Көркем еңбек сабағында модульдік оқыту жүйесін қолдану
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Ы.Алтынсарин атындағы № 1 орта мектеп
Көркем еңбек пәні мұғалімі:
Полатбекова Айнұр Базарбайқызының
САБАҚТА ЖАҢА
ТЕХНОЛОГИЯНЫ ҚОЛДАНУ
БАРЫСЫНДАҒЫ
ЖҮРГІЗГЕН ЖҰМЫСЫНЫҢ
ЖЫЛДЫҚ ЕСЕБІ
Қапшағай қаласы
2019 – 2020 оқу жылы
1 слайд
Ы.Алтынсарин атындағы № 1 орта мектеп Көркем еңбек пәні мұғалімі: Полатбекова Айнұр Базарбайқызының САБАҚТА ЖАҢА ТЕХНОЛОГИЯНЫ ҚОЛДАНУ БАРЫСЫНДАҒЫ ЖҮРГІЗГЕН ЖҰМЫСЫНЫҢ ЖЫЛДЫҚ ЕСЕБІ Қапшағай қаласы 2019 – 2020 оқу жылы
2 слайд
Аты – жөні: Полатбекова Аинұр
Базарбайқызы
Туған жылы, айы, күні:
15.12.1997ж.
Білімі: Жоғары
Бітірген оқу орны: Абай
атындағы Қазақ Ұлттық
Педагогикалық Университеті
Мамандығы: Көркем еңбек пәні
мұғалімі
Еңбек өтілі: 1 жыл
2 слайд
Аты – жөні: Полатбекова Аинұр Базарбайқызы Туған жылы, айы, күні: 15.12.1997ж. Білімі: Жоғары Бітірген оқу орны: Абай атындағы Қазақ Ұлттық Педагогикалық Университеті Мамандығы: Көркем еңбек пәні мұғалімі Еңбек өтілі: 1 жыл
3 слайд
Әлемде, елімізде, қоғамда болып жатқан өзгерістер
Тәуелсіз Қазақстан Республикасында Білім беруді
дамытудың 2011- 2020 жылдарға Мемлекеттік
бағдарламасы талаптарының шеңберінде білім мазмұнын
модернизациялау: жаңа перспективалар, жаңа мүмкіндіктер
бағдарламасын іске асыру қазіргі заманғы мұғалімге жаңа
талаптар қояды.
Аталған бағдарламадан күтілетін нәтижелер оқушылардың қалай
оқу керектігін үйреніп соның нәтижесінде еркін, өзіндік дәлелі –
өздерінің ойларын еркін жеткізе білетін, ынталы, сенімді, сыни
пікір көзқарастары жүйелі дамыған, сандық технологияларда
құзырлылық танытатын оқушы ретінде қалыптасуын қамтиды.
Менің оқытумен оқудағы мақсатым: қазіргі заман талабы
бойынша, өздігінен білім алып, дами алатын жеке тұлғаны
тәрбиелеу.
3 слайд
Әлемде, елімізде, қоғамда болып жатқан өзгерістер Тәуелсіз Қазақстан Республикасында Білім беруді дамытудың 2011- 2020 жылдарға Мемлекеттік бағдарламасы талаптарының шеңберінде білім мазмұнын модернизациялау: жаңа перспективалар, жаңа мүмкіндіктер бағдарламасын іске асыру қазіргі заманғы мұғалімге жаңа талаптар қояды. Аталған бағдарламадан күтілетін нәтижелер оқушылардың қалай оқу керектігін үйреніп соның нәтижесінде еркін, өзіндік дәлелі – өздерінің ойларын еркін жеткізе білетін, ынталы, сенімді, сыни пікір көзқарастары жүйелі дамыған, сандық технологияларда құзырлылық танытатын оқушы ретінде қалыптасуын қамтиды. Менің оқытумен оқудағы мақсатым: қазіргі заман талабы бойынша, өздігінен білім алып, дами алатын жеке тұлғаны тәрбиелеу.
4 слайд
Мақсатқа жетудегі негізгі
міндеттерім:
• оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
арқылы оқушының пәнге деген
қызығушылығын арттыру;
• өз ойын қол өнері арқылы
жеткізе білетін тұлғаны тәрбиелеу;
• алған теориялық білімін өмірлік
тәжірибеде қолдануға үйрету;
4 слайд
Мақсатқа жетудегі негізгі міндеттерім: • оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер арқылы оқушының пәнге деген қызығушылығын арттыру; • өз ойын қол өнері арқылы жеткізе білетін тұлғаны тәрбиелеу; • алған теориялық білімін өмірлік тәжірибеде қолдануға үйрету;
5 слайд
Балаларды ынталандыруда тәуекелге барып, оқушылардың азда болса жасаған жұмыстарын жоққа шығармай,
сол бұйымдарын өзіне қажетті дүние жасау арқылы жұмыстандыру қажеттігін, бағалау критерийлері арқылы
әділ бағалауға қол жеткізудің мұғалім үшін де, оқушы үшін де тиімділігін ұғынып, аз уақыт ішінде болса да
бағалау түрлерін өз тәжірибемде пайдаланып, оң нәтижелерге қол жеткізе алдым.
Мұндай тәсіл бұл үдеріске оқушының өзінің де қатысуын талап етеді. Осылайша, оқушы да өзінің сабаққа
қатысуы үшін жауапты болады. Оқушы мұндай жауапкершілікті көбіне сабақ беру барысында мұғалім
қалыптастыратын ортада сезініп, қабылдайды. Сондықтан мұғалімде Шульманның «мұғалімнің үш көмекшісі»
деп аталатын қасиеттер болған жағдайда ғана оқыту жақсы болып саналады. Бұл тәсіл бойынша 5 сынып
оқушыларын « Көркем кестелеу» тақырыбы аясында кеңінен қолдана алдым
5 слайд
Балаларды ынталандыруда тәуекелге барып, оқушылардың азда болса жасаған жұмыстарын жоққа шығармай, сол бұйымдарын өзіне қажетті дүние жасау арқылы жұмыстандыру қажеттігін, бағалау критерийлері арқылы әділ бағалауға қол жеткізудің мұғалім үшін де, оқушы үшін де тиімділігін ұғынып, аз уақыт ішінде болса да бағалау түрлерін өз тәжірибемде пайдаланып, оң нәтижелерге қол жеткізе алдым. Мұндай тәсіл бұл үдеріске оқушының өзінің де қатысуын талап етеді. Осылайша, оқушы да өзінің сабаққа қатысуы үшін жауапты болады. Оқушы мұндай жауапкершілікті көбіне сабақ беру барысында мұғалім қалыптастыратын ортада сезініп, қабылдайды. Сондықтан мұғалімде Шульманның «мұғалімнің үш көмекшісі» деп аталатын қасиеттер болған жағдайда ғана оқыту жақсы болып саналады. Бұл тәсіл бойынша 5 сынып оқушыларын « Көркем кестелеу» тақырыбы аясында кеңінен қолдана алдым
6 слайд
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету - оқушылардың да, мұғалімдердің де білім алу және
білім беру процесінде кез-келген мәселені талқылауды, басқалардың идеяларын ой
елегінен өткізіп, сыни тұрғыдан қарау. Сыни тұрғыдан ойлау көбінесе қарсы пікір
айтуға, баламалы шешімдерді қабылдауға, ойлау және іс-әрекетімізге жаңа немесе
түрлендірілген тәсілдерді енгізуге дайын болуға ұйымдастырылған қоғамдық
әрекеттерге және басқаларды сыни тұрғыдан ойлауға баулуды білдіреді. Осы
мақсатта 2 сынып оқушыларымен ашық сабақ өткізілді. Тақырыбы: «Дизаин өнері.
Қорап жасап , оны әшекейлейміз.».
6 слайд
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету - оқушылардың да, мұғалімдердің де білім алу және білім беру процесінде кез-келген мәселені талқылауды, басқалардың идеяларын ой елегінен өткізіп, сыни тұрғыдан қарау. Сыни тұрғыдан ойлау көбінесе қарсы пікір айтуға, баламалы шешімдерді қабылдауға, ойлау және іс-әрекетімізге жаңа немесе түрлендірілген тәсілдерді енгізуге дайын болуға ұйымдастырылған қоғамдық әрекеттерге және басқаларды сыни тұрғыдан ойлауға баулуды білдіреді. Осы мақсатта 2 сынып оқушыларымен ашық сабақ өткізілді. Тақырыбы: «Дизаин өнері. Қорап жасап , оны әшекейлейміз.».
