Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
11-сынып «Бабалар сөзі – даналық көзі» сабақ жоспары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Орындаған: ҚТӘ-43-тобының студенті Сырым Ақнұр
2-аралық бақылау (тізбектелген сабақ жоспарын дайындау, әр студентке жеке тақырып беріледі)
11-сынып. «Қазақ тілі» оқулығы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ : Кіріспе сабақ |
М.Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік университеті |
||||
Пән: Қазақ тілі |
|
||||
Мұғалім: Сырым Ақнұр Жолдасқызы |
|||||
Сынып: 11-сынып |
Қатысқан оқушылар саны: 18 |
Қатыспаған оқушылар саны: 2 |
|||
Бөлім: |
Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
«Бабалар сөзі – даналық көзі» |
||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
а) Шешендік сөз туралы түсінік бере отырып ,сабаққа деген қызығушылығын арттыру,негізгі мәселелерге көңіл бөлуге үйрету; ә) Сауаттылыққа баулу,алған білімі негізінде шығармашылық қабілетін дамыту; б) Оқушылардың бойына әдептілік,инабаттылық,адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру. |
||||
Сабақ мақсаты: |
Оқушылар шешендік өнермен танысады |
||||
Бағалау критерийлері: |
|
||||
Тілдік мақсаттар: |
Барлық оқушылар пунктуацияның емлесімен танысады. Кейбір оқушылар шығарманың ережесіне түсіндірме жасайды. Дарынды оқушылар мәтіннің логикалық құрылымын жасақтап, тілдік ерекшеліктерді анықтайды. |
||||
Құндылықтарды игерту: |
«Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» мақаласы бойынша «ХХІ ғасырдағы ұлттық сана» бөлімінің «Ұлттық бірегейлікті сақтау» тармағы негізінде отаншылдыққа, бірлікке тәрбиелеу. Жауапты азматтық ұстаным:
|
||||
Пәнаралық байланыс |
Тапсырмаларды орындауда қазақ әдебиеті, өнер, тарих, география пәнімен байланыс болады. |
||||
Дескриптор |
|
||||
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Сабақ барысында сабақтың әр бөлімінде презентация көрсетіледі. |
||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
Өткен сабақта оқушылардың адамгершілік, зерттеушілік, ізденімпаздық, танымдық қабілеттерін қалыптастыруға бағытталған мақала жазды. Бүгінгі сабақта оқушыларға түрлі тәсілдер арқылы алдыңғы сабақта қалыптасқан дағды мен білімдерін жетілдіруге жағдай туғызылады. |
||||
Сабақтың барысы |
|||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||
Сабақтың басы 5 мин |
Кіріспе. Таныстырылым (5 минут) -Сынып оқушыларымен амандасып, көңіл күйлерін сұраймын. Бүгінгі күндеріне сәттілік тілеймін; -Сынып оқушыларын тәтті кәмпиттер арқылы топтастырамын; Тәтті кәмпиттер арқылы топтарға бөлу
|
Слайд №1
Слайд №2 |
|||
Сабақтың ортасы(30 минут) |
Негізгі бөлім
4-тапсырма 5-тапсырма. Зерттеушілердің пікірінше, шешендік өнердің кезеңдерін атаңыз? Мұғалім оқушылар жауабын тексереді. Дұрыс жауабы: Зерттеушілердің пікірінше, шешендік өнер 5 кезеңге бөлінеді: 1. 11-13ғ.-Майқы би мен Аяз биден басталады. 2. 14-16ғ.-Асан қайғы мен Жиренше кезеңі. 3. 17-18ғ. Төле би, Әйтеке би, Қазыбек бидің уақытын атайды. 4. 18ғ.-«Хан-сұлтандарға қарсы шешендер»-Байдалы, Әз Жәнібек, Тіленші би, Шалқар би, т.б. 5. 19ғ.-«Би-болыстарға қарсы шешендер» Махамбет, Сырым батыр, Бала би,т.б. Бүгінгі I-кезең яғни, 11-13ғ. аралығын қамтиды. Олар Майқы би мен Аяз биден бастау алады. |
Слайд №3
Слайд №4
Слайд №5 |
|||
Сабақтың соңы (5 минут) |
Үйге тапсырма: «Сөз өнері-құдірет» шағын эссе
|
Слайд №6, әр түрлі стикерлер |
|||
Қосымша ақпарат |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – сіз оқушының материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен техника
қауіпсіздігін сақтау |
|
|
|
