Материалдар / 3. Физикалық география 3.1. Литосфера

3. Физикалық география 3.1. Литосфера

Материал туралы қысқаша түсінік
7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады 7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді 7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Қазан 2024
112
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін________________________

Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі

_____________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Географиялық карталар

Географиялық деректер базасы (Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

География

Бөлім:

3. Физикалық география 3.1. Литосфера

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

.09.2024

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Географиялық карталар.Географиялық деректер базасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7. 2. 1. 1 тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады

7. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді 7. 2. 2. 1 географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді

Сабақтың мақсаты

Тақырып бойынша картосхемаларды жасай алады. Географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді. Географиялық нысандарды топтастырып кесте түрінде көрсетеді

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.



Үй жұмысы

«Суреттер сөйлейді»

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;


Суреттер бойынша өткен тақырыптағы ақпараттарға тоқталады. Мысалдар келтіреді

Мұғалім

1-10 балл аралығында





Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Литосфералық катаклизм түрлеріне тоқталады











Сабақтың ортасы


5 мин


10 мин













10 мин













Мағынаны ашу

Бейнеролик: Жанартау

  • Бейнероликте қандай ақпараттарды көрдік?

  • Бейнеролик не туралы?

  • Адам баласына қалай әсер етуде?

  1. Тапсырма

Жеке жұмыс

Картадан берілген жанартауларды анықтау


  1. Тапсырма

Жеке жұмыс

Жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып материктердегі жанартаулар мен гейзерлерді анықтап кестеге түсіреді

Материктер

Жанартау

Гейзер

Еуразия



Африка



Солтүстік Америка



Оңтүстік Америка



Антарктида



Аралдарда орналасқан




Оқушылар бейнероликпен танысып тақырыпқа қатысты ақпараттарды зерделейді


Оқушылар дүниежүзінің физикалық картасын пайдаланып жанартауларды анықтайды




Оқушылар жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып жанартаулар мен гейзерлерді анықтайды



«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Дескриптор:

Жалпы – 4 балл:

Жанартауларды анықтап картадан көрсетеді;






Дескриптор:

Жалпы – 4 балл:

Жанартауларды және гейзерлерді анықтайды;




https://youtu.be/prOEV6Gq8qg?si=fjN9VcqWGpWz5sBM














https://chatgpt.com/














Сабақтың соңы

5 мин



Рефлексия

Дейін – Кейін кестесі

Дейін

Кейін




Үйге тапсырма

Жанартауларды кескін картаға түсіріңіз



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады


Мұғалім оқушыларды 1 – 10 балл аралығында бағалайды










Материктер

Жанартау

Гейзер

Еуразия



Африка



Солтүстік Америка



Оңтүстік Америка



Антарктида



Аралдарда орналасқан

























Бекітемін________________________

Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі

_____________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері

(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

География

Бөлім:

3. Физикалық география 3.1. Литосфера

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

.09.2024

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

8. 3. 1. 10 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді

Сабақтың мақсаты

Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде жер бедерінің адамзат тіршілігі мен шаруашылығына тигізетін әсеріне баға береді;

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

Топқа бөлу

«Рандом» әдісі

І.Ойпат

ІІ.Қырат

ІІІ.Үстірт


Тренинг

«Амандасу» тренингі

Оқушылар өздері қалаған іс – қимылда амандасады. Мысалы, Қазақша Ассаламу алейкум

Үй жұмысы

LearningApps бағдарламасы арқылы өткен тақырыпқа шолу жасап эралардың дәуірлерімен қатпарлықтарын сәйкестендіреді

  • Архей

  • Протеразой

  • Палеозой

  • Мезозой

  • Кайназой

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;




Оқушылар өздері қалаған тілде немесе іс – қимыл арқылы


Оқушылар эраларды дәуірлерімен және қатпарлықтарын сәйкестендіреді

Мұғалім

1-10 балл аралығында












Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Дәуірлерді сәйкестендіреді


Топқа бөлу

https://www.classtools.net/random-group-generator/202410_VVZc4Z









https://learningapps.org/watch?v=p0xcuz4x224


Сабақтың ортасы


5 мин






















10 мин













5 мин















5 мин

Жаңа сабақ

«Миға шабуыл»

Сұрақтар

  • Оқушылар суретте қандай ақпараттар көріп тұрмыз?

  • Бұл екі қалаға ортақ белгілерді атайықшы?

  • Бұл екі қаланың бір – бірінен ерекшелігі?

  • Бұндай өзгерістердің басты себепкері?

  • Бүгінгі тақырыбымыз?


Мағынаны ашу

Бейнеролик: Әлемдегі ерекше қалалар

  • Бейнероликте қандай ақпараттарды көрдік?

  • Бейнеролик не туралы?

  • Адам баласы жер бедерін қалай әсер етуде


  1. Тапсырма

Топтық жұмыс

Жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып биіктік бойынша қандай шаруашылық түрлерін ұйымдастыруға болатындығын сипаттайды

1топ

Биіктік

Шаруашылық түрі

1000 метр


2000 метр


2топ

Биіктік

Шаруашылық түрі

3000 метр


4000 метр


3топ

Биіктік

Шаруашылық түрі

5000 метр


6000 метр



Сергіту сәті

Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

Логикалық сұрақ

  • Неліктен Эквадордағы макарон пакеттері әртүрлі пісіру уақыттарын көрсетеді, кейбіреулері 8 минутқа, ал басқалары 12 минутқа арналған?»


  1. Тапсырма

Жұптық жұмыс

Суретпен жұмыс

Оқушылар жоғарыда ұсынылған суреттерді немесе өздері ойлаған шаруашылықты. Қазақстанның физикалық – географиялық картасын пайдаланып. Өздері 1 аймақты пайдаланып жер бедеріндегі ерекшеліктерді ескеріп қандай шаруашылық түрін ұйымдастыруға болатындығына тоқталады

  • Батыс

  • Солтүстік

  • Оңтүстік

  • Шығыс

  • Орталық

Ұжымдық талқылайды.

Оқушылар Жер бедерінің түріне қарап тоқталып. Тақырыпты атайды

Сабаққа мақсат қояды








Оқушылар бейнероликпен танысып тақырыпқа қатысты ақпараттарды зерделейді



Оқушылар жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып биіктік бойынша шаруашылық түрлерін ұйымдастыру жолдарын ұсынады









Оқушылар сергіту сәті арқылы пәнаралық байланыс орнатып логикалық сұрақтарға физика пәніндегі білімдерін қосу арқылы жауап береді



Оқушылар физикалық – географиялық карталарды пайдаланып Қазақстанның Экономикалық аймақтарында Жер бедерінің ерекшеліктерін ескеріп қандай шаруашылық ұйымдастыруға болатындығына тоқталыңыз

«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.





















Дескриптор:

Жалпы – 4 балл:

Биіктіктер бойынша шаруашылық түрлеріне тоқталады;












«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.








Дескриптор:

Жалпы – 4 балл:

Дамытуға қолайлы шаруашылық салаларын ұсынып. Аргументтер арқылы дәлелдейді;




















https://youtu.be/d4e84hVicBg?si=sby65YRQzzHR_7ya






https://chatgpt.com/


А3 қағаз

маркер















Сабақтың соңы

5 мин



Рефлексия

Дейін – Кейін кестесі

Дейін

Кейін




Үйге тапсырма

Параграф 15



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады

Топ басшысы сабақтың соңында өз топтарын бағалайды.

Мұғалім оқушыларды 1 – 10 балл аралығында бағалайды









































Бұл сабаққа қосымша ноутбук қажет

Бекітемін________________________

Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі

_____________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Литосфералық катаклизмалар

(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

География

Бөлім:

3. Физикалық география

3.1. Литосфера

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

.09.2024

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Литосфералық катаклизмалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

7.3.1.4 жергілікті компонент бойынша литосфералық катаклизмдердің себеп- салдарын, таралуын түсіндіреді; литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіреді

Сабақтың мақсаты

  1. Жергілікті компонент бойынша литосфералық катаклизмдердің себеп – салдарын, таралуын түсіндірелі;

  2. Литосфералық катаклизмдер барысында өзін – өзі ұстау ережелерін түсіндіреді;

