ҚМЖ "Төрт түлік"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі “Қазақ тілі” мен “ Қазақ
әдебиеті” пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курсы
6 -сынып
Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: “Қазақ халқының әдет-
ғұрыптары
мен салт-дәстүрлері”Наурыз(морфология)
Тақырыбы: Жеті ата –елтанудың бастауы
Тыңдаушы: Магрупова Гульстан Жумакелдиевна
Мектебі:ЖББОМ №30
1 слайд
Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі “Қазақ тілі” мен “ Қазақ әдебиеті” пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсы 6 -сынып Қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: “Қазақ халқының әдет- ғұрыптары мен салт-дәстүрлері”Наурыз(морфология) Тақырыбы: Жеті ата –елтанудың бастауы Тыңдаушы: Магрупова Гульстан Жумакелдиевна Мектебі:ЖББОМ №30
2 слайд
Сабақтың мақсаттары
Сабақ мақсаты
1.Мәтінің атауын
талқылау,көтерілген мәселені
болжау
2.Ұсынылған тақырып
бойынша жеті ата туралы дерек
жинақтау
3.Графиктік мәтін түрінде
құрастыру Тілдік мақсатар
Оқытудың тілдік дағдылары:
шежіре таратудың тәртібін
біледі,мақал-мәтелдердің
мағынасын ашады.
Пәнге қатысты
терминдер: қаймана ,
туажат,аманат,елтану Диологқа
қажетті тіркестер : Менің ойымша
....Менің түсінгенім...
Талқылауға арналган сұрақтар:
елтану сөзінің
мағынасын қалай түсінесіңдер?
Мәтінде кім
туралы айтылған?
Жеті атаны білу
маңызды ма?
Жеті атаңды білесің бе?Оқу мақсаты
6.1.1.1 6 Мәтінің атауын
талқылау және алғашқы бөлігін
тыңдау арқылы көтерілген мәселені
болжау 6. 3.1.1 Ұсынылган тақырып
бойынша деректер жинақтай отырып
графиктік мәтін (диограмма,кесте,
сызба) түрінде құрастыру S
M
A
R
T
Пәнаралық байланыс :
Өзін –өзі тану пәні
арқылы жеті атасымен
танысып дәріптейді.
Тарих пәнінде шежіре
туралы деректер біледі
Алдыңғы білім Жеті
ата туралы туыстық
қатынастарды
ажыратады.Жеті
санының қасиетіне
байланысты деректер,
мақал-мәтелдер,шежіре
таратуда ой
тұжырымдай алады. Құндылықтар
“Мәңгілік ел”
идеясының аясында
оқушылардың
бойына адамгершілік
қасиеттерге
баулу,қазақ халқының
салт-дәстүріне
құрметпен
қарау.Ұлттық
мәдениетке,салт-
дәстүріне және әдет-
ғұрпына құрметпен
қарау және сыйлай
білуге үйрету.
2 слайд
Сабақтың мақсаттары Сабақ мақсаты 1.Мәтінің атауын талқылау,көтерілген мәселені болжау 2.Ұсынылған тақырып бойынша жеті ата туралы дерек жинақтау 3.Графиктік мәтін түрінде құрастыру Тілдік мақсатар Оқытудың тілдік дағдылары: шежіре таратудың тәртібін біледі,мақал-мәтелдердің мағынасын ашады. Пәнге қатысты терминдер: қаймана , туажат,аманат,елтану Диологқа қажетті тіркестер : Менің ойымша ....Менің түсінгенім... Талқылауға арналган сұрақтар: елтану сөзінің мағынасын қалай түсінесіңдер? Мәтінде кім туралы айтылған? Жеті атаны білу маңызды ма? Жеті атаңды білесің бе?Оқу мақсаты 6.1.1.1 6 Мәтінің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілген мәселені болжау 6. 3.1.1 Ұсынылган тақырып бойынша деректер жинақтай отырып графиктік мәтін (диограмма,кесте, сызба) түрінде құрастыру S M A R T Пәнаралық байланыс : Өзін –өзі тану пәні арқылы жеті атасымен танысып дәріптейді. Тарих пәнінде шежіре туралы деректер біледі Алдыңғы білім Жеті ата туралы туыстық қатынастарды ажыратады.Жеті санының қасиетіне байланысты деректер, мақал-мәтелдер,шежіре таратуда ой тұжырымдай алады. Құндылықтар “Мәңгілік ел” идеясының аясында оқушылардың бойына адамгершілік қасиеттерге баулу,қазақ халқының салт-дәстүріне құрметпен қарау.Ұлттық мәдениетке,салт- дәстүріне және әдет- ғұрпына құрметпен қарау және сыйлай білуге үйрету.
