|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы бөлім |
Мектебі: №21 ОМГ |
||||||
|
Күні: 11,12. 2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 9»ә», «б» |
Қатысқандар: |
Қатыспаған-дар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы әдебиет |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1920-1930 ж әдебиеттің дамуы, ерекшелігі, жетістігі, қиындығы туралы мағлұат алады, ақын-жазушылар шығармаларының құндылығмен танысады (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М.Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С.Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин жəне т.б. шығармалары), |
||||||
|
Зерттеу сұрағы |
1930 ж әдебиеттің дамуына орасан зор қасірет әкелген оқиғаның әдебиетке зардабы қандай болды? |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||
|
ХХ ғасырдың бас кезі- қазақ әдебиеті тарихындағы ерекше кезең болғанын біледі. |
|||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||
|
Қазіргі заманғы қазақ әдеби тілінің негізі қаланып , қазақ жазушылары жаңа жанрлары қалыптасқанын түсіндіреді. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||
|
ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ әдебиетінің қоғам өміріндегі орны мен рөлін, сталиндік қуғын-сүргіннің әдебиетке тигізген зардабын анықтайды |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
ХХ ғасырдың бас кезі қазақ әдебиеті тарихындағы ерекше кезең болғанын біледі. 1930 ж сталиндік қуғын-сүргіннің әдебиетке тигізген зардабын талдайды, саралайды 1920-30 ж әдебиетке үлес қосқан ақын-жазушыларды біледі |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Бірлескен оқуда ақпаратты талдайды, салыстырады, өз тұжырымын жасап, баяндайды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Зиялылар, жанр,әдебиет, Алаш ардақтылары, |
||||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Егер сталиндік қуғын-сүргін болмағанда........ |
|||||||
|
ХХ ғасырдың бас кезі қазақ әдебиетінің ерекшелігі.... |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отансүйгіштік, әдебиетке құрмет, Мәңгілік елдің құндылығының 3-бағыты: Зайырлы мемлекет және жоғары руханият |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
1930 ж Қазақстан мәдениеті |
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5мин Сабақтың ортасы 30 мин Сабақтың соңы |
|
Ұйымдастыру кезеңі :
Миға шабуыл» - «ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ әдебиеті» бейнефильмі көрсетіледі
««Үш қадамдық сұхбат» - топтық жұмыс Топтарға мәтін бойынша сұрақтар ұсынылады. Ретімен 1-топ сұрақты оқиды, 2-топ жауап береді, 3-топ бағалайды. 1-қадам: мәтінмен жұмыс: ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ әдебиетінің қоғам өміріндегі орны мен рөлін, сталиндік қуғын-сүргіннің әдебиетке тигізген зардабын анықтайды 2-қадам: сұрақ-жауап, бағалау («Үшбұрыш» әдісі) 3-қадам: бағаларды хабарлау Бағалау критерийлері: 9-ұпай – «Жақсы», толымды, дұрыс жауап 6-ұпай – «Орташа», дұрыс, толық емес жауап 3 ұпай – «Төмен»), толық емес, жауабы әлсіз) «Брейн-ринг» - «Тұлғаны таны» Әдебиет өкілдерінің суреттері беріледі: жауап беру критерийлері: 1\ Есімі 2\ Кім болғаны? 3\ Шығармасы? 4\ Шығармасынан үзінді айтып беру 5\ Осы тұлға жайында өзі білетін қызықты дерек айту А) Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М.Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С.Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин «Алақан - жұдырық» - кері байланыс ( Критерийлер: «алақан» - бәрін толық түсіндім («3» ұпай) «үш саусақ»- бәрі түсінікті болды, дегенмен сұрағым бар («2 ұпай») «жұдырық» - сабақты аса түсінбедім, қиналдым («1» ұпай) «Жедел ақпарат» - бағаларды хабарлау А) топ басшылары «Бағалау парақтарындағы» өзін-өзі, жұптық, топтық бағалау нәтижелерімен таныстырады Ә) мұғалім басшыларының хабарламасына сүйеніп, формативті бағалап, бағаларды хабарлайды Үйге тапсырма: «Алаш зияылары». эссе жазып келу |
Интер. тақта АКТ Оқулық |
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіріуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||
|
Топтық, жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы оқушылардың өз ойларын анық жеткізе білуге дағдыландыру. Топтық, жұптық жұмыста Кестемен жұмыс әдісі арқылы жадаяттық тапсырмалар орындайды. |
Жұптық жұмыс орындауда оқушыларды мұғалім тарапынан бағаланады, топтық жұмыс жүргізуде “Екі жұлдыз, бір ұсыныс”, “Бағдаршам” мұғалім тарапынан арқылы бағаланады. Кері байланыста “Пирамида” әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді |
|
|||||
|
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Топтық жұмыста оқушылардың СТО әдісін қолдануда 2. Жұптық жұмыс жүргізуде әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқулар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1 |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1930 жылдардағы әдебиеттің дамуы
