Презентация "Жусан иісі"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
1 слайд
2 слайд
2 слайд
3 слайд
Т үйі ндеме
Алымкулова Айнур Алдабергеновна
Туылған күні, айы жылы: 30.07.1983 ж
Азаматтығы: Қазақстан Республикасының азаматшасы
Мекен–жайы: Меркі ауданы, Ақермен ауылы
Бітірген оқу орны: Қожа Ахмет Яссауи атындағы халықаралық
қазақ-түрік университеті
Білімі: Жоғары
Мамандығы: Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Санаты: ІІ
Мамандығын жетілдіру
курсында болған жылы: 2018 ж.
3 слайд
Т үйі ндеме Алымкулова Айнур Алдабергеновна Туылған күні, айы жылы: 30.07.1983 ж Азаматтығы: Қазақстан Республикасының азаматшасы Мекен–жайы: Меркі ауданы, Ақермен ауылы Бітірген оқу орны: Қожа Ахмет Яссауи атындағы халықаралық қазақ-түрік университеті Білімі: Жоғары Мамандығы: Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Санаты: ІІ Мамандығын жетілдіру курсында болған жылы: 2018 ж.
4 слайд
4 слайд
5 слайд
Оқу мақсаты: 6.1.1.1. Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.
6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.
Сабақ мақсаты:
Барлығы: Шығармадан түсінгендерін мазмұндайды.Әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады,
өлеңнің идеясын түсінеді.
Көпшілігі: Шығарманың мазмұнын түсініп, сюжеттік дамуын сипаттайдыКөтерілген
әлеуметтік –қоғамдық мәселені шығармадан анықтайды.
Кейбірі: Шығармадан мазмұны мен сюжеттік дамуын баяндайды Шығармада көтерілген
мәселені анықтап, идеясын ашады. Шығармадан мысал келтіре отырып, дәлелдей алады .
Бағалау критерийі:
Шығарманың мазмұны мен сюжеттік дамуын анықтайды
Шығармада көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені
табады.
Шығарманың идеясын ашады
5 слайд
Оқу мақсаты: 6.1.1.1. Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. 6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. Сабақ мақсаты: Барлығы: Шығармадан түсінгендерін мазмұндайды.Әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады, өлеңнің идеясын түсінеді. Көпшілігі: Шығарманың мазмұнын түсініп, сюжеттік дамуын сипаттайдыКөтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені шығармадан анықтайды. Кейбірі: Шығармадан мазмұны мен сюжеттік дамуын баяндайды Шығармада көтерілген мәселені анықтап, идеясын ашады. Шығармадан мысал келтіре отырып, дәлелдей алады . Бағалау критерийі: Шығарманың мазмұны мен сюжеттік дамуын анықтайды Шығармада көтерілген әлеуметтік –қоғамдық мәселені табады. Шығарманың идеясын ашады
6 слайд
Тілдік
мақсат
Тірек сөздер: жетім
бала, ауыл балалары,
қаралы қағаз, тобығын
тайдыру, қызықты
ертегі, мектеп-интернат,
т.б
Диолог құруға/ шығарма жазуға арналған
пайдалы тіркестер:
Кестесін толтырып, шығарма идеясын ашу;
Әңгіменің “Жусан иісі” аталу себебіне 3 дәлелмен
тұжырым жасау;
Әңгіме кейіпкері – Аянға мінездеме беру арқылы диалогке түседі
Құндылықтар:
Зайырлы қоғам және жоғары рухани байлық.
Адами құндылықтарды бойға дарытып, үздіксіз білім алуға
тәрбиелеу
6 слайд
Тілдік мақсат Тірек сөздер: жетім бала, ауыл балалары, қаралы қағаз, тобығын тайдыру, қызықты ертегі, мектеп-интернат, т.б Диолог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Кестесін толтырып, шығарма идеясын ашу; Әңгіменің “Жусан иісі” аталу себебіне 3 дәлелмен тұжырым жасау; Әңгіме кейіпкері – Аянға мінездеме беру арқылы диалогке түседі Құндылықтар: Зайырлы қоғам және жоғары рухани байлық. Адами құндылықтарды бойға дарытып, үздіксіз білім алуға тәрбиелеу
7 слайд
Пәнаралық
байланыс Пәнаралық
байланыс Қазақстан тарихы пәнімен
байланыстыра отырып, ҰОС зардабы,
халықтың ауыр халі , ананың жарынан
айрылып, жесір қалуы, баланың ата –
анадан айырылып, жетімдік көрген
тауқыметі жайлы түсінік беру.