7 слайд
Білім беру үшін бағалау
және оқуды бағалау – оқыту
процесінде балалар
өздерінің түсініктерін құра
алатын белсенді оқушылар
болатын болса, онда
мұғалімдер мен оқушылар
үшін осы түсініктің мәнін
білу аса маңызды, себебі ол
оқыту барысында ілгері
қадамдарын айқындау мен
оған қолдау көрсету үшін
қажет ұғым болып
табылады.
7 слайд
Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау – оқыту процесінде балалар өздерінің түсініктерін құра алатын белсенді оқушылар болатын болса, онда мұғалімдер мен оқушылар үшін осы түсініктің мәнін білу аса маңызды, себебі ол оқыту барысында ілгері қадамдарын айқындау мен оған қолдау көрсету үшін қажет ұғым болып табылады.
8 слайд
8 слайд
9 слайд
Осы жеті модуль бойынша сабақтарды қызғылықты
етіп өткізу үшін үнемі оқушылардың сабақтан жақсы
әсер алуына байланысты инновациялық
технологияны қолдану қажет. Бағдарлама
оқушыларға қалай оқу керектігін үйретіп, соның
нәтижесінде еркін, өзіндік ой-пікірін жеткізе білетін
ынталы сенімді болуды қалыптастырады.
ҚР педагог кадрларының біліктілігін арттырудың
деңгейлі бағдарламасы негізінде «Жаңартылған білім
мазмұнында оқушылардың шығармашылық
қабілеттерін арттыру жолдары» атты семинарға
қатысып өзара тәжірбие алмастым.
9 слайд
Осы жеті модуль бойынша сабақтарды қызғылықты етіп өткізу үшін үнемі оқушылардың сабақтан жақсы әсер алуына байланысты инновациялық технологияны қолдану қажет. Бағдарлама оқушыларға қалай оқу керектігін үйретіп, соның нәтижесінде еркін, өзіндік ой-пікірін жеткізе білетін ынталы сенімді болуды қалыптастырады. ҚР педагог кадрларының біліктілігін арттырудың деңгейлі бағдарламасы негізінде «Жаңартылған білім мазмұнында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру жолдары» атты семинарға қатысып өзара тәжірбие алмастым.
10 слайд
Жүргізілген жұмыстарымды қорытындылай келе:
Қорытындылай келе, жеті модульді сапалы қолдана алсақ, оқушыларымыз
сыни ойлай алатын, білімге құштар, алған білімдерін талдап, жинақтап,
практикада қолдана алатын нағыз көшбасшы тәрбиелейтіндігіміз сөзсіз.
Оң жақтары:
Оқушылар сабақ барысында әр түрлі әдіс - тәсілдерді меңгерді;
Топтық жұмыста бірлесіп жұмыс жасауды және ынтымақтастық қарым –
қатынасты орнатуды үйренді;
Өз ойларын еркін айтуды, сондай – ақ сыни ойлана алуға машықтанды;
Өзін – өзі бағалауды және бірін – бірі бағалауды меңгерді;
Оқушылардың топтық жұмысқа белсене араласуы.
