Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
1 бонус = 1 теңге
Бонусты сайттағы қызметтерге жұмсай аласыз. Мысалы келесі материалды жеңілдікпен алуға болады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түсінікті
Материалдар / 1946 -1963 жылдар аралығындағы «Қырғы-қабақ соғысының» ерекшеліктері қандай
2024-2025 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
Жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
1946 -1963 жылдар аралығындағы «Қырғы-қабақ соғысының» ерекшеліктері қандай
Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ 9 сынып 9.3.2.2. «Қырғы-қабақ соғыс» ұғымын түсіндіру үшін тарихы оқығаларды талдау. Айтылым,тыңдалым, оқылым жазылым дағдысын қалыптастыру
Айтылым оқылым бойынша ұсыныстар:
«Қырғи-қабақ соғысының» барысын постер арқылы қорғау.
Тыңдалым бойынша ұсыныстар:
«Қырғи-қабақ соғысы» кезіндегі зардаптарын бейнебаянда көру арқылы баға беру.
Жазылым бойынша ұсыныстар:
АҚШ пен КСРО –ның шектен шықпай «қырғи-қабақ соғысын» жаңа соғыс өртіне айналдырмау себебтері.
Милитаризм(лат. mіlіtarіs – әскери) – жаппай қарулануға, соғысқа әзірленуге, ішкі және сыртқы мәселелерді қарулы күшпен шешуге бағытталған саясат.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Пән:Дүниежүзі
тарих
ҰМЖ тарауы: 2
А
Мектеп:Ш.Ниязов атындағы жалпы орта
мектеп
Мұғалімнің
аты-жөні:Муратова
Гульмира
Күні:
17.10
Сынып:9Аcынып
Қатысқан оқушылар
саны:22
Қатыспаған оқушылар саны:
0
Сабақтың
тақырыбы:
1946 -1963 жылдар
аралығындағы «Қырғы-қабақ соғысының» ерекшеліктері
қандай
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
9.3.2.2. «Қырғы-қабақ соғыс»
ұғымын түсіндіру үшін тарихы оқығаларды
талдау.
Сабақ
мақсаты
Барлық
оқушылар:
«Қырғы-қабақ соғыс» туралы
білу.
Оқушылардың басым
бөлігі:
Тарихы фактілермен картағы
сүйене отырып, әскери саяси одақтарға баға
беру
Кейбір
оқушылар
АҚШ пен КСРО басшыларының
басты саясаттарын жан-жақты саралау, баға
беру.
Бағалау
критерийі
Екінші
дүниежүзілік соғыстың аяқталып, капиталистік әлем мен социалистік
әлем арасындағы басталған бақталастықтың негізінде пайда болған
«қырғи қабақ» соғысы туралы түрлі дәйектермен
келтіреді.
Соғыстың
аяқталуы мен нәтижесін баяндау арқылы бейбітшілік өмірді
бағалайды
АҚШ пен
Еуропа басшыларының басты саясаттарын жан-жақты саралайды, баға
береді.
Тілдік
мақсаттар
Айтылым,тыңдалым, оқылым
жазылым дағдысын
қалыптастыру
Айтылым оқылым бойынша
ұсыныстар:
«Қырғи-қабақ соғысының»
барысын постер арқылы
қорғау.
Тыңдалым бойынша
ұсыныстар:
«Қырғи-қабақ соғысы» кезіндегі
зардаптарын бейнебаянда көру арқылы баға
беру.
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
АҚШ пен КСРО –ның шектен
шықпай «қырғи-қабақ соғысын» жаңа соғыс өртіне айналдырмау
себебтері.
Милитаризм(лат.mіlіtarіs – әскери) – жаппай
қарулануға, соғысқа әзірленуге, ішкі және сыртқы
мәселелерді
қарулы күшпен шешуге
бағытталған саясат.
Пәнге қатысты лексика мен
терминология:
«Қырғи
қабақ» соғыс саясатының мәні?
(Антикоммунистік және
антисоциалистік)
Қырғы қабақ соғысының шығу
себептеріне сипаттама
беру.
Жазылым /диалогқа қажетті
тіркестер:
АҚШ пен КСРО арасында қаруландыру бәсекелес
нәтижесінде тұындаған Азия мен Африка елдеріндегі қақтығыстар
туралы мәлімет
беру
Құндылықтарға
баулу
Қазақстандық патриотизм және
азаматтық жауапкершілік ынтымақтастық
ашықтық
Пәнаралық
байланыстар
Қазақстан тарихы, георафия
пәні
Ойлау
дағдылары
Бақылау, танып білу
белсенділігін арттыру, жаттаған сөздерді әрі қарай дамыту, сөйлеу,
ойлау сезімдерін дамыту; алған білімдерін талдау, қорытындылай
білу.
Алдыңғы
білім
«Азиялық серпіліс» неліктен
мүмкін болды.
Сабақ
барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың жоспарланған
жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы
7
минут
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен
амандасу.
3.Оқушылардың көңілін сабаққа
бейімдеу.
Галерея
әдісіарқылы оқушылар әр елдердің
тулары мен тұлғаларының суреттерін беру арқылы социалистік пен
капиталистік қатынастар бойынша екіге топқа
бөлінеді.
1
тапсырма«Жолаушы аялдамасы»
ойыныарқылы үй тапсырмасы бойынша
сабақты бекітеміз.
Шарты:Бір топтан 1 оқушы шығып
келесі топтарға аялдама жасап, топтың берген сұрақтарына жауап беру
қажет.
І топтың
сұрақтары
ІІ
дүниежүзілік соғыстан кейін АҚШ ең ірі капиталистік мемлекетке
айналып, өз ықпалын шексіз жүргізуге жол ашылды. Бірақ бұл саясатын
жүзеге асыруға кедергі жасай алатын бірден бір ел?(КСРО)
Соғыстан
кейін әлемде бір –біріне қарама –қарсы 2 плюсті саясат қалыптасты.
Бұл халықаралық қатынастар тарихында қалай аталды?(«Қырғиқабақ
соғыс»)
1946
жылы науырызда АҚШ-қа сапары кезінде Миссуридің Фултон қаласында
сөйлеген сөзінде КСРО-ның Еуропаны екіге бөліп, «Темір қақпа »
саясатын орнатқанын, «коммунизмге» қарсы күреске шығу қажет екенін
ескерткен кім?(У.Черчилль)
«Маршалл
жоспары» қай жылдарға арналды?(1948-1952
жж)
ІІ топтың
сұрақтары
1.1949
жылы сәуір айында Вашингтонда АҚШ үкіметі Батыс Еуропа елдерімен
бірігіп, қандай ұйым құрды?(НАТО Солтүстік Атлантикалық альянс
ұйымы)
2. НАТО
құрылған кезде алғаш қанша ел мүше болды?(12
ел)
3.АҚШ-тың қару – жарақты жалға беру заңы қалай
аталады?(Ленд-Лиз)
4.«Жаңа
бағыт » саясатының авторы кім? (Ф. Рузвельт
)
Қалыптастырушы
бағалау
Балл
ІІ
дүниежүзілік соғыстан кейін құрылған ұйымдар туралы
білу
1
Қырғы
қабақ соғысы кезінде құрылған ұйымдарға сипаттама
беру
1
НАТО
ұйымына мүше болған елдерді
білу
1
Коммунистік елдерге сипаттама
беру
1
«Жаңа
бағыт» саясатының мәні туралы
сипаттау
1
Суреттер
тұлғалар
АКТ мен жұмыс
жасау
Интерактив
тақта
Дүниежүзінің саяси
картасы
Сабақтың
ортасы
23
минут
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Соңғы бір жылда:
45 000 000 ₸
Авторлар тапқан ақша
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз
Барлығы 663 959 материал жиналған
Жүктелуде...
Жүктелуде...
Жүктелуде...
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады