Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
5 саны мен цифры
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ашық
сабақ
Сабақтың тақырыбы. 5 саны мен цифры.
Сабақтың мақсаты: 1. 5саннын екі санның қосындысы түрінде, 5-тен
кем санды 5-ке дейін толықтыру, мәні 5-ке тең қосынды, оған кері
айырма құрастыруды қалыптастыру.
2. Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Ауызша жылдам есептеуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын.
Көрнекіліктер: сандар кассасы, оқулық, суреттер, сандар.
Сабақтың құрылымы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Өткен сабақтарды еске түсіру.
А) Дидактикалық ойын «Сан тастамақ»
Ә) «Кім тапқыр?» ойыны
Б) Көршісін тап
ойыны
Г) Дәптермен жұмыс
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық сәт. Әрбір іске жауапты,
Бала болам талапты.
Уәдесінде тұратын,
Адам болам салмақты.
- Оқу құралдарын алғызып, партада дұрыс отыруларын қадағалау.
ІІ. Өткен сабақтарды еске түсіру үшін
А)«Сан тастамақ» ойыны алты баланың алдына көрсетіп 0, 1, 2, 3, 4,
5 деген сандарды тастаймын, «Ал балалар қараңдар сандарды ретімен
санаңдар» дегенде, балалар ретімен тұра қалу керек.
- Ал, қалған балалар сол 0-ден 5-ке дейінгі сандарды кері кему
ретімен санап береді. 5, 4, 3, 2, 1, 0
Ә)«Кім тапқыр?» ойыны тақтаға мына сандарды іліп қандай сан жоқ
екенін тапқызу. мысалы: 0, 3, 5 (жоқ сандар: 1, 2,
4)
Ә) Жұмбақ есеп.
Гүлдерге кеп күнара,
Қонушы еді 1 ара.
Бүгін 4 туысын,
Ертіп ертіп келіпті бұл ара.
Барлығы қанша ара? (5)
Мұз айдында 3 бала,
Асыр сап жүр сырғанай.
Сырғанамай 2 бала,
Жағалауда тұр қарай.
Санап айтсақ ойланбай.(5)
Б) Дәптермен жұмыс.
- 5 санын дәптерге жазу.
Жауабы 5 болатын есептер құру үшін екі қорап |
қолданылады. 5 зат оларға түрліше салынады. Нəтиже |
қосуға арналған есептер түрінде жазылады. |
Осындай ойынды жұптарда ұйымдастыруға болады. 5 |
асбұршақ таратылады. Балалар олардың бір бөлігін бір |
қолға жасырады, ал екіншісіндегі бөлігін досына көрсетеді. |
Оң қолымда 5 саусақ,
Сол қолымда 5 саусақ.
Алақанды ашайық,
Бесті беске қосайық.
Оң аяқта 5 башпай,
Сол аяқта 5 башпай.
Бесті беске қосқанда,
Болады екен 10 башпай.
Ауада жазу Дәптерде жазу
ІҮ.
Қорытынды.
- 5 саны нешеден кейін тұрады?
- 5 саны нешемен-нешенің қосындысы?
- Кімнің жасы 5-те?
Қ
арапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру
Тақырыбы: 5 саны мен цифры
Мақсаты: Балаларға 1-ден 5 –ке дейін сандарды санауды, геометриялық пішіндердің атауларын білуді қайталау арқылы білімдерін бекіту. Тура және кері санау дағдыларын қалыптастыру.Логикалық сұрақтарға жауап беру арқылы зеректілікке, аңғарымпаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктер:, суреттер,
Қолданылған әдіс-тәсілдер: жұмбақ жасыру,түсіндіру,жаттықтыру,әңгімелесу,ой-қозғау өз беттерінше шығармашылық жұмыс.
Дәлелдеу-ояту
Тәрбиешінің іс-әрекеті :
Балалардың іс-әрекеті
Шаттық шеңбері:
-Балалар бүгін біздің ұоіә-е апайлар келіп отыр,біздің білімімізді тексеру үшін.
-Балалар бүгінгі ұоіс-әрекетіне дайынбыз ба?
-
-Балалар бір жылда неше мезгіл бар?
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Балалар мен сендерге жұмбақ жасырайын,мұқият тыңдаңдар.
