Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
7.1.Координация және реттелу. Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғаты 7 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
7.1.Координация және реттелу. Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғаты
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1.Координация және реттелу |
Мектеп: Бәйтерек орта мектебі»КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекишева Г.Ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Мінез-құлықтың рефлекторлық табиғаты |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.7.6 - мінез-құлықтың рефлекторлық табиғатын түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дағдылар: |
Білу,түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология:шартты, шартсыз, инстинкт, этология Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: шартты және шартсыз рефлекстердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың бойына «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарын дарыту, Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Топтық және жұптық жұмыс жасағанда бір-бірінің пікірін сыйлап достық пен келісімді бойына дарыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Информатика АКТ-ны қолданғанда |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
7.1.7.5 рефлекстік доғаны зерттеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 15 мин. Мақсаты: Бастапқы білімді еске түсіріп, жаңа сабақпен байланыстыру |
- Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал тудыру Түрлі түсті лоторея арқылы топқа бөлу Тапсырма №1«Лабиринт» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру Әріптерден сөз құрастыру соңынан басталады
Дескриптор 1 тапсырмаға: Сұрақтарға, жауап береді, тұжырымның дұрыс-бұрыстығын анықтайды Тапсырма №2 Кестені толтыр
Дескриптор: Рефлекстік доға бөлітерінің қызметерін анықтайды
Кері байланыс Бағалау кілт бойынша өзін-өзі бағалайды |
Төрт түсті лоторея
Кеспе «Лабиринт» Акт |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин
|
Тапсырма №1 «Әткеншек стратегиясы» әдісі арқылы жаңа сабақты меңгерту. Ескерту: Әр топ бір түсті маркерді ғана пайдаланады
Дескриптор: - топтың жауабын талдап , онымен келісетінін не келіспейтіні (+/-) белгісімен көрсетіп өз түсіндірмелерін, ескертпелерін бекітеді (әр топтың жұмысын талдауы - 3 минут); - басқа топтардың ұсыныстары мен толықтыруларымен танысады, олардың жауаптарын саралайды (келісемін, келіспеймін) өз позицияңыздың тұсаукесеріне дайындалады. (5 минут ) Тапсырма №2 Венн диаграммасы әдісі арқылы жаңа сабақты меңгеру
Дескриптор: 1.Шартты рефлексті сипаттайды 2.Шартты рефлексті сипаттап жазады 3. Шартты рефлекс пен шартсыз рефлексті салыстырып, айырмашылықтарын және ұқсастықтарын жазады «Неліктен бұл үздік» әдісі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды Жұмыстың қай тұзы үздік, және неліктен олай ойлайтыны сұралады. Мұндай түсіндіру кезіндеоқушы табыс критерийлеріне, деңгей мақсаттарына сілтеме жасай алады Тапсырма №3 «Суретті сөйлет» Суретке қарап шартты рефлекстің түзілуін түсіндір Дескриптор: *Шартты шартсыз рефлекске сипаттама бер *Суреттерге қарап отырып, оны талдайды *Шартты рефлекстің түзілуін түсіндіреді Бағалау «Минуттық шешім» тақырып бойынша негізгі түйінді идеяны айтады |
1 қосымша Венн диаграммасы
2 қосымша Семантикалық карта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 10 мин. Алған білімді пысықтау, қорытындылау |
Бекіту: «Карта» әдісі бойынша оқушылар жаңа білімді пысықтайды. Негізгі мақсаты қатысушылардың барлығы қатысады.Топтарда әр оқушы бір сұрақ құрып, оның жауабын жазады. Сосын әр топ бір –бірлерімен карталарымен алмасады. Мысалы: бір параққа оқушы сұрағын жазады, екінші параққа жауабын жазады. Дескриптор: *Құралған сұраққа жауап бере алады *Берілген жауаптардын сұрағын таба алады *Үй жұмысы: Рефлестің маңызын өмірдегі мысалмен келтір Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» арқылы
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті төменірек оқушыларға кеспелер, үлестірме материалдар ұсынуға болады, онда оларға қажетті ақпарат берілген. Қабілеті жоғары оқушылар:
Қабілеті орта оқушылар:
Қабілеті төмен оқушылар:
|
. |
Психалогиялық ахуал, сабақ кезеңдерінің ауысып отыруы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға: Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нен ібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
1-қосымша Венн диаграммасы
Шартты рефлекс |
Ұқсастығы |
Шартсыз рефлекс |
|
|
|
2-қосымша
Тапсырма №1«Лабиринт» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру
Әріптерден сөз құрастыру соңынан басталады
С. 1 Орталық жүйке жұйесімен реттелетін организмнің жауап реакциясы- рефлекс |
К. 3 Рефлес жүріп өткен жол рефлекс доғасы деп аталады |
|||||||
Иә-3 |
Жоқ-5 |
Иә-5 |
Жоқ -2 |
|||||
Е. 5 Жүйке жүйесі 3 бөлімнен тұрады |
Л. 4 Ішкі секреция бездерінен бөлінетін гормондар арқылы реттелу жүйкелік реттелуге жатады |
|||||||
Иә-6 |
Жоқ -4 |
Иә-5 |
Жоқ -8 |
|||||
Ф. 8 Рефлекс доғасы 4 бөліктен тұрады |
6. Е Рефлекс доғасы импульс өтетін жол |
|||||||
Иә-7 |
Жоқ -6 |
Иә-9 |
Жоқ-7 |
|||||
9. Р Тітіркенуді қабылдайтын жүйке ұштары- рецепторлар |
7. Жарайсың |
|||||||
Иә-7 |
Жоқ-2 |
|
|
2-қосымша кілті
?
Тапсырма №2Кестені толтыр
Рефлекс доға бөліктері |
қызметі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|