Материалдар / 8 сынып Ашық сабақ Сабақтың тақырыбы: «Циклдерді ұйымдастыру тақырыбы бойынша тәжірибелік жаттығулар»
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

8 сынып Ашық сабақ Сабақтың тақырыбы: «Циклдерді ұйымдастыру тақырыбы бойынша тәжірибелік жаттығулар»

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Мамыр 2021
1041
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пәні: информатика

Күні:

Сынып: 8 «Ә»

Мектеп: №10 жалпы орта мектебі


Мұғалімнің аты-жөні: Ж. Ширинбекова


Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

§ 19-20 «Циклдерді ұйымдастыру тақырыбы бойынша тәжірибелік жаттығулар»

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты

(оқу жоспарына сілтеме)

Қайталау операторларына тәжірибелік жаттығулар жасату

Сабақтың мақсаты

For операторлары тақырыбы бойынша тәжірибелік жаттығулар жасату.


Бағалау критерийі


  1. Қайталану саны белгілі циклдік алгоритм (for операторы) қызметін біледі.

  2. Қайталану алгоритмдеріне есептер шығарады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану


Тілдік мақсат

while do, repeat until, for to do,begin, end, program, read, write, сан, идентификатор, тұрақты, айнымалы, функция, өрнек, операторлар, енгізу, шығару, меншіктеу, шартты көшу операторы, таңдау операторы, циклдік оператор.


Пәнаралық байланыс



Ағылшын тілі, орыс тілі, математика


АКТ-ны қолдану дағдылары

Таныстырылым, компьютер

Алдыңғы тақырып

For операторы

Пайдаланылатын

әдіс-тәсілдер мен тапсырмалар


Сұрақ-жауап, әңгімелеу , түсіндіру, ойын, көрнекілік, рефлексия

Сабақ барысы

Жоспарлаған

Сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)

Ресурстар


Сабақтың басы


5 минут

Өткенді қайталау

Ұйымдастыру.


Сәлемдесу, сыныптың тазалығын, оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау, жоқтама жасау.


Үй тапсырмасын сұрау



Өткен тақырыпты «Тенге алу » әдісі арқылы қайталау


1. Шарты алдын ала берілген циклдік оператор - While do

2. Шарты соңында берілген циклдік оператор - Repeat ..until.

3. Қайталану саны белгілі циклдік алгоритм - For to do операторы

4. Тармақталған алгоритмнің қызметші сөзі – if then else

5. Таңдау командасын ата – case

6. Айнымалыларды сипаттау бөлімі қалай аталады? – var

7. Pascal да программаның құрылымы неше бөлімнен тұрады, оларды ата? – 3 бөлімнен тұрады.

1. Программаның тақырыбы

2. Сипаттау бөлімі

3. Операторлар бөлімі

8. Программада әр қатар бір-бірінен қандай тыныс белгісі арқылы ажыратылады? - ;


Үй тапсырмасын бағалау.


Оқушылардың берген жауаптарына байланысты бағалап өтемін.









Слайд












Ортасы

10 минут











Практикалық жұмыс


15 минут


Жаңа тақырыпқа кіріспе

Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.

Ендеше, бүгінгі сабағымызда «Циклдерді ұйымдастыру» тақырыбы бойынша тәжірибелік жаттығулар жасаймыз.

Жаңа тақырыпты түсіндіремін.

Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.


Практикалық жұмыс

Оқушыларға деңгейлік практикалық тапсырманы орындауға беремін.

Оқулықтағы 108 бет

Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.

1-ші тапсырма

А деңгейі

  1. 1 ден 15 ке дейінгі барлық бүтін сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар.

program esep;

var i,x,s:integer;

begin

s:=0;

for i:=1 to 15 do

begin

x:=sqr(i);

s:=s+x;

end;

write(s);

end.

В деңгейі

  1. а-дан бастап, 10-ға дейінгі барлық бүтін сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар.

program esep;

var а,i,x,s:integer;

begin

s:=0;

read(a);

for i:=a to 10 do

begin

x:=sqr (i);

s:=s+x;

end;

write (s);

end.


С деңгейі

  1. а дан бастап b ға дейінгі барлық бүтін сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар. а мен b мәндері пернетақтадан енгізілген. Енгізудің туралылығын тексеруін қамтамасыз ету (a<b).

program esep;

var a,b,i,x,s:integer;

begin

s:=0;

read (a,b);

for i:=a to b do

begin

x:=sqr(i);

s:=s+x;

end;

write(s);

end.

2-ші тапсырма

А деңгейі

Натурал сан берілген. Ол сандардың қосындысы оннан кем емес екені рас па?

program esep;

var i,a,j,s:integer;

begin

s:=0;

read (j);

for i:=1 to j do

s:=s+i;

if s>=10 then

write ('10-нан кем емес')else write ('10-нан кем');

write(s);

end.

В деңгейі

3. Натурал сан берілген. Ол сандардың көбейтіндісі 50-ден кем емес екені рас па?

program esep;

var i,j,p:integer;

begin

P:=1;

read(j);

for i:=1 to j do

p:=p*i;

if p>=50 then

write('50-ден кем емес') else write('50-ден кем');

write(p);

end.


С деңгейі

3.Натурал сан берілген. Оның цифр санының тақ екендігі рас па?

program esep;

var a,i:integer;

begin

read(a);

for i:=1 to a do

if a mod 2 = 1 then

writeln('тақ') else writeln('тақ емес');

end.











Оқулық, дәптер,

интерактивті тақта, компьютер













Сабақты қорытындылау

5мин






























Аяқталуы


2 минут


Сабақты қорытындылауда «Бірге ойлайық» әдісін қолданамын.


Оқушылардың берген жауаптарына байланысты бағалап өтемін

Тест

Сұрақтары №

Жауаптары

1

В

2

Д

3

С

4

В

5

В

6

Д

7

Д

8 (сәйкестендіру)

1-В,2-А,3-Д,4-С

9

А

10

С


.




Тест, оқулық, A4 парағы










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!