Санды және Әріпті өрнек 5 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5А
Сабақтың тақырыбы: Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері.
Өрнектерді ықшамдау
Оқу мақсаты: 5.2.1.1 Қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін
қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру;
5.2. әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектің мәнін табу.
Бағалау критерийі:
-қосу және көбейту
амалдарының
қасиеттерін
қолдана біледі
-
Әріптердің
берілген мәндері
бойынша әріпті
өрнектің мәнін
таба біледі
-
Әріпті өрнекті
ықшамдай алады Тілдік
мақсаттар:
латын әліпбиі (а,
b , c т.б),
айнымалы,
түрлендіру,
жақша сыртына
ортақ
көбейткішті
шығару Құндылықтарға
баулу: «Мәңгілік
ел»
жалпыұлттық
идеясының
құндылықтарын
ың алтыншы
құндылығы –
Тарихтың,
мәдениет пен
тілдің
біртұтастығы Пәнаралық
байланыс:
геометрия,
география,
дене
шынықтыр
у Алдыңғы білім:
Арифметикалық
амалдардың
қасиеттерін
біледі .Натурал
сандарға
арифметикалық
амалдар қолдана
алады.Сабақтың мақсаты: Әрітің берілген мәнін қолданып, әріпті өрнектің
мәнін таба біледі; арифметикалық амалдды өрнектерді ықшамдауда
қолдана білу біліктілігі артады,
1 слайд
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5А Сабақтың тақырыбы: Санды және әріпті өрнектер, олардың мәндері. Өрнектерді ықшамдау Оқу мақсаты: 5.2.1.1 Қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру; 5.2. әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектің мәнін табу. Бағалау критерийі: -қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолдана біледі - Әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектің мәнін таба біледі - Әріпті өрнекті ықшамдай алады Тілдік мақсаттар: латын әліпбиі (а, b , c т.б), айнымалы, түрлендіру, жақша сыртына ортақ көбейткішті шығару Құндылықтарға баулу: «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын ың алтыншы құндылығы – Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы Пәнаралық байланыс: геометрия, география, дене шынықтыр у Алдыңғы білім: Арифметикалық амалдардың қасиеттерін біледі .Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана алады.Сабақтың мақсаты: Әрітің берілген мәнін қолданып, әріпті өрнектің мәнін таба біледі; арифметикалық амалдды өрнектерді ықшамдауда қолдана білу біліктілігі артады,
2 слайд
Белсенді оқу әдістері
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу;
Оқушыларды түгендеу;
«шаттық шеңберін» құрып,
“ Сұрақты тосып ал” әдісі
Ширату жаттығуы Жаңа сабақ
“ Ромбтық жіктелім”
“ Футбол” ойыны
Оқулық жұмыс
Сергіту сәті
“ Орын тап” ойыны
Глоссарий кестесі Ашық сұрақ
Семантикалық карта
Кері байланыс
“ Сэндич” әдісі
Доп,қима-қағаздар, слайд
таратпа қағаздар Ресурстар Ресурстар Ресурстар
Компьютер, ғаламтор,
Доп, қима қағазБАСЫ
ОРТАСЫ СОҢЫ
Интербелсенді тақта,
семантикалық карта
2 слайд
Белсенді оқу әдістері Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу; Оқушыларды түгендеу; «шаттық шеңберін» құрып, “ Сұрақты тосып ал” әдісі Ширату жаттығуы Жаңа сабақ “ Ромбтық жіктелім” “ Футбол” ойыны Оқулық жұмыс Сергіту сәті “ Орын тап” ойыны Глоссарий кестесі Ашық сұрақ Семантикалық карта Кері байланыс “ Сэндич” әдісі Доп,қима-қағаздар, слайд таратпа қағаздар Ресурстар Ресурстар Ресурстар Компьютер, ғаламтор, Доп, қима қағазБАСЫ ОРТАСЫ СОҢЫ Интербелсенді тақта, семантикалық карта
