Шортанбай Қанайұлы "Зар заман" қысқамерзімді сабақ жоспары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Шортанбай Қанайұлы «Зар заман» Бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл
1 слайд
Шортанбай Қанайұлы «Зар заман» Бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл
2 слайд
•
Көркем шығармадағы кейіпкер
бейнесін ашып, үзінділерді жатқа
айтуТ/Ж 4
•
Шығармадағы көркемдегіш
құралдардың қолданысын талдау
А/И 3
•
Әдеби жанр түрлерінің даму
барысына, жаңашылдығына заманауи
тұрғыдан баға беруБ/С 2Сабаққа негізделген оқу мақсаттары
2 слайд
• Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айтуТ/Ж 4 • Шығармадағы көркемдегіш құралдардың қолданысын талдау А/И 3 • Әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беруБ/С 2Сабаққа негізделген оқу мақсаттары
3 слайд
Табыс критерийлері
Барлы
қ
оқушы
лар
орынд
ай
алады •
Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашады;
•
Үзінділерді жатқа айтады;
Оқуш
ылард
ың
көпшіл
ігі
орынд
ай
алады •
Көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды
Кейбір
оқушы
лар
орынд
ай
алады •
Әдеби жанр түрлерінің даму барысына,
жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға береді
3 слайд
Табыс критерийлері Барлы қ оқушы лар орынд ай алады • Көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашады; • Үзінділерді жатқа айтады; Оқуш ылард ың көпшіл ігі орынд ай алады • Көркемдегіш құралдардың қолданысын талдайды Кейбір оқушы лар орынд ай алады • Әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға береді
4 слайд
Сабақтың барысы
І Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал. «Жүрек лебізі»
Топқа бөлу
4 слайд
Сабақтың барысы І Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. «Жүрек лебізі» Топқа бөлу
5 слайд
«Миға шабуыл» стратегиясы арқылы тақырыпты
болжау және ашу
- Бұл портреттер туралы не айтуға болады?
- Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болмақ? Дулат Бабатайұлы Шортанбай Қанайұлы Мұрат Мөңкеұлы
5 слайд
«Миға шабуыл» стратегиясы арқылы тақырыпты болжау және ашу - Бұл портреттер туралы не айтуға болады? - Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болмақ? Дулат Бабатайұлы Шортанбай Қанайұлы Мұрат Мөңкеұлы
6 слайд
ІІ Жаңа сабақ
1) «Зар заман» ұғымы жөнінде мәлімет беріледі.
2) Шортанбай Қанайұлының өмірбаяны жайында
бейнеролик көрсетіледі.
3) «Бес ғасыр жырлайды» кітабынан аталған
өлеңді оқу
«Тақия тастамақ» ойыны
1.Ш.Қанайұлы қай жылы дүниеге келді?
2.Шортанбай ақын өлеңінің «Зар заман» аталу себебі
неде?
3.«Зар заман» өлеңінде ақын өткен заманның келбетін
қалай суреттеген?
6 слайд
ІІ Жаңа сабақ 1) «Зар заман» ұғымы жөнінде мәлімет беріледі. 2) Шортанбай Қанайұлының өмірбаяны жайында бейнеролик көрсетіледі. 3) «Бес ғасыр жырлайды» кітабынан аталған өлеңді оқу «Тақия тастамақ» ойыны 1.Ш.Қанайұлы қай жылы дүниеге келді? 2.Шортанбай ақын өлеңінің «Зар заман» аталу себебі неде? 3.«Зар заман» өлеңінде ақын өткен заманның келбетін қалай суреттеген?
7 слайд
Топ бойынша тапсырмалар
Венн диагараммасы арқылы «Зар
заман» толғауын Мұрат
Мөңкеұлының «Ақырзаман
болғанда» толғауымен
салыстырыңыз.
Толғаудың негізгі идеясына
талдау жасаңыз.
Өлеңнен көркемдегіш
құралдарды табыңыз.
7 слайд
Топ бойынша тапсырмалар Венн диагараммасы арқылы «Зар заман» толғауын Мұрат Мөңкеұлының «Ақырзаман болғанда» толғауымен салыстырыңыз. Толғаудың негізгі идеясына талдау жасаңыз. Өлеңнен көркемдегіш құралдарды табыңыз.
8 слайд
Топ мүшелері « FILA » әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады,
қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады.