Өзін – өзі тану пәнімен
байланыстырудағы мақсат: қиындық көрсе
де жасымаған, рухы түспеген, ауыл
балаларының достығының шынайылығын
жіті түсіндіру
Биология пәнімен байланыстырудағы
мақсат: жусанның дәрілік қасиетін
түсіндіру.
7 слайд
Пәнаралық байланыс Пәнаралық байланыс Қазақстан тарихы пәнімен байланыстыра отырып, ҰОС зардабы, халықтың ауыр халі , ананың жарынан айрылып, жесір қалуы, баланың ата – анадан айырылып, жетімдік көрген тауқыметі жайлы түсінік беру. Өзін – өзі тану пәнімен байланыстырудағы мақсат: қиындық көрсе де жасымаған, рухы түспеген, ауыл балаларының достығының шынайылығын жіті түсіндіру Биология пәнімен байланыстырудағы мақсат: жусанның дәрілік қасиетін түсіндіру.
8 слайд
Қызығушылықты ояту Қызығушылықты ояту
Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал.
Көтеріңкі көңіл-күй орнату үшін
«Сиқырлы сандық»
ойынын ойнатамын.
Сандықшаның ішіне сабаққа қатысты
бірнеше сөздер жазып қоямын,
оқушылар
сол сөздерді үш тілде айтуы керек.
Мысалы: Жусан, ауыл, соғыс,
Отан, жетім, бала, хат, өзен, ертегі,
балалар үйі т.б. Үй тапсырмасын сұрау
«Біліміңді шыңдап көр!» әдісімен
білімдерін шыңдау мақсатында
“ Шығамын тірі болсам, адам болып”
өлеңінде
қандай мәселе көтерілді?
Адам болу- дегенді қалай түсінесіңдер?
Ақын қысқа ғұмырында нені мақсат етті?
Ақын арманы орындалды ма,
қалай ойлайсыңдар?
– деген сұрақтарға жауап алу.Сабақтың
басы
8 слайд
Қызығушылықты ояту Қызығушылықты ояту Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. Көтеріңкі көңіл-күй орнату үшін «Сиқырлы сандық» ойынын ойнатамын. Сандықшаның ішіне сабаққа қатысты бірнеше сөздер жазып қоямын, оқушылар сол сөздерді үш тілде айтуы керек. Мысалы: Жусан, ауыл, соғыс, Отан, жетім, бала, хат, өзен, ертегі, балалар үйі т.б. Үй тапсырмасын сұрау «Біліміңді шыңдап көр!» әдісімен білімдерін шыңдау мақсатында “ Шығамын тірі болсам, адам болып” өлеңінде қандай мәселе көтерілді? Адам болу- дегенді қалай түсінесіңдер? Ақын қысқа ғұмырында нені мақсат етті? Ақын арманы орындалды ма, қалай ойлайсыңдар? – деген сұрақтарға жауап алу.Сабақтың басы
9 слайд
1.Отан-Родина- Homeland
2 . Бала-ребёнок- child
3. Хат- письмо- letter
4.Өзен-река- river
5 .Ертегі - сказка- tale
6.Балалар үйі-детский дом- orphanage
7 . Жусан-полынь- wormwood
8 . Ауыл-Село- village
9 . C оғыс-война- war
10 . Жетім- сирота- orphans
9 слайд
1.Отан-Родина- Homeland 2 . Бала-ребёнок- child 3. Хат- письмо- letter 4.Өзен-река- river 5 .Ертегі - сказка- tale 6.Балалар үйі-детский дом- orphanage 7 . Жусан-полынь- wormwood 8 . Ауыл-Село- village 9 . C оғыс-война- war 10 . Жетім- сирота- orphans
10 слайд
Әбубәкір Қайранның «Ақ жусан » өлеңін
оқу арқылы сабақтың тақырыбын ашып,
мақсатымен таныс ету
«Ақ жусан»
Жусан. Жусан. Ақ жусан.
Иісің қандай? Сылқым емес
Сыршылдау сиқың бардай.