3 слайд
Белсенді оқу әдістері
Сабақтың басы
Сабақтың соңыСабақтың
ортасы
Ұйымдастыру кезені.Сәлемдесу.
Ширату “ Орамал тастамақ ”
ойыны.Топқа бөлу. Әрбір
оқушыларға түрлі-түсті қима
қағаздар таратып беремін
Қызыл,жасыл ,сары түстері бар
оқушылар үш топқа бөлінеді.
(Ата,әке,бала) ” Жүректен жүрекке”
әдісі . Топ бір-біріне тілектерін
білдіріп,бүгінгі сабаққа сәттілік
тілейді.
” Пазл ” әдісі.Алдыңғы білімге кері
байланыс жасау мақсаттарында
сұрақтар жазылған таратпа қағаздар
таратылады.Әр сұраққа жауап беру
арқылы Пазлды жинақтау нәтижесінде
“ Жеті ата” сөзі шығады. “ Уақыт тізбегі” әдісі
арқылы әр топқа сұрақтар
беріледі.Әркім өздерінің
жеті аталары туралы
айтады.” С өйлемді
толықтыр ”әдісі төмендегі
мақал-мәтелдердің
мағынасын түсіндіріңдер.
Артық болмас білгенін.
Оқушыларға ширату
тапсырмасында алған қиық
қағаздардың сыртындағы
сөздер арқылы топтасуын
ұсынамын” Логикалық
тізбектер ”әдісі арқылы
топтарға жеті атаның
таралуын төмендегі
тапсырмаға сүйеніп
графиктік тұжырым
бойынша сатылап талдау
тапсырмасы беріледі. Рефлексия “ Бағамдау “
әдісі “Рефлексия
пирамидасын ” негізге
ала отырып ,өз істерінің
мәнін түсінеді,өзіне
өзінің нені қалай
жасағаны туралы толық
және анық есеп
беріп,сабақ бойы
алғанын бағалайды.
Кері
байланыс
” Жетістік
баспалдағы ”
Сабақта алған әсерлерін
жетістік баспалдағында
түсіру арқылы кері
байланысты орнату
3 слайд
Белсенді оқу әдістері Сабақтың басы Сабақтың соңыСабақтың ортасы Ұйымдастыру кезені.Сәлемдесу. Ширату “ Орамал тастамақ ” ойыны.Топқа бөлу. Әрбір оқушыларға түрлі-түсті қима қағаздар таратып беремін Қызыл,жасыл ,сары түстері бар оқушылар үш топқа бөлінеді. (Ата,әке,бала) ” Жүректен жүрекке” әдісі . Топ бір-біріне тілектерін білдіріп,бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. ” Пазл ” әдісі.Алдыңғы білімге кері байланыс жасау мақсаттарында сұрақтар жазылған таратпа қағаздар таратылады.Әр сұраққа жауап беру арқылы Пазлды жинақтау нәтижесінде “ Жеті ата” сөзі шығады. “ Уақыт тізбегі” әдісі арқылы әр топқа сұрақтар беріледі.Әркім өздерінің жеті аталары туралы айтады.” С өйлемді толықтыр ”әдісі төмендегі мақал-мәтелдердің мағынасын түсіндіріңдер. Артық болмас білгенін. Оқушыларға ширату тапсырмасында алған қиық қағаздардың сыртындағы сөздер арқылы топтасуын ұсынамын” Логикалық тізбектер ”әдісі арқылы топтарға жеті атаның таралуын төмендегі тапсырмаға сүйеніп графиктік тұжырым бойынша сатылап талдау тапсырмасы беріледі. Рефлексия “ Бағамдау “ әдісі “Рефлексия пирамидасын ” негізге ала отырып ,өз істерінің мәнін түсінеді,өзіне өзінің нені қалай жасағаны туралы толық және анық есеп беріп,сабақ бойы алғанын бағалайды. Кері байланыс ” Жетістік баспалдағы ” Сабақта алған әсерлерін жетістік баспалдағында түсіру арқылы кері байланысты орнату
4 слайд
Саралау әдістері Саралау әдістері « Тапсырма бойынша саралау »
тәсілін жүзеге асыруда мәтінде
берілген орфоэпиялық және
орфографиялық заңдылықтарды
ескеріп күрделі сөз, сөз тіркестерін
табады .