Туысқан бес кісі,
Бірінен-бірі кіші.
Бәрінің аты бір
Ең кішісі шеткісі (шешуі:бес саусақ)
Өте жақсы балалар,сандарға арналған санамақ кім біледі?
-«Бір үйде біз нешеуіміз? (санамақ)
-
Шаттық шеңбер:
Біз үлгілі баламыз
Айтқан тілді аламыз.
Күнге қарай талпынып,
Көкке қанат жаямыз
Жалқаулықты сүймейміз
Біз талантты жас ұлан
Үлгі аламыз жақсыданн
-Жұмбақтың шешуін ойланып, саусақ екен біледі.
-Балалар саусақ қимылдарын жасап санамақты айтады.
-Балалар таңғалысып қызыға тақтаға назар аударады.
Ұйымдастыру -іздену
-«Поезд»құрастыру ойыны.
1 2 3 4 5
1-ден-5- ке дейінгі сандар бір таңбалы сандар.
-Жарайсыңдар , балалар.Осы сандарымызды тура және кері санайық.(Екі тілде)
-Балалар вагондарымызды ретімен орналастырдық,сандарды тура жөне кері санадық.
Ашық сабақ
ҰОҚ. Тақырыбы :.5 саны мен цифры |
МЕКТЕП/МҰ: |
|
Оқыту мақсаттары |
0.4.1.3.Көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен |
|
|
тапсырмаларды шешу. |
|
Күтілетін |
Барлық тəрбиеленушілер: |
|
нəтижелер |
-көрнекіліктің негізінде қарапайым мысалдар мен есептерді оқиды |
|
|
жəне заттар тобын қайта санау арқылы шешеді. |
|
|
|
|
|
Көптеген тəрбиеленушілер: |
|
|
|
|
|
-көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен тапсырмаларды |
|
|
шешеді . |
|
|
Кейбір тəрбиеленушілер: |
|
|
-қарапайым мысалдар мен есептерді өз бетінше құрастырады жəне |
|
|
содан кейін көрнекіліктің негізінде оларды шешеді. |
Тілдік мақсаттар |
|
Дағдыларын дамыту: |
|
|
|
-көрнекілік негізінде қарапайым мысалдар мен есептерді оқиды |
|
|
|
жəне заттар тобын қайта санау арқылы шешуді түсіндіреді. |
|
|
|
Пəндік лексика жəне терминология: |
|
|
|
-есеп,мысал, қосу, алу. |
|
|
|
Пікір алмасуға арналған сұрақтар: |
|
|
|
–5+2, 5–2 жазбалары нені білдіретінін айт, оларды əртүрлі оқы? |
|
|
|
–Мысалдарды жазуға қандай таңбалар көмектескенін түсіндіре |
|
|
|
аласыңдар ма? |
|
|
|
Жазу: |
|
|
|
-сандарды толықтырып жапсыр, сандарды қорша , жаз жəне т.б. |
|
Алдыңғы білім |
|
Қосу жəне алу, «+» жəне «–», «=» таңбалары, сан жəне цифр . |
|
|
Жоспар |
|
|
|
|
|
Жоспарланған |
|
Жоспарланған іс-əрекет |
Ресурстар |
уақыт |
|
|
|
Басталуы |
Ынталандыру. |
|
|
0–5 минут |
|
|
|
|
|
|
|
|
Өзектендіру. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ортасы |
Мақсат қою (проблемалық жағдай). |
Əліппе-дəптер, |
|
6–15 |
(Ұ)Бүгін біз нан туралы мысалдар құрастырамыз. |
санайтын |
|
|
Педагог заттарды (текшелер, геометриялық фигуралар) |
материал |
|
|
сөреге қояды жəне бұлардың дүкендегі нан немесе тоқаш |
|
|
|
екенін айтады. Педагог сөредегі заттар санын 5-ке дейін |
|
|
|
толықтыруды не артығын алып тастауды ұсынады. |
|
|
|
Сонымен қатар тақтаға есептер жазылады. Мысалы, 4+1=5, |
|
|
|
7–2=5 |
|
|
|
Өздік жұмыс. |
|
|
|
(Ө)1-ші жəне 2-тапсырма жеке жұмыс үшін. |
|
|
|
Кез келген түрдегі тексеру (өзін-өзі тексеру, өзара тексеру |
