Сабақ жоспарын құру
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Сабақтың мақсаты деген –
Оқушы сабақта не үйренуі тиіс
болса, сол сабақтың мақсаты
болып табылады
1 слайд
Сабақтың мақсаты деген – Оқушы сабақта не үйренуі тиіс болса, сол сабақтың мақсаты болып табылады
2 слайд
•
Негізінен, оқу мақсаттары қайталанады.
ҰМЖ-на сәйкес, ОМ бір немесе бірнеше
сабаққа жоспарланған болуы мүмкін, сол
себепті бұл сабақта оның тек бір бөлігі ғана
(бір мәселесі, сұрағы, аспектісі) көрініс
табуы мүмкін.
2 слайд
• Негізінен, оқу мақсаттары қайталанады. ҰМЖ-на сәйкес, ОМ бір немесе бірнеше сабаққа жоспарланған болуы мүмкін, сол себепті бұл сабақта оның тек бір бөлігі ғана (бір мәселесі, сұрағы, аспектісі) көрініс табуы мүмкін.
3 слайд
Талқылайық!!!
•
Оқу мақсатын саралауда неге мән беру
керек екен?
•
Біз нені дұрыс жасадық?
•
Нені ескермедік?
•
Осы тапсырмадан не үйрендім?
3 слайд
Талқылайық!!! • Оқу мақсатын саралауда неге мән беру керек екен? • Біз нені дұрыс жасадық? • Нені ескермедік? • Осы тапсырмадан не үйрендім?
4 слайд
Сараланған сабақ мақсаттары:
Саралап оқыту идеясы аясында оқушылардың
барлығына бірдей мақсат белгілемей , олардың
танымдық деңгейлері бойынша түрлі мақсаттар
қойған дұрыс, өйткені: «Сыныпта бір мезгілде
барлық оқушыларды бірдей оқытқан жағдайда:1/3
оны біледі, 1/3 оны түсінеді, 1/3 ешқашан түсіне
алмайды.Сондықтан балалардың 2/3-і уақытты босқа
жоғалтады» (скотт Виллис)
4 слайд
Сараланған сабақ мақсаттары: Саралап оқыту идеясы аясында оқушылардың барлығына бірдей мақсат белгілемей , олардың танымдық деңгейлері бойынша түрлі мақсаттар қойған дұрыс, өйткені: «Сыныпта бір мезгілде барлық оқушыларды бірдей оқытқан жағдайда:1/3 оны біледі, 1/3 оны түсінеді, 1/3 ешқашан түсіне алмайды.Сондықтан балалардың 2/3-і уақытты босқа жоғалтады» (скотт Виллис)
5 слайд
Оқу мақсатынан сабақ мақсаты шығады:
«Оқушылар геометриялық фигураларды
атай алып, бір бірінен ажыратады, суретін
салады».
5 слайд
Оқу мақсатынан сабақ мақсаты шығады: «Оқушылар геометриялық фигураларды атай алып, бір бірінен ажыратады, суретін салады».
6 слайд
Қорытындылайық!
Оқу мақсатын өзгертуге бола ма?
Сабақ мақсатын саралау қажет пе, неге?
Бағалау критерийлері не үшін
анықталады?
Бағалау критерийлерін сабақтың қай
кезеңінде ұсынған дұрыс?
6 слайд
Қорытындылайық! Оқу мақсатын өзгертуге бола ма? Сабақ мақсатын саралау қажет пе, неге? Бағалау критерийлері не үшін анықталады? Бағалау критерийлерін сабақтың қай кезеңінде ұсынған дұрыс?
7 слайд
Сабақтың басты міндеті – оқу мақсатын
жүзеге асыру болғандықтан , сабақ жоспары
толығымен оқу мақсаттарынан туындайды.
Осыған орай, оқу мақсаттарын мемлекеттік
стандарт, өзгертуге болмайтын инвариант ден
түсінген орынды.