Диалог негізінде
саралау барысында
ұстаз бен оқушы
арасында сұхбатқа
мән беріледі«Ресурс немесе мәтін бойынша
саралау» тәсілінде дерек көздерді
пайдаланып, алған білімдерін
жетілдіру мақсатында «Дара
диаграммасы»арқылы ұсынылған
тақырып бойынша деректер
жинақтай отырып, графиктік
мәтін түрінде құрастырылып
жиналады
Мазмұн бойынша саралау
Кейбір оқушылар ба ғ дарлама
бойынша негізгі тақырыппен
шектелмей,қосымша
ізденіп,бад ға рламадан тыс
ақпаратқа ұмтылады .Нәтиже немесе жауап
бойынша саралау
барысында шәкіттерге
бірдей тапсырма
берілгенімен түрлі
деңгейдегі жауап күтіледі
және қабылданады «Қарым- қатынас формалары»
бойынша ынтымастық оқыту шағын
топтарда қабілеті орта оқушы өзінің
құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі
бар, қабілетті оқуышлар өз ойы мен
идеясын жүзеге асыру топ жұмысына
үлесін қоса алады. Бұл сабақтың
басында «Достық торы» әдісі арқылы
бір –біріне лебіздер білдіру кезінде
жүзеге асадыЖүректен
жүрекке
Пазл
Уақыт
тізбегі Сөйлемді
толықтыр Логикалық
тізбектер Айтылым
Оқылым
Тыңдалым
Жазылым
4 слайд
Саралау әдістері Саралау әдістері « Тапсырма бойынша саралау » тәсілін жүзеге асыруда мәтінде берілген орфоэпиялық және орфографиялық заңдылықтарды ескеріп күрделі сөз, сөз тіркестерін табады . Диалог негізінде саралау барысында ұстаз бен оқушы арасында сұхбатқа мән беріледі«Ресурс немесе мәтін бойынша саралау» тәсілінде дерек көздерді пайдаланып, алған білімдерін жетілдіру мақсатында «Дара диаграммасы»арқылы ұсынылған тақырып бойынша деректер жинақтай отырып, графиктік мәтін түрінде құрастырылып жиналады Мазмұн бойынша саралау Кейбір оқушылар ба ғ дарлама бойынша негізгі тақырыппен шектелмей,қосымша ізденіп,бад ға рламадан тыс ақпаратқа ұмтылады .Нәтиже немесе жауап бойынша саралау барысында шәкіттерге бірдей тапсырма берілгенімен түрлі деңгейдегі жауап күтіледі және қабылданады «Қарым- қатынас формалары» бойынша ынтымастық оқыту шағын топтарда қабілеті орта оқушы өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі бар, қабілетті оқуышлар өз ойы мен идеясын жүзеге асыру топ жұмысына үлесін қоса алады. Бұл сабақтың басында «Достық торы» әдісі арқылы бір –біріне лебіздер білдіру кезінде жүзеге асадыЖүректен жүрекке Пазл Уақыт тізбегі Сөйлемді толықтыр Логикалық тізбектер Айтылым Оқылым Тыңдалым Жазылым
5 слайд
Тапсырма Критериалды бағалау
Бағалау
критерийі Дескриптор ҚБ
-Мәтіннің авторы кім екенін
анықтады;
-Оған жеті атаны кім үйреткенін
біледі, айтады;
-Қонақтар неге баланың жеті
атасынын білгісі келгенін
болжайды . - Мәтіннің авторы кім екенін
анықтай алады;
-Оған жеті атаны кім үйреткенін
біледі айта алады;
-Қонақтар неге баланың жеті
атасынын білгісі келгенін болжай
алады.1-тапсырма. Оқылым
алды: Мәтінді оқып ат
қояды,әңгіменің түйіні
туралы пікірлерін болжай
айтады..