|
|
|
немесе педагогтің тексеруі) міндетті. Балаларда қателердің |
|
|
|
бар-жоғын, олардың себебін анықтау керек. |
|
|
16–25 |
Бұрын үйренгенді қолдану жəне іскерліктерді түзету |
Əліппе-дəптер, |
|
|
(Ж) 3- тапсырма цифрларды бастырып жазу үшін берілген. |
жиынтық |
|
|
1-қадам. Алдымен визуальды екіге бөлетін сызық бойымен |
полотно, |
|
|
сəл көлбеу кішкене таяқша сызамыз. Ортасына жетпей |
Үлестірмелі |
|
|
тоқтаймыз. |
материал |
|
|
2-қадам. Алдымен жоғары, одан кейін оң жаққа |
|
|
|
дөңгелектей отырып, жарты сопақша сызамыз, бұл ретте ол |
|
|
|
оң жағымен торшаның сызығымен жанасуы тиіс. Төменгі |
|
|
|
жиектің ортасынан сəл жоғары көтеріліп, жарты |
|
|
|
сопақшаны аяқтаймыз. |
|
|
|
3- қадам. Қаламды қағаздан ажыратып, жоғарғы |
|
|
|
құйрықшаны саламыз. Жоғарғы көлбеу нүктеден бастап |
|
|
|
сызамыз. |
|
|
|
(Ж) 4-тапсырма –5 санының құрамымен мысалдар |
|
|
құрастыру. Балалар екеулеп үстелде тоқаштар немесе |
|
|
рогаликтерге ұқсас заттарды жайып қояды. Карточкаларға |
|
|
мысалдарды жазады. Содан кейін оны дəптерге көшіреді. |
|
|
Санның құрамын құрайтын қосуға арналған мысалдарды |
|
|
құрастыру жөніндегі құралдар, əліппе-дəптерде берілгенге |
|
|
ұқсастарын пайдалануға болады. Олар балаларға түсінікті |
|
|
əрі таныс болу керек. Сондықтан олар дəптерде бірыңғай |
|
|
стильде орындалған. |
|
|
Жауабы 5 болатын есептер құру үшін екі дорба |
|
|
қолданылады. 5 зат оларға түрліше салынады. Нəтиже |
|
|
қосуға арналған есептер түрінде жазылады. |
|
|
Осындай ойынды жұптарда ұйымдастыруға болады. 5 |
|
|
асбұршақ таратылады. Балалар олардың бір бөлігін бір |
|
|
қолға жасырады, ал екіншісіндегі бөлігін досына көрсетеді. |
|
|
Ол жұдырықта неше асбұршақ бар екенін айтуы тиіс. |
|
Рефлексия |
Рефлексия. |
Əліппе-дəптер |
26–30 |
Педагог қорытынды жасап, балаларды мадақтайды. |
|
|
Сабақтағы өз жұмысын «Сəттілік сатысы» арқылы |
|
|
бағалауды ұсынады. |
|
|
Педагог түсіндіреді: егер қателіктер көп болса, төменгі |
|
|
сатыда көңілсіз смайликтің суретін салуға болады. |
|
|
Қателіктер аз болса, ортаңғы сатыда аузы түзу смайликті |
|
|
салуға болады. Қателіктер болмаса жəне бала барлығын |
|
|
жақсы түсінсе, жоғарғы сатыда күлімдеген смайликті |
|
|
салуға болады. |
|
|
|
|
,Рефлекістік түзету
Балалар вагонның өзі және терезесі қандай геометриялық пішінге ұқсайды, дөңгелектері ше? Вагонның үстінде пішіндер бар ма,ол қандай пішін?
Сергіту сәті: 1 –дегенде орнымыздан тұрайық
2-3 алақанды соғайық
Иілеміз оңға бір,
Иілеміз солға бір.
Бір отырып ,бір тұрып
Біз шынығып алайық
5-дегенде жай ғана
Орнымызды табайық.
-5 саны 1бірліктен тұрады.
-Балалар қазір бәріңнің алдарыңа ақ парақтар таратып беремін,ол бос парақ емес онда сандар салынған, сол сандардың арасынан бүгінгі танысқан 5-санын тауып әдемілеп бояймыз.
Күтілетін нәтиже:
Білу Білу: Балалар «5 саны мен цифрымен» таныса білді
Игер Игеру:5
саны бір таңбалы сан екенін
Сандарды тура және кері санап игерді
МеңгМенгеру:Ойындарды қолдау арқылы балалар 5 санын меңгерді
А)Таяқшалармен жұмыс.
Б)5 санының жазу тәртібі.
В)Ауада жазып көру.
Мұғалім сөзі:
Балалар бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болмақ, өйткені бауырсақ
ертегісінің кейіпкерлерімен біргелікте біз күзгі орманға саяхатқа
барамыз.
Дәптермен жұмыс.
Атай мен әжей бізді математика сабағынан 5 санын қалай
жазатынымызды көргісі келіп отыр.Қане балалар дұрыс отырып алып,
дәптеріміздегі 5 санын бастырып жазайық.
№1. Бес санын бастырып жазу.
Бұл ертегіде басты кейіпкер кім еді?
Балалар жауабы.
Дұрыс айтасыңдар ол біздің сүйікті Бауырсағымыз.
Суретке көңіл берейік қоян біздің Бауырсағымызды жеп қоймақшы.Ол
үшін бізге берілген қоянняң тапсырманы орындауымыз қажет.
Қоянның тапсырмасын.
Сандар құрамын анықта
1+?=3 1+?=4 1+?=5
?-2=3 ?+3=4 ?+2=5
2+?=4 4+?=5 ?+3=5
Қасқырмен кездесу.
Қасқырдың тапсырмасы.Дәптермен жұмыс.
№2.Қандай сан көрсетілсе, сонша затты боя.
Оқушылар саңырауқұлақ, көбелек, алманың тұсында қандай сан жазылса,
соншасын бояуы тиіс.
Сергіту сәті.
Оң қолымда 5 саусақ,
Сол қолымда5 саусақ.
5 ті 5 ке қосқанда болып шықты 10 саусақ
Ауызша 1 - ден 10 - ға дейін тура және кері санау.
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
Аюмен кездесу.
Аюдың тапсырмасы.Дәптермен жұмыс.
№3.Нүктелерді ретімен түзу сызық арқылы қосу.
Түлкімен кездесу.
Түлкінің тапсырмасы.
Суреттерді салыстырып, 5 айырмашылығын табу.
Бауырсақтың сыйы.
Біздің ерекше сабағымызға Маша мен аю қонаққа келіпті. Өздерімен
бірге ойындарын да ұмытпапты.
Ойын «Көршісін тап»
Ойын «Кім шапшаң?»
Машаның сергіту сәті.
IV.Сабақты қорытындылау.Сабақ ұнады немесе ұнамады.Смайликтердің
көңіл күйін сызады.
Сабақтың тақырыбы: Жемістер мен көкөністер
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.Түгендеу.Балалар бүгін біздің сабаққа Қызылтелпекте келіпті. Сондықтан оған өзіміздің білімімізді көрсетейік. Сендерге деген сыйлығы бар.
II.Үй тапсырмасын тексеру.
Балалар, қандай азық-түліктерді білесіңдер? Нан деп атын айтқан бала үстел үстіндегі суреттерден нанның суретін алып тақтаға іледі. Осылай оқушылар азық-түліктердің атын атап тақтаға іледі. Осылардың барлығын не деп атаймыз балалар? Бұлардың барлығын азық-түліктер деп атаған оқушы азық-түліктердің ортасына іледі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі. Тақырып бойынша толық мәлімет бере отырып, жемістер мен көкөністердің атауларын дұрысатай білуге баулу.
Тәрбиелік. Балалардың жеміс ағаштарын қорғап, оларға қамқор болуына ықпал ету үшін тәрбиелік әңгімелер жүргізу.
Дамытушылық. Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін арттыру. Ауызекі сөйлей білуге үйрету. Жаңа сөздерді меңгерту арқылы сөз қорын молайту.