Жұпарыңды жұта алмай
Жүрмін қазір,
Содан болар тұрамын ұйқым қанбай.
Сағынумен келіп ем
Салып ұрып,
Қалыпсың ғой қатыгез қар астында
Асап едім сол қарды,
Ғашық иіс
Кернеп кетті кеудемді...Ғажап мұнда!
10 слайд
Әбубәкір Қайранның «Ақ жусан » өлеңін оқу арқылы сабақтың тақырыбын ашып, мақсатымен таныс ету «Ақ жусан» Жусан. Жусан. Ақ жусан. Иісің қандай? Сылқым емес Сыршылдау сиқың бардай. Жұпарыңды жұта алмай Жүрмін қазір, Содан болар тұрамын ұйқым қанбай. Сағынумен келіп ем Салып ұрып, Қалыпсың ғой қатыгез қар астында Асап едім сол қарды, Ғашық иіс Кернеп кетті кеудемді...Ғажап мұнда!
11 слайд
І топ- Қара жусан
ІІ топ – Тықыр жусан
ІІІ топ- Дермене жусанОқушыларды жусанның түрлері
бейнеленген суреттер арқылы
топтарға бөлу. Топқа бөлу
11 слайд
І топ- Қара жусан ІІ топ – Тықыр жусан ІІІ топ- Дермене жусанОқушыларды жусанның түрлері бейнеленген суреттер арқылы топтарға бөлу. Топқа бөлу
12 слайд
Мағынаны тану Мағынаны тану
Біле жүрейік!
Қазақстанда жусанның 81 түрі
өседі. Ол Қазақстанның көптеген
шөлді аймақтарында кездеседі.
Жусанның биіктігі 10 -60 см,
кейде 1,5 – 2 метрдей болады.
Жусан –құнарлы мал азығы,
дәрілік, бояуыштық,витаминді,
эфир майлы өсімдік. Біле жүрейік!
Қазақстанда жусанның 81 түрі
өседі. Ол Қазақстанның көптеген
шөлді аймақтарында кездеседі.
Жусанның биіктігі 10 -60 см,
кейде 1,5 – 2 метрдей болады.
Жусан –құнарлы мал азығы,
дәрілік, бояуыштық,витаминді,
эфир майлы өсімдік. Сабақтың
ортасы
12 слайд
Мағынаны тану Мағынаны тану Біле жүрейік! Қазақстанда жусанның 81 түрі өседі. Ол Қазақстанның көптеген шөлді аймақтарында кездеседі. Жусанның биіктігі 10 -60 см, кейде 1,5 – 2 метрдей болады. Жусан –құнарлы мал азығы, дәрілік, бояуыштық,витаминді, эфир майлы өсімдік. Біле жүрейік! Қазақстанда жусанның 81 түрі өседі. Ол Қазақстанның көптеген шөлді аймақтарында кездеседі. Жусанның биіктігі 10 -60 см, кейде 1,5 – 2 метрдей болады. Жусан –құнарлы мал азығы, дәрілік, бояуыштық,витаминді, эфир майлы өсімдік. Сабақтың ортасы
13 слайд
«Жусан иісі»
әңгімесін көрсету. Оқулықпен жұмыс
С. Мұратбековтің
«Жусан иісі» әңгімесін түсініп
оқу және түсінгендерін
мазмұндау
13 слайд
«Жусан иісі» әңгімесін көрсету. Оқулықпен жұмыс С. Мұратбековтің «Жусан иісі» әңгімесін түсініп оқу және түсінгендерін мазмұндау
14 слайд
Тапсрмалары
ЖЖ: 1 –тапсырмаӘңгіме оқиғасын
ретімен орналастырыңдар 1. Балалық шақты еске түсіру.
2. Аянның қоныс аударуы.
3. Ауыл балаларымен достасуы.
4. Хат тануы.
5. Тобығын тайдыруы.
6. Ертегі айтуы.
7. Әжесінің қайтыс болуы.
8. Бапайдың үйіне көшіп келуі.
9. Интернатқа кетуі. ТапсырмаларТапсырмалар
ЖЖ: 1 –тапсырма
Әңгіме оқиғасын
ретімен орналастырыңдар
1. Балалық шақты еске түсіру.
2. Аянның қоныс аударуы.
3. Ауыл балаларымен достасуы.
4. Хат тануы.
5. Тобығын тайдыруы.
6. Ертегі айтуы.
7. Әжесінің қайтыс болуы.
8. Бапайдың үйіне көшіп келуі.
9. Интернатқа кетуі.
Дескриптор:
Шығарманың сюжеттік
желісін ретімен
орналастырады
ҚБ: жұлдызша беру арқылы
14 слайд
Тапсрмалары ЖЖ: 1 –тапсырмаӘңгіме оқиғасын ретімен орналастырыңдар 1. Балалық шақты еске түсіру. 2. Аянның қоныс аударуы. 3. Ауыл балаларымен достасуы. 4. Хат тануы. 5. Тобығын тайдыруы. 6. Ертегі айтуы. 7. Әжесінің қайтыс болуы. 8. Бапайдың үйіне көшіп келуі. 9. Интернатқа кетуі. ТапсырмаларТапсырмалар ЖЖ: 1 –тапсырма Әңгіме оқиғасын ретімен орналастырыңдар 1. Балалық шақты еске түсіру. 2. Аянның қоныс аударуы. 3. Ауыл балаларымен достасуы. 4. Хат тануы. 5. Тобығын тайдыруы. 6. Ертегі айтуы. 7. Әжесінің қайтыс болуы. 8. Бапайдың үйіне көшіп келуі. 9. Интернатқа кетуі. Дескриптор: Шығарманың сюжеттік желісін ретімен орналастырады ҚБ: жұлдызша беру арқылы
15 слайд
1-топтың тапсырмасы.
«Тұжырым кестесі» Топта отырған оқушылар өздерін
кейіпкер
бейнесімен салыстырады және мысалмен дәлелдейді.
Оқушылар тапсырманы орындау
барысында таныстырылым
2-топтың тапсырмасы.
«Венн диаграммасы» әдісі.
«Жетімдіктің салдары»
Аянның заманындағы жетімдіктің
салдары мен қазіргі замандағы жетімдік салдарын
салыстырыңдар және себебін айтыңдар.
3-топтың тапсырмасы.
«Сипаттау кестесі» әдісі.
Шығармадағы кейіпкерді сипаттай отырып,
өзіндік баға береді.
Оқушылар тапсырманы
орындау барысында таныстырылым жасайды ТЖ:2 – тапсырма ТЖ:2 – тапсырма
Дескриптор:
өзін кейіпкермен салыстырады;
іс-әрекеттерді дәлелдейді.
Дескриптор:
Екі түрлі ортаны салыстырады.
Пікірлерін дәлелдейді.
Өмірмен байланыстырады. .
Дескриптор:
Шығармадағы кейіпкерді сипаттайды.
Шығармадағы кейіпкерді сипаттай отырып,
баға береді.
Осы топтық жұмысты орындай отырып,
оқушылар қорытынды ойға келіп,
«Бақытсыздық жетімдікпен шектелмейді»
деген ортақ түйін шығарады. ҚБ: Бас бармақ арқылы
15 слайд
1-топтың тапсырмасы. «Тұжырым кестесі» Топта отырған оқушылар өздерін кейіпкер бейнесімен салыстырады және мысалмен дәлелдейді. Оқушылар тапсырманы орындау барысында таныстырылым 2-топтың тапсырмасы. «Венн диаграммасы» әдісі. «Жетімдіктің салдары» Аянның заманындағы жетімдіктің салдары мен қазіргі замандағы жетімдік салдарын салыстырыңдар және себебін айтыңдар. 3-топтың тапсырмасы. «Сипаттау кестесі» әдісі. Шығармадағы кейіпкерді сипаттай отырып, өзіндік баға береді. Оқушылар тапсырманы орындау барысында таныстырылым жасайды ТЖ:2 – тапсырма ТЖ:2 – тапсырма Дескриптор: өзін кейіпкермен салыстырады; іс-әрекеттерді дәлелдейді. Дескриптор: Екі түрлі ортаны салыстырады. Пікірлерін дәлелдейді. Өмірмен байланыстырады. . Дескриптор: Шығармадағы кейіпкерді сипаттайды. Шығармадағы кейіпкерді сипаттай отырып, баға береді. Осы топтық жұмысты орындай отырып, оқушылар қорытынды ойға келіп, «Бақытсыздық жетімдікпен шектелмейді» деген ортақ түйін шығарады. ҚБ: Бас бармақ арқылы
16 слайд
Біле жүрейік! —
Хикаят не себепті «Жусан иісі» деп аталады?(Оқушы пікірін білу)
Қазақ халқы үшін жусанның орны ерекше болған. Бұл сөзді естігенде əрбір адамның жаны жадырап,
көңілі көкке көтеріліп, даламыздың дарқандығы мен қадір-қасиеті санаға келеді.
Ғажайып болмыс көз алдыңда көрініс табады.
Мəселен, ұлы əмірші Бейбарыс Сұлтан қыпшақ даласының бір түп жусанының иісіне еміреніп,
сағынышын басқан деген аңыз бар. Демек, жусан – сағыныштың, ұлы аңсардың, ынтық арманның символы.
Әңгімелеуші кейіпкер хикаятты Аянға деген сағынышымен аяқтайды.
Аянның прототипі Науқан Керімов қазіргі кезде Ескелді ауданында Ақын Сара ауылында тұрады.
1937 жылы дүниеге келген. Еңбек ардагері, құрметті зейнеткер.
Отбасында он бес бала бар. Өмірлік қосағы Тыматай апа. Кезінде ауыл балаларын
ертегілерімен тамсандырған Науқан бүгінде өз немерелеріне ертегі айтып, сүйікті ата атанып отыр.
Балалар өздерің оқығандай жетімдікті, жоқшылықты,
қиындықты көп көрген Аянды ең соңында жетім балалар тәрбиелейтін үйге жібереді .
Аянның келешегінің өзінің ақылдылығы мен қайсар, жігерінің арқасында жақсы, өзі тұлдыр
жетім болса да өзінің үбірлі-шүбірлі болғанына көз жеткізуге болады. Біле жүрейік!
16 слайд
Біле жүрейік! — Хикаят не себепті «Жусан иісі» деп аталады?(Оқушы пікірін білу) Қазақ халқы үшін жусанның орны ерекше болған. Бұл сөзді естігенде əрбір адамның жаны жадырап, көңілі көкке көтеріліп, даламыздың дарқандығы мен қадір-қасиеті санаға келеді. Ғажайып болмыс көз алдыңда көрініс табады. Мəселен, ұлы əмірші Бейбарыс Сұлтан қыпшақ даласының бір түп жусанының иісіне еміреніп, сағынышын басқан деген аңыз бар. Демек, жусан – сағыныштың, ұлы аңсардың, ынтық арманның символы. Әңгімелеуші кейіпкер хикаятты Аянға деген сағынышымен аяқтайды. Аянның прототипі Науқан Керімов қазіргі кезде Ескелді ауданында Ақын Сара ауылында тұрады. 1937 жылы дүниеге келген. Еңбек ардагері, құрметті зейнеткер. Отбасында он бес бала бар. Өмірлік қосағы Тыматай апа. Кезінде ауыл балаларын ертегілерімен тамсандырған Науқан бүгінде өз немерелеріне ертегі айтып, сүйікті ата атанып отыр. Балалар өздерің оқығандай жетімдікті, жоқшылықты, қиындықты көп көрген Аянды ең соңында жетім балалар тәрбиелейтін үйге жібереді . Аянның келешегінің өзінің ақылдылығы мен қайсар, жігерінің арқасында жақсы, өзі тұлдыр жетім болса да өзінің үбірлі-шүбірлі болғанына көз жеткізуге болады. Біле жүрейік!
17 слайд
ҚБҚ: бағалау парақшасына
стикер жазбасын ілу арқылы
оқушыларға өз -өздерін бағалату ҚБҚ: бағалау парақшасына
стикер жазбасын ілу арқылы
оқушыларға өз -өздерін бағалатуСабақтың соңы
«Жусан иісі» әңгімесінің негізгі түйіні-
тағдыр талқысына түскен,жастайынан
жетімдіктің зарын татқан жетім бала -
Аянның тағдыры Жетімді жетім
демеңіз,
Жетімнің ақысын жемеңіз. «Жусан иісі» әңгімесінің негізгі түйіні-
тағдыр талқысына түскен,жастайынан
жетімдіктің зарын татқан жетім бала -
Аянның тағдыры Жетімді жетім
демеңіз,
Жетімнің ақысын жемеңіз. «Ой түйін» стратегиясы Мәтіннің
тақырыбы: Авторы:Оқиға қай кезде
болған? Негізгі кейіпкерлер.Негізгі
ой.Мәтін не себепті «Жусан иісі» деп
аталады?Оқиға қалай аяқталды? «Ой түйін» стратегиясы Мәтіннің
тақырыбы: Авторы:Оқиға қай кезде
болған? Негізгі кейіпкерлер.Негізгі
ой.Мәтін не себепті «Жусан иісі» деп
аталады?Оқиға қалай аяқталды?