Сабақ барысында қабілеті жоғары оқушылардың топ спикері ретінде бағалау арқылы сыни ойлау, топ мүшелерінің ойын қорытындылау арқылы шығармашылық қабілетін арттыру көзделеді. Сабақтың барысында қолданылатын әдістер қабілеті жоғары оқушының көшбасшылық қабілетін дамыту көзделеді. |
Сабақ барысында сынып оқушыларының материалды меңгеру деңгейі әр тапсырма барысында бағалау критерийі бойынша топтық, өздік бағалау ретінде жүзеге асырылады. |
Оқушылардың топпен жұмыс жасауына ыңғайлы болуы үшін орындықтар мен үстелдер екі жаққа тең етіп бөлініп, қарама- қарсы қойылады. |
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақ: |
Қазақ тілі |
||
Сабақтың тақырыбы: «Бабалар сөзі – даналық көзі» |
|||
Күні: |
10.12.2020 ж |
||
Мұғалімнің аты-жөні: |
Сырым Ақнұр Жолдасқызы |
||
Мектеп: |
|||
Бөлім атауы |
Қазақстан бейнесі. Қазақстанның өткені мен келешегі |
||
Сынып: 8 |
Қатысқандар: 18 |
Қатыспағандар: 2 |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Мәтін үзінділерін талдап, өнер туындыларына қатысты пікір білдіруге дағдыланады. |
||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шешендік өнер туралы сұрақтарға жауап береді. |
||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қазақтың шешен – билерін туралы анықтама бере алады, орфографиялық қателіктер жібермейді, өзіндік сұрақтар құрастыра алады. |
|||
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннің логикалық құрылымын ажырата алады. |
|||
Бағалау критерийлері |
1.Мәтін және оған тән белгілерді анықтайды; 2.Мәтін түрлері мен типтерін біледі; 3.Ауызша және жазбаша мәтіндерге тән ерекшеліктерін ажыратады |
||
Оқушылар орындай алады: |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннен тірек сөздерді таба алады;; Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтін түрлері мен типтерін біледі Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтін және оған тән белгілерді анықтайды |
||
Алдыңғы оқу: |
Мәңгілік сарын. Қазақтың дәстүрлі 1000 күйі |
||
Құндылықтарға баулу: |
Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: - Тіл мен мәдениет; - Өмір бойы білім алу; - Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну; - Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау Құрмет. Отбасына, ата-анасына деген құрмет. |
||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, музыка, география |
||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1. Ұйымдастыру кезеңі. 2. Сабақтың мақсаты, барысымен таныстыру. «Қынаптан суырылған қылыштай өткір. Соқырға таяқ ұстатқандай анық. Көңілге медет болатындай мағыналы Ол не?» Шешен деген кім? Шешендік өнер деген не? Берілген жаңа түсінікті ұғуы, есте сақтауы, мінездеме беруі. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен амандасып, оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Психологиялық жағымды ахуал орнату (3минут) «Ассалаумағалейкум қара мырза» әдісі арқылы психологиялық жағымды ахуал орнатамын. Орындалу шарты: оқушыларды санау арқылы бөліп қоямын. Сол арқылы оқушылар рет санын бұзбай реттік санын айта отырып, бір-бірімен амандасып шығуы керек. Топқа бөлу: Әр түрлі пішіндер арқылы топқа бөлу(оқушылар өздері таңдаған пішіндер арқылы 3топқа бөлінеді) -білімділер тобы -алғырлар тобы -ақылдылар тобы
«Ыстық орындық» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұрау: Бауыржан Момышұлының өмірі мен шығармашылығы бойынша сұрақтарға жауап беру. Орындалу шарты: Ортада тұрған орындыққа оқушы шығады, оқушыға сұрақтар қойылады. Оқушы сұрақтарға жауап беру арқылы ыстық орындыққа отырмауға тырысуы керек. Сұрақтар:
Дескриптор:
ҚБ: Жұлдызшалар арқылы бағалаймын. |
Интербелсенді тақта Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |