4- сабақ
|
Көркем еңбек |
Мектеп: Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Сынып: 4 Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әжеміздің сандығындағы қазына. Қазақтың ұлттық зергерлік бұйымдары.Ұлттық үлгідегі әшекей бұйымын жасаймыз |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.3.1 – тиімді тәсілдермен анықталған материалдарды және компоненттерді нақтылықты сақтай отырып, өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктір |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы. |
||||||
|
Сабақтың кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі «Бірлік және
ынтымақ»
тақырыбында ой қозғау. Өткен тақырыпқа шолу жасау |
Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару. Ой қозғайды, ойларын айтады. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары. |
||
|
Ортасы |
Ой қозғау Бейнебаян көру Бейнебаяннан ненің суретін көрдіңдер? «Сұрақ-жауап» әдісі. - Зергер деген кім? Ол не істейді? - Зергер болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? - Зергер қандай заттарды жасайды? Дескриптор:
Сандықтан шыққан 2-ші суретт е зергерлік бұйымдар
Қазақ зергерлері
(парсы тілінен аударғанда зер -зар «алтын» деген мағынаны
білдіреді.) жеке дара жұмысжасаған, ал шеберлік ұрпақтан –ұрпаққа
жалғасып отырған. Зергерлер әйелдердің әшекей бұйымдары мен ұлттық
киім тағыншақтарын, дене күтіміне арналған бұйымдар мен ас үй
құралдарын, қару мен ат әбзелдеріне арналған сәндік бұйымдарды
жасаған. Қазақ ісмерлері зергерлік өнердің қалыптау, нақыштау,
бүршіктеу, ою, қаралау сынды күрделі техникаларын меңгерген.
Зергерлердің қолынан шыққан өнімдердің денін әйелдердің әшекей
бұйымдары құрайтын. Бекіту «ПОПС» әдісі арқылы оқушылар алған білімдерін бекітеді. Бүгінгі сабақ бойынша өз пікірімізді «ПОПС» әдісі бойынша айтайық (интерактивті тақтадан көрсету) П - Менің ойымша, ... О – Өйткені, ..... П – Мысалы, ..... С – Сондықтан, ...... (Әр топтан бір-екі оқушы өз пікірлерін айтады). Дескриптор:
«Шапалақ» әдісіменбағалаймыз. |
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. Белсенді оқу тапсырмалар |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Суреттер Сұлбалар Оқылым, жазылым тапсырмалары. |
||
|
Соңы |
Оқушылар сабақ барысында ғаламтордан не энциклопедиялардан атақты тұлғалар туралы мәліметтерді іздейді (бәлкім мұғалімнің тапсырмасы бойынша), танысып, не білгендерін айтып береді (мұғалім ұс Оқушылар әр дәуірдегі және әртүрлі халықтардағы атақты адамдар мен олардың жетістіктері туралы білді. Еліміздің атақты адамдары жайлы естіп білді. Көрнекті қайраткерлер туралы мәлімет іздеп, өмірбаянын, жетістіктерін және өзінің көзқарасын білдіре отырып әңгімелеуді үйренді. Салынған сызба бойынша шағын әңгіме жазады). |
Оқулықтағы қосымша тапсырмалар. |
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау. |
Топтық тапсырмалар. |
||
|
Кері байланыс |
Кері байланыс: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
«Ашық микрофон» кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4 сабақ. 4 сабақ.Қазақтың ұлттық зергерлік бұйымдары.Ұлттық үлгідегі әшекей бұйымын жасаймыз
4 сабақ. 4 сабақ.Қазақтың ұлттық зергерлік бұйымдары.Ұлттық үлгідегі әшекей бұйымын жасаймыз
4- сабақ
|
Көркем еңбек |
Мектеп: Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||
|
Сынып: 4 Күні: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Әжеміздің сандығындағы қазына. Қазақтың ұлттық зергерлік бұйымдары.Ұлттық үлгідегі әшекей бұйымын жасаймыз |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.3.1 – тиімді тәсілдермен анықталған материалдарды және компоненттерді нақтылықты сақтай отырып, өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктір |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ
|
|||||
|
Сабақтың барысы. |
||||||
|
Сабақтың кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі «Бірлік және
ынтымақ»
тақырыбында ой қозғау. Өткен тақырыпқа шолу жасау |
Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару. Ой қозғайды, ойларын айтады. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Алдыңғы білімді еске түсірутапсырмалары. |
||
|
Ортасы |
Ой қозғау Бейнебаян көру Бейнебаяннан ненің суретін көрдіңдер? «Сұрақ-жауап» әдісі. - Зергер деген кім? Ол не істейді? - Зергер болу үшін адамға қандай қасиеттер керек? - Зергер қандай заттарды жасайды? Дескриптор:
Сандықтан шыққан 2-ші суретт е зергерлік бұйымдар
Қазақ зергерлері
(парсы тілінен аударғанда зер -зар «алтын» деген мағынаны
білдіреді.) жеке дара жұмысжасаған, ал шеберлік ұрпақтан –ұрпаққа
жалғасып отырған. Зергерлер әйелдердің әшекей бұйымдары мен ұлттық
киім тағыншақтарын, дене күтіміне арналған бұйымдар мен ас үй
құралдарын, қару мен ат әбзелдеріне арналған сәндік бұйымдарды
жасаған. Қазақ ісмерлері зергерлік өнердің қалыптау, нақыштау,
бүршіктеу, ою, қаралау сынды күрделі техникаларын меңгерген.
Зергерлердің қолынан шыққан өнімдердің денін әйелдердің әшекей
бұйымдары құрайтын. Бекіту «ПОПС» әдісі арқылы оқушылар алған білімдерін бекітеді. Бүгінгі сабақ бойынша өз пікірімізді «ПОПС» әдісі бойынша айтайық (интерактивті тақтадан көрсету) П - Менің ойымша, ... О – Өйткені, ..... П – Мысалы, ..... С – Сондықтан, ...... (Әр топтан бір-екі оқушы өз пікірлерін айтады). Дескриптор:
«Шапалақ» әдісіменбағалаймыз. |
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. Белсенді оқу тапсырмалар |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Суреттер Сұлбалар Оқылым, жазылым тапсырмалары. |
||
|
Соңы |
Оқушылар сабақ барысында ғаламтордан не энциклопедиялардан атақты тұлғалар туралы мәліметтерді іздейді (бәлкім мұғалімнің тапсырмасы бойынша), танысып, не білгендерін айтып береді (мұғалім ұс Оқушылар әр дәуірдегі және әртүрлі халықтардағы атақты адамдар мен олардың жетістіктері туралы білді. Еліміздің атақты адамдары жайлы естіп білді. Көрнекті қайраткерлер туралы мәлімет іздеп, өмірбаянын, жетістіктерін және өзінің көзқарасын білдіре отырып әңгімелеуді үйренді. Салынған сызба бойынша шағын әңгіме жазады). |
Оқулықтағы қосымша тапсырмалар. |
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау. |
Топтық тапсырмалар. |
||
|
Кері байланыс |
Кері байланыс: Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
«Ашық микрофон» кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз















