5 сынып сабақ жоспары Бұйым өру

Тақырып бойынша 11 материал табылды

5 сынып сабақ жоспары Бұйым өру

Материал туралы қысқаша түсінік
бұл сабақ жоспарында кім жылдам? әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау және суреттер сөйлейді әдісі арқылы жаңа сабақпен танысады
Материалдың қысқаша нұсқасы



Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Сәндік-қолданбалы өнер

Педагогтің аты-жөні

Босымбекова Таңшолпан

Күні

20.12.2022

Сынып: 5 «Г»

қатысушылар саны:

қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бұйым өру.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.3.2 Түрлі материалдардан (тоқыма, табиғи және жасанды) қарапайым бұйым орындау.

Сабақтың мақсаты


  • Шығармашылық жұмыс барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, бұйымдар жасай алады.

  • Бірнеше өру әдісін пайдаланып тоқыма, табиғи және жасанды бұйымдарды орындайды;

  • Бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдаланады.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин



Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Айна» әдісі арқылы.

Тақтаға жабыстырылған қызыл, жасал стикерлерлі таңдау арқылы екі топқа бөлінеді.

  1. Өру өнері.

  2. Өру түрлері.

Өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Лототрон» арқылы сұрақтарға жауап береді.

1. Қандай космогониялық ою-өрнек түрлерін білесің? (шеңбер, иірім, жұлдыз, айшық)

2. Кестедегі тігістер қанша топқа бөлінеді? (және оларды ата). (есептік және еркін).

3. Кесте тігуге арналған мата түрлерін ата (жібек, мақта-мата,зығыр т.б)

4. Тігін құралдарымен жұмыс барысында қандай ҚЕ сақтау керек

5. Кесте тігуге арналған құрал-жабдықтарды ата

6. Сәндік- қолданбалы өнер туындыларына не жатады?

7. Қандай геометриялық ою-өрнек түргерін білесің? (ирек, қармақ, тұмарша)

8. Қандай өсімдіктектес ою-өрнек түрлерін білесің? (ағаш, гүл,жапырық т.б).

Сәлемдеседі.

Айнаға қарап бүгінгі сабаққа қатысты уәде береді. (мысалы: бүгін мен сабаққа белсене қатысамын, сабақта тыныш отырамын, мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап беремін т.б).

Әр оқушы өзіне ұнаған стикерлерлі таңдайды. Стикердің артында топтың аты жазылады.



Оқушылар өздерінің бастапқы білімдерін пайдалана отырып сұрақтарға жауап береді.


Қалыптастырушы бағалау.

Бағалау парағына топ басшысы топтағы оқушыларды бағалайды.

Өз ойын дұрыс жеткізіп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыларға «Жарайсың!», «Керемет!» деген мақтау сөздермен ынталандыру.


Shape2 Shape1
































Сабақтың ортасы







2 мин





















10 мин









1 мин



20 мин

Оқушылар суреттерге қарап бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбын табады. Сабақтың тақырыбы ашылған соң оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты мен сабақ мақсаты таныстырылады.

Бейне жазба

Оқушыларды қазақтың сәндік-қолданбалы өнер туындыларымен (шымши, қамшы өру және т.б.) таныстыру. Қазақ қолөнерінің ши тоқыманың негізгі үш түрі болған. Олар: өре ши-ши сабақтарын қарапайым өру; шабақ ши –сабақтары түрлі түсті жүнге оралып, барлығы тегіс түрлі түсті жолақтардың кезектесуін құрайтын ши тоқыма; шым ши-киіз үйдің керегесі мен туырлығы арасына ілінетін өрнекті ши тоқыма.

Тапсырманы бастамас бұрын техника қауіпсіздігі мен санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтауы тиіс.

1 тапсырма

Топтық тапсырма

Ұлттық қолөнер түрі – өре ши тоқу қолдануды ұсыну.

Жұмыс барысында оқушыларды қолдап, көмектесіп, қажеттілігіне қарай өру тәсілдерін көрсету. Және жұмысты қорғау.

Сергіту сәті. Көзге және қолға жаттығулар.

2 тапсырма. Жеке жұмыс

Бисерден бұйым өру.

Бұйымдағы қарапайым, орташа және күрделі өрнекті өру орындау ұсынылады.

Оқушылар берілген суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.


Рисунок 10























































Бұйым жасау барысында сақталуы тиіс критерийлер:

1. Өсімдік сабақтарыннан бұйым өреді.

  1. Өсімдік сабақтары ретімен орналасады.

  2. ҚЕ сақтайды

Дескриптор:

  • Өру тәсілін біледі.

  • Ретімен орналастыра алады.

Бұйым жасау барысында сақталуы тиіс критерийлер

Бисердің түстерін сәкестендіріп бұйым жасау

Дескриптор:

*Түстерді дұрыс таңдай алады.

*Бұйымды дұрыс жасай алады.

Оқулық, слайд, бисер, жіп, қайшы, ши тоқуға арналған құрал-жабдықтар. https://youtu.be/ckG6BV1UoyM

Ши өру. Қазақ қолданбалы-өнерінде ши тоқу ежелден қалған қол өнері.

http://www.youtube.com/watch?v=gyRDJv...





















Сабақтың соңы

5 мин


Кері байланыс

«Моншақ» әдісі арқылы

Оқушылар өздерінің сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендерін стикерге жазып моншақтың суретіне жабыстырады.










Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.00.2023
614
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі