Қазақтың ұлттық киімі. Этностиль. Ою – өрнек стилизациясы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
8.1.2.1-Тарихи және мәдени
шығу тегі әртүрлі өнер,
қолөнер мен дизайн
туындыларының
ерекшеліктері туралы
түсінігін көрсету.
8.1.3.1 Шығармашылық
идеяларды дамыту мен іске
асыруда өз бетінше
таңдаған ақпарат көздерін
қолдану (оның ішінде
ақпараттық-коммуникативті
технологияларды қолдану
арқылы)
Бағалау
критерийі
•
Ұлттық киім түрлерін
қолданылуын айта біледі,
түсіндіреді;
•
Ұлттық киімнің
сипаттық белгілерін ою-
өрнектермен
байланыстыра отырып
анықтайды және
атайды;
•
Этностильдегі ұлттық
киім түрлерімен
танысады;
•
Кейбір халықтың ұлттық
киімдерінің
ерекшеліктерімен
ұқсастықтарын біледі. Тілдік
мақсаттар
•
Негізгі сөздер мен
тіркестер: Эскиз,
Этностиль,
стирилизациялау, бас
киім, кеудеше, бұйым
дизайны,эстетиткалық
талаптар, экологиялық
талаптар,
технологиялық
талаптар Құндылықтарға
баулу
•
Еңбек және
шығармашылық
өмір бойы білім
алу. Пәнаралық
байланыс•
Тарих- ұлттық
киімнің шығу
тарихы
•
Сызу-сурет-киім
үлгерін сызу
•
Математика –
өлшем бірліктер
•
Геометрия – әр
түрлі пішіндерге
сәйкес. Алдыңғы білім
•
Ұлттық киімдерді
біледі. Шымкент қаласы
Фурқат атындағы № 37жалпы орта мектеп
Технология пәні мұғалімі: Муратбекова Сауле Елемесовна
Сабақтың мақсаты:
•
Ұлттық киімің шығу тарихы, киімдегі кездесетін ою-
өрнектің түрлері жайлы және олардың қолданылуын біледі.Барлық оқушылар:
•
Ұлттық киімнің сипатын белгілерін анықтайды және атайды. Дизайн
туындыларының ерекшеліктері туралы біледі.Оқушылардың басым бөлігі:
•
Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы
өз шығармашылық идеяларын жүзеге асырады.Этностиль
бағытында ұлттық киім үлгілері мен ою-өрнектердің кейбір
түрлерінің стилизациясын жасау арқылы өмірде қолдана алады Кейбір оқушылар:Сабақтың тақырыбы:
Қазақтың ұлттық киімі. Этностиль.
Ою – өрнек стилизациясы
1 слайд
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары 8.1.2.1-Тарихи және мәдени шығу тегі әртүрлі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы түсінігін көрсету. 8.1.3.1 Шығармашылық идеяларды дамыту мен іске асыруда өз бетінше таңдаған ақпарат көздерін қолдану (оның ішінде ақпараттық-коммуникативті технологияларды қолдану арқылы) Бағалау критерийі • Ұлттық киім түрлерін қолданылуын айта біледі, түсіндіреді; • Ұлттық киімнің сипаттық белгілерін ою- өрнектермен байланыстыра отырып анықтайды және атайды; • Этностильдегі ұлттық киім түрлерімен танысады; • Кейбір халықтың ұлттық киімдерінің ерекшеліктерімен ұқсастықтарын біледі. Тілдік мақсаттар • Негізгі сөздер мен тіркестер: Эскиз, Этностиль, стирилизациялау, бас киім, кеудеше, бұйым дизайны,эстетиткалық талаптар, экологиялық талаптар, технологиялық талаптар Құндылықтарға баулу • Еңбек және шығармашылық өмір бойы білім алу. Пәнаралық байланыс• Тарих- ұлттық киімнің шығу тарихы • Сызу-сурет-киім үлгерін сызу • Математика – өлшем бірліктер • Геометрия – әр түрлі пішіндерге сәйкес. Алдыңғы білім • Ұлттық киімдерді біледі. Шымкент қаласы Фурқат атындағы № 37жалпы орта мектеп Технология пәні мұғалімі: Муратбекова Сауле Елемесовна Сабақтың мақсаты: • Ұлттық киімің шығу тарихы, киімдегі кездесетін ою- өрнектің түрлері жайлы және олардың қолданылуын біледі.Барлық оқушылар: • Ұлттық киімнің сипатын белгілерін анықтайды және атайды. Дизайн туындыларының ерекшеліктері туралы біледі.Оқушылардың басым бөлігі: • Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы өз шығармашылық идеяларын жүзеге асырады.Этностиль бағытында ұлттық киім үлгілері мен ою-өрнектердің кейбір түрлерінің стилизациясын жасау арқылы өмірде қолдана алады Кейбір оқушылар:Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық киімі. Этностиль. Ою – өрнек стилизациясы
2 слайд
•
«Шаттық шеңбері»
тренингі
•
Топтық жұмыс:
•
«Ойлан, жұптас,
талқыла» әдісі
•
•
Сабақтың басы: •
Топтық жұмыс:
•
«Айналмалы
бекеттер» әдісі.
•
Жеке жұмыс:
•
«Галереяға саяхат» Сабақтың ортасы:
•
Кері байланыс
•
«Табыс сатысы»
•
Сабақтың соңыБЕЛСЕНДІ ОҚУ ӘДІС-ТӘСІЛДЕРІ
2 слайд
• «Шаттық шеңбері» тренингі • Топтық жұмыс: • «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі • • Сабақтың басы: • Топтық жұмыс: • «Айналмалы бекеттер» әдісі. • Жеке жұмыс: • «Галереяға саяхат» Сабақтың ортасы: • Кері байланыс • «Табыс сатысы» • Сабақтың соңыБЕЛСЕНДІ ОҚУ ӘДІС-ТӘСІЛДЕРІ
3 слайд
С А Р А Л А У
•
«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі
арқылы берілген тапсырма Барлық оқушыларға
арналған тапсырма:
•
«Айналмалы бекеттер» әдісі
арқылы берілген тапсырмаларОқушылардың басым
болігіне арналған
тапсырма :
•
«Галерея әдісі» әдісі арқылы
берілген тапсырмаларКейбір оқушыларға
арналған : КРИТЕРИАЛДЫ
БАҒАЛАУ
-Ұлттық киімнің
түрлерін, қолданылуын
айта біледі, түсіндіреді;
-Этностильдегі ұлттық
киім түрлерімен
танысады;
- Ою –өрнектердің
стилизациясын
анықтайды;
3 слайд
С А Р А Л А У • «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы берілген тапсырма Барлық оқушыларға арналған тапсырма: • «Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы берілген тапсырмаларОқушылардың басым болігіне арналған тапсырма : • «Галерея әдісі» әдісі арқылы берілген тапсырмаларКейбір оқушыларға арналған : КРИТЕРИАЛДЫ БАҒАЛАУ -Ұлттық киімнің түрлерін, қолданылуын айта біледі, түсіндіреді; -Этностильдегі ұлттық киім түрлерімен танысады; - Ою –өрнектердің стилизациясын анықтайды;