F/ Дерек/ – толғаудан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау;
I / Пікір/– ақын туралы өзінің ой- пікірі;
L / Сұрақ/– ақынның образдық тұлғасын ашатын сұрақтар;
A / Іс-әрекет/– автордың қолданған тәсілі . 2-тапсырма. Топтық жұмыс
Деректер Ойлар Сұрақтар Іс-әрекет
8 слайд
Топ мүшелері « FILA » әдісі бойынша тапсырма түрлерін бөліп алады, қорытындысында жұмыстарын біріктіріп, кестені толтырады. F/ Дерек/ – толғаудан кейіпкер бейнесін ашатын деректер жинау; I / Пікір/– ақын туралы өзінің ой- пікірі; L / Сұрақ/– ақынның образдық тұлғасын ашатын сұрақтар; A / Іс-әрекет/– автордың қолданған тәсілі . 2-тапсырма. Топтық жұмыс Деректер Ойлар Сұрақтар Іс-әрекет
9 слайд
Сергіту сәті
«Жаңылыспаймын»
1. Дүңгіршек пе деп
жүгірсек,
Дүрбелеңдеп
үлгірсек деп жүрсек,
Делбеңдеген дүзге
жайған үлбіршек
екен. 2. Үш кіші ішік
піштім,
Бес кіші ішік
піштім,
– Неше кіші ішік
піштім?! 3. Тайғанақта қай
тай тайды,
Тағалатпаған тай
тайды.
4. Қапыда ит қапты,
Қатты қапты,
Қапты қатты. 5. Үшкір тұмсық
Үш шымшық,
Үстірттен ұшты
Үш құрт шымшып.
9 слайд
Сергіту сәті «Жаңылыспаймын» 1. Дүңгіршек пе деп жүгірсек, Дүрбелеңдеп үлгірсек деп жүрсек, Делбеңдеген дүзге жайған үлбіршек екен. 2. Үш кіші ішік піштім, Бес кіші ішік піштім, – Неше кіші ішік піштім?! 3. Тайғанақта қай тай тайды, Тағалатпаған тай тайды. 4. Қапыда ит қапты, Қатты қапты, Қапты қатты. 5. Үшкір тұмсық Үш шымшық, Үстірттен ұшты Үш құрт шымшып.
10 слайд
Бекіту
«Диаманта» әдісі
Диаманта – жеті жолдан тұратын өлең түрі, бірінші және
соңғы жолдары қарама-қарсы мәнде болуы қажет.
1,7 – жолдары – антоним-зат есімдер;
2 – бірінші зат есімге екі сын есім;
3 – бірінші зат есімге үш етістік;
4 – зат есімді екі сөз тіркесі;
5 – екінші зат есімге үш етістік;
6 – екінші зат есімге екі сын есім;
10 слайд
Бекіту «Диаманта» әдісі Диаманта – жеті жолдан тұратын өлең түрі, бірінші және соңғы жолдары қарама-қарсы мәнде болуы қажет. 1,7 – жолдары – антоним-зат есімдер; 2 – бірінші зат есімге екі сын есім; 3 – бірінші зат есімге үш етістік; 4 – зат есімді екі сөз тіркесі; 5 – екінші зат есімге үш етістік; 6 – екінші зат есімге екі сын есім;
11 слайд
Қоржындағы кәдесый Кері байланыс
1. Шортанбай Қанайұлы қай жылдары өмір сүрген?
2. «Зар заман» ұғымын әдебиетке енгізген кім?
3. Не себепті «Зар заман» жырында
«Заманақыр болар деп,
Сол себептен қорқамын!» деп жырлаған?
4. Автор нені аңсады?
11 слайд
Қоржындағы кәдесый Кері байланыс 1. Шортанбай Қанайұлы қай жылдары өмір сүрген? 2. «Зар заман» ұғымын әдебиетке енгізген кім? 3. Не себепті «Зар заман» жырында «Заманақыр болар деп, Сол себептен қорқамын!» деп жырлаған? 4. Автор нені аңсады?
12 слайд
РЕФЛЕКСИЯ
«Микрофон» әдісі
Күй ойналып тұрады. Оқушылар микрофонды
бір-біріне жалғастырады. Күй тоқтаған уақытта
микрофон кімнің
қолында болса, сол оқушы бүгінгі сабаққа
қатысты пікірін айтып,
сабақ барысындағы іс-әрекетіне талдау
жасайды.
12 слайд
РЕФЛЕКСИЯ «Микрофон» әдісі Күй ойналып тұрады. Оқушылар микрофонды бір-біріне жалғастырады. Күй тоқтаған уақытта микрофон кімнің қолында болса, сол оқушы бүгінгі сабаққа қатысты пікірін айтып, сабақ барысындағы іс-әрекетіне талдау жасайды.
13 слайд
Үй тапсырмасы:
« Зар заман және Шортанбай» тақырыбына тарихи шолу
жасап, мәліметтерге сүйене отырып, сыни эссе
жазыңдар.
Бағалау
Оқушылар топ бойынша бағалайды
13 слайд
Үй тапсырмасы: « Зар заман және Шортанбай» тақырыбына тарихи шолу жасап, мәліметтерге сүйене отырып, сыни эссе жазыңдар. Бағалау Оқушылар топ бойынша бағалайды