Материалдар / "11 санының құрамы"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"11 санының құрамы"

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сыныпқа
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қазан 2020
401
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Page 1

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Шығыс Қазақстан облысының Білім басқармасы
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК


«Бекітемін»: _________
колледждің әдіскері:
Ахметова А.К.
«Келісемін»: _________
Сынып жетекшісі:
Мусулманкулова Д.Ж.

САБАҚ ЖОСПАРЫ
ТАҚЫРЫБЫ: «11 санының құрамы»


Өтетін орны: Аршалы негізгі мектебі КММ
Сынып: 2
Мерзімі: 15.09.2020ж.
Тобы: 310
Машықкер: Қуаныш Мереке Ельмуратқызы
Баға: «__»___________



Семей, 2020 жыл


Page 2

Тақырыбы: 11 санының құрамы
Күні, айы: 15.09.2020 Машықкердің аты-жөні: Қуаныш М.Е.
Сынып: 2 Сабаққа қатысқан оқушылар
саны:
Сабаққа қатыспаған оқушылар
саны:
Оқу мақсаты: 2.1.1.2 екі таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру;
2.1.1.3 екі таңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау,
разрядтық қосылғыштарға жіктеу.
Сабақ нәтижесі: Барлық оқушылар:
11 санының құрамымен танысады, есеп шығаруға арналған дайындық
жұмыстарын жетілдіреді.
Оқушылардың басым бөлігі:
11 санының құрамы негізінде қосу және азайтуды, сонымен қатар екі
таңбалы санға бір таңбалы санды қосу және азайтудың ұқсас тәсілін
орындайды.
Кейбір оқушылар:
11 санының құрамын екі немесе үш қосылғыштан құрастырады, қосу және
азайту амалдарының өзара байланысы негізінде қосу және азайтуды
түсіндіреді.
Бағалау критерийі Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Тілдік мақсаттар Сабақ барысында оқушылардың өз сөздерінде математикалық
терминдерді дұрыс айтып және орынды қолдануына қолдау көрсету.
Топпен немесе жұппен талқылау кезінде оқушылардың коммуникативті
дағдысы дамиды (бірін-бірі тыңдай білуі, өз көзқарасын дәлелдеп айта
білуі, сұрақтарға негіздеп жауап беруі).
Ресурстар Оқулық, мозаикалар, үйшіктер.
Әдіс-тәсілдер Сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік. Рефлексия.
Пәнаралық байланыс Музыка, қазақ тілі.
Сабақтың барысы
Жоспарланған уақыт Жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
5 минут
Ұйымдастыру кезеңі:
- амандасу;
- түгендеу;
- танысу: Мен М.О.Әуезов атындағы педагогикалық
колледжінің 3 курс машықкері Қуаныш Мереке
Ельмуратқызы. Бүгінгі математика сабағын мен
жүргізетін боламын. Олай болса бүгінгі
сабағымызды жақсы көңіл-күймен бастайық!
- психологиялық даярлық: «Күн жылуы». Балалар,
барлығымыз орнымыздан тұрып, менің артымнан
көрсеткен іс-қимылдарды қайталаймыз.
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Бола кетер сонда дереу жан-жағым!
- Жақсы балалар, орындарына жайғасыңдар.
Үй тапсырмасын тексеру: (19 бет №5 есеп)








Page 3

Сабақтың ортасы






10 минут



















5 минут











10 минут












Жаңа тақырыпты түсіндіру.
- Балалар, 11 саны екі таңбалы сан. Оны қандай бір
таңбалы сандардың қосындысы арқылы шығаруға
болады?
№1 тапсырма бойынша құрастырылған үлгі – 11 санының
құрамына арналған үйшіктер негізінде түсініктеме беріп,
санның құрамын жазыңдар.
Мозаикада екі түсті бөлшектер бар. Нұрлан бұйым
құрастыру үшін бір түстен 9 бөлшек, ал екінші түстен 2
бөлшек алуы тиіс. Бұйым құрастыру үшін ол барлығы неше
бөлшек қолданады?


-9 санына 2 санын қалай қосуға болады? Ойланып
көрейік...
Иә балалар, 2 саны екі бірліктен тұрады. Тез есептеу үшін 9
санына 1 санын қосып, 10-ға толтырып қалған бір санын
қосу қажет.

9+2=9+1+1=11
1 1
-Енді үлгіге қарап, қалған мысалдарды өз беттерінше
орындап көріңдер.
9+2=9+1+1=11 11-2=11-1-1=9
8+3=8+2+1=11 11-3=11-1-2=8 11-8=11-1-7=3
7+4=7+3+1=11 11-4=11-1-3=7 11-7=11-1-6=4
6+5=6+4+1=11 11-5=11-1-4=6 11-6=11-1-5=5
-Орындап болсақ дұрыс нұсқасымен салыстырып көрейік.
Жарайсыңдар! Келесі тапсырмаға назар аударайық.
Есептерді шығар.
а) Мозаика жиынтығынан 20 бөлшекті алғанда, онда тағы
30 бөлшек қалды. Жиынтықта барлығы неше бөлшек
болған?
- Есептің қысқаша жазылуына назар аударайық.
Алды – 20 б. ?
Қалды – 30 б.
Шешуі: 20+30=50
Жауабы: жиынтықта барлығы 50 бөлшек болған.
- Есепте не белгілі?
- Дұрыс, қанша бөлшекті алғаны белгілі – 20. Қанша
бөлшек қалды?
- 30 бөлшек қалды. Ал барлығы белгілі ме? Белгісіз. Оны
табу үшін не істейміз? Дұрыс, алған бөлшек санын және
қалған бөлшек санын қосамыз.



Мозаикалар













Оқулық
Үйшік
суреті







Page 4














5 минут
б) Арман 7 қызыл және одан 4-еуі артық жасыл түсті
бөлшектен өрнек құрастырды. Арман өрнек құрастыру
үшін неше жасыл бөлшек пайдаланды?




Қызыл – 7 б.
Жасыл - ?б., 4-еуі артық
Шешуі: 7+4=11
Жауабы: 11 жасыл бөлшек пайдаланды.
- Қазір балалар, сендер зерттеуші боласыңдар. Мына
мозаика бөлшектері қандай заңдылықпен
орналасқан?


Иә, бірінші қатарда әрбір үш сары бөлшектен соң бір
жасыл бөлшек орналасқан. Ал, екінші қатарда әрбір бір көк
бөлшектен соң екі қызыл бөлшек бар.

Үйге тапсырма: 21 бет, №2, №3 (ә).
Сабақтың соңы
5 минут
Кері байланыс:
- Балалар бүгінгі сабақ қызықты өтті ме?
- Не түсіндіңдер?
- Не түсінбедіңдер?
Рефлексия: «Бағдаршам»




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!