Көрнекіліктер: Тақырыпқа сай сюжетті суреттер,сөзжұмбақ «Жемістер»,
Сабақтың барысы:
IV. Жаңа сабақ.
-
Жемістер мен көкөністер туралы түсінік беру. Жемістер мен көкөністерге алма, алмұрт, анар, сәбіз, орамжапырақ, қызанақ, жүзім жатады. Бұлардың барлығын жемістер мен көкөністер деп атаймыз. Жеміс ағаштарын қорғап, сындырмай, оларға су құйып күтуіміз керек.
V. Тапсырмалармен жұмыс.
Сурет бойынша жұмыс.
1.Сурет бойынша жемістер мен көкөністерді айтамын, оқушылар мұқият тыңдап, қайталайды.
2.Жемістер мен көкөністерді суреттен көрсетіп атайды, оқушылар қайталайды.
3.Оқушылар сурет бойынша жемістер мен көкөністерді тізбектеп айтып шығады.
2-тапсырма.
1.Жемістер мен көкөністерді суреттен көрсете отырып атаймын, оқушылар қайталайды. Мынау –алма. Мынау –қызанақ.
Топтық жұмыс.
1.Оқушыларды екі топқа бөлу.
1 –топ. Жемістерді көрсет,
2 –топ . Көкөністерді көрсет,
Оқушылар тақтадағы көрнекілік бойынша жемістерді, көкөністерді атайды. Дұрыс атап көрсеткен топ жеңімпаз топ атанады.
Жеке топтық жұмыс.
1.Оқушыларға түрлі түсті кеспе қағаздарын таратамын.
2.Түстерді айтамын, оқушылар кеспе қағаздарынан сол түсті тауып көрсетіп, қайталайды.Дұрыс жауап берген оқушылар белсінді оқушы атанады.
4-тапсырма.
Сөйлеп үйрен.
-
Алманың суретін көрсетіп, алма туралы айтады. Оқушылар тыңдап отырады.
Алма.
Мынау –алма.
Мынау –қызыл алма.
-
Оқушылар осылай кезекпен айтып шығады.
Сергіту сәті.
Оң қолымда, бес саусақ.
Сол қолымда, бес саусақ.
Екі қолда барлығы.
Бар екен ғой он саусақ.
VI.Сабақты бекіту.
а)жемістер мен көкөністерді ата;( алма, алмұрт, анар, сәбіз, орамжапырақ, қызанақ, жүзім)
ә)жемістер мен көкөністерге нелер жатады? (оқушы атаған жемістер мен көкөністердің суреттерін тақтадан көрсетеді.)
в)бұлардың барлығын нелер деп атаймыз? ( жемістер мен көкөністер деп атаймыз)
Сөйлеуді дамыту.
Тақырыбы: «Жемістер мен көкөністер»
Мақсаты: Жемістер мен көкөністер түсінік беру. Оларды ажырата
білуге үйрету. Ойын, есте сақтау қабілетін, дүние танымын дамыту.
Балалардың жеміс ағаштарын қорғап, оларға қамқор болуына ықпал ету
үшін тәрбиелік әңгімелер жүргізу.
Әдіс тәсілдері: Сұрақ - жауап, түсіндіру, көрсету, ойын.
Көрнекілігі: ойын, суреттер, үлестірмелі материал.
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу сәті:
Сәлеметсіздер ме! Апайлар. мектепке біз барамыз,
Досымызды табамыз.
Сәлемет пе, міне мен,
Доспын енді сенімен.
Қазір жылдың қай мезгілі? Көктем
Көктемде ауа райы қандай болады
Не өзгеріс болады?
.
Мен сендерге жұмбақ жасырамын. Жұмбақтың шешуі бүгінгі оқу іс
әрекетіміздің тақырыбы болмақ. Дайынсыңдар ма?
Бұтақта ілініп тұрамын,
Піскенде себетке құладым. \жеміс\
Үлкендігі алмадай,
Сырты жанған қызыл от.
Ішін ашып қарасаң,
Майда майда қызыл шоқ. \анар\
Үстіне тігіп көк шатыр,
Астында қызыл дәу жатыр. \қызылша\
Қалың киім ұнатады,
Шешіндірсең жылатады. \пияз\
Сонымен, балалар бүгінгі оқу іс әрекетіміздің тақырыбы жемістер мен
көкөністер жайлы әңгімелейміз.
Жемістер бақшада яғни ағашта, ал көкөністер бақта өседі. Жемістер
мен көкөністерді қарайтын адамды бағбан дейміз.
