Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
|
4-бөлім: Жануарлар әлемі
мен өсімдіктер дүниесі
|
Мектеп:
|
№
89 мектеп –
лицей
|
Мерзімі:
|
08.11.2019 Пәні: қазақ
тілі
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Байрбекова Фарида
Закировна
|
Сынып: 5
«Б»
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
«Бақа мен үйрек»
ертегісі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.1.2.1әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени,
тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (ән мәтіні,
хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені
түсіндіру.
5.4.3.1тура және ауыспалы
мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним,
синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолдану
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: әлеуметтік-тұрмыстық,
әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі
(ән мәтіні, хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені
түсіндіреді..
Көпшілігі:тура және ауыспалы мағыналы
сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді
көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолданады.
Кейбір
оқушылар:
әлеуметтік-тұрмыстық,
әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі
сөздерден көп мағыналы сөздерді таба
алады.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар орындай
алады: оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым, ӘТН бойынша
тапсырмаларды
орындайды.
|
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: бақа, үйрек, синоним, антоним,
көп мағыналы,т.б.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Көп мағыналы сөздер дегеніміз
не?
|
Не себепті ... деп ойлайсыз
?
Не себепті бақа құлап
түсті?
|
Бағалау критерийі
|
-
әлеуметтік-тұрмыстық, әлеуметтік-мәдени, тақырыптарға
байланысты диалог көтерілген мәселені
түсіндіреді.
-
тура және ауыспалы мағыналы
сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді
көркемдік ерекшеліктеріне сай
қолданады.
|
Алдыңғы
оқу
|
Адам және
табиғат. Қызыл кітап жайлы не
білесіңдер?
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Сәлемдесу, сыныпта жағымды
психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Сергіту
сәті: «Мен үшін қымбат....»
әдісі.
Оқушылар шеңберде тұрып, өзі
үшін қымбат жандарға тілек
айтады.
2. Сабақтың мақсатымен
таныстыру
Оқушылар шеңберде тұрып,
бір-бірінің жақсы қасиеттерін
айтады.
|
Төлегенннің
«Салтанат» күйі
|
Сабақтың
ортасы
25
минут
|
1-тапсырма.
Оқылым мен тыңдалым
Мәтінді
оқып «Сен маған, мен
саған» әдісі арқылы мәтінді рөлге
бөліп оқыңдар. «Неліктен?» деп басталатын
сұрақ құрастырыңдар.
Дескриптор:
ӘТН Бірнеше мағынада жұмсалатын
сөздер көпмағыналы сөздер деп аталады. Мысалы: қара
(етістік)
1) көз жіберу, назар
аудару,
2) іздеу,
қарастыру,
3) көру,
бақылау,
4) ескеру
елеу,
2-тапсырма «Кім жылдам?»
(жазылым)
Бақалар мен үйректер
жайында хабарлама дайындаңдар.
Дескриптор:
3-тапсырма
Ақылды, айлакер, қорқақ, сақ,
қырағы, төзімді сөздерінің синонимдері мен антонимдерін
жазыңдар.
Ақылды, білімді, дана,
Айлакер, қу, алаяқ, Қорқақ, су жүрек, сақ, мүлт жібермеу, қырағы,
алғыр.
Дескриптор:
4-тапсырма
Берілген аң-құстарға
қандай сипаттама сәйкес келетінін анықтап, сәйкестендіріп
жазыңдар.
|
Оқулық,
дәптер
Бейнелі
суреттер
Оқулық,
дәптер
|
Сабақтың
соңы
10
минут
|
Үйге: 7-тапсырма 42 -
бет.Кері
байланыс
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау– оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау–оқушыбілімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
ҚБ:Өзін-өзі
бағалау
ҚБ: «Басбармақ»
|
Пəнаралық байланыс:
денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс, құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)
Қазақ әдебиеті,
тарих, өзін-өзі тану
|
5 –
тапсырма.
Диалог не? «Бақа мен
үйрек»ертегісі негізінде диолог
құраңдар.
|
|
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу
мақсаттары қолжетімді ма?
Оқушылар бүгін не
үйренді?
Сабақтағы ахуал қандай
болды?
Жоспарланған саралау жақсы іске
асты ма?
Уақыт есебінен ауытқу болды
ма?
Жоспарға қандай
өзгеріс енгізесіз?
|
Өткізген сабақ туралы ойлану
үшін төмендегі орынды
пайдаланыңыз.
Сол жақтағы Сіздің
сабағыңызға қатысты сұрақтарға жауап
беріңіз
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе немесе
тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың
барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
білдім?
|