Тиімді жоспарлау сапалы оқыту негізі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Ең тамаша қандай мамандық?
1 слайд
Ең тамаша қандай мамандық?
2 слайд
Клоун
2 слайд
Клоун
3 слайд
Шаштараз?
3 слайд
Шаштараз?
4 слайд
?
4 слайд
?
5 слайд
?
5 слайд
?
6 слайд
6 слайд
7 слайд
Құтқарушы, өрт сөндіруші?
7 слайд
Құтқарушы, өрт сөндіруші?
8 слайд
8 слайд
9 слайд
Өмірдегі көп мамандықтардың ішінде жан-
жақты білімділікті, икемділікті, шеберлікті,
ерекше шәкіртжандылықты, мейірімділікті
қажет ететін мамандық та – ұстаздық
мамандық.
9 слайд
Өмірдегі көп мамандықтардың ішінде жан- жақты білімділікті, икемділікті, шеберлікті, ерекше шәкіртжандылықты, мейірімділікті қажет ететін мамандық та – ұстаздық мамандық.
10 слайд
Сабаққа бара жатырмын!!!
•
Бірақ бүгін қандай материалмен бара
жатырмын?
•
Не үшін осы бір сәті сабақтың маңызды?
•
Ең негізгісі кім үшін бара жатқанымыз
туралы ойланамыз ба?
•
Бүгінгі сабақтан не күтемін?
•
Балалар бүгінгі сабаққа дайын ба екен?
Барлық сабаққа оқушылар дайын ба екен?
10 слайд
Сабаққа бара жатырмын!!! • Бірақ бүгін қандай материалмен бара жатырмын? • Не үшін осы бір сәті сабақтың маңызды? • Ең негізгісі кім үшін бара жатқанымыз туралы ойланамыз ба? • Бүгінгі сабақтан не күтемін? • Балалар бүгінгі сабаққа дайын ба екен? Барлық сабаққа оқушылар дайын ба екен?
11 слайд
Еркін микрофон
11 слайд
Еркін микрофон
12 слайд
«Тиімді жоспарлау – сапалы оқыту
негізі»
•
Мақсаты: Мұғалімнің оқыту мен оқу
тәжірибесін жетілдіру, оқушылардың
табысты оқуына ықпал ету, жолдарын
талқылау.
12 слайд
«Тиімді жоспарлау – сапалы оқыту негізі» • Мақсаты: Мұғалімнің оқыту мен оқу тәжірибесін жетілдіру, оқушылардың табысты оқуына ықпал ету, жолдарын талқылау.
13 слайд
Тиімді жоспарлау – сапалы оқыту
негізі.
•
Сапалы оқыту негізі - ол жақсы
сабақ.
•
Ол туралы біздің мектеп
ұстаздары және ғалымдарымыз не
ойлайды екен?
13 слайд
Тиімді жоспарлау – сапалы оқыту негізі. • Сапалы оқыту негізі - ол жақсы сабақ. • Ол туралы біздің мектеп ұстаздары және ғалымдарымыз не ойлайды екен?
14 слайд
Аңдатпа
•
Жас мамандарымыз :
•
1.Жақсы сабақ дегеніміз- толық сабақ жоспары бар,
оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында
жүргізілетін ойын түрлері бар, кері байланыс беретін сабақ
түрі.
•
2.Жақсы сабақ дегеніміз- оқушылардың
қызығушылығынашатын тақырыптардың
таңдалуы,сабақта мұғалім мен оқушы арасындағы
түсіністік қарым-қатынасы, шығармашылық әдістерді
қолдану арқылы, оқушылардың белсенділіктері ояту.
•
3.Жақсы сабақ дегеніміз, оқу мақсаттарын пайдаланып,
Smart мақсатын пайдаланып, жаңа технологияларды
пайдаланған сабақ.
