Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
2.4.1.3* - дауыссыз
дыбыс түрлерін (қатаң, ұяң, үнді) ажырату және дауыссыз п-б, қ-ғ,
к-г дыбыстарының емлесін сақтап
жазу
2.4.1.4* - дауыссыз л,
р, ң дыбыстарының емлесін сақтап
жазу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай
алады: Дауысты дыбыстар
жөніндегі білімін қорытындылап, дауыссыз дыбыстар, олардың түрлері
жөнінде біледі, теориялық білімдерін практикада қолдана білуге
үйренеді;
Оқушылардың көбісі мынаны орындай
алады:
Дауыссыз дыбыс
түрлерімен таныстыру. Дауысты, дауыссыз дыбыс түрлерін дұрыс
ажырата білуге үйрету.
Оқушылардың
кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс
берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша
мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады.
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі 2
минут
Топтарға бөлу. «Қағаз
қиындылары»
Бірнеше құттықтау қағаздарын топ құрамындағы
оқушылар саны бойынша беске, алтыға жыртып, оларды араластырып,
оқушыларға таратып беру керек. Оқушылар қиықтарды құрастырып бүтін
сурет шығарады. Сол арқылы топтарға
бөлінеді.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3
минут
«Өзі туралы кластер»
тренинг
Оқушылар танысу үшін өздері туралы кластерлер
құрастыруы керек. Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін
жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес
негізгі рөлін жазады. Мысалы: Жанұяның еркесі, адал дос
т.б
|
конфет
|
Сабақтың ортасы
|
(Ұ) «Кір жаю»
әдісі арқылы тақырыпты ашу
әріптерді атау, дыбысқа бөлу. ( алынған әріптерді оқушылардың өзіне
айтқызу арқылы дауыссыз дыбыстардың түрімен
таныстыру)
Мақсаты: оқушылардың ойлау
дағдысын дамыту
Дескриптор: дыбыстарды ажырата
алады
ҚБ: Басбармақ
Дауыссыз дыбыс
түрлеріне байланысты видеоролик
көрсету
https://www.youtube.com/watch?v=ZESk__afhS4
Жұптық
жұмыс.
«Ойлан
тап» ойынымен жұптық
тапсырма беремін
Мақсаты: жұпта өзара талқылап,
ой бөлісу арқылы шығармашылық қабілетін
дамытамыз
Интерактивті тақтадан
слайд арқылы «Адасқан әріптерді тап та, мақал құра» деген тапсырма
шығады. Адасқан әріптерді орнына қойса «Отан от басынан басталады»
деген мақал шығады. Тауып қол көтерген оқушы тақтаға жазады. Сосын
сол оқушыға «отан» сөзіне фонетикалық талдау
жасатамын.
О Т А Н («Сатылай
кешенді талдау элементтері»
болады)
О – жуан, ашық,
еріндік;
А – жуан, ашық,
езулік.
Тапсырма: әріптерге дыбыстық
талдау жаса.
Дескриптор:
ҚБ: Басбармақ
(Ұ) Ұжымдық жұмыс:
«Кім тапқыр?» ойыны
Ал, балалар, енді мен
сіздердің шығармашылық шеберліктеріңізді де байқағым келіп тұр.
Қане, кімнің ойы жүйрік екен, соны білу үшін бірнеше ғана сөйлемнен
тұратын шағын мәтін құрап, ат қойып бере аласыңдар ма? Жарайды, мен
сіздерге бастап берейін (интерактивті тақтадан слайд
бойынша)
Қыс мезгілі. Дала аппақ
қар. Ауланың бұрышынан аянышты қыңсылаған дауыс естілді... деп
бастап беремін.
Бірінші оқыған оқушы
бағаланады.
Топтық
жұмыс
Адасқан әріпті орнына
қой
1.
Б,л,а,қ,ш,а,а,а,
2. Ұ,а,т, с,з.
Ф,н,е,т,оа,к, и.
3.
М,д,и,н,е,і,т,ә,е,т.
Мақсаты: ой ұшқырлығын, ойлау
дағдысын дамыту
Дескриптор:
ҚБ:
«Жарайсың!» марапаттау
«Кім шапшаң?»
Топшамамен жұмыс
Семантикалық
карта.
Деңгейлік
тапсырмалар.
-
Қай дыбыс екі топқа
да ортақ? ( У )
-
У дыбысы дауыссыз
болатын сөздер жаз.
-
Тура оқысақ та, кері
оқысақ та бір сөз болатын 4 сөз жазу. Осы сөздердегі дауыссыз
дыбыстардың астын сызу.
Әрбір сөзі бірдей
дыбыстан басталатын сөйлем
құрастыру.
Ж ж ж ж
.
Б б б б
.
С с с
с
1
Дескриптор:
Барлығы:
Көптеген:
Кейбірі:
ҚБ:
Бағдаршам
|
Жіп, кір, қыстырғыш, қима
әріптер
Оқулық
конфеттер
Жұмыс дәптері
|