Теріс жақтары:
Топтық жұмыста уақытты тиімді пайдаланбауы;
Оқушылар бірін – бірін асыра бағалауы;
Топ ережесіне бағынбай, бір - бірінің ойларын тыңдамауы;
10 слайд
Жүргізілген жұмыстарымды қорытындылай келе: Қорытындылай келе, жеті модульді сапалы қолдана алсақ, оқушыларымыз сыни ойлай алатын, білімге құштар, алған білімдерін талдап, жинақтап, практикада қолдана алатын нағыз көшбасшы тәрбиелейтіндігіміз сөзсіз. Оң жақтары: Оқушылар сабақ барысында әр түрлі әдіс - тәсілдерді меңгерді; Топтық жұмыста бірлесіп жұмыс жасауды және ынтымақтастық қарым – қатынасты орнатуды үйренді; Өз ойларын еркін айтуды, сондай – ақ сыни ойлана алуға машықтанды; Өзін – өзі бағалауды және бірін – бірі бағалауды меңгерді; Оқушылардың топтық жұмысқа белсене араласуы. Теріс жақтары: Топтық жұмыста уақытты тиімді пайдаланбауы; Оқушылар бірін – бірін асыра бағалауы; Топ ережесіне бағынбай, бір - бірінің ойларын тыңдамауы;
11 слайд
«ЖАҢАРТЫЛҒАН БІЛІМ МАЗМҰНЫНДА ОҚУШЫЛАРДЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ҚАБІЛЕТТЕРІН
АРТТЫРУ ЖОЛДАРЫ»
РЕСПУБЛИКАЛЫҚ СЕМИНАР - ПРАКТИКУМ
11 слайд
«ЖАҢАРТЫЛҒАН БІЛІМ МАЗМҰНЫНДА ОҚУШЫЛАРДЫҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ҚАБІЛЕТТЕРІН АРТТЫРУ ЖОЛДАРЫ» РЕСПУБЛИКАЛЫҚ СЕМИНАР - ПРАКТИКУМ
12 слайд
ҚОРЫТЫНДЫ
Жеті модулді қолдана отырып, өзімнің де көптеген қызықты идеяларымды жүзеге
асыру жөнінде белсенділігім арта түсті. Қазақстанның білім беру мазмұны сөзсіз жаңа
сатыға көтеріліп, алға қадам бастап келеді. Біліктілік пен шеберлігімізді ұштастырып,
жас ұрпақты әлемді мойындататын рухани биікке көтеру біздердің міндетіміз. Қазіргі
заман мұғалімі заман талабына сай білім беруде жаңалыққа жаны құмар,
шығармашылықпен жұмыс істеп, оқу мен тәрбие ісіне еніп, оқытудың жаңа
технологиясын шебер меңгергенде ғана білігі мен білімі жоғары, жетекші тұлға
ретінде болатыны сөзсіз.
12 слайд
ҚОРЫТЫНДЫ Жеті модулді қолдана отырып, өзімнің де көптеген қызықты идеяларымды жүзеге асыру жөнінде белсенділігім арта түсті. Қазақстанның білім беру мазмұны сөзсіз жаңа сатыға көтеріліп, алға қадам бастап келеді. Біліктілік пен шеберлігімізді ұштастырып, жас ұрпақты әлемді мойындататын рухани биікке көтеру біздердің міндетіміз. Қазіргі заман мұғалімі заман талабына сай білім беруде жаңалыққа жаны құмар, шығармашылықпен жұмыс істеп, оқу мен тәрбие ісіне еніп, оқытудың жаңа технологиясын шебер меңгергенде ғана білігі мен білімі жоғары, жетекші тұлға ретінде болатыны сөзсіз.
13 слайд
КЕЛЕСІ ОҚУ ЖЫЛЫНА ҰСЫНЫСТАР
МЕН МАҚСАТ МІНДЕТТЕР:
Сабақ беретін барлық кластарға топтық
жұмысты жандандыру;
Сабақта бағдарламаның жеті модулін бір –
бірімен байланыстырып қолдана білу;
Оқушылардың зерттеушілік, ізденімпаздық
қабілеттерін дамытуға байланысты
шығармашылық тапсырмалар беру;
Әріптестер арасында өзара тәжірибе алмасу;
13 слайд
КЕЛЕСІ ОҚУ ЖЫЛЫНА ҰСЫНЫСТАР МЕН МАҚСАТ МІНДЕТТЕР: Сабақ беретін барлық кластарға топтық жұмысты жандандыру; Сабақта бағдарламаның жеті модулін бір – бірімен байланыстырып қолдана білу; Оқушылардың зерттеушілік, ізденімпаздық қабілеттерін дамытуға байланысты шығармашылық тапсырмалар беру; Әріптестер арасында өзара тәжірибе алмасу;