  1. ЕББҚ: Жергілікті аймақта литосфералық катаклизмдерді түсіндіреді;

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылар тақырыпқа сәйкес

«Рандом» әдісі арқылы

Топтарға бөлу

І – Жер сілкінісі

ІІ – Жанартау

ІІІ – Цунами

ІV – Гейзер

Топ басшысын сайлайды


Тренинг

«Комплимент» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне жылы сөздер айтады


Үй жұмысы

LearningApps бағдарламасы арқылы өткен тақырыпқа шолу

  • Платформаларды көрсету

  • Геосинклинальды аймақтарды көрсету

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;







Оқушылар комплимент әдісі арқылы бір – біріне жылы сөздер айтады


Платформалар мен геосинклиналь аймақты көрсетеді.

Топ басшылары тапсырмалар бойынша бағалайды

1-10 балл аралығында








Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Платформаларды көрсетеді;

Геосинклинальдарды көрсетеді


https://www.classtools.net/random-group-generator/202409_HGeRWJ

Осы сілтемемен оқушыларды салыңыз






https://learningapps.org/watch?v=p2i547ys224


Сабақтың ортасы


10 мин



















5 мин












4 мин















5 мин

Мағынаны ашу

«Миға шабуыл» әдісі

Оқушыларға тақырыпқа сәйкес суреттер көрсетеліде. Оқушылар сол арқылы сабақтың тақырыбын анықтауы қажет

Сұрақ:

Балалар біздің елімізде қандай литосфералық катаклизмдер болуы мүмкін? Жауабы: Жер сілкінісі

Жаңа сабақ

Бейнеролик: Жер Сілкінісі

  • Бейнероликте қандай ақпарат көрдік?

  • Біздің елімізде бұл апаттар орын алуы мүмкінбе?

  • Қазақстанның қай өңірінде орын алуы мүмкін?



  1. Тапсырма

Топтық жұмыс

«Презентация» әдісі

Топтар жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып презентация дайындайды

І – Жер сілкінісіне қатысты презентация

ІІ – Жанартауға қатысты презентация

ІІІ – Цунамиге қатысты презентация

ІV – Гейзерге қатысты презентация



Сергіту сәті

Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

  • Оқушылар жанартаудың модельін жасайды.




  1. Тапсырма

Жеке жұмыс

Картамен жұмыс

Оқушылар электронды картадан

  • Сейсмикалық аймақтар

  • Жанартаулар

  • Гейзерлері анықтайды

  1. Тапсырма

Функционалдық сауаттылық тапсырмасы

«Суреттер сөйлейді» әдісі

Литосфералық катаклизм кезінде қауіпсіздік ережелерін атайды

Ұжымдық талқылайды.

Оқушылар Литосфералық катаклизм тақырыбын атайды нысандарын атайды;






Оқушылар бейнероликті көреді. Сұрақтарға жауап береді. Еліміздегі жер сілкінісі қауіп төндіретін аймақтарды атайды;


Оқушылар gammaApp жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып презентация дайындайды.




Оқушылар мұғалімнің көмегімен жанартаудың атқылауының модельін жасайды.


Оқушылар WordWall бағдарламасы арқылы географиялық нысандарды анықтайды

Оқушылар литосфералық катаклизм кезінде қауіпсіздік ережелерін атайды

«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.




















Дескриптор:

Жалпы – 4 балл:

Литосфералық катаклизмдерді сипаттайды;

Жасанды интеллект мүмкіншілігімен презентация дайындайды






Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Географиялық нысандарды анықтайды;


Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Қауіпсіздік ережелерін атайды;

















https://youtu.be/J0JTCSd6hR8?si=ZO3MBGqkUE-RtZ-4







https://gamma.app/

















https://wordwall.net/resource/68409524

Сабақтың соңы

5 мин



Рефлексия

СМС әдісі

Оқушылар әлеуметтік желіге кері байланыс жасайды


Үйге тапсырма

Кескін картаға Жанартауларды салады



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады

Топ басшысы сабақтың соңында өз топтарын бағалайды.

Мұғалім топ басшысымен бірге 1 – 10 балл аралығында бағалайды.











