"Сабақ – оқу үрдісін ұйымдастырудағы күрделі динамикалық жүйе"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
ЖАС
МАМАНДАРМЕН
СЕМИНАР
“ Сабақ – оқу үрдісін
ұйымдастырудағы
күрделі
динамикалық жүйе”
1 слайд
ЖАС МАМАНДАРМЕН СЕМИНАР “ Сабақ – оқу үрдісін ұйымдастырудағы күрделі динамикалық жүйе”
2 слайд
САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ
3 мин. - Ұйымдастыру
кезеңі
7 мин. – Үй жұмысын тексеру
15 мин. – Жаңа тақырып
10 мин. - Бекіту
5 мин. – Үйге тапсырма беру
Барлығы – 40 минут
2 слайд
САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ 3 мин. - Ұйымдастыру кезеңі 7 мин. – Үй жұмысын тексеру 15 мин. – Жаңа тақырып 10 мин. - Бекіту 5 мин. – Үйге тапсырма беру Барлығы – 40 минут
3 слайд
1. САБАҚ ЖОСПАРЫН
ҚАЛАЙ ҚҰРУ КЕРЕК?
Сабақ мақсатын қою
3 міндетті анықтау керек: білімділік, дамытушылық, тәрбиелік
Басты идеяларды анықтау
Сабақтың типтері:
1. Жаңа білімді меңгеру сабағы (дәріс, әңгіме, саяхат, зерттеу, жоба құру)
2. Білімді, икемділікті, пен дағдыларды жетілдіру (практикум, дискуссия,
зертханалық жұмыс, жоба, іскерлік ойын, КВН, викторина)
3. Жинақтастыру және жүйелендіру (семинар, зерттеу, дискуссия, ролдік
ойын, байқау)
4.Бақылау (сынақ, диктант, жазба жұмыстары, практикалық және
зертханалық жұмыс)
5.Құрастырылған
5. Дәстүрлі емес (КВН, аукцион, фантазия, бинарлық (интегралдық),
шығармашылық
Дене шынықтыру пәнінен сабақ типтері: кіріспе, (теориялық), аралас,
дамыту және қалпына келтіру, жетілдіру, білім, білік, дағдыларын тексеру
Оқытудың техникалық тәсілдерін таңдай білу керек: интербелсенді тақта,
қима қағаздар, кестелер
3 слайд
1. САБАҚ ЖОСПАРЫН ҚАЛАЙ ҚҰРУ КЕРЕК? Сабақ мақсатын қою 3 міндетті анықтау керек: білімділік, дамытушылық, тәрбиелік Басты идеяларды анықтау Сабақтың типтері: 1. Жаңа білімді меңгеру сабағы (дәріс, әңгіме, саяхат, зерттеу, жоба құру) 2. Білімді, икемділікті, пен дағдыларды жетілдіру (практикум, дискуссия, зертханалық жұмыс, жоба, іскерлік ойын, КВН, викторина) 3. Жинақтастыру және жүйелендіру (семинар, зерттеу, дискуссия, ролдік ойын, байқау) 4.Бақылау (сынақ, диктант, жазба жұмыстары, практикалық және зертханалық жұмыс) 5.Құрастырылған 5. Дәстүрлі емес (КВН, аукцион, фантазия, бинарлық (интегралдық), шығармашылық Дене шынықтыру пәнінен сабақ типтері: кіріспе, (теориялық), аралас, дамыту және қалпына келтіру, жетілдіру, білім, білік, дағдыларын тексеру Оқытудың техникалық тәсілдерін таңдай білу керек: интербелсенді тақта, қима қағаздар, кестелер
4 слайд
2. САБАҚ ЖОСПАРЫН
ҚАЛАЙ ҚҰРУ КЕРЕК?
Сабақ барысында әр қадамыңды және оқушының іс-әрекетін ашып жазу керек
Үй жұмысын тексеру
Жаңа материалды түсіндіру.Бұл кезеңде оқушылардың білімін белсендіру үшін
алдын-ала дайындалған материал көрсетсе болады, содан соң тақырып мен мақсаттарды
хабарлау
Жаңа материал қарапайымнан –күрделіге, жалпыдан – жекеге принципі бойынша
беріледі
Жаңа тақырыпты бекіту
Сергіту сәтін жоспарлау
Сабақ соңында рефлексия міндетті түрде: оқушылар сабақтан алған әсерлерімен
бөліседі, олар нені жақсы меңгерді, қандай проблемалармен кездесіп, әрі қарай шешу
жолдарын іздеуоқушының рефлексиясы арқылы алынған қорытындыны
жоспардыңтөмеңгі жағына түртіп қою керек.
