Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: “Қарағұр” жалпы орта мектебі география
пәнін
Мұғалімнің аты-жөні: Нұрлан
Төлтаев
Сынып - 8 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық
потенциалы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
8.5.1.2- жекелеген дүниежүзі аймақтарының
табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды
|
Ойлау дағдысының деңгейі
|
Жинақтау ,бағалау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық
оқушылар: Дүниежүзі аймақтарының
табиғи-ресурстық әлеуетін және олардың жекелеген аймақтар бойынша
таралу заңдылықтарын тұжырымдап бағалайды.
Басым
бөлігі:
ресурстардың аймақтар бойынша
таралу географиясын сипаттап болжам
жасайды.
Кей бір
оқушылар:карта,сурет арқылы
кез-келген табиғат ресурстарын мазмұнын
ойлап шығарады
|
Бағалау критерийі
|
-Дүниежүзі аймақтарының
табиғи-ресурстық әлеуетін және олардың жекелеген аймақтар бойынша
таралу заңдылықтарын тұжырымдап бағалайды.
- Ресурстардың аймақтар бойынша
таралу
географиясын сипаттап болжам жасайды.
-Табиғат ресурс
тақырыбындағы сұрақтарды анағұрлым мазмұнды
қылу үшін, оқушылар табиғи ресурстар туралы пікірлерін
тексеру.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқылым Мәтінді оқи
отырып табиғат ресурсын игеру
жолдарын ойластырыды
-айтылым:.
Табиғат ресурстарына
экономикалық және экологиялық шешу жолдарын
ұсынады .
Тыңдалым Ойларын ортаға салады, бір-
бірінің пікірін тыңдайды және табиғи ресурстар туралы ойларын
қорытындылайды
-жазылым:. Кескін картамен жұмыс
жүргізеді
Тер: ресурс- ресурсы-
resursy, көмір-уголь- ugol. Мұнай- масло-
maslo
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және
еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді
шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы
құндылығын оқушыларға Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік,
құрмет, ынтымақтастық, экологиялық мәселелерді шешуге
баулу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология пәнімен өсімдіктер мен түрлерін
анықтағанда
Экология пәнімен қоршаған
ортаны қорғау,химиялық элементтер
|
Алдыңғы білім
|
Дүниежүзі елдерін біледі
|
|
|
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар
|
Сабақтың басы
8 минут
|
Сыныпта ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру үшін шаттық шеңберін құрып,
«Жүректен-жүрекке» тренигін жүргіземін. Сыныптағы оқушылардың
келген-келмегендерін түгелдеймін.Жұпқа бөлемін. Бағалау критерийі
парақшаларын таратып, критерийлерін
түсіндіремін.«Табиғат
ресурстары» туралы бейнебаянды
интербелсенді тақтадан көрсетіліп, оқушылардың пайымдаған
ой-пікірлері сұралады. Тақтаға жаңа сабақтың тақырыбы жазылады,
мақсатың оқушылармен бірге айқындаймын..
|
Интербелсенді тақта
|
Сабақтың ортасы
9 минут
9 минут
10 минут
|
Тапсырма 1 ««Үшіншісі
артық»» әдісі бойынша
Табиғат ресурсын игеру жолы көрсетілген суретпен
жұмыс жасаймыз.
1-суретте көрсетілген пайдалы қазбаны игерудің
мемлекет экономикасына тигізетін әсерін
бағалаңыз.
2 -суретті пайдаланып, қазба қалдықтарының
әсеріне экологиялық тұрғыдан баға беріңіз.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық әлеуетін
және олардың жекелеген аймақтар бойынша таралу заңдылықтарын
тұжырымдап бағалайды
|
Табиғат ресурсын
игерудің мемлекет
экономикасына әсерін
тұжырымдайды;
Қазба қалдықтарының әсерін экологиялық тұрғыдан
бағалайды;
|
Бағалау
Оқушыларды марапаттаймын,басбармақ бойынша
оқушыларға дұрыс бағыт-бағдар беру мақсатында кері байланыс
беремін.
Тапсырма
2 «Картамен
жұмыс»
Табиғат ресурсының таралу
картасын қолданып, жанғыш пайдалы қазбалардың әрқайсысына қатысты
ірі қоры бар кен орындарын кескін карта
түсіру.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Ресурстардың аймақтар бойынша таралу географиясын
сипаттап болжам жасайды
|
Пайдалы қазбалар картасын пайдаланып, таралу
аймақтарын көрсетеді.
Ең ірі қоры бар кен орындарын
кескін карта түсіреді.
Қорытынды жасайды
|
Бағалау Білім алушы жауап бергеніне
қарай смайликтер арқылы бағаланады
Тапсырма
3 «Ыстық
орындық» әдісі
Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала
қоршай орналастырылады.
Жаттығудың сипаттамасы:
Б ір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып
бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу
үшін, оқушылар табиғи ресурстар туралы пікірлерін
тексеру.
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Бір оқушы алдыңғы жақта,орындықтар оны айнала
қоршай орналастырылады.
|
-Табиғат ресурс
тақырыбындағы сұрақтарды анағұрлым мазмұнды
қылу үшін, оқушылар табиғи ресурстар туралы пікірлерін
тексереді.
-
ойларын толық жеткізеді.
|
Бағалау Өзара топтық
бағалау «Бас бармақ»
әдісі арқылы
бағалаймын.
|
Атлас, кескін карта.
|
Сабақтың соңы
4
минут
|
«Рефлексия». «Чемодан, Себет, Еттартқыш»
әдісі.
Сары стикер: сабақтан алған ең
маңыздысы, нені осы сабақтан өзімен алып
кетесіз (чемоданға
іледі);
Көк стикерде: не тиімді болған
жоқ, нені керек емес деп санайды (себетке);
Қызыл стикерде: не қызықты
болды, бірақ әлі де түсініксіз, нені әлі
еттартқышта етті қалай айналдырады, солай
өз ойымызда айналдырып түсіну қажет.
|
Түрлі-түсті сары,көк,қызыл
стикерлер
|
Үйге тапсырма
|
Қайталау
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
Саралау
|
Бағалау
|
Пәнаралық байланыстар.
|
««Үшіншісі артық»» әдісі
бойынша табиғат ресурсын игеру жолы
көрсетілген суретпен жұмыс жасайалады
«Картамен
жұмыс» әдісінде
картаны қолданып, жанғыш
пайдалы қазбалардың әрқайсысына қатысты ірі қоры бар кен орындарын
кескін карта түсіру,картада
көрсетеді.
Тапсырма
3 «Ыстық
орындық» әдісі
Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала
қоршай орналастырылады.
Жаттығудың
сипаттамасы: Бір оқушы алға шығып өз
пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты
анағұрлым мазмұнды қылу үшін, оқушылар табиғи ресурстар туралы
пікірлерін тексеру.
|
Қалыптастырушы бағалауды
сабақта үздіксіз жүргізіп отырдым.Сабақта оқушыларды
марапаттаймын,бас бармақ,өзара бағалау, өзін-өзі
бағалайды.оқушыларға дұрыс бағыт-бағдар
беру мақсатында кері байланыс беремін
|
Биология пәні мұғалімінен
ақылдасамын.
АКТ ні қолдану кезінде техника кауіпсіздік
ережесімен таныстырып,сабақ барысында қадағалап
отырамын
|