Оқушының аты - жөні

Үй жұмысы

1 тапсырма


2 тапсырма

3 тапсырма

Қорытынды




















































Бекітемін________________________

Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі

_____________________________________

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар

Географиялық карталар

(Сабақтың тақырыбы)

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

География

Бөлім:

3. Физикалық география 3.1. Литосфера

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

.09.2024

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемалар

Географиялық карталар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

9. 3. 1. 7 минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды топтастырады және Қазақстанның әртүрлі аймақтары бойынша оларды шешудің жолдарын ұсынады

9. 2. 1. 1 маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды

9. 2. 1. 2 географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді

Сабақтың мақсаты

  • Минералды ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды топтастырады және Қазақстанның әртүрлі аймақтары бойынша оларды шешудің жолдарын ұсынады

  • Маңызды географиялық нысандарды, үдерістер мен құбылыстарды карталардан көрсету барысында сипаттайды

  • Географиялық номенклатура нысандарын картадан көрсетеді

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс – әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 мин


(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылар тақырыпқа сәйкес


Тренинг

«Комплимент» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне жылы сөздер айтады


Үй жұмысы

LearningApps бағдарламасы арқылы өткен тақырыпқа шолу

  • Қазақстанның пайдалы қазбаларының таралуы бойынша тоқталады

Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндау;

Оқушылар комплимент әдісі арқылы бір – біріне жылы сөздер айтады


Пайдалы қазбалардың таралуы бойынша тоқталады

Мұғалім

1-10 балл аралығында








Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Пайдалы қазбалардың таралуы бойынша тоқталады











https://learningapps.org/view18959961


Сабақтың ортасы


10 мин



















5 мин












4 мин















5 мин

Мағынаны ашу

«Миға шабуыл» әдісі

Оқушыларға тақырыпқа сәйкес суреттер көрсетеліде. Оқушылар сол арқылы сабақтың тақырыбын анықтауы қажет

Сұрақ:

Суреттен қандай ақпарат алдық. Бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ

Жаңа сабақ

Бейнеролик: Ең лас қалалар

  • Бейнероликте қандай ақпарат көрдік?

  • Біздің елімізде бұл апаттар орын алуы мүмкінбе?

  • Қазақстанның қай өңірінде орын алуы мүмкін?



  1. Тапсырма

Жұптық жұмыс

«Фишбоун» әдісі

Жұп болып жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып минералды ресурстарды игеруге қатысты мәселелерді талдайды


  1. Тапсырма

Жеке жұмыс

Суретке қарай отырып топырақтың құнарлығын қалпына келтіру шараларын ұсыныңыз

  1. Тапсырма

«Суреттер сөйлейді» әдісі

  • Суретке қарай отырып минералды ресурстарды сақтау жолдарын ұсынады

Ұжымдық талқылайды.

Оқушылар Минералды ресурстарды игеруге байланысты мәселелер тақырыбын атайды нысандарын атайды;




Оқушылар бейнероликті көреді. Сұрақтарға жауап береді. Еліміздегі лас қалалар мен аймақтарды атайды;




Оқушылар gammaApp жасанды интеллект мүмкіншілігін пайдаланып презентация дайындайды.






Оқушылар суретке қарай отырып топырақтың эрозиясын қалпына келтіру шараларын ұсынады


Оқушылар қайта өңдеу бойынша минералды ресурстарды игеруде туындайтын мәселелерді шешеді

«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.






















Дескриптор:

Жалпы – 4 балл:

Проблеманы анықтайды;

Себептерін атайды;

Дәлел келтіреді;

Қорытынды шығарады;



Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Топырақтың құнарлығын арттыру шараларын ұсынады;


Дескриптор:

Жалпы – 2 балл:

Сурет арқылы ресурстарды сақтау жолдарын ұсынады;
















https://youtu.be/0hj_gAeyZBU?si=TukisPIXP-8_ip24








https://chatgpt.com/





Сабақтың соңы

5 мин


Рефлексия

СМС әдісі

Оқушылар әлеуметтік желіге кері байланыс жасайды


Үйге тапсырма

«Таза болашақ» эссе



Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айтады


Мұғалім топ басшысымен бірге 1 – 10 балл аралығында бағалайды.











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