Ұзақ мерзімді жоспардың
бөлімі:
5.4А Пайыз
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Шакенова.Ж.Т.
|
Сынып: 5
(математика)
|
Қатысқандар:-
|
Қатыспағандар:-
|
Сабақтың
тақырыбы
|
5.4АПайыз.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаты (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.1.1.16
Пайыз ұғымын меңгеру ;
5.1.2.33
Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке
айналдыру
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Жай бөлшектерге ,ондық бөлшектерге амалдар
қолдана алады,бөлшекті пайызға айналдыра
алады;
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке
айналдырып есептер шығара алады.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:
Шығармашылық пен елестету қабілеттері арқылы
күрделі тапсырмаларды орындай
алады.
|
Бағалау
критерийі
|
Білім
алушы:
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
|
Жай
бөлшек ,ондық бөлшек,пайыз
|
Пайыз ,процент,procent
|
Құндылықтарға
баулу
|
Математикалық тілде сауатты сөйлеуге,
ұқыптылыққа, сыни ойлауға
тәрбиелеу.
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының 6 құндылығы,
тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы үштілділік қағидатын
енгізу .
|
Пәнаралық
байланыс
|
Ағылшын тілі.
|
Алдыңғы
оқу
|
Мәтінді есептерді
шығару.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушыңылық-
тарын ояту.
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Оқушылармен
амандасу,түгендеу
2.Түрлі түсті конверттер
арқылы топқа бөлу
3.Психологиялық
дайындық.«Жүректен жүрекке» .Оқушылар бір –біріне тілек
айтады.
4.Үй
тапсырмасы «Көршінің бағасы»
көршілерін тексереді №
1072,1073
Жауаптары тақта
жазылады.(жұппен
жұмыс)
5.«Сен- маған, мен-
саған» әдісі арқылы ауызша сұрақ-
жауап
.
Бағалау: смайликтер
|
|
Сабақтың
ортасы
Миға
шабуыл
Мағынаны
ажырату
Сергіту
сәті
|
«Ойлан жұптас
,талқыла» стратегиясын пайдаланып
сабақтың мақсатын анықтау
Мәтінмен жұмыс оқушылар оқулықтағы есептің мәтінімен
танысып жұмыс жасайды.Оқушылар өздігінен білім алуға мүмкіндік
туғызу.
Мысалдарды талдай отырып ережелерді
меңгереді.
Топпен
жұмыс
Әр топқа тапсырмалар
беріледі.
Топтар постер
жасау
Бағалау: Шапалақ арқылы
бағалау.
Сәйкестендіру
кестесі
Тапсырма 1. Кестені
толтырыңыз
Жай
бөлшек
|
Ондық
бөлшек
|
Пайыз
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау: жұптардың көмегімен
тексеру, бас бармақ арқылы
бағалау
«Ойлан жұптас, талқыла»
стратегиясы
оқушылардың алға ілгерілеуіне
ықпал жасау, көмек көрсету
-
Оқулықпен жұмыс
-
Бірінші деңгей №
1086
1086. Сөйлемнің мағынасын түсіндіріңдер:
1) Қарбыздың 98%-і су; 2) құлпынайдың 6%-і
қант.
Екінші деңгей № 1094
1094. Процентті жай бөлшекпен
жазыңдар:
15%; 6,4%; 35%; 116%; 105%; 220%
Үшінші деңгей № 1096,1097 1096. 1) Шеңбердiң радиусы оның диаметрiнiң неше процентін
құрайды?
2) Квадраттың қабырғасының ұзындығы оның периметрiнiң
неше процентін құрайды?
Бағалау.
«Басбармақ» әдісі.
«Қазынаны іздеу жолында» әдісі
көмегімен оқушылар деңгейлік тапсырмалар
орындайды
жаңа тақырыпқа есеп шығару
дағдыларын жетілдіру Деңгейлік тапсырмалар жеңілінен күрделіге
қарай ауысып отырады, әр оқушы жеке-жеке
орындайды
«Австралия
жаңбыры»
|
постер, фламастер,
плакат
Математика
5-сынып
А.Әбілқасымова
,Т.Кучер,
З.
