Дөңгелек стол
Тақырыбы: Орта
буындағы сынып оқушыларының мінез құлқында кездесетін
қиындықтар.
Мақсаты: Орта
буын оқушыларының мұғалімдерімен пікірлесіп,
оқушылардың мінез-құлқында
кездесетін қиындықтар
(мектепке үйренсе алмау, өз ойын жеткізе білмеу,
еркелік,
жүріс-тұрыс этикасы) т.б.
туралы хабардар ету.
Қарастырылатын
мәселелер
-
Сынып
жетекшілерінің оқушыларға жеке-жеке анализ беруі
-
Пән
мұғалімдерінің өз сабақтары бойынша анализ беруі
-
Әртүрлі
мәселелер, әдістемелік көмек
Қатынасатындар: Мектеп директорының оқу-тәрбие жөніндегі
орынбасары
Оқу тәрбие
әдіскері
-а сынып
жетекшісі
-б сынып
жетекшісі
Пән
мұғалімдері
Психолог:
Халық даналығындағы –
ойнай білмеген, ойлай да білмейді, ойын да озған омірде де озады –
деген аталы сөздің сырына жүгінсек мектепалды баланың ойынға деген
құлқы, қарым-қатынасы, мінез-құлық көріністері олар өсіп есейгенде
де өмірінде жалғаса береді.
Ойын – баланың негізгі
әрекеті. Ойын үрдісінде бала өзін қоршаған үлкендер сияқты, өзінің
сүйікті әңгімелері мен ертегілеріндегі кейіпкерлері сияқты өмір
сүреді, әрекет жасайды.
Ойын әрекетінің ең
негізгі түрінің бірі – дидакикалық ойын. Бала жеке және белсенді
практикалық әрекеттер арқылы адамгершілік және әсемдікке толғанып,
өмірге қарым-қатынас жасайды.
Жинақталған дидактикалық
ойындар педагогикалық тапсырмаларды шешуде мектеп алды дайындықты
есепке ала отырып, қолайлы жағдаймен қамтамасыз етеді.
Ойынды қолданумен бірге
ойлануға, шығармашылығын байытуға бағыт алады. Баланың ойын
кезіндегі қимыл-қозғалысы дене бітімін жетілдірсе, ал
қарым-қатынастағы пайымдаулары өзіндік таным-түсінік, мінез-құлық
әдептерін бекітуіне әсер етеді.
Сауалнама.
-
Сабаққа күнделікті жеткілікті әзірлікпен
келесің бе?
-
Дайындаған сабағыңды айтып жеткізесің бе?
-
Өзіңнің сөйлеу мәнерің өзіңе ұнай ма?
-
Қосымша әдебиеттерді қолданасың ба?
-
Қандай пән қызықтырады, білуге
ұмтылдырады?
-
Қандай пән жалықтырып жібереді?
-
Сабақта тапжылмай отыруға қалай қарайсын?
-
Ұдайы жасалған қаталдық, зеку, құрғақ ақыл
айту мезі етіп, әрі оқушыны жалтақ етіп жібереді ме?
-
Мектеп бағдарламасындағы қайсы пәндер артық
деп ойлайсың?
-
Аса қажетті және негізгі деген пәндерің бар
ма?
-
Сабақтан соң қатты шаршайсың ба?
-
Жүйкең шаршай ма?
-
Үй тапсырмасын орындауға үлгересің бе? Уақытың
жете ме?
-
Көркем әдеби шығарма оқисың ба?
-
оқушы жанын түсінетін жан деп атай алатын
ұстаздарың бар ма?
-
Мектеп бітірген соң достарыңнан кімдермен
бірге болғың келеді?
-
Ұстаздарыңнан кімдерді үлгі тұтып, кейін де
хабарласып тұрғың келеді?
-
Өз келешегіңнен қандай үміт күтесің?
-
Тәрбие ісінде дос-жолдастарыңның ықпалы жоғары
ма, әлде ата-ана беделі басым ба, әлде ұстаз өнегесі күшті ме?
-
Тәрбиеге ақпарат құралдарының әсері
қандай?
Қабылдаудың 3 типі.
Виуалды. Аудиалды,
кинестетикалық.
Тест.
-
Визуал. 10 сурет салынған плакат, ою, түлкі,
картошка т.б. 1минут анықтап қарап болғасын плакат алынып
тасталады. Қатысушылар есінде қалған суреттерді атап жазады.
-
Аудиал. 1рет (2секундтан тоқтап) дауыстап
естіртіп 10 сөзді оқимыз. Кітап, қаламсап, ручка, бор, үстел,
мұғалім, сызғыш, тақта, партфель.
-
Кинестетика. Қатысушылар 2 топқа бөлінеді,
1-топтың арқасына таза парақ палакат(қағаз) ілінеді; 2-топтың
құатысушыларына суреттің аттары жазылған қағаздар таратылады.
2-топтың қатысушылары өздеріне 1-топтан пар таңдап алады да
арқаларына жабыстырылған суреттерді қолымен ымдап түсіндіру
керек Қағазға суретін салады. (денесімен
сезіну).
Карточкада жазылған сөздер.
1.тура төртбұрыш, шеңбер,
төртбұрыш.
2.ағаш, көл, үй.
3.жүрек, көз, қол.
әрбір дұрыс жауапқа
1балл,
10-7балл –жоғары дегей
визуалды, аудиалды.
6-5балл – орта дегей.
4-0балл – төмен
деңгей.
3балл – жоғары
кинестетикалық.
2балл – орта
1балл – төмен деңгей.
Оқушылардың
Жекелей-типологиялық
ерекшеліктерін анықтау.
(сауалнама ата-анамен
толтырылады)
Оқушы
аты-жөні....................................................................
Сыныбы........................ толтыру
күні.......................
№
|
Тұлғаға берілген
мінездеме
|
«+» балаға тән
мінездеме
|
«–» балаға тән емес
мінездеме
|
1.1
|
Сіздің балаңыз
тынымсыз
|
|
|
1.2.
|
Ұстамсыз, қызба
|
|
|
1.3
|
Қатал,
бастамшыл
|
|
|
1.4
|
Қырысық
|
|
|
1.5
|
Кез-келген сұраққа
тез жауап таба алады
|
|
|
1.6
|
Мектептегі тәртіп
ережелерін жиі бұзады
|
|
|
1.7
|
Үй жұмысын
бөлшектеп орындайды
|
|
|
1.8
|
Кешіл емес және
ренжігіш емес
|
|
|
1.9
|
Тез және қатты
сөйлейді
|
|
|
1.10
|
Әрдайым жаңаға
талпынады
|
|
|
1.11
|
Көңіл күйі тез
өзгеріп отарды
|
|
|
2.1
|
Сіздің балаңыз
көңілді, өмірге риза
|
|
|
2.2
|
Жігерлі, іскер
|
|
|
2.3
|
Бастаған ісін жиі
аяқтамайды
|
|
|
2.4
|
Өзін асыра
бағалауға тиім
|
|
|
2.5
|
Жаңаны тез
қабылдауға қабілеті бар
|
|
|
2.6
|
Қызығушылығы және
бейімділігі тұрақсыз
|
|
|
2.7
|
Сәтміздіктер мен
қиыншылықтарды жеңіл қабылдайды
|
|
|
2.8
|
Әртүрлі жағдайларға
тез бейімделеді
|
|
|
2.9
|
Кез-келген жаңа
іске қызығушылықпен кіріседі
|
|
|
2.10
|
Тез, анық және қатты сөйлейді
|
|
|
2.11
|
Тез оянып, тез
ұйықтайды
|
|
|
3.1
|
Сіздің балаңыз
тыныш, салқынқанды
|
|
|
3.2
|
Сақ және ақылды
|
|
|
3.3
|
Тоса біледі
|
|
|
3.4
|
Үндемейді,беталды
сөйлегенді жақтартпайды
|
|
|
3.5
|
Артық эмоциясыз
асықпай сөйлейді
|
|
|
3.6
|
Ұстамды және
шыдамды
|
|
|
3.7
|
Бастаған ісін
аяқтайды
|
|
|
3.8
|
Мақулдағанды және
бетке басқанды аса көңіліне алмайды
|
|
|
3.9
|
Бір істен екіншіге
ауысуы және іске кірісуі баяу
|
|
|
3.10
|
Ұқыптылық пен
тәртіпті ұнатады
|
|
|
3.11
|
Жаңа жағдайға
бейімделуі ұзақ
|
|
|
4.1
|
Сіздің балаңыз
ұялшақ және жасқаншақ
|
|
|
4.2
|
Бейтаныс жағдайда
сасқалақтайды
|
|
|
4.3
|
Таныс емес
адамдармен байланысқа түскенге қиналады
|
|
|
4.4
|
Жалғыздықты жеңіл
өткізеді
|
|
|
4.5
|
Сәтсіздікке
ұшырағанда сасқалақтап, көңіл – күйі бұзылады
|
|
|
4.6
|
Тұйық мінезді
|
|
|
4.7
|
Тез шаршайды
|
|
|
4.8
|
Ақырын, кейде
сыбырлап сөйлейді
|
|
|
4.9
|
Мақұлдағанды және
бетке басқанды қатты көңіліне алады
|
|
|
4.10
|
Өте ренжігіш
|
|
|
4.11
|
Ашық емес және тез
қарым-қатынасқа түспейді, ешікіммен өз ойларын
бөліспейді.
|
|
|
Оқушының
мінездемесі.
1.Аты-жөні;.......................................................................................................
2.Мекен
жайы;..................................................................................................
3.Сыныбы:........................................................................................................
4.Атқаратан қоғамдық
тапсырмасы:..............................................................
5.Сынып ішіндегі оқу
үлгерімі:........................................................................
6.Оқушының
потенциялды мүмкіндіктері:..........................................................
7.Мүмкіндіктері мен
оқу үлгерімінің ара қатынасы..................................
.....................................................................................................................................
8.Оқу
үлгерімі:...........................................................................................................
9.Өзінің
мүмкіндігіне оқушының қарым-қатынасы:..............................................
.....................................................................................................................................
10.Үздіксіз ойлауды
қажет ететін тапсырмаларға қарым-қатынасы:.................
.....................................................................................................................................11.Қоғамдық
ұйымдастырушылық қызметі:..........................................................
.....................................................................................................................................
12.Оқу материалын
түсінуі:....................................................................................
13.Сыныбына, жолдастарына
қарым-қатынасы:.................................................
14.Оқушының жағымды
қасиеттері:.......................................................................
.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
15.Оқушының кейбір
мінездік ерекшеліктері:......................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................................................
Қиын балалармен жүргізілген сынып
жетекшілерінің күнделгінен.
Аты-жөні:............................................................................................................
Жасы, туған
жылы..............................................................................................
Әке-шешесінің
тұратын мекені, жұмыс орны........................................................
.....................................................................................................................................
Әкесі.........................................................................................................................
Шешесі.....................................................................................................................
Жас өспірімдер инспекциясында есепте
тұрама.................................................
Оқушылар туралы мәліметтер
1.Қоғамдық жұмыс
атқара ма?.................................................................................
2.Досы
кімдер?...........................................................................................................
3.Қай үйірмеге
қатысады?........................................................................................
4.Кітапханаға барама,
оқима?................................................................................
5.Газеттерге жазыла
ма?........................................................................................
6.Бос уақытында немен
айналысады?.....................................................................
...................................................................................................................................
7.Қоғамдық орында қандай?
....................................................................................
8.Кімдермен
қарым-қатынаста?...............................................................................
Қарым-қатынасы.
1.Өзіне.........................................................................................................................
2.Елмен, мұғалім мен
ата-анасымен.......................................................................
3.Сабақта,
еңбекте................................................................................................
4.Құқыққа...................................................................................................................
5.жауапкершілігі.....................................................................................................
Мектептегі мінез-құлқы
1.Жеке бас
ерекшеліктері........................................................................................
2.Қызығуы,
електеуі............................................................................................
3.Өзін-өзі
басқаруы.................................................................................................
4.Көзқарасы және
сенімділігі................................................................................
Диагностикалық ойын.
12-жануар.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыны оқушы көзімен тану.
2.Оқушылардың қарым-қатынас деңгейін
анықтау.
3.Сыныптағы беделділерді, топ басшысын
табу.
Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушыларды мүмкіндігінше жеке
парталарға отырғызу.
2.Жазу құралдарын дайындату.
Кіріспе:
1.Саған үй жануарлары ұнайма?
2.Олардың мінезін бақылап көрдің бе?
3.Хайуанаттар бағындағы жануарлар мінезі
қандай ой туғызады.
4. Қандай жануарлар
мінез-қылығының ұқсастықтары бар?
Сабақтың барысы:
Параққа өзінен басқа, сыныптағы оқушылардың атын жазып, олардың тұсына
мінез ұқсастығы сәйкес келетін аңның
номерін белгілеу керек.
№1-Аю – ойы баяу, жайбасар.
№2-Қасқыр – ызақор, ашуланшақ.
№3-Түлкі – қу, айнымалы.
№4-Қоян – қорқақ, қобалжығыш.
№5-Арыстан – ақылды, айбатты.
№6-Ешкі – ұйымдасмтырғыш, бастауыш.
№7-Сиыр – момын, айтқанға көнгіш.
№8-Қой – көпшіл.
№9-Жылқы – ақылды, ұқыпты.
№10-Есек – ақымақ, ергіш.
№ 11-Мысық – жалқау, өзімшіл.
№12-Ит – адал, тұрақты, сенімді.
Кілті:
Дала жануары 3-6 ұпай – сырттату.
Үй жануары 3-6 ұпай жақын тарту.
1)Арыстан, ешкі 50%-100% -басшы лидер.
2)Жылқы, қасқыр 50%-100% - қу, тапқыр,
тұрақсыз.
Ескерту !!! көрсетпеу,
айтпау бір-біріне, сыртқы келбетіне қарап теңеу жасамау.