|
|
Мектеп: Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектеп КММ |
||||||
|
Күні: |
Оқытушы: Абдуллаева Г.А |
||||||
|
СЫНЫП: 7 сынып |
Сабаққа қатысушылар саны: |
Сабаққа қатыспаушылар саны: |
|||||
|
|
Биотикалық факторлар,қоректік тізбек және қоректік тор |
||||||
|
Сабақты жүзеге асырылатын оқу мақсаты:
|
7.3.1.4 Биотикалық факторлардың өзара қатынсы,қоректік тізбек,қоректік тор,биоалуантүрлілік туралы қорытынды жасай алады * Қоректік тізбек пен қоректік тор,экожүйе,өнімді экожүйелер,»ғаламшар өкпесі» ұғымдарын ажырата біледі |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: *Биотикалық факторлардың өзара қатынасын,қоректік тізбек пен қоректік тор,экожүйе,өнімді экожүйелер туралы ұғынады. Оқушылардың басым бөлігі: Биотикалық факторларадың өзара қатынасын,қоректік тізбек пен қоректік тор, өнімді экожүйелер, «ғаламшар өкпесі» ұғымдарының маңызын анқтай алады. Кейбір оқушылар: * Биотикалық факторлардың өзара қатынасын,қоректік тізбек пен қоректік тор,экожүйе,өнімді экожүйелер, «ғаламшар өкпесі ұғымдарын біледі,бағалайды. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, экология |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Биотикалық факторлар, өзара қатынасы, қоректік тізбек, қоректік тор, биоалуантүрлілік, экожүйе,өнімді экожүйе, «ғаламшар өкпесі»,жыртқыштар, сапрофиттер, паразиттер, талғаусыз қоректенетіндер, бәсекелестік,термиттер Сыныптағы диалог: Сіз неліктен ................ екенін айта аласыз ба? Биотикалық факторлардың өзара қатынасын,қоректік тізбек пен қоректік тор, биоалуантүрлілік экожүйе, өнімді экожүйелер, «ғаламшар өкпесі» ,жыртқыштар,сапрофиттер, паразиттер, талғаусыз қоректенетіндер, бәсекелестік,термиттер туралы айта аласызба? |
||||||
|
Алдыңғы білім
|
Экология ғылымы, тірі.жансыз, биотикалық,абиотикалық және антропогендік факторлар тіралы біледі. |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларды топқа бөлу «Ой қозғау»» әдісі арқылы. Сынып оқушыларын «Орман экожүйесі», «Шөл экожүйесі», «Дала экожүйесі» топтарына бөлу Ассосациялау әдісі арқылы тобына сипаттама береді |
Суреттер |
|||||
|
Ортасы
|
Оқулықпен жұмыс. Борт күнделігі арқылы мәтінді меңгереді. Оқушылар дәптерге екі бағана сызады
Бірінші бағанға өздері мәтіннен алған белгілі ақпаратты жазады. Екінші бағанға мәтінді оқып жаңа ақпаратты жазып,оны түсіндіреді 2.Жануарлар,өсімідктер арасындағы қарым-қатынас түрлерні талдау,ажырату, мысалдар келтіру: Жыртқыштық- Паразитизм- Симбиоз- - Суреттер сөйлейді әдісі: Оқулықтағы 4-суретке қарап отырып қоректік тізбек сызбасын сызыңыз. |
Оқулық, Интер белсенді тақта |
|||||
|
Аяқталуы
|
Кубизм тәсілі Салыстыр-биотикалық және абиотикалық факторды Ата-биотикалық факторларды құрайтын қарым-қатынастарды Сипатта- ең қарапайым қоректік тізбекті Түсіндір-ылғалды экваторлық ормандарда алуантүрліліктің көп болу себебін Ерекшелігі –әртүрлі қорекпен қоректенетіндер топтарының ерекшелігін Маңызы –биотикалық факторлардың маңызын
|
|
|||||
|
Рефлексия 3 минут |
Сабақ соңында әр оқушы «Күту ағашының» жемістеріне не білгісі келетінін, нені түсінбегенін жазады.
