Материалдар / 100 көлемінде ауызша қосу және азайту./Оқудағы отбасының рөлі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

100 көлемінде ауызша қосу және азайту./Оқудағы отбасының рөлі

Материал туралы қысқаша түсінік
100 көлемінде ауызша қосу және азайту./Оқудағы отбасының рөлі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Желтоқсан 2018
3640
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

19-сабақ Математика

Күні:07.12.2018 ж.

Топ:206

Жаркент гуманитарлық техникалық колледжі

Машықкер: Жадыраш Айсара

Рахмет Мәдина


Сабақтың тақырыбы

100 көлемінде ауызша қосу және азайту./Оқудағы отбасының рөлі

Осы сабақта қол жеткізілетін қу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.1.2.6. Екі таңбалы сандарды: 40+17, 57 – 40; 57 – 17; 35+12 түріндегі өрнектердіондықтан аттамай ауызша қосу және азайтуды орындау

Сабақтың мақсаттары:

Барлық студенттер: 100 көлеміндегі сандарды ауызша қоса және азайта алады.

Студенттердің басым бөлігі: 100 санының құрамынын негізінде қосу, азайту тапсырмаларын орындай алады.

Кейбір студенттер: 100 көлеміндегі бір таңбалы және екі таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайту тәсілдерін түсіндіре алады.

Алдыңғы меңгертілген білім

100 көлемінде ауызша қосу және азайту


Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

2 минут













3 минут


Сабақтың ортасы 30 минут






Тапсырма №1

Критерий:

1.Әр түрлі қарапайым есептерді шығарады. 2.Есептің шешуін өрнек түрінде жазып көрсетеді




































Психологиялық жағымды көңіл күй ахуалын орнату

Шарты:

1-кезең: Барлық қатысушыға сағат суреті салынған парақшалар үлестірілед. Уақыт (12, 3, 6, 9) тұстарына қатысушылар арасынан 4 оқушыны таңдауы бойынша жазып шығу тапсырылады.

2-кезең: әр уақытта жазылған достарымен тиісті әрекеттерді орныдайды:

Сағат: 12.00-Күлімсіреп, қолменамандасу

Сағат: 15.00-Екі қолдан ұстап айналу

Сағат: 18.00-Шапалақтап, лайк көрсетіп, арқасынан қағу

Сағат: 21.00-Тілек тілеп, ауадан сүйіспеншілік сезімін жіберу

Көңіл күйлеріңіз қалай? Көтеріліп қалды ма?

Топқа бөлу. Күлтелер әдісі

1-топ:Жүздіктер

2-топ:Ондықтар

Кемпірқосақтың бейнесін құрастыру.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Біз бүгін екі таңбалы сандарды ондықтан аттамай ауызша қосуды және азайтуды үйренеміз.


Жаңаны ашу

(1 есеп 44 бет)

а) Сандардың моделі мен кестесіне қара. Амалдарды қалай орындау керектігін түсіндір.

42+34

76-34



Shape3 Shape2 Shape1

Shape14 Shape13 Shape12 Shape11 Shape10 Shape9 Shape7 Shape8 Shape6 Shape5 Shape4

Shape20 Shape21 Shape19 Shape18 Shape17 Shape16 Shape15

Shape28 Shape27 Shape29 Shape26 Shape25 Shape24 Shape23 Shape22

Shape40 Shape42 Shape41 Shape39 Shape38 Shape36 Shape37 Shape35 Shape34 Shape33 Shape32 Shape31 Shape30

Shape49 Shape50 Shape48 Shape47 Shape46 Shape45 Shape44 Shape43

Shape57 Shape58 Shape55 Shape56 Shape54 Shape53 Shape52 Shape51

Shape74 Shape73 Shape76 Shape75 Shape70 Shape69 Shape72 Shape71 Shape68 Shape67 Shape66 Shape65 Shape64 Shape63 Shape62 Shape61 Shape60 Shape59


ОShape77 ндықтар

Бірліктер

Shape79 Shape78

Shape81 Shape80

Shape82 Shape83

Shape86 Shape84 Shape85


Shape90 Shape89 Shape88 Shape87

Shape91 Shape93 Shape92

Shape100 Shape99 Shape97 Shape98 Shape96 Shape95 Shape94


Shape110 Shape107 Shape106 Shape108 Shape105 Shape109 Shape104 Shape103 Shape102 Shape101


Shape114 Shape113 Shape111 Shape112 42 + 34 = (40+30) + (2+4) = 76

40 2 30 4

4Shape116 Shape115 2 + 34 =(42+30)+4=72+4=76

30 4

Shape120 Shape119 Shape118 Shape117 76 – 34 = (70 – 30) + (6-4) = 40+2=42

70 6 30 4

Shape121 Shape122 76 – 34 = 76 – (30+4) = (76-30) – 4 = 42

30 4

Дискриптор:

  1. Амалдарды суреттерге қарап түсіндіреді

  2. Қосу мен азайту амалдарын орындайды

ә) Түсіндіре отырып есепте.

46

+32

78


Shape128 Shape127 Shape126 Shape125 Shape124 Shape123

+30

+2


Shape130 Shape129

76




Трениг «Сағаттағы достар»

















Оқулықпен жұмыс




Көрнекілік арқылы түсіндіру





































Көрнекілік арқылы түсіндіру


















Тапсырма №2

Критерий:

1.Бір таңбалы және екі таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайту тәсілімен орындайды










Тапсырма №3

Критерий:

1.Қосудың қасиеттерін қолданып, тиімді тәсілмен есептейді

67

43

- 24


Shape132 Shape131

Shape136 Shape135 Shape134 Shape133

-4

-20


Shape138 Shape137

47




Дискриптор:

  1. Есептің сызбасын деректермен толтырады

  2. Есептің шешуін өрнек түрінде жазады

  3. Өрнектің мәнін дұрыс есептейді

  4. Есептің жауабын жазады

Жаңаны қолдану. (2-есеп 45 бет)

Есептеп, дұрыстығын тексер. (Араның ұясы) әдісі

58 + 31= 89 85 см + 51 см =136 см

41 + 36 = 77 74 см + 15 см = 89 см

7дм 9см – 4дм 8см=3дм 1см 89 – 65 = 24

9дм 8см – 2дм 7см=7дм 1см 32 + 42 = 74

45+38 =83 34+35=39

66+18=84 78+10=88


Дискриптор:

  1. Екі таңбалы сандарды қосады, азайтады

  2. Бір таңбалы және екі таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайту тәсілімен орындайды


(3-есеп 45 бет) Есептерге сызба таңда. Оларды шығар.

а) Сырым 12 мысал шығарды, ал әлі шығарылмаған 24 мысал бар. Сырым барлығы неше мысал шығаруы қажет?

ә) Әлия барлығы 36 мысал шығаруы қажет. Ол 20 мысалды шығарды. Шығарылмаған неше мысал қалды?


Shape139 Shape142 Shape141 Shape140 20 м. ? м.

Shape144 Shape143

36 м.


Shape147 Shape146 Shape145 12 м. 24 м.

Shape150 Shape149 Shape148

? м.

Дискриптор

  1. Қосылғыштарды жіктеп қосады

  2. Қосудың ауыстырымдылық қасиеттерін қолданады.

  3. Қосудың үлестірілімдік қасиеті

Плакат










Топтық

жұмыс














Сызбалар



Топтық жұмыс

Сергіту сәті

2 минут

Арам зам-зам биі

Қимылдарды қайталау

Тапсырма №4

Критерий:

1.Қосудың қасиеттерін қолданып, тиімді тәсілмен есептейді




















Тапсырма №5

Критерий:

1.Тиімді тәсілмен есептейді

(4-есеп 45 бет) Есептер бойынша өрнектер жаз. Оларды шығар. Коллаж әдісі

а) Бірінші күні Сырым өз бетінше 20 мысал шығарды, екінші күні де сонша мысал шығарды. Сырым өз бетінше екі күнде барлығы неше мысал шығарды

Шығарылғаны – 20 м

2 күніде ш. – сонша мысал

Барлығы - ?

Шешуі: 20+20=40

Ж: 40 мысал шығарды

ә) Әлия 40 сөз жазды. Анасы тексеріп, 10 сөзден қате тапты. Әлия неше сөзді қатесіз жазды?

Жазылды – 40 сөз

Қате – 10 сөз

Қатесіз ж - ?

Шешуі: 40 – 10 = 30

Ж: 30 сөзді қатесіз жазды


Дискриптор

  1. Қосылғыштарды жіктеп қосады

  2. Қосудың ауыстырымдылық қасиеттерін қолданады.

  3. Қосудың үлестірілімдік қасиеті

(5-есеп 45 бет)Есепте. Кір жайғыш әдісі

64+5=69

75 – 4=71

52 +10 = 62

39 – 20 = 19

12+(20+30) – 2

4+6+(45 – 5)=50

Топтық

жұмыс
























Сабақтың соңы

3 минут

Үйге тапсырма беру (5-есеп 45 бет)

Қалыптастырушы бағалау

Shape154 Shape153 Shape152 Shape151 24 + 61 = 95

20 4 60 1

Shape158 Shape157 Shape156 Shape155 69 – 43 = 26

60 9 40 3

Shape162 Shape161 Shape160 Shape159 78 + 21 = 99

70 8 20 1

Қосу және азайту тәсілдерін түсіндіріп бермін.

ЕShape163 Shape164 режені білемін: ондықтарды ондықтарға, бірліктерді бірліктерге қосамын.

ТShape165 ексеруді орындай аламын.

Кері байланыс

Кемпірқосақ

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге қол жеткіздім?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!