Жұмағұлова
Алматы:Мектеп,
2017
топ
тапсырмалары
Интерактив.
тақта
А.Е.Әбілқасымова
оқулық
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
1.Үйге тапсырма
№1093,1095
2.Оқушыларға жас
ерекшеліктеріне сай беру
3.Бағалау парағы / әр топ
алдында//1 минут/
3.Кері байланыс/ сабақты
қорытындылау/ /3 минут/
4.Рефлексия
Сабақты
қорытындылау:
Рефлексия.
Сабақта мен ________жұмыс жасадым белсенді /
селқос
Сабақтағы өз жұмысыма қанағаттанамын/
қанағаттанбаймын
Сабақтағы материалдар маған түсінікті болды /
түсініксіз болды
Мен үшін үй тапсырмасы жеңіл /
қиын
Смаиликтер көмегімен бағаланады
.
Үйге тапсырма (деңгей
бойынша)
|
Стикер
|
Қосымша
мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білі-мін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)
|
Оқушылар бірін-бірі оқытады, білім
деңгейі төмен оқушыларға дарынды оқушылар және мұғалім тарапынан
көмек беру, деңгейлеріне қарай деңгейлік тапсырмалар орындайды.
Тапсырмалар жеңілден күрделіге қарай беру жоспарланған. Сабақ
ортасы:
-
білім деңгейі əртүрлі оқушыларға
арналған тапсырмалар дайындаймын.
-
Негізгітапсырмаларды
түсіндірудекөмекқажетететіноқушыларғабіршама уақыт
беремін.
-
барлық оқушыларға бағытталған нұсқау
бере отырып, олардың əрқайсысының өздерінен не күтетіндігін
түсінгендеріне көз жеткіземін.
-
тапсырманы орындау барысында жан-жақты
əрі нақты көмек қажетететін оқушыларға қолдау көрсетемін жəне
ынталандырамын.
-
Оқушыларды үнемі бағалап, осылайша
педагогикалық қызмет пен саралаудың басқа да түрлері оқушылардың
қажеттіліктеріне қарай үнемі түзетіліп отырылуға мүмкіндік
жасаймын.
|
Топтық жұмыс топпен бірлесіп орындалады да, топ басшысы өз
тобының тапсырмасын тексереді, жіберілген қате топта
талқыланады .
Жұптық жұмыс көрші отырған оқушылардың бірін-бірі бағалауы
арқылы жүзеге асады. Шарларды жасыл, қызыл, сары түске бояп, біраз
уақытта тақырыпты түсінгенін көрсету үшін бүкіл сыныптың кері
байланысын көрсету және бағалау.
Мұғалім кері байланыс
ұсынады. Мен
Бас
бармақ әдісі Оқушылардың бас бармақтарын көрсету арқылы
түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін
тексеремін
|
Ағылшын тілі.
АКТ,Слайд-презентация
Денсаулық, достық және айналасындағыларға
қамқрлық көрсет у
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ
кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан
ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
Оқу мақсаттарына сай оқушылар алған
білімдерін жеңілден күрделіге қарай берілген тапсырмаларды орындау
барсына құрылғандықтан мақсат қолжетімді және саралау дұрыс
жүргілзіледі деп санаймын.
Дарынды оқушылар мен мұғалім тарапынан қолдау
басқа оқушыларға көрсетіліп,қиындық тудырған тапсырмалар талданатын
болғандықтан сабақтың мақсатына уақытты тиімді пайдалану арқылы
жетемін деп ойлаймын .
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1. әр тапсырманың уақытымен орындалып, уақыттан
ауытқымауы
2. оқушылардың топта жұмыс жасауға деген
бейімділігі жұмыстың жүруіне мүмкіндік
туғызуы
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1. оқушылардың өз бетімен ізденіс
жасауы
2. саралап оқыту үшін оқушыларға материалдың
жеткілікті болуы
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|