«Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1
гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім: |
«Әлемдегі ірі кітапханалар» |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Асилдин.Ә.Е. |
|
|
Күні: |
15.12.2021 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай. Ғылым таппай мақтанба |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.4.1 фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну; 5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылармен амандасу. Үй тапсырмасын сұрау. Өткен сабақты қайталау. «Тосып ал!» әдісі. Топқа бөлу. Оқушылар берілген қима қағаздардың бірін таңдап топқа бірігеді. І топ Автор ІІ топ Кітап ІІІ топ Баспанахана «Жаңа сөз үйрен» айдары оқушыларды сабаққа қатысты жаңа сөздерді меңгерту мақсатында жүргізіледі. Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді. Мақтанба – не хвастаться Қашық бол – будь дальним Асық бол – ускорение Адам болу – быть человеком Өсек – сплетни Өтірік – ложь Мақтаншақ – гордый Бес дұшпан – пять врагов Талап – требование Терең ой – глубокая мысль Қанағат – удовлетворенность Асыл іс - достояние |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Өткен сабақты қайталайды. Оқушылар топқа бірігеді. Оқушылар жаңа сөздерді сөздік дәптерлеріне жазады. Мұғаліммен бірге дауыстап қайталайды. |
Бақылау парағы арқылы бағаланады.
|
Қима қағаздар Оқулық, интербелсенді тақта, аудио мәтін, бейнеро-лик |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Айтылым. Диалог Сұрақтарға жауап береді. 1. Абай Құнанбаев туралы не білесің? 2. Абайдың қандай шығармаларын оқыдыңдар? 3. Не себепті Абайды «Қазақтың бас ақыны» деп атайды? Дескриптор:
Тыңдалым. Айтылым. Интербелсенді тақтадан «Абай Құнанбаев» туралы қызықты бейнеролик көреді. Көрсетілген бейнероликке байланысты сұрақтарға жауап береді. Дескриптор:
Тыңдалым. Оқылым. Мәтінмен жұмыс. Аудио арқылы мәтіннің өлеңді тыңдайды. Мәтінді кезектесіп оқиды. Мәтіннің мазмұнын түсінеді.
Дескриптор:
Топтық жұмыс. Жазылым. Айтылым «Фишбоун» әдісі. Фишбоун әдісі арқылы мәтінді талдайды. Дескриптор:
Тілдік бағдар. Болымды, болымсыз етістіктер.
Тақтамен жұмыс. Жазылым. Болымсыз етістіктерді болымды етістікке айналдырады.
Дескриптор:
Жеке жұмыс. Жазылым. Абай айтқан бес жақсы нәрсе мен жаман нәрсені анықтайды.
Дескриптор:
Үй тапсырмасы: 121-бет, 3-тапсырма Қашықтықтан оқу кезінде жіберілген олқылықтың орнын толтыру. Көптік жалғау Көптік жалғау алты түрлі: -лар, -лер, -дар, -дер, -тар, -тер сөзге (зат есімге) үндестік заңы бойынша бір түрлі жалғанып, заттың кептігін білдіреді. Мысалы: оқушы-лар, үй-лер, қыз-дар, мектеп-тер т. б. Көптік жалғау тек өзі жалғанған сөз білдіретін заттың көптігін ғана емес, сонымен бірге сол зат көпке ортақ екенін де білдіреді. Мысалы: үйлеріңе қайтыңдар, қонақтар шайларын ішті дегенде үйдің, шайдың кептігі емес, сол заттар қатысты адамдар (сендер және қонақтар) көп екенін білдіріп тұр. Бағалау: Үй тапсырмасы: |
Оқушылар сұраққа жауап береді.
Оқушылар бейнеролик көреді.
Оқушылар мәтінді кезектесіп оқиды. Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Оқушылар топтық жұмысқа қатысады.
Оқушылар болымды етістіктерді болымсыз етістіктерді айналдырады.
Оқушылар қажет сөздерді тауып жазады.
Оқушылар дәптерлеріне жазып алады. |
Бақылау парағы арқылы бағаланады. Бақылау парағы арқылы бағаланады. Бақылау парағы арқылы бағаланады. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз «Жамбыл облысы әкімдігінің
білім басқармасы Тараз қаласының білім
бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы
№1 гимназиясы»
КММ Қысқа мерзімді
жоспары
Бөлім:
«Әлемдегі ірі
кітапханалар»
Педагогтің
аты-жөні:
Асилдин.Ә.Е.
Күні:
15.12.2021
Сынып:
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Абай. Ғылым таппай
мақтанба
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 5.1.4.1 фольклорлық және шағын
көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын
түсіну;
5.2.5.1 берілген
сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке
қатысу
Сабақтың
мақсаты
Барлық оқушылар
орындай алады:
мұғалімнің
көмегімен фольклорлық және шағын көлемді
көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіне
алады
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады:
фольклорлық және
шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіне
алады
Кейбір оқушылар
орындай алады:
берілген сұрақты
дұрыс түсініп, лайықты жауап беріп, шағын диалогке қатыса
алады
Бағалау
критерийлері
сұраққа лайықты
жауап бере алады
шағын диалогқа
қатыса алады шағын көлемді мәтіндердің
мазмұнын түсіне алады
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі/
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы Ұйымдастыру
кезеңі:
Психологиялық ахуал
қалыптастыру. Оқушылармен амандасу.