17 слайд
ҚБҚ: бағалау парақшасына стикер жазбасын ілу арқылы оқушыларға өз -өздерін бағалату ҚБҚ: бағалау парақшасына стикер жазбасын ілу арқылы оқушыларға өз -өздерін бағалатуСабақтың соңы «Жусан иісі» әңгімесінің негізгі түйіні- тағдыр талқысына түскен,жастайынан жетімдіктің зарын татқан жетім бала - Аянның тағдыры Жетімді жетім демеңіз, Жетімнің ақысын жемеңіз. «Жусан иісі» әңгімесінің негізгі түйіні- тағдыр талқысына түскен,жастайынан жетімдіктің зарын татқан жетім бала - Аянның тағдыры Жетімді жетім демеңіз, Жетімнің ақысын жемеңіз. «Ой түйін» стратегиясы Мәтіннің тақырыбы: Авторы:Оқиға қай кезде болған? Негізгі кейіпкерлер.Негізгі ой.Мәтін не себепті «Жусан иісі» деп аталады?Оқиға қалай аяқталды? «Ой түйін» стратегиясы Мәтіннің тақырыбы: Авторы:Оқиға қай кезде болған? Негізгі кейіпкерлер.Негізгі ой.Мәтін не себепті «Жусан иісі» деп аталады?Оқиға қалай аяқталды?
18 слайд
18 слайд
19 слайд
Кері байланыс
Кері байланыс
«Білім қоржыны» әдісімен
Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтың қалай өткенін,
қаншалықты жемісті болғанын стикерге жазып,
қоржын түстерін таңдау арқылы жапсырады
Қызыл қоржын- өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды.
- Көк қоржын- мен сабақты жақсы түсіндім.
-Сары қоржын-тақырып бойынша әлі де ізденуім керек.
Үйге тапсырма:
«Жетім көрсең, жебей жүр» тақырыбына эссе жазу
19 слайд
Кері байланыс Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісімен Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтың қалай өткенін, қаншалықты жемісті болғанын стикерге жазып, қоржын түстерін таңдау арқылы жапсырады Қызыл қоржын- өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды. - Көк қоржын- мен сабақты жақсы түсіндім. -Сары қоржын-тақырып бойынша әлі де ізденуім керек. Үйге тапсырма: «Жетім көрсең, жебей жүр» тақырыбына эссе жазу
20 слайд
20 слайд
21 слайд
Ұстаздық жолында менің
түйгенім:
“ Бала-нәзік тамыршы”. Ол-ең адал, пәк
мінезді, турашыл, айтқаныңды
бұлжытпай орындайтын, сенімшіл,
болашаққа ақиқатпен қарайтын нәзік
жан. Ендеше, ұстазы әділ, адал болса,
шәкірт озады. Алда, алар асуымыз,
бағындырар белесіміз әлі де көп.
Ұстаз күн болса, шуағы шәкірттері емес
па? Ол шуақ мәңгі баланың жанында
жылу беріп, ақыл беріп тұруы тиіс.
21 слайд
Ұстаздық жолында менің түйгенім: “ Бала-нәзік тамыршы”. Ол-ең адал, пәк мінезді, турашыл, айтқаныңды бұлжытпай орындайтын, сенімшіл, болашаққа ақиқатпен қарайтын нәзік жан. Ендеше, ұстазы әділ, адал болса, шәкірт озады. Алда, алар асуымыз, бағындырар белесіміз әлі де көп. Ұстаз күн болса, шуағы шәкірттері емес па? Ол шуақ мәңгі баланың жанында жылу беріп, ақыл беріп тұруы тиіс.
22 слайд
22 слайд