2.тапсырсма
ТА.Аудиожазбадан
Ж.Әбдіраштың “Жеті ата ”
өлеңі.”Уақыт тізбегі” әдісі
арқылы әр топқа сұрақтар
беріледі -Өз жеті аталарын жазады;
-Мәтіндегі “елтану” сөзіне
кластер құрады:
- Жеті атаны білу қажет
екенін біледі . - Өз жеті аталарын жаза алады;
-Мәтіндегі “елтану” сөзіне
кластер құра алады;
- Жеті атаны білу
қажет екенін біледі.
ТЖ 3-Тапсырма
Төмендегі мақал-
мәтелдердің
мағынасын
түсіндіріңдер -Берілген мақал –
мәтелдердің
мағынасын ашады;-
Жеті ата туралы
мақалдардың
мағынасын түсінеді . - Берілген мақал –
мәтелдердің мағынасын
аша алады;-Жеті ата
туралы мақалдардың
мағынасын түсіне алады.
Шығармашылық
тапсырма “Артық
болмас білгенің” -Қазақтар негізінен жеті
атаны қалай тарату
керектігін анықтайды;
-Адамдар
атасынан төмен қарай
атағанда қалай
ұрпақтары жалғасу
керектігін түсінеді;-
Туыстық атаулар әрі
қарай жалғасу керектігін
болжайды. - Қазақтар негізінен жеті
атаны қалай тарату
керектігін анықтай
алады;-Адамдар
атасынан төмен қарай
атағанда қалай
ұрпақтары жалғасу
керектігін түсіне алады;-
Туыстық атаулар әрі
қарай жалғасу керектігін
болжай алады.
5 слайд
Тапсырма Критериалды бағалау Бағалау критерийі Дескриптор ҚБ -Мәтіннің авторы кім екенін анықтады; -Оған жеті атаны кім үйреткенін біледі, айтады; -Қонақтар неге баланың жеті атасынын білгісі келгенін болжайды . - Мәтіннің авторы кім екенін анықтай алады; -Оған жеті атаны кім үйреткенін біледі айта алады; -Қонақтар неге баланың жеті атасынын білгісі келгенін болжай алады.1-тапсырма. Оқылым алды: Мәтінді оқып ат қояды,әңгіменің түйіні туралы пікірлерін болжай айтады.. 2.тапсырсма ТА.Аудиожазбадан Ж.Әбдіраштың “Жеті ата ” өлеңі.”Уақыт тізбегі” әдісі арқылы әр топқа сұрақтар беріледі -Өз жеті аталарын жазады; -Мәтіндегі “елтану” сөзіне кластер құрады: - Жеті атаны білу қажет екенін біледі . - Өз жеті аталарын жаза алады; -Мәтіндегі “елтану” сөзіне кластер құра алады; - Жеті атаны білу қажет екенін біледі. ТЖ 3-Тапсырма Төмендегі мақал- мәтелдердің мағынасын түсіндіріңдер -Берілген мақал – мәтелдердің мағынасын ашады;- Жеті ата туралы мақалдардың мағынасын түсінеді . - Берілген мақал – мәтелдердің мағынасын аша алады;-Жеті ата туралы мақалдардың мағынасын түсіне алады. Шығармашылық тапсырма “Артық болмас білгенің” -Қазақтар негізінен жеті атаны қалай тарату керектігін анықтайды; -Адамдар атасынан төмен қарай атағанда қалай ұрпақтары жалғасу керектігін түсінеді;- Туыстық атаулар әрі қарай жалғасу керектігін болжайды. - Қазақтар негізінен жеті атаны қалай тарату керектігін анықтай алады;-Адамдар атасынан төмен қарай атағанда қалай ұрпақтары жалғасу керектігін түсіне алады;- Туыстық атаулар әрі қарай жалғасу керектігін болжай алады.
6 слайд
у
Жаңартылған білім беру мазмұны бойынша өткізілген
курста мұғалімге арналған нұсқаулыққа, тренердің
берген әдіс- тәсіліне және әріптестеріммен тәжірбие
алмаса отырып бұрын білмеген ,мүлдем қолданбаған
жаңа әдіс – тәсілдермен таныстым. Біліктілікті арттыру
курсынан өту барысында жаңартылған білім беру
жүйесіндегі бірнеше өзгешеліктерді байқадым. Оқу
бағдарламасында оқу мақсаттарының кодталып
берілетіндігі, ол мақсаттың SMART мақсатқа негізделіп
жасалатыны, әр сабақта бағалау критерийлеріне
негізделе отырып тапсырманың берілетіндігі және
жаңартылған білім беру бағдарламасының ерекшелігі
спиральді қағидатпен берілуі . Оған оқу мақсаттарын
зерделей отыра тапсырмаларды, ықшам сабақты
құрастыру барысында көз жеткіздім. Бағдарлама
оқушының төрт тілдік дағдысын: тыңдалым,айтылым,
оқылым, жазылым жетілдіруге бағытталған. Бұл төрт
дағды оқу жоспарында “Шиыршық “әдісімен
орналастырылған және бір-бірімен тығыз
байланыстығын аңғардым.
Жаңартылған білім мазмұны бойынша
теориялық білімімді,бағдарламаға сай
үйренген әдіс-тәсілдерімді сабақта тиімді
қолдануға балалардың танымдық
белсенділігін арттыруға,өз бетінше білім
алып шығармашылығын дамытуға,
жаңартылған білім беру мазмұнының басты
ерекшелігі - нәтижеге бағытталғанын
ескере және болашақта осы курста алған
білімімді өз тәжірбиемде қолданған кезде
сенімді,жауапты,белсенді өзінің іс –
әрекетін талдап,рефлексия жасай білетін
оқушы шығатындығына үлкен сенімдімін.
Болашақта барлық үйренгендерімді
жетілдіріп, сабақтарымда қолданамын деп
айта аламын.Ықшамсабақтың сабақты жоспарлауға ықпалы
туралы қорытындылар
Жаңартылған білім бойынша алған
білім Болашақта...
6 слайд
у Жаңартылған білім беру мазмұны бойынша өткізілген курста мұғалімге арналған нұсқаулыққа, тренердің берген әдіс- тәсіліне және әріптестеріммен тәжірбие алмаса отырып бұрын білмеген ,мүлдем қолданбаған жаңа әдіс – тәсілдермен таныстым. Біліктілікті арттыру курсынан өту барысында жаңартылған білім беру жүйесіндегі бірнеше өзгешеліктерді байқадым. Оқу бағдарламасында оқу мақсаттарының кодталып берілетіндігі, ол мақсаттың SMART мақсатқа негізделіп жасалатыны, әр сабақта бағалау критерийлеріне негізделе отырып тапсырманың берілетіндігі және жаңартылған білім беру бағдарламасының ерекшелігі спиральді қағидатпен берілуі . Оған оқу мақсаттарын зерделей отыра тапсырмаларды, ықшам сабақты құрастыру барысында көз жеткіздім. Бағдарлама оқушының төрт тілдік дағдысын: тыңдалым,айтылым, оқылым, жазылым жетілдіруге бағытталған. Бұл төрт дағды оқу жоспарында “Шиыршық “әдісімен орналастырылған және бір-бірімен тығыз байланыстығын аңғардым. Жаңартылған білім мазмұны бойынша теориялық білімімді,бағдарламаға сай үйренген әдіс-тәсілдерімді сабақта тиімді қолдануға балалардың танымдық белсенділігін арттыруға,өз бетінше білім алып шығармашылығын дамытуға, жаңартылған білім беру мазмұнының басты ерекшелігі - нәтижеге бағытталғанын ескере және болашақта осы курста алған білімімді өз тәжірбиемде қолданған кезде сенімді,жауапты,белсенді өзінің іс – әрекетін талдап,рефлексия жасай білетін оқушы шығатындығына үлкен сенімдімін. Болашақта барлық үйренгендерімді жетілдіріп, сабақтарымда қолданамын деп айта аламын.Ықшамсабақтың сабақты жоспарлауға ықпалы туралы қорытындылар Жаңартылған білім бойынша алған білім Болашақта...