1930 жылдардағы әдебиеттің дамуы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы бөлім |
Мектебі: №21 ОМГ |
||||||
|
Күні: 11,12. 2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 9»ә», «б» |
Қатысқандар: |
Қатыспаған-дар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы әдебиет |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1920-1930 ж әдебиеттің дамуы, ерекшелігі, жетістігі, қиындығы туралы мағлұат алады, ақын-жазушылар шығармаларының құндылығмен танысады (Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М.Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С.Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин жəне т.б. шығармалары), |
||||||
|
Зерттеу сұрағы |
1930 ж әдебиеттің дамуына орасан зор қасірет әкелген оқиғаның әдебиетке зардабы қандай болды? |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||
|
ХХ ғасырдың бас кезі- қазақ әдебиеті тарихындағы ерекше кезең болғанын біледі. |
|||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||
|
Қазіргі заманғы қазақ әдеби тілінің негізі қаланып , қазақ жазушылары жаңа жанрлары қалыптасқанын түсіндіреді. |
|||||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||||
|
ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ әдебиетінің қоғам өміріндегі орны мен рөлін, сталиндік қуғын-сүргіннің әдебиетке тигізген зардабын анықтайды |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
ХХ ғасырдың бас кезі қазақ әдебиеті тарихындағы ерекше кезең болғанын біледі. 1930 ж сталиндік қуғын-сүргіннің әдебиетке тигізген зардабын талдайды, саралайды 1920-30 ж әдебиетке үлес қосқан ақын-жазушыларды біледі |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Бірлескен оқуда ақпаратты талдайды, салыстырады, өз тұжырымын жасап, баяндайды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Зиялылар, жанр,әдебиет, Алаш ардақтылары, |
||||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Егер сталиндік қуғын-сүргін болмағанда........ |
|||||||
|
ХХ ғасырдың бас кезі қазақ әдебиетінің ерекшелігі.... |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отансүйгіштік, әдебиетке құрмет, Мәңгілік елдің құндылығының 3-бағыты: Зайырлы мемлекет және жоғары руханият |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
||||||
|
Алдыңғы оқу |
1930 ж Қазақстан мәдениеті |
||||||
|
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5мин Сабақтың ортасы 30 мин Сабақтың соңы |
|
Ұйымдастыру кезеңі :
Миға шабуыл» - «ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ әдебиеті» бейнефильмі көрсетіледі
««Үш қадамдық сұхбат» - топтық жұмыс Топтарға мәтін бойынша сұрақтар ұсынылады. Ретімен 1-топ сұрақты оқиды, 2-топ жауап береді, 3-топ бағалайды. 1-қадам: мәтінмен жұмыс: ХХ ғасырдың бас кезіндегі қазақ әдебиетінің қоғам өміріндегі орны мен рөлін, сталиндік қуғын-сүргіннің әдебиетке тигізген зардабын анықтайды 2-қадам: сұрақ-жауап, бағалау («Үшбұрыш» әдісі) 3-қадам: бағаларды хабарлау Бағалау критерийлері: 9-ұпай – «Жақсы», толымды, дұрыс жауап 6-ұпай – «Орташа», дұрыс, толық емес жауап 3 ұпай – «Төмен»), толық емес, жауабы әлсіз) «Брейн-ринг» - «Тұлғаны таны» Әдебиет өкілдерінің суреттері беріледі: жауап беру критерийлері: 1\ Есімі 2\ Кім болғаны? 3\ Шығармасы? 4\ Шығармасынан үзінді айтып беру 5\ Осы тұлға жайында өзі білетін қызықты дерек айту А) Ж.Аймауытов, А. Байтұрсынұлы, Ш.Құдайбердиев, М.Дулатұлы, М. Жұмабаев, Б. Майлин, И. Жансүгіров, С. Сейфуллин, С.Мұқанов, Ғ. Мүсірепов, Ғ. Мұстафин «Алақан - жұдырық» - кері байланыс ( Критерийлер: «алақан» - бәрін толық түсіндім («3» ұпай) «үш саусақ»- бәрі түсінікті болды, дегенмен сұрағым бар («2 ұпай») «жұдырық» - сабақты аса түсінбедім, қиналдым («1» ұпай) «Жедел ақпарат» - бағаларды хабарлау А) топ басшылары «Бағалау парақтарындағы» өзін-өзі, жұптық, топтық бағалау нәтижелерімен таныстырады Ә) мұғалім басшыларының хабарламасына сүйеніп, формативті бағалап, бағаларды хабарлайды Үйге тапсырма: «Алаш зияылары». эссе жазып келу |
Интер. тақта АКТ Оқулық |
||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіріуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||
|
Топтық, жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы оқушылардың өз ойларын анық жеткізе білуге дағдыландыру. Топтық, жұптық жұмыста Кестемен жұмыс әдісі арқылы жадаяттық тапсырмалар орындайды. |
Жұптық жұмыс орындауда оқушыларды мұғалім тарапынан бағаланады, топтық жұмыс жүргізуде “Екі жұлдыз, бір ұсыныс”, “Бағдаршам” мұғалім тарапынан арқылы бағаланады. Кері байланыста “Пирамида” әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді |
|
|||||
|
Рефлексия Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1.Топтық жұмыста оқушылардың СТО әдісін қолдануда 2. Жұптық жұмыс жүргізуде әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқулар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1 |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













