Материалдар / 1 сыныпқа математикадан ҚМЖ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

1 сыныпқа математикадан ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Маусым 2018
625
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар «Тағам және сусын», «Дені саудың- жаны сау»

Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

«Жиындар. Логика элементтері»

Күні: 04.05.2018ж

Сынып: 1

Мектеп: «Ы. Кабеков атындағы орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Капатаева Бакытжан Ризабековна

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жиын дегеніміз не?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1.4.1.3 заттар жиындарын жұп құру арқылы салыстыру; тең жиындарды, бос жиындарды анықтау

1.4.1.1 екі жиынның қосылуын және жиын бөлігін жоюды көрнекі түрде бейнелеу

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: заттар жиындарын жұп құру арқылы салыстырады, тең жиындарды, бос жиындарды анықтайды, екі жиынның қосылуын және жиын бөлігін жоюды көрнекі түрде бейнелейді.

Көптеген оқушылар: Жиындардан жаңа жиындар құрастырады. Жиындардың тең болатынын немесе тең болмайтынын сипаттап береді.

Кейбір оқушылар: Жиын элементтерінің басқа да белгілеріне қарай отырып, жаңа жиындар жасайды.

Бағалау критерийлері


Заттар жиындарын жұп құру арқылы салыстырады.

Тең жиындарды, бос жиындарды анықтайды.

Екі жиынның қосылуын және жиын бөлігін жоюды көрнекі түрде бейнелейді.


Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: мұғалімнің нұсқаулығын тыңдайды; жиын, элементтер ұғымдарымен танысады; элементтердің қай жиынға жататынын айтады; жиындардағы артық элементтерді тауып жазады.

Пәнге тән лексика мен терминология: жиын, элемент, жаңа жиын

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Жиын дегеніміз не? Жиын элементтері деген не?


Құндылықтарды дарыту


«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы негізінде шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, коммуникативтік қабілеттер және өмір бойы оқуға дайын болу құндылықтарын дарыту

Пәнаралық байланыстар


Сауат ашу, дүниетану, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары


Бейнежазба YouTube.com, слайд

Бастапқы білім


Жиындар туралы білімдері бар.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы

5 мин










5 мин


Психологиялық ахуал

Оқушылар шаттық шеңберіне тұрады.

Күніміз жарық болсын!

Аспанымыз ашық болсын!

Нанымыз көп болсын!

Деніміз сау болсын!

Көк туымыз биік болсын!

Оқушыларды ұлттық тағамдар, пайдалы сусындар, жемістер, көгөністер топтарына бөл.

«Себет» әдісі арқылы оқу мақсаты жарияланады.

Адам денсаулығына пайдалы сусындар, ұлттық тағамдар, жемістер, көгөністер суреттерін топтап, себеттерге салыңдар.

-Неліктен олай топтастырдыңдар?

Жиын- ортақ белгісі бар заттар жиынтығы.

Жиынды құрайтын заттар элементтерден тұрады.













Сабақтың ортасы

7 мин
































5 мин





















































6 мин

(Ұ) 1-тапсырма «Салыстыру» әдісі арқылы жүзеге асады.

Заттар жиындарын жұп құру арқылы салыстырыңдар. Тең жиындарды, бос жиындарды анықтаңдар.

Оң жақ тәрелкеге өз қалауларың бойынша бірнеше шақпақ қант салыңдар.

Сол жақ тәрелкеге де екі тәрелкедегі қанттың саны тең болу үшін сонша қант салыңдар. Екі тәрелкедегі қантты салыстырыңдар.

-Жиындар тең бе?

-Екі тәрелкедегі де шақпақ қантты алып алсақ не қалады?

Саралау тәсілі: Тапсырма

Ет тағамдары жиынының элементтерін жазыңдар.

Дескриптор:

Заттар жиындарынан жұп құрады.

Заттар жиындарын салыстырады.

Тең жиындарды анықтайды.

Бос жиындарды анықтайды

ҚБ: « Шоколад» әдісі қолданылады.

Сникерс - заттар жиындарын жұп құру арқылы санап, салыстырса, тең жиындарды, бос жиындарды анықтаса;

Алтын құм- заттар жиындарын жұп құру арқылы санап, салыстыра алса,тең жиындарды, бос жиындарды таппаса;

Маска- заттар жиындарын жұптай отырып санамаса, салыстыра алмаса, тең жиындарды, бос жиындарды таппаса;

(Т) 2-тапсырма « Артығын ал» әдісі арқылы жүзеге асады.

Берілген элементтердің ішінен артық затты алып тастаңдар.

1-топ: Ұлттық тағамдардың ішінен артық затты алып тастайды.

2-топ: Сусындардың ішінен артық затты алып тастайды

3-топ: Жемістердің ішінен артық затты алып тастайды.

4-топ: Көгөністердің ішінен артық затты алып тастайды.

Дескриптор:

Берілген элементті анықтайды.

Берілген элементтің ішінен артық элементті табады.

Саралау тәсілі: Қарқын.

Жұмыстарын тез аяқтаған топқа қосымша тапсырма беріледі.

-Ұннан жасалатын тағамдар жиынынан 3 элемент жаз.

-Сүттен жасалатын тағамдар жиынынан 2 элемент жаз.

-Бұл қандай жиын?

Тосаптар қандай элементтерден тұрады?

ҚБ. «Дәрумендер»

Сәбіз- берілген элементтерді анықтаса, берілген элементтердің ішінен артық элементті тапса;

Қияр-берілген элементтерді анықтаса, берілген элементтердің ішінен артық элементті таппаса;

Пияз-берілген элементтерді анықтай алмаса, берілген элементтердің ішінен артық элементті таба алмаса;

Сергіту сәті:

Бір- таңертең тұр

Екі- шынығып бекі

Үш- тазала тіс

Төрт- сабындап жу бет

Бес- сүртін тез

Алты- үйді жина

Жеті- киін енді.

Сендер дәрумендерді үнемі пайдаланып, дұрыс тамақтанып, күнделікті шынығып, спортпен айналысып жүретін болсаңдар денсаулықтарың мықты болады

«Тамақтану пирамидасы» бейнежазбасы көрсетіледі.

(Ж) 3-тапсырма «Жіктеу» әдісі арқылы жүзеге асады.

Суреттер бойынша берілген жиындардан түсі, пішіні бойынша жаңа жиындар құрастырыңдар және жиын бөлігін жоя отырып, жаңа жиын құрастырыңдар

Саралау тәсілі: Дереккөздер

Кейбір оқушылар: жиын элементтерінің басқа да бөліктеріне қарай отырып, жаңа жиындар құрастырады.

Дескриптор:

Жиындардан түсі бойынша жаңа жиын құрастырады.

Жиындардан пішіні бойынша жаңа жиын құрастырады.

Жиын бөлігін жоя отырып жаңа жиын құрастырады.

ҚБ. «Сусындар» әдісі

Қымыз- жиындардан пішіні бойынша және түсі бойынша жаңа жиын құрастырса. Жиын бөліктерін жоя отырып, жаңа жиын құрастырса;

Айран- жиындардан пішіні бойынша және түсі бойынша жаңа жиын құрастырса. Жиын бөліктерін жоя отырып, жаңа жиын құрастыра алмаса;

Кока-Кола- жиындардан пішіні бойынша және түсі бойынша жаңа жиын құрастыра алмаса. Жиын бөліктерін жоя отырып, жаңа жиын құрастыра алмаса;




Тәрелке, шақпақ қант



















Кәмпиттер










Суреттер




















Сәбіз, қияр, пияз суреттері








































Қымыз, айран, Кока-кола

Сабақтың соңы

7 мин




















5 мин

(Д) 4- тапсырма «Семантикалық карта» әдісі арқылы жүзеге асады.

