Шал мен бала. /Б.Соқпақпаев
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Шал мен бала. /Б.Соқпақпаев/
Сабақтың мақсаты:
а/ Мәтін мазмұнын ашуға, негізгі ойды ұғына білуге
жағдай туғызу. Мәтін авторы туралы түсінік беру.
ә/ Оқушылардың мәтін бойынша талдау жұмыстарын,
сөздік жұмысын өз бетімен, топта жүргізуге білу
қабілеттерін дамыту.
б/Үлкенді сыйлауға, бір – бірін тыңдауға, құрметтеуге
тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
Үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетудің әдептілік екенін
түсінеді.
Мәтін авторы Б.Соқпақбаев туралы біледі.
Топпен жұмыс жасау арқылы өз пікірлерін айтуға
төселеді.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, баяндау, топтық жұмыс,
Венн диаграммасы, кесте.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
1,2,3 Сынып іші тып – тыныш,
Жалқаулықты тастаймыз
Сабағымызды бастаймыз.
/Сынып геометриялық фигуралар арқылы 2 топқа
бөлінеді/
1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Шал мен бала. /Б.Соқпақпаев/ Сабақтың мақсаты: а/ Мәтін мазмұнын ашуға, негізгі ойды ұғына білуге жағдай туғызу. Мәтін авторы туралы түсінік беру. ә/ Оқушылардың мәтін бойынша талдау жұмыстарын, сөздік жұмысын өз бетімен, топта жүргізуге білу қабілеттерін дамыту. б/Үлкенді сыйлауға, бір – бірін тыңдауға, құрметтеуге тәрбиелеу. Күтілетін нәтиже: Үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетудің әдептілік екенін түсінеді. Мәтін авторы Б.Соқпақбаев туралы біледі. Топпен жұмыс жасау арқылы өз пікірлерін айтуға төселеді. Сабақтың түрі: аралас сабақ. Сабақтың әдісі: сұрақ – жауап, баяндау, топтық жұмыс, Венн диаграммасы, кесте. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі. 1,2,3 Сынып іші тып – тыныш, Жалқаулықты тастаймыз Сабағымызды бастаймыз. /Сынып геометриялық фигуралар арқылы 2 топқа бөлінеді/
2 слайд
ІІ. Қызығушылықты ояту.
•Сөзжұмбақ шешу.
•Ақбөпенің өзенге барғанын қаламайтын кім? /әже/
•Ақбөпенің ағасы. /Тұраш/
•Мәтіндегі басты кейіпкер. /Ақбөпе/
•Ақбөпе кімге барды? /Сапаш/
•Тұраш Ақбөпеге не жасап берді? /қайық/
•Сапаш пен Тұраш не істеді? /балық аулады/
•Ақбөпе ағаларының ісіне ........ болды \ырза\
•Қайықты неден жасады? /қамыстан/
•
Ж
А
Қ
С
Ы
Л
Ы
Қ
2 слайд
ІІ. Қызығушылықты ояту. •Сөзжұмбақ шешу. •Ақбөпенің өзенге барғанын қаламайтын кім? /әже/ •Ақбөпенің ағасы. /Тұраш/ •Мәтіндегі басты кейіпкер. /Ақбөпе/ •Ақбөпе кімге барды? /Сапаш/ •Тұраш Ақбөпеге не жасап берді? /қайық/ •Сапаш пен Тұраш не істеді? /балық аулады/ •Ақбөпе ағаларының ісіне ........ болды \ырза\ •Қайықты неден жасады? /қамыстан/ • Ж А Қ С Ы Л Ы Қ
3 слайд
Миға шабуыл.
Жақсылық дегенді қалай түсінесіңдер?
Адамға көмектесу, үйрету, сұрағанын беру т.б.
Адам бойындағы қандай жақсы қылықтарды айта аласың?
/ Әр топ өз ойларын айтады/
Жақсылыққа – жақсылық әр кісінің ісі
Жақсы жамандық - ер кісінің ісі.
Мағынаны тану. /Автор туралы әңгімелеу/
Алматы облысы
Нарынқол ауданында
дүниеге келді
Ұстаз болған жазушы
Жұлдыз», «Балдырған»
журналдарында қызмет еткен
Абай атындағы
«Қазақ мемлекеттік
педагогикалық
институтынбітірген
«Менің атым Қожа»
«Балалық шаққа
саяхат»т.б.романы
1924 жылы, 15 қазан
Портрет
3 слайд
Миға шабуыл. Жақсылық дегенді қалай түсінесіңдер? Адамға көмектесу, үйрету, сұрағанын беру т.б. Адам бойындағы қандай жақсы қылықтарды айта аласың? / Әр топ өз ойларын айтады/ Жақсылыққа – жақсылық әр кісінің ісі Жақсы жамандық - ер кісінің ісі. Мағынаны тану. /Автор туралы әңгімелеу/ Алматы облысы Нарынқол ауданында дүниеге келді Ұстаз болған жазушы Жұлдыз», «Балдырған» журналдарында қызмет еткен Абай атындағы «Қазақ мемлекеттік педагогикалық институтынбітірген «Менің атым Қожа» «Балалық шаққа саяхат»т.б.романы 1924 жылы, 15 қазан Портрет
4 слайд
Болжау. Мәтінді бөліктерге бөлу, оқып талдау.