3 слайд
Сабақтың барысы
«Шаттық
шеңберін»
ұйымдастыру
“ Ширату
жаттығуы” “ Сұрақты
тосып ал”
«Футбол»
ойыны
оқулықпен
жұмыс «Сергіту сәті»
орын тап
ойыны Жаңасабақ
«Ромбтық
жітелім» әдісі
«Глоссарий
кестесі» «Семантикалық
карта» кестесі«Сэндвич»әдісі
кері байланыс
3 слайд
Сабақтың барысы «Шаттық шеңберін» ұйымдастыру “ Ширату жаттығуы” “ Сұрақты тосып ал” «Футбол» ойыны оқулықпен жұмыс «Сергіту сәті» орын тап ойыны Жаңасабақ «Ромбтық жітелім» әдісі «Глоссарий кестесі» «Семантикалық карта» кестесі«Сэндвич»әдісі кері байланыс
4 слайд
САРАЛАУ БАҒАЛАУ
“ Сэндвич”
әдісі
кері
байланысБағал
ау
смайл
иктері
“ Жіктеу”
тәсілі
“ Диалог
және қолдау
көрсету”
тәсілі
“ Тапсырма”
тәсілі“ Қорытынды”
тәсілі
4 слайд
САРАЛАУ БАҒАЛАУ “ Сэндвич” әдісі кері байланысБағал ау смайл иктері “ Жіктеу” тәсілі “ Диалог және қолдау көрсету” тәсілі “ Тапсырма” тәсілі“ Қорытынды” тәсілі
5 слайд
8
11
х
1
х
2
7
12
3
х
9
6
10
5
4
хМатематикалық фокус
32
12
11
14
13 x=32-20=12
х-1=12-1=11
х+2=12+2=14
х+1=12+1=13
Бағалау
5 слайд
8 11 х 1 х 2 7 12 3 х 9 6 10 5 4 хМатематикалық фокус 32 12 11 14 13 x=32-20=12 х-1=12-1=11 х+2=12+2=14 х+1=12+1=13 Бағалау
6 слайд
өрнек
тер
Санды
өрнек Әріпті
өрнек
Айыр
м н/се
қосын
көб
түрЖақшы
сырт.
ортақ
шығару Жақша
ашу
Көбейт
айырым
түр
жазу Көбей
қосын
түр
жазу
Өрнек
ықшам
дауКУБТЫ Қ
ЖІКТЕЛІМ
6 слайд
өрнек тер Санды өрнек Әріпті өрнек Айыр м н/се қосын көб түрЖақшы сырт. ортақ шығару Жақша ашу Көбейт айырым түр жазу Көбей қосын түр жазу Өрнек ықшам дауКУБТЫ Қ ЖІКТЕЛІМ
7 слайд
Оқулықпен жұмыс. (жеке жұмыс) «Футбол» ойыны арқылы
жүзеге асырылады. Әр топтан бір оқушыдан тақтаға шығып,
егер доптың артқы бөлігіндегі есептерді шығара алса, «гол»
болып саналады.
№ 61
1) b=8 276 болғанда 10 000-b ;
2) а=1 271 болғанда а+8729;
3) с=506 болғанда 5566:с
4) d=74 болғанда 308·d өрнегінің мәнін табыңдар
№ 62 Өрнектің мәнін табыңдар:
5) (38·201+4242:21)-7829;
6) (514·15+4498):218;
7) 40084:911·405-8820;
8) 5702+16885:55·14
№ 63
9) 103х- (44х+18 х);
10) 326х+ (17х-14х);
11) 35а+18+15а+11;«Футбол» ойыны
7 слайд
Оқулықпен жұмыс. (жеке жұмыс) «Футбол» ойыны арқылы жүзеге асырылады. Әр топтан бір оқушыдан тақтаға шығып, егер доптың артқы бөлігіндегі есептерді шығара алса, «гол» болып саналады. № 61 1) b=8 276 болғанда 10 000-b ; 2) а=1 271 болғанда а+8729; 3) с=506 болғанда 5566:с 4) d=74 болғанда 308·d өрнегінің мәнін табыңдар № 62 Өрнектің мәнін табыңдар: 5) (38·201+4242:21)-7829; 6) (514·15+4498):218; 7) 40084:911·405-8820; 8) 5702+16885:55·14 № 63 9) 103х- (44х+18 х); 10) 326х+ (17х-14х); 11) 35а+18+15а+11;«Футбол» ойыны
8 слайд
Орныңды тап
. «Орын тап» ойыны . Ортаға үш орындық қойылып, топ
мүшелеріне сабақ басында таратылған қима қағазда 0 мен
9 аралағында нөмірленгені айтылады. 1-топ ондықтар
тобы, ал екінші топ-бірліктер тобын, 3-топ жүздіктер
тобын құрайды. Мысалы, мұғалім 9·9 дегенде ондықтар
тобынан 8, бірліктер тобынан 1 саны жазылған қима
қағазы бар оқушылар тез орындыққа отырады. Тез шығып
отырған оқушыға мұғалім мадақтап, мақтап отырады.
8 слайд
Орныңды тап . «Орын тап» ойыны . Ортаға үш орындық қойылып, топ мүшелеріне сабақ басында таратылған қима қағазда 0 мен 9 аралағында нөмірленгені айтылады. 1-топ ондықтар тобы, ал екінші топ-бірліктер тобын, 3-топ жүздіктер тобын құрайды. Мысалы, мұғалім 9·9 дегенде ондықтар тобынан 8, бірліктер тобынан 1 саны жазылған қима қағазы бар оқушылар тез орындыққа отырады. Тез шығып отырған оқушыға мұғалім мадақтап, мақтап отырады.
9 слайд
қазақша орысша ағылшынша
Әріп Буква Letter
Сан Цифр Numeral
Өрнек Выражение Expression Глоссарий кестесі
9 слайд
қазақша орысша ағылшынша Әріп Буква Letter Сан Цифр Numeral Өрнек Выражение Expression Глоссарий кестесі
10 слайд
№ Есептер Жауаптары
50а+11 21а+55 41 130а+56 50а+90 70
1 103х-(44х+18х)
х=1 С Д Г Ж А Б
2 35а+18+15а+11 Е К И Р Т Ы
3 12а+а+52+8а+3 Ц П У Щ Ь Э
4 42а+45+8а+45 К Е Н Г А Ш
5 204а-30а+6а+56 М Р Л Р Ж Ю
6 26х+(13х-5х)+х
х =2 Т П Р О Л ДСемантикалық карта
Тапсырма
Төмендегі семантикалық картаны шешсеңіздер
әлемдегі ең қатты жүгіретін жануарды оқи
аласыздар
10 слайд
№ Есептер Жауаптары 50а+11 21а+55 41 130а+56 50а+90 70 1 103х-(44х+18х) х=1 С Д Г Ж А Б 2 35а+18+15а+11 Е К И Р Т Ы 3 12а+а+52+8а+3 Ц П У Щ Ь Э 4 42а+45+8а+45 К Е Н Г А Ш 5 204а-30а+6а+56 М Р Л Р Ж Ю 6 26х+(13х-5х)+х х =2 Т П Р О Л ДСемантикалық карта Тапсырма Төмендегі семантикалық картаны шешсеңіздер әлемдегі ең қатты жүгіретін жануарды оқи аласыздар
11 слайд
Кері байланыс. «Сэндвич» әдісі
Оқушыларға ең алдымен сэндвичтің дайындалу
жолы еске түсіріледі. 1-ші нан – ол сары сикерге:
«Не ұнады?», одан кейін 2-ші ірімшік – жасыл
стикерге «Не білгім келеді?», одан кейін көкөніс-
қызыл стикерге «осы сабаққа байланысты көңіл-
күйім» деген сұрақтарға жауап беріп сэндвич
жасап береді.
11 слайд
Кері байланыс. «Сэндвич» әдісі Оқушыларға ең алдымен сэндвичтің дайындалу жолы еске түсіріледі. 1-ші нан – ол сары сикерге: «Не ұнады?», одан кейін 2-ші ірімшік – жасыл стикерге «Не білгім келеді?», одан кейін көкөніс- қызыл стикерге «осы сабаққа байланысты көңіл- күйім» деген сұрақтарға жауап беріп сэндвич жасап береді.