс
Мен үшін---------түсінікті болды.
Мен үшін--------түсінікіз болды.
Мен үшін --------жасау оңай болды.
Мен үшін---------үлкен жаңалық болды.
12 слайд
Кер і байланыс Мен үшін---------түсінікті болды. Мен үшін--------түсінікіз болды. Мен үшін --------жасау оңай болды. Мен үшін---------үлкен жаңалық болды.