Үй тапсырмасын
сұрау.
Өткен сабақты
қайталау. «Тосып ал!»
әдісі. Топқа
бөлу. Оқушылар берілген қима
қағаздардың бірін таңдап топқа
бірігеді. І топ
Автор ІІ топ
Кітап ІІІ топ
Баспанахана «Жаңа сөз
үйрен» айдары оқушыларды сабаққа
қатысты жаңа сөздерді меңгерту мақсатында жүргізіледі. Жаңа
сөздердің мағынасын
түсінеді. Мақтанба – не
хвастаться Қашық бол – будь
дальним Асық бол –
ускорение Адам болу – быть
человеком Өсек –
сплетни Өтірік –
ложь Мақтаншақ –
гордый Бес дұшпан – пять
врагов Талап –
требование Терең ой – глубокая
мысль Қанағат –
удовлетворенность
Асыл іс -
достояние Оқушылар мұғаліммен
амандасады. Өткен сабақты
қайталайды. Оқушылар топқа
бірігеді.
Оқушылар жаңа
сөздерді сөздік дәптерлеріне жазады. Мұғаліммен бірге дауыстап
қайталайды.
Бақылау парағы арқылы
бағаланады.
Қима
қағаздар Оқулық, интербелсенді тақта,
аудио мәтін, бейнеро-лик
Негізгі
бөлім
Айтылым.
Диалог
Сұрақтарға жауап
береді.
1. Абай Құнанбаев туралы не
білесің?
2. Абайдың қандай шығармаларын
оқыдыңдар?
3. Не себепті Абайды «Қазақтың
бас ақыны» деп атайды?
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап
береді
Диалогқа қатыса
алады
Айтылым барысында орфоэпиялық
нормаларды сақтайды Тыңдалым.
Айтылым. Интербелсенді тақтадан «Абай
Құнанбаев» туралы қызықты бейнеролик көреді. Көрсетілген
бейнероликке байланысты сұрақтарға жауап
береді.
Дескриптор:
Сұрақтарға жауап бере
алады
Айтылым барысында орфоэпиялық
нормаларды сақтайды Тыңдалым. Оқылым. Мәтінмен
жұмыс. Аудио арқылы мәтіннің өлеңді
тыңдайды. Мәтінді кезектесіп оқиды. Мәтіннің мазмұнын
түсінеді. Дескриптор: мәтінді оқи
алады.
Мәтіннің мазмұнын
түсіне алады
Топтық жұмыс. Жазылым.
Айтылым
«Фишбоун»
әдісі.
Фишбоун әдісі арқылы
мәтінді талдайды.
Дескриптор:
Мәтіннен алған мәліметтерді
пайдалана алады
Мәтінді талдай
алады Тілдік бағдар. Болымды,
болымсыз етістіктер. Тақтамен жұмыс.
Жазылым. Болымсыз етістіктерді болымды
етістікке айналдырады.
Дескриптор:
Етістіктерді ажырата
алады
Жазылым барысында
орфографиялық нормаларды сақтай алады Жеке жұмыс.
Жазылым. Абай айтқан бес жақсы нәрсе
мен жаман нәрсені
анықтайды.
Дескриптор:
Қажет сөздерді тауып жаза
алады
Жазылым барысында орфографиялық нормаларды сақтай
алады
Үй
тапсырмасы: 121-бет,
3-тапсырма Қашықтықтан оқу кезінде
жіберілген олқылықтың орнын
толтыру. Көптік
жалғау Көптік жалғау алты түрлі:
-лар, -лер, -дар, -дер, -тар, -тер сөзге (зат есімге) үндестік заңы
бойынша бір түрлі жалғанып, заттың кептігін білдіреді. Мысалы:
оқушы-лар, үй-лер, қыз-дар, мектеп-тер т.
б. Көптік жалғау тек өзі
жалғанған сөз білдіретін заттың көптігін ғана емес, сонымен бірге
сол зат көпке ортақ екенін де
білдіреді. Мысалы: үйлеріңе қайтыңдар,
қонақтар шайларын ішті дегенде үйдің, шайдың кептігі емес, сол
заттар қатысты адамдар (сендер және қонақтар) көп екенін білдіріп
тұр. Бағалау:
Үй
тапсырмасы:
Оқушылар сұраққа жауап
береді.
Оқушылар бейнеролик
көреді.
Оқушылар мәтінді кезектесіп
оқиды. Мәтіннің мазмұнын түсінеді. Оқушылар топтық жұмысқа
қатысады.
Оқушылар болымды етістіктерді
болымсыз етістіктерді айналдырады.
Оқушылар қажет сөздерді тауып
жазады.
Оқушылар
дәптерлеріне жазып алады. Бақылау парағы арқылы
бағаланады. Бақылау парағы арқылы
бағаланады. Бақылау парағы арқылы
бағаланады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