А.Әлімов
7 слайд
Сабақтың басты міндеті – оқу мақсатын жүзеге асыру болғандықтан , сабақ жоспары толығымен оқу мақсаттарынан туындайды. Осыған орай, оқу мақсаттарын мемлекеттік стандарт, өзгертуге болмайтын инвариант ден түсінген орынды. А.Әлімов
8 слайд
Мақсаттар коды
•
Бағдарламада оқу мақсатттары төрт саннан тұратын
кодтық белгімен көрсетіледі:
•
«1.3.1.1. Геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық
және сынық сызықтар, тұйықталған және
тұйықталмаған сызықтар , кесінді, сәуле, бұрышты бір
– бірінен ажыратужәне атау».
•
Мақсаттың деңгейі: білу мен түсіну
8 слайд
Мақсаттар коды • Бағдарламада оқу мақсатттары төрт саннан тұратын кодтық белгімен көрсетіледі: • «1.3.1.1. Геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар , кесінді, сәуле, бұрышты бір – бірінен ажыратужәне атау». • Мақсаттың деңгейі: білу мен түсіну
9 слайд
Оқушылар Сараланған сабақ мақсаттары Танымдық деңгей
Барлық бала 9 гееометриялық фигуралардың
барлығының да суретін салып ,
бір – бірінен ажыратады және
анықтай алады «Білу» мен «Түсіну»
(«суретін салады»,
ажыратады)
Басым бөлігі Оқушылардың басым бөлігі
геометриялық фигураларды 3
топқа жіктеп, оларды салыстыра
алады («Талдау») (салыстырады)
(«Қолдану» немесе
«Талдау»)деңгейіне қол
жеткізу керек
Кейбір оқушылар геометриялық фигураларды 3
типқа жіктеп, өз шешімдерін
түсіндіріп бере алады. («Талдау») («өз шешімін
түсіндіреді»)
«Талдау», «Жинақтау»,
«Бағалау» деңгейлеріне:
зерттеушілік,
шығармашылық
дағдыларды дамытатын
мақсаттарға қол жеткізуі
керек.
9 слайд
Оқушылар Сараланған сабақ мақсаттары Танымдық деңгей Барлық бала 9 гееометриялық фигуралардың барлығының да суретін салып , бір – бірінен ажыратады және анықтай алады «Білу» мен «Түсіну» («суретін салады», ажыратады) Басым бөлігі Оқушылардың басым бөлігі геометриялық фигураларды 3 топқа жіктеп, оларды салыстыра алады («Талдау») (салыстырады) («Қолдану» немесе «Талдау»)деңгейіне қол жеткізу керек Кейбір оқушылар геометриялық фигураларды 3 типқа жіктеп, өз шешімдерін түсіндіріп бере алады. («Талдау») («өз шешімін түсіндіреді») «Талдау», «Жинақтау», «Бағалау» деңгейлеріне: зерттеушілік, шығармашылық дағдыларды дамытатын мақсаттарға қол жеткізуі керек.
10 слайд
Критерий деген не?
• Не жайлы сөз болса, соны бағалау үшін
қолданылатын өлшем (kk.wikipedia.org/wiki/Критерий).
• Критерийлерді оқушыларға жұмысты
орындамастан бұрын ұсыну қажеттігін
түсінуіміз керек. Ол оқушылармен бірлесіп
құрылады немесе мұғалім өзі құрастырып
әкеледі.Бала өз жұмысының қандай
талаптарға сай орындалу керектігін жақсы
білу тиіс, сонда қателіктер аз жіберіледі.
10 слайд
Критерий деген не? • Не жайлы сөз болса, соны бағалау үшін қолданылатын өлшем (kk.wikipedia.org/wiki/Критерий). • Критерийлерді оқушыларға жұмысты орындамастан бұрын ұсыну қажеттігін түсінуіміз керек. Ол оқушылармен бірлесіп құрылады немесе мұғалім өзі құрастырып әкеледі.Бала өз жұмысының қандай талаптарға сай орындалу керектігін жақсы білу тиіс, сонда қателіктер аз жіберіледі.
11 слайд
Ба ғалау критерийлері
Оқушы сабақта не үйренгенін қалай білеміз,
қалай өлшейміз?
Оқушылардың сабақта үйренгенін анықтау
құралы – бағалау крите ри йі болып табылады
11 слайд
Ба ғалау критерийлері Оқушы сабақта не үйренгенін қалай білеміз, қалай өлшейміз? Оқушылардың сабақта үйренгенін анықтау құралы – бағалау крите ри йі болып табылады
12 слайд
Сабақтың мақсаты
Бағалау критерийлері
«1.3.1.1. Геометриялық
фигураларды: нүкте, түзу,
қисық және сынық
сызықтар, тұйықталған
және тұйықталмаған
сызықтар , кесінді, сәуле,
бұрышты бір – бірінен ажырату
және атау».
Білім алушы геометриялық
фигураларды( нүкте, түзу,
қисық және сынық
сызықтар тұйықталған
және тұйықталмаған
сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш) бір –
бірінен ажыратады және атайды,
суреттерін сала алады.
Демек бұл сабақ барысында оқушыларға осы екі
мәселені (атау және ажырату) жүзеге асыра
алатындығын айқындайтын тапсырмалар беру
керек деген сөз.
12 слайд
Сабақтың мақсаты Бағалау критерийлері «1.3.1.1. Геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар , кесінді, сәуле, бұрышты бір – бірінен ажырату және атау». Білім алушы геометриялық фигураларды( нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш) бір – бірінен ажыратады және атайды, суреттерін сала алады. Демек бұл сабақ барысында оқушыларға осы екі мәселені (атау және ажырату) жүзеге асыра алатындығын айқындайтын тапсырмалар беру керек деген сөз.
13 слайд
Бағалау критерийлері
оқушылардың сабақ мақсаттарына
емес, оқу мақсаттарына жекткен-
жетпегендігін өлшеуі керек, яғни
бұл жерде барлық оқушылардың
үйрену нәтижелері
қарастырылады.
13 слайд
Бағалау критерийлері оқушылардың сабақ мақсаттарына емес, оқу мақсаттарына жекткен- жетпегендігін өлшеуі керек, яғни бұл жерде барлық оқушылардың үйрену нәтижелері қарастырылады.
14 слайд
Сабақтың
ортасы • Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі,
«Проблема шешу» немесе «Мағынаны
ашу», «Өз қолымен жасау» кезеңі деп те
айтуға болады.
• Жұмыс формасын , орындау тәсілін
түсіндіру керек;
• Қажетті ресурстарды таратады;
№ 2 тапсырма орындау
• Тапсырманы тексеріп , нәтижесін
жариялау, мұнда «Қалай орындадық?
Не үйрендік? Не білдік? Тапсырманы
орындау не берді? Қай жерде
қиналдық? Қалай жақсарту керек?