14 слайд
Аңдатпа • Жас мамандарымыз : • 1.Жақсы сабақ дегеніміз- толық сабақ жоспары бар, оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында жүргізілетін ойын түрлері бар, кері байланыс беретін сабақ түрі. • 2.Жақсы сабақ дегеніміз- оқушылардың қызығушылығынашатын тақырыптардың таңдалуы,сабақта мұғалім мен оқушы арасындағы түсіністік қарым-қатынасы, шығармашылық әдістерді қолдану арқылы, оқушылардың белсенділіктері ояту. • 3.Жақсы сабақ дегеніміз, оқу мақсаттарын пайдаланып, Smart мақсатын пайдаланып, жаңа технологияларды пайдаланған сабақ.
15 слайд
Тәжірибелі ұстаздарымыз:
•
1.Оқушылар білімді меңгерген, түсінген, қолдана білген
сабақ.
•
2.Жақсы сабақ дегеніміз-балаларға ұғымды, жеңіл
қабылданған, жан-жақты түсіндірілген, өз ойымнан
шыққан сабақ.
•
3.Оқушылардың қызығушылықтарын, танымдық
белсенділіктерін арттыруға бағытталған, оқытудың озық
технологиясын қолдана отырып жоспарланған, заман
талабына сай сабақ.
•
4.Ол мұғалімінің және оқушылардың оқу мақсатына
жетуі, оны жүзеге асыра алу деп түсінемін.
15 слайд
Тәжірибелі ұстаздарымыз: • 1.Оқушылар білімді меңгерген, түсінген, қолдана білген сабақ. • 2.Жақсы сабақ дегеніміз-балаларға ұғымды, жеңіл қабылданған, жан-жақты түсіндірілген, өз ойымнан шыққан сабақ. • 3.Оқушылардың қызығушылықтарын, танымдық белсенділіктерін арттыруға бағытталған, оқытудың озық технологиясын қолдана отырып жоспарланған, заман талабына сай сабақ. • 4.Ол мұғалімінің және оқушылардың оқу мақсатына жетуі, оны жүзеге асыра алу деп түсінемін.
16 слайд
Ал ғалымдарымыз:
«Сабақ бұл мұғалімнің жалпы және
мәдениеттілігінің айнасы»
В.А. Сухомлинский
Оқушылардың шығармашылықта,
мазмұнында өмір сүруін жақсы сабақтың
белгісі деп атаған.
Л.В.Занков
16 слайд
Ал ғалымдарымыз: «Сабақ бұл мұғалімнің жалпы және мәдениеттілігінің айнасы» В.А. Сухомлинский Оқушылардың шығармашылықта, мазмұнында өмір сүруін жақсы сабақтың белгісі деп атаған. Л.В.Занков
17 слайд
•
Если без сердца идёте к детям, урок
не состоится. Технологии
состоятся, а урок - нет. Урок - это
когда ребёнок набирает света .
Если вести урок без сердца, вас
увидят дети, запомнят что-то,
сдадут что-то, потом экзамен, вы
отметки поставите, а потом они
«выплюнут» эти знания и всё.
•
Ш.Амоношвили
17 слайд
• Если без сердца идёте к детям, урок не состоится. Технологии состоятся, а урок - нет. Урок - это когда ребёнок набирает света . Если вести урок без сердца, вас увидят дети, запомнят что-то, сдадут что-то, потом экзамен, вы отметки поставите, а потом они «выплюнут» эти знания и всё. • Ш.Амоношвили
18 слайд
«Тек қана сабақ барысында бірлестік
жетекшісі, мектеп әкімшілігі, әдіскер сіздің :
•
- оқушылармен қарым-қатынсыңызды;
- мұғалмінің пән бойынша білімінің
тереңдігі;
- оқушылардың танымдық белсенділігін
арттырудағы мұғалімдердің шеберлігін;
- ақпарат беруші немесе оқушылардың іс-
әрекетін ұйымдастырушысы ма?;
- мықты пәндік ББД қалыптастырушы ма;
- оқушылардың сабақ барысында алған
біліміне сараптап, қорытындылай ала ма?»
•
Ю.А. Конаржевский
18 слайд
«Тек қана сабақ барысында бірлестік жетекшісі, мектеп әкімшілігі, әдіскер сіздің : • - оқушылармен қарым-қатынсыңызды; - мұғалмінің пән бойынша білімінің тереңдігі; - оқушылардың танымдық белсенділігін арттырудағы мұғалімдердің шеберлігін; - ақпарат беруші немесе оқушылардың іс- әрекетін ұйымдастырушысы ма?; - мықты пәндік ББД қалыптастырушы ма; - оқушылардың сабақ барысында алған біліміне сараптап, қорытындылай ала ма?» • Ю.А. Конаржевский
19 слайд
Бір сыныпқа барлық сабақтарға бірнеше
күн қатарынан кіріңізші,сіз сабақтың бір
қалаптылығын, қызықсыз бір жүйеде, бір-
біріне ұқсайтын сабақтарды көріп жүрегіңіз
қаймығады деген.
•
К.Гапоненко
19 слайд
Бір сыныпқа барлық сабақтарға бірнеше күн қатарынан кіріңізші,сіз сабақтың бір қалаптылығын, қызықсыз бір жүйеде, бір- біріне ұқсайтын сабақтарды көріп жүрегіңіз қаймығады деген. • К.Гапоненко
20 слайд
Сабақ
20 слайд
Сабақ
21 слайд
21 слайд
22 слайд
Жоспарлау сапасы
•
Сабақ жоспарын жоспарлау-
мұғалім қызметінің негізгі
үдерістерінің бірі.Дәл осы
үдерістің тиімділігі оқушылар
білімі өлшенетін сабақтар
топтамасының табыстылығын
анықтайды.
22 слайд
Жоспарлау сапасы • Сабақ жоспарын жоспарлау- мұғалім қызметінің негізгі үдерістерінің бірі.Дәл осы үдерістің тиімділігі оқушылар білімі өлшенетін сабақтар топтамасының табыстылығын анықтайды.
23 слайд
Сабақ құрылымын:
Зотов Ю. Б,
Кириллова Г. Д.,
М. Н. Снаткин,
Ю.Конаржевский
23 слайд
Сабақ құрылымын: Зотов Ю. Б, Кириллова Г. Д., М. Н. Снаткин, Ю.Конаржевский
24 слайд
Сабақ типтері
•
Түсіндіру сабақтары: жаңа, біріккен, панорамалық, зерттеу т.б.
Пысықтау сабақтары: бекіту, саяхат, семинар, қайталау, жарыс, конференция,
талқылау т.б.
Сынау сабақтары: сынақ, диспут, ойын, сахналау, жұмбақ т.б.
Жаңа сабақ – жаңа білім беру мақсатында.
Біріккен сабақ – жаңа білім мен өткенді және пәндер арасындағы байланысты көрсету
мақсатында.
Зерттеу сабағы – іздендіру мақсатында.
Панорамалық сабақ – сабақ элементтерінің көрінісін іске асыру мақсатында.
Бекіту сабағы – білімді меңгеру деңгейін байқау.
Саяхат сабақ – танымдық қабілетін дамыту.
Семинар сабақ – оқушының білімін тереңдету.
Қайталау сабағы – пәндерден алған білімді толық қалыптастыру.
Жарыс сабақ – оқушылар ойларының жетіктігін байқау.
Конференция сабақ – іскерлігі мен танымдық белсенділігін қалыптастыру.
Сынақ сабақ – білім мен дағдысын бір жүйеге келтіру.
Диспут сабақ – білімі мен дағдысын қалыптастыру.
Ойын, жұмбақ – оқушылар зейінін дамыту.
Сахналау сабағы – оқушылар шығармашылығын дамыту.
Талқылау сабағы – ауызекі тілдегі, жұмыстағы жіберген қателерін арнайы талдау.
24 слайд
Сабақ типтері • Түсіндіру сабақтары: жаңа, біріккен, панорамалық, зерттеу т.б. Пысықтау сабақтары: бекіту, саяхат, семинар, қайталау, жарыс, конференция, талқылау т.б. Сынау сабақтары: сынақ, диспут, ойын, сахналау, жұмбақ т.б. Жаңа сабақ – жаңа білім беру мақсатында. Біріккен сабақ – жаңа білім мен өткенді және пәндер арасындағы байланысты көрсету мақсатында. Зерттеу сабағы – іздендіру мақсатында. Панорамалық сабақ – сабақ элементтерінің көрінісін іске асыру мақсатында. Бекіту сабағы – білімді меңгеру деңгейін байқау. Саяхат сабақ – танымдық қабілетін дамыту. Семинар сабақ – оқушының білімін тереңдету. Қайталау сабағы – пәндерден алған білімді толық қалыптастыру. Жарыс сабақ – оқушылар ойларының жетіктігін байқау. Конференция сабақ – іскерлігі мен танымдық белсенділігін қалыптастыру. Сынақ сабақ – білім мен дағдысын бір жүйеге келтіру. Диспут сабақ – білімі мен дағдысын қалыптастыру. Ойын, жұмбақ – оқушылар зейінін дамыту. Сахналау сабағы – оқушылар шығармашылығын дамыту. Талқылау сабағы – ауызекі тілдегі, жұмыстағы жіберген қателерін арнайы талдау.
25 слайд
Сабақ Ю.Конаржевский ұсынуымен
8 кезеңге бөлінеді:
•
1.Ұйымдастыру жұмыстары.
2.Үй тапсы рмасын сұрау.
3.Білімді тексеру.
4.Жаңа сабақтың мақсатын қою.
5.Жаңа материалды өту.
6. Жаңа материалдың алынғанын тексеру.
7.Жаңа материалды бекіту.
25 слайд
Сабақ Ю.Конаржевский ұсынуымен 8 кезеңге бөлінеді: • 1.Ұйымдастыру жұмыстары. 2.Үй тапсы рмасын сұрау. 3.Білімді тексеру. 4.Жаңа сабақтың мақсатын қою. 5.Жаңа материалды өту. 6. Жаңа материалдың алынғанын тексеру. 7.Жаңа материалды бекіту.
26 слайд
Сабақтың осы кезеңдері барлық
типтегі сабақтарда бірдей болмайды
1.Аралас сабақта 1-8 –ге дейінгі барлық кезеңдер
кездеседі.
2. Жаңа материалды өту сабағы сабағында 1,3,4,5,6,7,8
кезеңдер кездеседі.
3. Қайталау сабағында 1,2,3,6,7 кезеңдер болады.
4.Бекіту сабағында 1,4,7,8 кезеңдер болады.
5. Білімді қадағалау және бағалау сабағында 1,3,4,8
кезеңдер болады.
6. Қорыту сабағында 1,3,4,6,8 кезеңдер болады.
26 слайд
Сабақтың осы кезеңдері барлық типтегі сабақтарда бірдей болмайды 1.Аралас сабақта 1-8 –ге дейінгі барлық кезеңдер кездеседі. 2. Жаңа материалды өту сабағы сабағында 1,3,4,5,6,7,8 кезеңдер кездеседі. 3. Қайталау сабағында 1,2,3,6,7 кезеңдер болады. 4.Бекіту сабағында 1,4,7,8 кезеңдер болады. 5. Білімді қадағалау және бағалау сабағында 1,3,4,8 кезеңдер болады. 6. Қорыту сабағында 1,3,4,6,8 кезеңдер болады.
27 слайд
27 слайд
28 слайд
Соңғы кезде Дэвид Колбтың үлгісі мектепте
интербелсенді сабақтар ұйымдастыруда кеңінен
қолданылып жүр.
•
Д.Колб идеялары бойынша сабақтың құрылымы мынандай
болуы ықтимал:
1. Мотивация және жаңа тақырыпты жариялау – сабақтың 10 %
үлесін құрайды.
2. Өткен сабақты бекіту (қайталау) – сабақтың 20% үлесін
құрайды.
3. Жаңа материалды меңгеру - сабақтың 50% үлесін құрайды.
4. Бағалау – сабақтың 10 % үлесін құрайды.
5. Сабақты қорытындылау (дебрифинг, рефлексия) – сабақтың
10 % үлесін құрайды ( https://ru.wikipedia.org/wiki ).
28 слайд
Соңғы кезде Дэвид Колбтың үлгісі мектепте интербелсенді сабақтар ұйымдастыруда кеңінен қолданылып жүр. • Д.Колб идеялары бойынша сабақтың құрылымы мынандай болуы ықтимал: 1. Мотивация және жаңа тақырыпты жариялау – сабақтың 10 % үлесін құрайды. 2. Өткен сабақты бекіту (қайталау) – сабақтың 20% үлесін құрайды. 3. Жаңа материалды меңгеру - сабақтың 50% үлесін құрайды. 4. Бағалау – сабақтың 10 % үлесін құрайды. 5. Сабақты қорытындылау (дебрифинг, рефлексия) – сабақтың 10 % үлесін құрайды ( https://ru.wikipedia.org/wiki ).
29 слайд
Асхат Алимов
•
Оқыту жобаларының басым көпшілігі сабақтарды үш кезеңге бөледі. Мұндай
құрылымды былайша түсіндіруге болады:
1 . Бірінші кезеңде ү йренушілер өздерінің бұрынғы білетіндерін естеріне түсіру
арқылы білім игеруге белсенділендіріледі. Мұнда олар «танымдық тепе-теңсіздік»
(Ж.Пиаже) жағдайында болып, жаңа білімге деген қызығушылықтары пайда
болады.
2. Екінші кезеңде үйренушілер дербес тұрғыдан танымдық әрекеттер атқарады.
Ж.Пиаже «Балалар әрекет жасамай сөйлегенде бірін-бірі түсіне ме?» деген сұраққа
«Баланың ойын түсіндіру үшін, оның әрекеттерінен бастау керек» деп жауап береді
(3, 353).
3. Үшінші кезеңде шәкірттер үйренгені жайлы ой толғайды, пікірлеседі, оларды
талқылайды, осы әрекеттер арқылы ол жаңа түсініктер құрастырады: «Ой
тәжірибесінің сан қилы жақтарын ой елегінен өткізе отырып, бала жол-жөнекей бір
анықтаманы екінші анықтамамен алмастыратын фактілерді ашып, сол арқылы өзінің
алғашқы ойлағандарына өзгертулер енгізеді» (3, 377).
•
29 слайд
Асхат Алимов • Оқыту жобаларының басым көпшілігі сабақтарды үш кезеңге бөледі. Мұндай құрылымды былайша түсіндіруге болады: 1 . Бірінші кезеңде ү йренушілер өздерінің бұрынғы білетіндерін естеріне түсіру арқылы білім игеруге белсенділендіріледі. Мұнда олар «танымдық тепе-теңсіздік» (Ж.Пиаже) жағдайында болып, жаңа білімге деген қызығушылықтары пайда болады. 2. Екінші кезеңде үйренушілер дербес тұрғыдан танымдық әрекеттер атқарады. Ж.Пиаже «Балалар әрекет жасамай сөйлегенде бірін-бірі түсіне ме?» деген сұраққа «Баланың ойын түсіндіру үшін, оның әрекеттерінен бастау керек» деп жауап береді (3, 353). 3. Үшінші кезеңде шәкірттер үйренгені жайлы ой толғайды, пікірлеседі, оларды талқылайды, осы әрекеттер арқылы ол жаңа түсініктер құрастырады: «Ой тәжірибесінің сан қилы жақтарын ой елегінен өткізе отырып, бала жол-жөнекей бір анықтаманы екінші анықтамамен алмастыратын фактілерді ашып, сол арқылы өзінің алғашқы ойлағандарына өзгертулер енгізеді» (3, 377). •
30 слайд
ҚМЖ
•
Басы
•
Ортасы
•
Соңы
30 слайд
ҚМЖ • Басы • Ортасы • Соңы
31 слайд
2- бөлім: Практикалық бөлім
•
1 .Сабақ бөлімдерін кинолентаға
орналастырыңыздар .
•
Басы
•
Ортасы
•
Соңы
31 слайд
2- бөлім: Практикалық бөлім • 1 .Сабақ бөлімдерін кинолентаға орналастырыңыздар . • Басы • Ортасы • Соңы
32 слайд
Кинолента
32 слайд
Кинолента
33 слайд
Сабақ жоспары:
•
Мықты тұстары Әлсіз
Қауіп Мүмкіндігі
33 слайд
Сабақ жоспары: • Мықты тұстары Әлсіз Қауіп Мүмкіндігі
34 слайд
:Ұсыныс
34 слайд
:Ұсыныс
35 слайд
Рефлексия
35 слайд
Рефлексия