Бағалау кезеңі
Жоспарлауда дарынды, үлгерімі төмен, қабілеті төмен оқушыларды да ескеру керек.
Топпен жұмыс немесе жұппен жұмысты жоспарлауда әр оқушыны ерекшелігін ескеріп,
жеке тұлға ретінде қабылдау керек.
Әр сабақтың “ерекшелігі” болу керек, ол оқушының пәнге қызығушылығын артады
4 слайд
2. САБАҚ ЖОСПАРЫН ҚАЛАЙ ҚҰРУ КЕРЕК? Сабақ барысында әр қадамыңды және оқушының іс-әрекетін ашып жазу керек Үй жұмысын тексеру Жаңа материалды түсіндіру.Бұл кезеңде оқушылардың білімін белсендіру үшін алдын-ала дайындалған материал көрсетсе болады, содан соң тақырып мен мақсаттарды хабарлау Жаңа материал қарапайымнан –күрделіге, жалпыдан – жекеге принципі бойынша беріледі Жаңа тақырыпты бекіту Сергіту сәтін жоспарлау Сабақ соңында рефлексия міндетті түрде: оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі, олар нені жақсы меңгерді, қандай проблемалармен кездесіп, әрі қарай шешу жолдарын іздеуоқушының рефлексиясы арқылы алынған қорытындыны жоспардыңтөмеңгі жағына түртіп қою керек. Бағалау кезеңі Жоспарлауда дарынды, үлгерімі төмен, қабілеті төмен оқушыларды да ескеру керек. Топпен жұмыс немесе жұппен жұмысты жоспарлауда әр оқушыны ерекшелігін ескеріп, жеке тұлға ретінде қабылдау керек. Әр сабақтың “ерекшелігі” болу керек, ол оқушының пәнге қызығушылығын артады
5 слайд
1. МҰҒАЛІМНІҢ
ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ
Шығармашылық жұмыстың тақырыбы:
Мақсаты:
Міндеттері: 1. 2. 3.
Зерттеу пәні:
Зерттеу әдістері:
Оқушы еңбегін диагностикалау: тест,
бақылау, ребус, қима қағаздар
Зерттеудің әдіснамалық негізі: жаңа
енгізілген жаңалықтардың негізділігі, нәтижесі
Мониторинг: бақылау, бағалау, болжау
5 слайд
1. МҰҒАЛІМНІҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ Шығармашылық жұмыстың тақырыбы: Мақсаты: Міндеттері: 1. 2. 3. Зерттеу пәні: Зерттеу әдістері: Оқушы еңбегін диагностикалау: тест, бақылау, ребус, қима қағаздар Зерттеудің әдіснамалық негізі: жаңа енгізілген жаңалықтардың негізділігі, нәтижесі Мониторинг: бақылау, бағалау, болжау
6 слайд
2. МҰҒАЛІМНІҢ
ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ
Болжау нәтижесі:
- оқушылардың білім алу қабілеттері
қалыптасады;
-оқушылардың танымдық қабілеттері
артып, өздігінен білім алу әрекеттері
дамиды;
-Шығармашылық жұмысты жоспарлау
кезеңдері:
Теориялық кезең – 2017- 2018 оқу жылы
Байқау кезеңі – 2018-2019 оқу жылы
Бақылау кезеңі – 2019-2020 оқу жылы
Қорытынды кезең – 2020-2021 оқу жылы
6 слайд
2. МҰҒАЛІМНІҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ Болжау нәтижесі: - оқушылардың білім алу қабілеттері қалыптасады; -оқушылардың танымдық қабілеттері артып, өздігінен білім алу әрекеттері дамиды; -Шығармашылық жұмысты жоспарлау кезеңдері: Теориялық кезең – 2017- 2018 оқу жылы Байқау кезеңі – 2018-2019 оқу жылы Бақылау кезеңі – 2019-2020 оқу жылы Қорытынды кезең – 2020-2021 оқу жылы
7 слайд
3. МҰҒАЛІМНІҢ
ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ
Теориялық іздену кезеңі
Мақсаты:
Міндеттері:
Күтілетін нәтиже:
Жұмыс жоспары
Теориялық кезенінің
қорытындысы
7 слайд
3. МҰҒАЛІМНІҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ Теориялық іздену кезеңі Мақсаты: Міндеттері: Күтілетін нәтиже: Жұмыс жоспары Теориялық кезенінің қорытындысы
8 слайд
4. МҰҒАЛІМНІҢ
ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ
Байқау кезеңі
Мақсаты:
Міндеттері:
Күтілетін нәтиже:
Жұмыс жоспары
Байқау кезенінің
қорытындысы
8 слайд
4. МҰҒАЛІМНІҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ Байқау кезеңі Мақсаты: Міндеттері: Күтілетін нәтиже: Жұмыс жоспары Байқау кезенінің қорытындысы
9 слайд
5. МҰҒАЛІМНІҢ
ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ
Бақылау кезеңі
Мақсаты:
Міндеттері:
Күтілетін нәтиже:
Жұмыс жоспары
Бақылау кезенінің
қорытындысы
9 слайд
5. МҰҒАЛІМНІҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ Бақылау кезеңі Мақсаты: Міндеттері: Күтілетін нәтиже: Жұмыс жоспары Бақылау кезенінің қорытындысы
10 слайд
6. МҰҒАЛІМНІҢ
ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ
Қорытынды кезең
Мақсаты:
Міндеттері:
Күтілетін нәтиже:
Жұмыс жоспары
Қорытындысы
10 слайд
6. МҰҒАЛІМНІҢ ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ ЖҰМЫСЫ Қорытынды кезең Мақсаты: Міндеттері: Күтілетін нәтиже: Жұмыс жоспары Қорытындысы
11 слайд
1. ӨЗ БІЛІМІН ЖЕТІЛДІРУ
І кезең – таңдайтын –
2017- 2018 оқу жылы
П кезең – үйрететін – 2018 -
Ш кезең – тәжірибелік -
ІУ кезең – жалпылау және
талдау
У кезең – қорытынды-
бақылаулы -
11 слайд
1. ӨЗ БІЛІМІН ЖЕТІЛДІРУ І кезең – таңдайтын – 2017- 2018 оқу жылы П кезең – үйрететін – 2018 - Ш кезең – тәжірибелік - ІУ кезең – жалпылау және талдау У кезең – қорытынды- бақылаулы -
12 слайд
2. ӨЗ БІЛІМІН ЖЕТІЛДІРУ
Жоспар тараулары
Іс-әрекет мазмұны
Мерзімі
Нәтижесі, талдау,
мәселелері
12 слайд
2. ӨЗ БІЛІМІН ЖЕТІЛДІРУ Жоспар тараулары Іс-әрекет мазмұны Мерзімі Нәтижесі, талдау, мәселелері
13 слайд
3. ӨЗ БІЛІМІН ЖЕТІЛДІРУ
Нормативтік құжаттарды
зерттеу
Психологиялық-педагогикалық,
әдістемелік әдебиеттерді зерттеу
Ғылыми-әдістемелік жұмысты
программалық-әдістемелік
қамтамасыз ету
13 слайд
3. ӨЗ БІЛІМІН ЖЕТІЛДІРУ Нормативтік құжаттарды зерттеу Психологиялық-педагогикалық, әдістемелік әдебиеттерді зерттеу Ғылыми-әдістемелік жұмысты программалық-әдістемелік қамтамасыз ету
14 слайд
4. ӨЗ БІЛІМІН ЖЕТІЛДІРУ
Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды зерттеу
Тәжірибелік-эксперименттік жұмыс
Мектепішілік және қалалық деңгейдегі әдістемелік
жұмысқа қатысу
Тәжірибені талдау (пәндік)
Біліктілігін көтеру
14 слайд
4. ӨЗ БІЛІМІН ЖЕТІЛДІРУ Ақпараттық-коммуникативтік технологияларды зерттеу Тәжірибелік-эксперименттік жұмыс Мектепішілік және қалалық деңгейдегі әдістемелік жұмысқа қатысу Тәжірибені талдау (пәндік) Біліктілігін көтеру
15 слайд
Рефлексия
15 слайд
Рефлексия