Қандай қорытынды жасаймыз? 1,5 мин Дейін
10 мин
3-5 мин
14 слайд
Сабақтың ортасы • Жаңа білімді іздену мен зерттеу кезеңі, «Проблема шешу» немесе «Мағынаны ашу», «Өз қолымен жасау» кезеңі деп те айтуға болады. • Жұмыс формасын , орындау тәсілін түсіндіру керек; • Қажетті ресурстарды таратады; № 2 тапсырма орындау • Тапсырманы тексеріп , нәтижесін жариялау, мұнда «Қалай орындадық? Не үйрендік? Не білдік? Тапсырманы орындау не берді? Қай жерде қиналдық? Қалай жақсарту керек? Қандай қорытынды жасаймыз? 1,5 мин Дейін 10 мин 3-5 мин
15 слайд
Сабақ Мектеп
Күні Мұғалім есімі
Сынып Қатысқандар саны
Қатыспағандар саны
Сабақ негізделген
Оқу мақсаты
Оқу нәтижелері Барлық оқушылар
•
Оқушылардың басым бөлігі
•
Кейбір оқушылар
•
15 слайд
Сабақ Мектеп Күні Мұғалім есімі Сынып Қатысқандар саны Қатыспағандар саны Сабақ негізделген Оқу мақсаты Оқу нәтижелері Барлық оқушылар • Оқушылардың басым бөлігі • Кейбір оқушылар •
16 слайд
Тарих пәні сабағында оқушы жететін табыс критерийлері былай құрылуы мүмкін:
•
Мен Кенесары көтерілісі қамтыған кезеңдерді атап бере аламын; БІЛУ
•
Картадан көтеріліс қамтыған аймақтарды көрсете аламын; ТҮСІНУ
•
Көтерілістің басталу және иеліктен жеңілгенін , оған қатысты тұлғалардың (кемінде 2
тұлға) әрекеттерін түсіндіре аламын; ТҮСІНУ
•
Картадағы белгілерді пайдаланып , Кенесарының көтеріліс маршрутын жасай аламын;
ҚОЛДАНУ
•
Кенесары көтерілісінің басқа қолбасшылардың көтерілістерімен ұқсастығын ,
айырмашылығын жіктей аламын: ТАЛДАУ
•
Көтеріліс қателіктерін ескере отырып, жеңіспен аяқталуына болжам жасай аламын;
ЖИНАҚТАУ
Кенесары көтерілісінің Тәуелсіздікке жету жолындағы
маңызын дәлелдей аламын; БАҒАЛАУ
16 слайд
Тарих пәні сабағында оқушы жететін табыс критерийлері былай құрылуы мүмкін: • Мен Кенесары көтерілісі қамтыған кезеңдерді атап бере аламын; БІЛУ • Картадан көтеріліс қамтыған аймақтарды көрсете аламын; ТҮСІНУ • Көтерілістің басталу және иеліктен жеңілгенін , оған қатысты тұлғалардың (кемінде 2 тұлға) әрекеттерін түсіндіре аламын; ТҮСІНУ • Картадағы белгілерді пайдаланып , Кенесарының көтеріліс маршрутын жасай аламын; ҚОЛДАНУ • Кенесары көтерілісінің басқа қолбасшылардың көтерілістерімен ұқсастығын , айырмашылығын жіктей аламын: ТАЛДАУ • Көтеріліс қателіктерін ескере отырып, жеңіспен аяқталуына болжам жасай аламын; ЖИНАҚТАУ Кенесары көтерілісінің Тәуелсіздікке жету жолындағы маңызын дәлелдей аламын; БАҒАЛАУ
17 слайд
Қазақ әдебиеті сабағында оқушы жететін табыс
Критерийлері былай құрылу мүмкін:
Бұл шығарманың қай жанрға жататынын
біледі; БІЛУ
Шығарманың басты кейіпкерін біледі (2-ден
астам); БІЛУ
Оқылған мәтіндегі негізгі оқиғаларды айтып
бере алады; ТҮСІНУ
Ұнаған эпизодтың суретін салады; ҚОЛДАНУ
1-2 эпизодқа немесе кейіпкердің іс-әрекетіне
Қатысты өз пікірін айта алады (жақтайды
немесе жоққа шығарады); ТАЛДАУ
Оқиғадан түйгені бойынша қағидаттар жүйесін
жасайды; ЖИНАҚТАУ
Шығарманың идеясын мақалмен түйіндей
алады; БАҒАЛАУ
17 слайд
Қазақ әдебиеті сабағында оқушы жететін табыс Критерийлері былай құрылу мүмкін: Бұл шығарманың қай жанрға жататынын біледі; БІЛУ Шығарманың басты кейіпкерін біледі (2-ден астам); БІЛУ Оқылған мәтіндегі негізгі оқиғаларды айтып бере алады; ТҮСІНУ Ұнаған эпизодтың суретін салады; ҚОЛДАНУ 1-2 эпизодқа немесе кейіпкердің іс-әрекетіне Қатысты өз пікірін айта алады (жақтайды немесе жоққа шығарады); ТАЛДАУ Оқиғадан түйгені бойынша қағидаттар жүйесін жасайды; ЖИНАҚТАУ Шығарманың идеясын мақалмен түйіндей алады; БАҒАЛАУ
18 слайд
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар Уақыт
Басталуы
• Тақырыпты анықтау
• Сабақ мақсатын өздеріне қойдыру, бағалау
критерийлерін талқылату.
• «Проблема айқындау», «Қызығушылықты ояту»,
«Психологиялық ахуалды қалыптастыру кезеңі деуге де болады.
• Өткен материалды пысықтау
• Немесе кіріспе 1 – тапсырманы орындау
• Тапсырманы орындаудың нәтижелілігін жариялау
(оқушылар өзін – өзі , бірін –бірі бағалайды), талқылау,
тапсырманы қорытындылау : « Қалай орындадық?
Не үйрендік? Не білдік? Тапсырманы орындау не
берді? Қай жерде қиналдық? Қалай жақсарту
керек? Қандай қорытынды жасаймыз?» деген
сұрақтарға жауап іздеу керек.
1,5 мин
5мин дейін
3мин
4-5мин
2-4мин
18 слайд
Жоспар Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар Уақыт Басталуы • Тақырыпты анықтау • Сабақ мақсатын өздеріне қойдыру, бағалау критерийлерін талқылату. • «Проблема айқындау», «Қызығушылықты ояту», «Психологиялық ахуалды қалыптастыру кезеңі деуге де болады. • Өткен материалды пысықтау • Немесе кіріспе 1 – тапсырманы орындау • Тапсырманы орындаудың нәтижелілігін жариялау (оқушылар өзін – өзі , бірін –бірі бағалайды), талқылау, тапсырманы қорытындылау : « Қалай орындадық? Не үйрендік? Не білдік? Тапсырманы орындау не берді? Қай жерде қиналдық? Қалай жақсарту керек? Қандай қорытынды жасаймыз?» деген сұрақтарға жауап іздеу керек. 1,5 мин 5мин дейін 3мин 4-5мин 2-4мин
19 слайд
Жоспарланған тапсырмаларды
бағалау критерийлері
1.Тапсырма оқу мақсатына сай ма?
2.Таңдалған жұмыс формасы осы тапсырмаға сәйкес пе ?
(тапсырманың орындалу формасы сипатталып жазылуы
керек)
3.Тапсырма мақсаттың деңгейлерінің
етістіктеріне негізделді ме ?
19 слайд
Жоспарланған тапсырмаларды бағалау критерийлері 1.Тапсырма оқу мақсатына сай ма? 2.Таңдалған жұмыс формасы осы тапсырмаға сәйкес пе ? (тапсырманың орындалу формасы сипатталып жазылуы керек) 3.Тапсырма мақсаттың деңгейлерінің етістіктеріне негізделді ме ?
20 слайд
«Аспазшы» стратегиясы
бойынша рефлексия
........... тойдым.
........... аса тоймадым.
........... қорыта алмадым.
........... дайындауды ұсынар едім.
20 слайд
«Аспазшы» стратегиясы бойынша рефлексия ........... тойдым. ........... аса тоймадым. ........... қорыта алмадым. ........... дайындауды ұсынар едім.
21 слайд
21 слайд
22 слайд
22 слайд
23 слайд
23 слайд
24 слайд
24 слайд
25 слайд
25 слайд
26 слайд
26 слайд
27 слайд
27 слайд
28 слайд
28 слайд
29 слайд
29 слайд
30 слайд
30 слайд
31 слайд
31 слайд
32 слайд
32 слайд
33 слайд
33 слайд
34 слайд
34 слайд