Жемістерге: алма, алмұрт, жүзім, шабдалы, өрік, шие.
Көкөністерге: картоп, қызылша, пияз, сәбіз, қияр, қызанақ т. б.
жатады.
Жемістер мен көкөністердің құрамында көптеген дәрумендер бар. 1.
Оқушыларды 2 топқа бөлемін.
2. Тапсырма беремін.
1 - топ. Жемістерді көрсетеді, атайды, себетке салады.
2 - топ. Көкөністерді көрсетеді, атайды, себетке салады.
Дұрыс атап көрсете білген топ жеңімпаз тол атанады.
Көкөністерді тағам ретінде салаттар жасаймыз.
Ал көкөністердің пайдасы мысалы;
Қызанақ ол біріншіден, тағам ретінде өте пайдалы. Екіншіден,
қызанақта С дәрумені өте көп. Үшіншіден, жас қызанақ пен томат
шырынының шипалық қасиеті жақсы. Асқазан
жарасы бар адамдар жас томат шырынын ішуге тиіс. Томат шырыны
ағзадағы тастарды да ерітеді. Қызанақ бауыр ауыратындар үшін де өте
пайдалы. Бақшада өсіп тұрған жемісті сабағынан үзіп алып, жумаған
күйде жеудің өзі зиянды. Адамның іш ауруын да, басқа да сырқаттарды
туғызатын микробтарды көреміз.
Жалпы жемістер мен көкөністер біріншіден дәрумен берсе, екіншіден
тағам ретінде, ал үшіншіден дастарханға сән ретінде қоя аламыз.
Көкөністер. Сәбіз дің құрамында дәрумендер көп. Көп жесеңдер
бойларың өседі.
Балалар енді «Сиқырлы қапшық деген ойын ойнайық.
Шарты: Қолына алады, пішінін, дәмін, түсін, қолдануын айтады.
Көкөністер мен жемістер туралы тақпақтарын айту.
Жемістер бізге мол өнім беру үшін, біз олардың топырағын
қопсытуымыз керек, арам шөбін жұлу және суғару керек. Жер ана
мейірімді, өйткені көкөністерді өсіреді, күн де мейірімді шуығын
төгеді. Көкөністер жылу сүйгіш, суыққа төзімді болып
бөлінеді.
Шикідей жейтін көкөністерді
атайықшы; қызанақ, қызылша, сәбіз. баклажан,
картоп.
Енді ойынға кезек берейік.
«Салат» Қимылды ойын.
Жарайсыңдар балалар салаттарымыз өз жұптарын тапты.
Бүгінгі оқу іс әрекетімізді қорыта келе жемістер мен көкөністерді
бөлек алып қоюмыз керек.
Сонымен бүгін біз не туралы
өттік?
Жемістер мен көкөністер туралы.
Олардың бізге пайдасы бар ма?
Дұрыс айтасыңдар.
Алманы жеміске ме, әлде көкөніске жатқызамыз ба?
Қауынды ше?
Құрамында не бар екен. \дәрумендер\
Жемістерді жумай жеуге бола ма? \жоқ, іш ауырады\
Жарайсыңдар балалар барлықтарың дұрыс жауап бердіңдер, ойынды да
жақсы ойнадыңдар.
Балаларды мақтап мадақтау.
өкөніс қайда? (Бақшада)
2. Балалар бақшада көкөністерді баптап өсіретін адамды кім дейміз? (Бағбан)
3. Қыс айларында көкөністерді қайда өсіреді? (жылыжайда)
4. Қияр, қызанақ неден пайда болады? (Жеміс гүлінен)
5. Көкөністерді қалай өсіреді? (Тұқым себу)
6. Тығыз оралып өскен жапырақты не деп атаймыз? (Орамжапырақ)
7. Көкөністердің құрамында қандай дәрумендер кездеседі?
8. Шикілей жеуге болатын көкөністерді ата?
9. Көкөністерді қалай күтіп өсіреміз? (құнарлы топырақ, арапшөп жұлу, суару)
10. Көкөністерді жылдың қай мезгілінде отырғызады? (көктем)
11. Көкөністерді қай мезгілде жинап алады?
2-тапсырма. "Ойлан, тап" ойыны
Не?
Қандай?
Қайда өседі? - деген сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар жеміс -
жидектер мен көкөніс атауларын жасырады, 1 оқушы көзі жұмулы күйде
жеміс атауын табуы тиіс.
Тақырыбы:
Жемістер мен көкөністер.
Мақсаты:
Білімділік: Жемістер мен көкөністердің атауларын дұрыс атай және
ажырата алуға баулу.
Тәрбиелік: Балалардың жеміс ағаштарын қорғап, оларға қамқор болуына
ықпал ету үшін тәрбиелік әңгімелер жүргізу.
Дамытушылық: Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін арттыру. Ауызекі
сөйлей білуге үйрету. Жаңа сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорын
молайту.
1. Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру.
2. Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты суреттер, жемістер
мен көкөністердің жасалған түрлері, қиылған түрлері, төл дыбыстар,
себет.
Сабақтың барысы.
I. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу.
II. Үй тапсырмасын сұрау.
III. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
IV. Тақырыпты көрнекілік арқылы түсіндіремін
Алма қызанақ
Алмұрт пияз
Өрік қияр
Шие сәбіз
Алхоры орамжапырақ
Анар картоп
жүзім
V. Тапсырмалармен жұмыс.
1 - тапсырма. Сурет бойынша жемістер мен көкөністерді атаймын,
оқушылар мұқият тыңдап, қайталайды.
2. Оқушылар сурет бойынша жемістер мен көкөністерді тізбектеп айтып
шығады.
2 - тапсырма.
1. Үстелдің үстінде тұрған жемістер мен көкөністерді көрсете отырып
атап шығады.
Мынау - алма. Мынау - алмұрт. Мынау - анар. Мынау - сәбіз. Мынау -
орамжапырақ. Мынау - қызанақ. Мынау - жүзім. Бұл - жемістер мен
көкөністер.
2. Сөздерді оқимын, оқушылар суреттен көрсете отырып
қайталайды.
3. Үстелдің үстіндегі жемістерді көрсете отырып атайды, оқушылар
қайталайды.
Үлгі: Мынау - алма.
4. Көкөністерді көрсетіп, атайды, оқушылар қайталайды.
Үлгі: Мынау — қызанақ.
Топтық жұмыс.
1. Оқушыларды 2 топқа бөлемін.
2. Тапсырма беремін.
1 - топ. Жемістерді көрсетеді, атайды, себетке салады.
2 - топ. Көкөністерді көрсетеді, атайды, себетке салады.
Дұрыс атап көрсете білген топ жеңімпаз тол атанады.
3 - тапсырма.
1. Көрнекілік бойынша түстерді атаймыз.
қызыл
қара
сары
қоңыр
ақ
жасыл
көк
2. Түстерді атаймын, оқушылар қайталайды.
3. Кітап бойынша жұмыс жүргіземін. Сурет бойынша сөз тіркестерін
атаймын, оқушылар кеспе қағаздарынан сол түсті тауып көрсетіп,
қайталайды. Дұрыс жауап берген оқушылар белсенді оқушы атанады.
4 - тапсырма.
Оқушылар сурет бойынша сөйлеп үйренеді.
1. Алманың суретін көрсетіп, алма туралы айтамын. Оқушылар тыңдап
отырады.
Мынау - алма.
Мынау - қызыл алма.
2. Оқушылар кезекпен айтып шығады.
Сергіту сәті.
1. Мұғалім сергітуді оқиды, оқушылар мұқият тыңдап отырады.
Оқушылар ойланып жауап береді.(Екі алмұрт).
2. Сергітуді оқимын, оқушылар қайталап отырады.
3. Сергіту сәтін орындатамын.
Пісіп тұрған төрт алмұрт,
Қызығатын көрген жұрт.
Екі алмұртты бұтақтан
Алып жеді Мұратқан
Қанша қалды алмұрттан.
VI. Сабақты бекіту.
1. Көрнекілік бойынша жемістермен мен көкөністерді атау.
2. Кеспе қағаздары арқылы аталған түстерді дұрыс көрсете білу.
VII. Сабақты қорытындылау.
VIII. Үйге тапсырма беру. Жемістер мен көкөністерді білу.
Түстерді ажырата білу. Сергітуді жаттап алу