Семантикалық картамен жұмыс жаса


тоқаш

айран

торт

кілегей

Нан өнімдері жиынының элементтері

+


+


Дескриптор: Берілген сөйлемді оқиды. Сөйлемге тиісті заттарды + таңбасымен белгілейді.

Саралау тәсілі: Диалог және қолдау

Көрсету


ҚБ. «Алма» әдісі

Бүтін алма- жиын элементтерінің барлығын дұрыс белгілесе.

Жарты алма- жиын элементтерінің жартысынан көбін дұрыс белгілесе.

Ширек алма- жиын элементтерінің жартысын да дұрыс белгілемесе.

Кері байланыс: «Тамақтану пирамидасы» әдісі арқылы жүзеге асады.

Пирамиданың төменгі үлкен бөлігін бояйды-барлық тапсырманы дұрыс орындаса.

Пирамиданың ортаңғы бөлігін бояйды- тапсырмаларды орындауда аздап қате жіберсе.

Пирамиданың жоғарғы, кіші бөлігін бояйды- тапсырмаларды орындауда қиналса.





Семантикалық карта








Тамақтану пирамидасы


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?


Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Т1 Саралау тәсілі:

Тапсырма


Т2 Саралау тәсілі: Қарқын

Жылдам жұмыс жасаған топқа бірнеше жиындардың элементтерін тауып жазуға тапсырма беремін


Т3 Саралау тәсілі: Дереккөздер

Кейбір оқушыға: жиын элементтерінің басқа да бөліктеріне қарай отырып, жаңа жиындар құрастыр.

Т4 Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету


Қабілеті төмен оқушыға:

  • Нан өнімдерін ата.

  • Сүт өнімдерін ата.

ҚБ. « Шоколад» әдісі

Сникерс - заттар жиындарын жұп құру арқылы санап, салыстырса, тең жиындарды, бос жиындарды анықтаса;

Алтын құм- заттар жиындарын жұп құру арқылы санап, салыстыра алса,тең жиындарды, бос жиындарды таппаса;

Маска- заттар жиындарын жұптай отырып санамаса, салыстыра алмаса, тең жиындарды, бос жиындарды таппаса;

ҚБ. «Дәрумендер»

Сәбіз- берілген элементтерді анықтаса, берілген элементтердің ішінен артық элементті тапса;

Қияр-берілген элементтерді анықтаса, берілген элементтердің ішінен артық элементті таппаса;

Пияз-берілген элементтерді анықтай алмаса, берілген элементтердің ішінен артық элементті таба алмаса;

ҚБ. «Сусындар» әдісі

Қымыз- жиындардан пішіні бойынша және түсі бойынша жаңа жиын құрастырса. Жиын бөліктерін жоя отырып, жаңа жиын құрастырса;

Айран- жиындардан пішіні бойынша және түсі бойынша жаңа жиын құрастырса. Жиын бөліктерін жоя отырып, жаңа жиын құрастыра алмаса;

Кока-Кола- жиындардан пішіні бойынша және түсі бойынша жаңа жиын құрастыра алмаса. Жиын бөліктерін жоя отырып, жаңа жиын құрастыра алмаса;

ҚБ. «Алма» әдісі

Бүтін алма- жиын элементтерінің барлығын дұрыс белгілесе.

Жарты алма- жиын элементтерінің жартысынан көбін дұрыс белгілесе.

Ширек алма- жиын элементтерінің жартысын да дұрыс белгілемесе.

Кері байланыс: «Тамақтану пирамидасы» әдісі арқылы жүзеге асады.

Пирамиданың төменгі үлкен бөлігін бояйды-барлық тапсырманы дұрыс орындаса.

Пирамиданың ортаңғы бөлігін бояйды- тапсырмаларды орындауда аздап қате жіберсе.

Пирамиданың жоғарғы, кіші бөлігін бояйды- тапсырмаларды орындауда қиналса.


Топтық, жұптық жұмыстар жасау кезінде қауіпсіздік техникасының ережесі сақталады.

Сергіту сәті











Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?








Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз














Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!