Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы
|
5.4 Атилла және оның
жолаушылық жорықтары
|
Күні:
|
28.04.2017ж
|
Сынып:
|
5
|
Қатысқандар:
|
25
|
Мектеп:
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Қалмырза Сабира
Қалмырзақызы
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Ежелгі авторлар Атиллаға
қандай баға берді?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
5.1.1.3-Ғұндардың қоныс аудару
бағыттарын тарихи картадан
корсету.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық
оқушылар
-Ғұндардың қоныс
аудару бағыттарын тарихи картадан
корсетеді.
Оқушылардың
басым бөлігі
-Қазақстан
территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші
елдермен қарым-қатынасын
анықтайды.
Кейбір
оқушылар
Неліктен «Атилла басқарған
кезең Ғұн мемлекетінің кемелденген шағы»- деп аталғандығын
дәлелдейді.
|
Бағалау
критерийі
|
Ғұндардың қоныс
аудару бағыттарын тарихи картадан
корсетеді.
(қолдану)
Алғашқы бірлестіктердің көрші
елдермен қарым-қатынасын анықтайды.
(түсіну)
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Негізгі
сөздер: Тақырыптағы
бөлімшеден
Талқылауға арналған
тармақтар:
Тақырып бойынша мәтінді оқиды
және топпен талқылайды. (оқылым,
айтылым)
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
Картадан Ғұндардың мекен еткен
жерлерін сызып
көрсетеді.
|
Құндылықтарға
баулу:
|
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Ғұн тайпасының мекендеген
жерлерін картадан көрсете отыра география пәнімен
байланыс.
|
Алдыңғы
білім:
|
5.1.1.3.- Ғұндардың
қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан
корсетті.
5.3.1.2. – Ежелгі
мемлекеттік бірлестіктіктердің құрылуын
түсіндірді.
Үй
тапсырмасын «Өрмекші» әдісі арқылы
пысықтаймын.
|
Сабақ
барысы:
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері:
|
Сабақта жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы:
5 мин
10
мин
|
Мұғалім оқушылармен амандасып,
назарларын сабаққа шоғырландыру мақсатында психологиялық ахуал
туғызып, сыныпты түрлі-түсті смайликтер бойынша 3топқа
бөледі.
Мұғалім оқушылардың ойларын
қозғау мақсатында жаңа сабақтың тақырыбын Рим патшасы- Ромул, Гот
тарихшысы- В. Иорданның Атилла жайындағы пікірлерін айта отырып
жаңа сабақтың тақырыбын
анықтайды.
Әдісі: Ой
қозғау Мұғалім оқушылармен біріге
отыра сабақтың тақырыбын анықтауға ықпал етіп, сабақта не
үйренетіндерін айтады және бағалау критерийлерімен
таныстырады.
|
АКТ, Флипчарт,
маркер, смайликтер, стикер
Рим патшасы мен Гот
тарихшысының пікірлері жазылған
слайд.
|
Сабақтың
ортасы:
25
мин
|
1
Тапсырма:
Тақырыптағы мәтінді оқуға 5
минут уақыт беремін. Тақырып мазмұнын ашу
үшін «Таза
тақта» әдісін
қолданамын.
Сұрақтар:
-
Еуропада Батыс ғұн империасы
қалай құрылды?
-
Неліктен Атилла басқарған
кезең Ғұн мемлекетінің кемелденген шағы деп
есептелінеді?
-
Ғұндардың қоныс аударуы қай
тайпаға әсер етті?
2
Тапсырма:
«Баспалдақ»
әдісі
Тақырыптағы маңызды
оқиғаларды баспалдақ сатысына
орналастырыңдар.
3
Тапсырма:
«Кір жаю»
әдісі
Тақырып бойынша әр топ 2 сұрақ
жазылған қағаздарыңды кір жуатын ыдысқа салып, кезекпен шығып сол
сұрақтарды алып жауап бергендерін кір жайғышқа
қыстырады.
|
Сұрақтар жазылған түрлі
қағаздар, Баспалдақ бейнесі салынған слайд. А4 форматты
қағаз
|
Сабақтың
соңы:
10
мин
|
Кері
байланыс:
ҚҚҚ
кестесі
Қызық болған-3
нәрсе
Қиын болған-3
нәрсе
Құнды болған- 3
нәрсе
|
ҚҚҚ
кестесі, бағалаупарақтары,
стикер
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау-Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Барлығы:
Қосымша
көмек көрсету мақсатында «Таза тақта» әдісін қолдану арқылы
оқушылар Ғұндардың қоныс аударуын
түсінді.
Басымбөлігі:
оқушылар «Баспалдақ» әдісін
пайдалана отырып, оқушыларға Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік
бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын
білді.
Кейбіроқушылар:
Оқушылар «Кір жайғыш» әдісі
арқылы сабақты пысықтаймын.
|
Өз іс-әрекетіне
бағалау.
«Бағдаршам» арқылы
бағалау
Бағалау парақтары
арқылы
|
Сыныптағы
санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау. АКТ (интерактивтітақта)
жұмыстарыныңпайдалануережесі.
Оқушылардыңөзарақатынасынүнемібақылау.
|
Рефлексия:
|
«Ежелгі авторлар Атиллаға
қандай баға берді?»- тақырыбында бүгінгі өткен сабағымда өз
мақсатыма жеттім деп ойлаймын. Оқушылар белсене ат салысып, жаңа
сабақты толығымен ашып, түсінді. Алдағы уақытта да белсенді
әдіс-тәсілдерді қолдана отырып, сабағымды тартымды етип өткіземін
деп ойлаймын.
|