|
||||||
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері (қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?) |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеру) |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
7сынып биология Қоректік тізбек,қоректік тор
7сынып биология Қоректік тізбек,қоректік тор
|
|
Мектеп: Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектеп КММ |
||||||
|
Күні: |
Оқытушы: Абдуллаева Г.А |
||||||
|
СЫНЫП: 7 сынып |
Сабаққа қатысушылар саны: |
Сабаққа қатыспаушылар саны: |
|||||
|
|
Биотикалық факторлар,қоректік тізбек және қоректік тор |
||||||
|
Сабақты жүзеге асырылатын оқу мақсаты:
|
7.3.1.4 Биотикалық факторлардың өзара қатынсы,қоректік тізбек,қоректік тор,биоалуантүрлілік туралы қорытынды жасай алады * Қоректік тізбек пен қоректік тор,экожүйе,өнімді экожүйелер,»ғаламшар өкпесі» ұғымдарын ажырата біледі |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: *Биотикалық факторлардың өзара қатынасын,қоректік тізбек пен қоректік тор,экожүйе,өнімді экожүйелер туралы ұғынады. Оқушылардың басым бөлігі: Биотикалық факторларадың өзара қатынасын,қоректік тізбек пен қоректік тор, өнімді экожүйелер, «ғаламшар өкпесі» ұғымдарының маңызын анқтай алады. Кейбір оқушылар: * Биотикалық факторлардың өзара қатынасын,қоректік тізбек пен қоректік тор,экожүйе,өнімді экожүйелер, «ғаламшар өкпесі ұғымдарын біледі,бағалайды. |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География, экология |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Биотикалық факторлар, өзара қатынасы, қоректік тізбек, қоректік тор, биоалуантүрлілік, экожүйе,өнімді экожүйе, «ғаламшар өкпесі»,жыртқыштар, сапрофиттер, паразиттер, талғаусыз қоректенетіндер, бәсекелестік,термиттер Сыныптағы диалог: Сіз неліктен ................ екенін айта аласыз ба? Биотикалық факторлардың өзара қатынасын,қоректік тізбек пен қоректік тор, биоалуантүрлілік экожүйе, өнімді экожүйелер, «ғаламшар өкпесі» ,жыртқыштар,сапрофиттер, паразиттер, талғаусыз қоректенетіндер, бәсекелестік,термиттер туралы айта аласызба? |
||||||
|
Алдыңғы білім
|
Экология ғылымы, тірі.жансыз, биотикалық,абиотикалық және антропогендік факторлар тіралы біледі. |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру. Психологиялық ахуал туғызу. Оқушыларды топқа бөлу «Ой қозғау»» әдісі арқылы. Сынып оқушыларын «Орман экожүйесі», «Шөл экожүйесі», «Дала экожүйесі» топтарына бөлу Ассосациялау әдісі арқылы тобына сипаттама береді |
Суреттер |
|||||
|
Ортасы
|
Оқулықпен жұмыс. Борт күнделігі арқылы мәтінді меңгереді. Оқушылар дәптерге екі бағана сызады
Бірінші бағанға өздері мәтіннен алған белгілі ақпаратты жазады. Екінші бағанға мәтінді оқып жаңа ақпаратты жазып,оны түсіндіреді 2.Жануарлар,өсімідктер арасындағы қарым-қатынас түрлерні талдау,ажырату, мысалдар келтіру: Жыртқыштық- Паразитизм- Симбиоз- - Суреттер сөйлейді әдісі: Оқулықтағы 4-суретке қарап отырып қоректік тізбек сызбасын сызыңыз. |
Оқулық, Интер белсенді тақта |
|||||
|
Аяқталуы
|
Кубизм тәсілі Салыстыр-биотикалық және абиотикалық факторды Ата-биотикалық факторларды құрайтын қарым-қатынастарды Сипатта- ең қарапайым қоректік тізбекті Түсіндір-ылғалды экваторлық ормандарда алуантүрліліктің көп болу себебін Ерекшелігі –әртүрлі қорекпен қоректенетіндер топтарының ерекшелігін Маңызы –биотикалық факторлардың маңызын
|
|
|||||
|
Рефлексия 3 минут |
Сабақ соңында әр оқушы «Күту ағашының» жемістеріне не білгісі келетінін, нені түсінбегенін жазады.
|
||||||
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері (қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?) |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеру) |
||
шағым қалдыра аласыз