1 – бөлім: Көмек
2 – бөлім: Жол көрсету.
3 – бөлім: Сыныптас
4 – бөлім: Алғашқы кездесуді еске алу.
1 – бөлімді оқу.
- Мәтіннің басты кейіпкерлері кімдер?
- Бала неліктен шалға көмек берді?
- Қалай ойлайсың, әңгіме әрі қарай қалай өрбуі мүмкін?
2 – бөлімді оқу.
- «Бейтаныс баланың көргенділік қылығы шалды сүйсіндірді» -
осы сөздердің астарында не жатады?
- Бала шие ұрлаушылар жөнінде естігенде, неліктен міңгір ете
қалды?
- Қалай ойлайсың, ары қарай оқиға немен жалғасуы мүмкін?
3 – бөлімді оқу.
- Оқиғаға тағы кім қосылды?
- Сенің басыңда осындай жағдай болды ма?
Қалай жол таптың?
Осы жерде сен үшін ең қызығы не болып тұр?
Әңгіме немен аяқталуы мүмкін?
4 слайд
Болжау. Мәтінді бөліктерге бөлу, оқып талдау. 1 – бөлім: Көмек 2 – бөлім: Жол көрсету. 3 – бөлім: Сыныптас 4 – бөлім: Алғашқы кездесуді еске алу. 1 – бөлімді оқу. - Мәтіннің басты кейіпкерлері кімдер? - Бала неліктен шалға көмек берді? - Қалай ойлайсың, әңгіме әрі қарай қалай өрбуі мүмкін? 2 – бөлімді оқу. - «Бейтаныс баланың көргенділік қылығы шалды сүйсіндірді» - осы сөздердің астарында не жатады? - Бала шие ұрлаушылар жөнінде естігенде, неліктен міңгір ете қалды? - Қалай ойлайсың, ары қарай оқиға немен жалғасуы мүмкін? 3 – бөлімді оқу. - Оқиғаға тағы кім қосылды? - Сенің басыңда осындай жағдай болды ма? Қалай жол таптың? Осы жерде сен үшін ең қызығы не болып тұр? Әңгіме немен аяқталуы мүмкін?
5 слайд
4 – бөлімді оқу.
- Ақсақал қандай ой түйіндеді?
- Мәуленнің ұрлығын кешірді ме? Неліктен?
- Мәтіндегі негізгі ойды қандай сөзбен
түйіндеуге болады?
Сөздік жұмыс.
Көргенділік – тәрбиелілік
Қорыну – жасқану
Бейтаныс – таныс емес, бөтен.
Ой шақыру.
Мәтіндегі басты кейіпкерлерге сипаттама беру. /әр
топ өз қалауы бойынша таңдап алады/
Венн диаграммасы
Ортақ Бала
қарт, адам, сөйлейді, жас, ойнайды,
сақалы бар, тыныс алады, мектепте оқиды,
таяқпен жүреді, тамақ жейді, көмек береді
еңкейген адам. киім киеді.
Шал
5 слайд
4 – бөлімді оқу. - Ақсақал қандай ой түйіндеді? - Мәуленнің ұрлығын кешірді ме? Неліктен? - Мәтіндегі негізгі ойды қандай сөзбен түйіндеуге болады? Сөздік жұмыс. Көргенділік – тәрбиелілік Қорыну – жасқану Бейтаныс – таныс емес, бөтен. Ой шақыру. Мәтіндегі басты кейіпкерлерге сипаттама беру. /әр топ өз қалауы бойынша таңдап алады/ Венн диаграммасы Ортақ Бала қарт, адам, сөйлейді, жас, ойнайды, сақалы бар, тыныс алады, мектепте оқиды, таяқпен жүреді, тамақ жейді, көмек береді еңкейген адам. киім киеді. Шал
6 слайд
ІІІ. Толғаныс
а) Бүгінгі сабағымызға қандай нақыл сөз, мақал – мәтел сай
келуі мүмкін?
Сашаның атасының Мәуленді «көргендінің аты көргенді - ау»
дегенін қалай түсінесің?
Мәулен осы сөзге лайықты деп ойлайсың ба?
Кейіпкер басындағы жағдай өмірде кездесуі мүкін бе?
ә) Үйге тапсырма.
1. Мәтінді оқу
2. Мақал – мәтелдер жазып келу.
3. Өз құрбысына арнау жазу.
Бағалау
1
Кейіпкердің
ерекше әсер
еткен қылығы
2
Сол туралы
пікірім
/Кестемен жұмыс/
6 слайд
ІІІ. Толғаныс а) Бүгінгі сабағымызға қандай нақыл сөз, мақал – мәтел сай келуі мүмкін? Сашаның атасының Мәуленді «көргендінің аты көргенді - ау» дегенін қалай түсінесің? Мәулен осы сөзге лайықты деп ойлайсың ба? Кейіпкер басындағы жағдай өмірде кездесуі мүкін бе? ә) Үйге тапсырма. 1. Мәтінді оқу 2. Мақал – мәтелдер жазып келу. 3. Өз құрбысына арнау жазу. Бағалау 1 Кейіпкердің ерекше әсер еткен қылығы 2 Сол туралы пікірім /Кестемен жұмыс/