Сабақ құрылымында құндылыққа негізделген әдіс-тәсілдерді тиімді қолдану
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Нұрлы ақыл - теория
Ыстық қайрат-тәжірибе
Жылы жүрек – мейірімділік,
адамгершілік, балаға деген
жылулық, махаббат.«Ұлттық құндылықтар негізінде жаратылыстану
пәндерін оқыту: теория және тәжірибе»
1 слайд
Нұрлы ақыл - теория Ыстық қайрат-тәжірибе Жылы жүрек – мейірімділік, адамгершілік, балаға деген жылулық, махаббат.«Ұлттық құндылықтар негізінде жаратылыстану пәндерін оқыту: теория және тәжірибе»
2 слайд
Көзге көрінетін оқу дегеніміз не ?
Көзге көрінетін оқу – бұл 15 жылдық зерттеу нәтижесі, ол мектеп оқушыларының
оқу үлгеріміне әсер ету деген тақырыптағы 800 - ден астам метаталдауды (500 - ден
астам жұмыстарды ) қорыту. Ол мектептегі оқытуды жақсартуға ненің шынымен де
әсер ететіні (ненің әсер етпейтіні) туралы сындарлы зерттеулердің ең үлкен
топтамасы болып табылады.
Профессор Джон Хэтти
Окленд университеті, Жаңа Зеландия
2 слайд
Көзге көрінетін оқу дегеніміз не ? Көзге көрінетін оқу – бұл 15 жылдық зерттеу нәтижесі, ол мектеп оқушыларының оқу үлгеріміне әсер ету деген тақырыптағы 800 - ден астам метаталдауды (500 - ден астам жұмыстарды ) қорыту. Ол мектептегі оқытуды жақсартуға ненің шынымен де әсер ететіні (ненің әсер етпейтіні) туралы сындарлы зерттеулердің ең үлкен топтамасы болып табылады. Профессор Джон Хэтти Окленд университеті, Жаңа Зеландия
3 слайд
Оқушылардың оқуына әсер ету факторлары
Күтілетін нәтижелер.
Білімді жетік меңгеру үшін оқыту.
Үй тапсырмасы. Мақсат қою.
Кері байланыс. Мектептің мақсаты мен саясаты.
Қабілеттері бойынша бөлу. Өзара оқыту.
«Мұғалім - оқушы» қарым-қатынасы.
3 слайд
Оқушылардың оқуына әсер ету факторлары Күтілетін нәтижелер. Білімді жетік меңгеру үшін оқыту. Үй тапсырмасы. Мақсат қою. Кері байланыс. Мектептің мақсаты мен саясаты. Қабілеттері бойынша бөлу. Өзара оқыту. «Мұғалім - оқушы» қарым-қатынасы.
4 слайд
«Гауһартас» тапсырмасы
Әріптесіңізбен оқушылардың оқу үлгеріміне әсер ететін
9 факторды талдаңыз;
Оларды оң әсер ету дәрежесіне қарай (орташа алғанда)
сатылап, гауһартас түрінде орналастырыңыз;
Олардың неліктен осылай әсер ететіні туралы ойланыңыз.
4 слайд
«Гауһартас» тапсырмасы Әріптесіңізбен оқушылардың оқу үлгеріміне әсер ететін 9 факторды талдаңыз; Оларды оң әсер ету дәрежесіне қарай (орташа алғанда) сатылап, гауһартас түрінде орналастырыңыз; Олардың неліктен осылай әсер ететіні туралы ойланыңыз.
5 слайд
Оқушылардың оқуына әсер ететін факторлар
1. Кері байланыс.
2. «Мұғалім - оқушы» қарым-қатынасы.
3. Білімді жетік меңгеру үшін оқыту.
6. Күтілетін нәтижелер.
7. Үй тапсырмасы.
8. Мектептің мақсаты мен саясаты.
9. Қабілеттері бойынша бөлу. 4. Мақсат қою.
5. Өзара оқыту.
5 слайд
Оқушылардың оқуына әсер ететін факторлар 1. Кері байланыс. 2. «Мұғалім - оқушы» қарым-қатынасы. 3. Білімді жетік меңгеру үшін оқыту. 6. Күтілетін нәтижелер. 7. Үй тапсырмасы. 8. Мектептің мақсаты мен саясаты. 9. Қабілеттері бойынша бөлу. 4. Мақсат қою. 5. Өзара оқыту.
6 слайд
Топтық тапсырма
Рефлексияны кім қолданады?
1-топ. Кім? Неге? Не? Қашан? Қалай?
2-топ. 5 «Неліктен?»
3-топ. 3 «Қ»: Қызық! Құнды! Қиын!
6 слайд
Топтық тапсырма Рефлексияны кім қолданады? 1-топ. Кім? Неге? Не? Қашан? Қалай? 2-топ. 5 «Неліктен?» 3-топ. 3 «Қ»: Қызық! Құнды! Қиын!
7 слайд
Кері байланыс - обратная связь/ feedback/- белгілі бір
әрекетті немесе оқиғаны түсіну, игеру, онымен келісіп,
келіспейтіндігін көрсететін, белгілі бір әрекет немесе оқиға
туралы пікір, баға беру, жауапты реакция.
Мақсатқа жетелейтін нақты әрекет, ситуация, талас
тудыратын сұрақтар мен мәселелер бойынша түсінік алу
және түсінік беру үдерісі.Тиімді кері байланысты
ұйымдастыру сапалы оқытудың негізі болып табылады.
Оқу үдерісінің барысы туралы түсінік қалыптастырудың
бірден бір құралы, оқу міндеттері мен мақсатына жету
деңгейін анықтауға мүмкіндік береді, мұғалімді оқушының
жетістіктері мен қиындықтары туралы хабардар етеді.
7 слайд
Кері байланыс - обратная связь/ feedback/- белгілі бір әрекетті немесе оқиғаны түсіну, игеру, онымен келісіп, келіспейтіндігін көрсететін, белгілі бір әрекет немесе оқиға туралы пікір, баға беру, жауапты реакция. Мақсатқа жетелейтін нақты әрекет, ситуация, талас тудыратын сұрақтар мен мәселелер бойынша түсінік алу және түсінік беру үдерісі.Тиімді кері байланысты ұйымдастыру сапалы оқытудың негізі болып табылады. Оқу үдерісінің барысы туралы түсінік қалыптастырудың бірден бір құралы, оқу міндеттері мен мақсатына жету деңгейін анықтауға мүмкіндік береді, мұғалімді оқушының жетістіктері мен қиындықтары туралы хабардар етеді.
8 слайд
Кері байланыс арқылы
Оқушы өзінің оқудағы кемшіліктерін түсінуге көмектесетін
ақпараттар мен алға жылжуға нақты нұсқаулар алады;
Мұғалім оқытудағы жіберілген олқылықтар және өзінің
әрекетіне, қызметіне (жаңа әдіс-тәсілдер, оқыту
технологиялары, сабақта уақытты тиімді пайдалану т.б)
өзгерістер енгізуге көмектесетін ақпараттар алады.
Оқушыларға жиі және маңызды кері байланыс ұсынылған жағдайда
оқыту тиімді болады.
8 слайд
Кері байланыс арқылы Оқушы өзінің оқудағы кемшіліктерін түсінуге көмектесетін ақпараттар мен алға жылжуға нақты нұсқаулар алады; Мұғалім оқытудағы жіберілген олқылықтар және өзінің әрекетіне, қызметіне (жаңа әдіс-тәсілдер, оқыту технологиялары, сабақта уақытты тиімді пайдалану т.б) өзгерістер енгізуге көмектесетін ақпараттар алады. Оқушыларға жиі және маңызды кері байланыс ұсынылған жағдайда оқыту тиімді болады.
9 слайд
Рефлексия /reflektion/- (латынша – reflexio/ -өткенге жүгіну),
субьектінің назарын өзіне, атап айтқанда, оларды қайта ойлап
қорыту мақсатында өз белсенділігінің өніміне аударуы.
Педагогикада рефлексия сабақтың бір кезеңі ретінде
қарастырылады, ол кезде сабақ барысында алынған білім сыни
тұрғыда талданып, меңгерілген біліммен салыстырылып, өзіндік
түсінік пайда болады.
9 слайд
Рефлексия /reflektion/- (латынша – reflexio/ -өткенге жүгіну), субьектінің назарын өзіне, атап айтқанда, оларды қайта ойлап қорыту мақсатында өз белсенділігінің өніміне аударуы. Педагогикада рефлексия сабақтың бір кезеңі ретінде қарастырылады, ол кезде сабақ барысында алынған білім сыни тұрғыда талданып, меңгерілген біліммен салыстырылып, өзіндік түсінік пайда болады.
10 слайд
Жақсы кері байланыс
Оқу мақсаттарына бағытталады.
Оқушылар дұрыс бағытта екенін біледі.
Оқушыларды қателерін түзеп, өз жұмыстарын
жақсартуға ынталандырады.
Оқушыларға өз бетінше ойлануына, жауап беруге
мүмкіндік береді.
10 слайд
Жақсы кері байланыс Оқу мақсаттарына бағытталады. Оқушылар дұрыс бағытта екенін біледі. Оқушыларды қателерін түзеп, өз жұмыстарын жақсартуға ынталандырады. Оқушыларға өз бетінше ойлануына, жауап беруге мүмкіндік береді.
11 слайд
Рефлексия арқылы
Оқушы өз – өзіне есеп беруге.
Өз қажеттілігін анықтауға.
Өзіндік көзқарасын қалыптастыруға.
Өз-өзіне баға беруге.
Білім алуға деген қызығушылығын арттыруға
жетелейді .
11 слайд
Рефлексия арқылы Оқушы өз – өзіне есеп беруге. Өз қажеттілігін анықтауға. Өзіндік көзқарасын қалыптастыруға. Өз-өзіне баға беруге. Білім алуға деген қызығушылығын арттыруға жетелейді .
12 слайд
«Бес саусақ» әдісі
Бас бармақ – өзімді қалай
сезіндім?
Балаң үйрек – басқаларға
көмегім тиді ме?
Ортан терек – бүгінгі көңіл
күйім қандай болды?
Шылдыр шүмек – бүгінгі
сабақ ұнады ма?
Кішкентай бөбек – бүгін не
үйрендім?
12 слайд
«Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – өзімді қалай сезіндім? Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?
13 слайд
«Бір ауыз сөз»
Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға
жапсырады. Өз ойларын түсіндіріп береді. Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі
сөздерді жазуға болады (оларды тақтаға алдын-ала тақтаға жазып қойған дұрыс):
ұнады
пайдалы
қажет
білдім
үйрендім
қызықтым
ұмтылдым
есте сақтадым т.б
13 слайд
«Бір ауыз сөз» Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. Өз ойларын түсіндіріп береді. Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі сөздерді жазуға болады (оларды тақтаға алдын-ала тақтаға жазып қойған дұрыс): ұнады пайдалы қажет білдім үйрендім қызықтым ұмтылдым есте сақтадым т.б
14 слайд
«Желпеуіш» әдісі
Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты
сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазып
тапсырады.
14 слайд
«Желпеуіш» әдісі Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады, екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазып тапсырады.
15 слайд
«Көңіл күй букеті»
Ваза суретін плакатқа салып, тақтаға ілуге болады.
Сабақтағы жұмысын бағалай отырып, әр оқушы аты
жазылған стикер-гүлді вазаға бекітуі қажет.
Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет.
Сары түс – барлығы түсінікті емес.
Жасыл түс – барлығы жақсы.
15 слайд
«Көңіл күй букеті» Ваза суретін плакатқа салып, тақтаға ілуге болады. Сабақтағы жұмысын бағалай отырып, әр оқушы аты жазылған стикер-гүлді вазаға бекітуі қажет. Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет. Сары түс – барлығы түсінікті емес. Жасыл түс – барлығы жақсы.
16 слайд
«ПОПС формуласы»
Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, .... »
Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ... »
Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен,
мысалдармен дәлелдей аламын .... »
Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай
қорытынды шешімге келдім ... »
16 слайд
«ПОПС формуласы» Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, .... » Екінші сөйлем: «Себебі, мен оны былай түсіндіремін ... » Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын .... » Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... »
17 слайд
«Тазалық» әдісі
17 слайд
«Тазалық» әдісі
18 слайд
«Төрт сөйлем»
Бұл тәсіл арқылы оқушылар тақырып туралы пікірлерін
білдіреді:
•
Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өзіндік пікірлерін бір
сөйлеммен айтады немесе жазады.
•
Дәлел. Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді.
•
Мысал. Пікірлерін өмірмен байланыстырып, мысалдар
келтіреді.
•
Қорытынды. Мазмұны бойынша қорытынды шығарады.
18 слайд
«Төрт сөйлем» Бұл тәсіл арқылы оқушылар тақырып туралы пікірлерін білдіреді: • Пікір. Тыңдаған мәтін бойынша өзіндік пікірлерін бір сөйлеммен айтады немесе жазады. • Дәлел. Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді. • Мысал. Пікірлерін өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді. • Қорытынды. Мазмұны бойынша қорытынды шығарады.
19 слайд
«Үш пікір»
«3+2+1»
Сабақтың ұнаған 3 кезеңін, ұнаған 2 сұрақ,
келесі сабаққа 1 ұсыныс айтуға болады.
19 слайд
«Үш пікір» «3+2+1» Сабақтың ұнаған 3 кезеңін, ұнаған 2 сұрақ, келесі сабаққа 1 ұсыныс айтуға болады.
20 слайд
«ББҮ», және «+», «-», «қызықты» әдістері.
«+» «-» «қызықты»
Оң әсер еткен
фактілерді, алған,
білімдері жайлы
жазады. “ Қолымнан келмей
жатыр” немесе
“ түсініксіз болып тұр ”
деген ойларын жазады. Өздеріне не қызықты
болды , соны жазады,
немесе не жайында
көбірек білгісі келеді,
соны жазады.Білемін Білдім Үйрендім
Маған таныс ақпарат Мен үшін жаңа
ақпарат Мені қызықтырып
алған ақпарат
20 слайд
«ББҮ», және «+», «-», «қызықты» әдістері. «+» «-» «қызықты» Оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады. “ Қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады. Өздеріне не қызықты болды , соны жазады, немесе не жайында көбірек білгісі келеді, соны жазады.Білемін Білдім Үйрендім Маған таныс ақпарат Мен үшін жаңа ақпарат Мені қызықтырып алған ақпарат
21 слайд
«Үш сөзбен» әдісі
Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен өздерінің
сабақтағы жағдайын сипаттайтын 3 сөзді таңдайды.
қуаныш
ашу төзімсіздік шабыт
немқұрайлылыққанағаттану
алаңдау тыныштық
сенімсіздік зерігу сенімділік
рахаттану
21 слайд
«Үш сөзбен» әдісі Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен өздерінің сабақтағы жағдайын сипаттайтын 3 сөзді таңдайды. қуаныш ашу төзімсіздік шабыт немқұрайлылыққанағаттану алаңдау тыныштық сенімсіздік зерігу сенімділік рахаттану
22 слайд
Рефлексия « Бес түйін сөз, бір ой »
Тақырыпқа қатысты 5 түйін сөз жазады және сабаққа
қатысты ойын білдіреді.
22 слайд
Рефлексия « Бес түйін сөз, бір ой » Тақырыпқа қатысты 5 түйін сөз жазады және сабаққа қатысты ойын білдіреді.
23 слайд
РЕФЛЕКСИЯ-ПРИНТЕР
Бәрін
жақсы
түсіндім!
Сұрағым
бар! Түсінбедім!
23 слайд
РЕФЛЕКСИЯ-ПРИНТЕР Бәрін жақсы түсіндім! Сұрағым бар! Түсінбедім!
24 слайд
Көңіл–күй мен эмоциялық жағдайды анықтауға
арналған кері байланыстың түрлері
Тамаша Жақсы Нашар
24 слайд
Көңіл–күй мен эмоциялық жағдайды анықтауға арналған кері байланыстың түрлері Тамаша Жақсы Нашар
25 слайд
25 слайд
26 слайд
Кері байланыс алу үшін платформаларды да пайдаланған тиімді. Бұл педагогтың АКТ
құзыреттілігін көрсетеді. Өз тәжірибемде: Google Форма, Quizizz.com, Padlet.com,
Mentimeter.com , Wordwall.net, Kahoot.com, LearningApps , Emaze.com т.б. қолданамын.
26 слайд
Кері байланыс алу үшін платформаларды да пайдаланған тиімді. Бұл педагогтың АКТ құзыреттілігін көрсетеді. Өз тәжірибемде: Google Форма, Quizizz.com, Padlet.com, Mentimeter.com , Wordwall.net, Kahoot.com, LearningApps , Emaze.com т.б. қолданамын.